Europos Sąjungos (ES) parama jau ne vienam ūkininkui ar įmonei padėjo išplėsti savo galimybes, padidinti asortimentą, atnaujinti technikos parką ir inovatyviai pažvelgti į pačią žemės ūkio paskirtį. Žemdirbystė, kaip vis labiau suvokiama, nėra būtinai tik kelias nuo dirvos ar tvarto realijų iki puodo ar keptuvės. Viskas gali būti daug išmaniau, naudingiau verslui, žmogui, visai planetai. ES parama vėl siūlo naujų galimybių.
UAB „Ekofrisa“ nuotr.

Sėkmės pavyzdys

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo liepos 1 dienos renka paraiškas paramai investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą. Kreiptis dėl paramos galima iki rugsėjo 30 dienos.

Prienų rajone veikia įmonė, kuri jau pasinaudojo parama pagal šią priemonę, pirko sau reikalingą įrangą, o šiandien išdidžiai pasakoja apie savo sėkmės istoriją.

UAB „Ekofrisa” šiandien – viena iš pagrindinių kruopų gamintojų Baltijos šalyse. Bendrovė gamina grikių, miežines, kvietines, perlines, žirnių kruopas. Jos pasiūloje ekologiškos kruopos, paprastos kruopos, funkcinis maistas, grikių mulčius (dekoratyvinė aplinkai puoselėti skirta priemonė ir trąša), taip pat kiti produktai iš grikių.

Kruopų gamybai reikalingą žaliavą įmonė perka iš Lietuvos ūkininkų, tai užtikrina aukščiausią kruopų kokybę. Net 82 proc. savo produkcijos UAB „Ekofrisa“ eksportuoja į įvairias pasaulio šalis: Latviją, Estiją, Vokietiją, Belgiją, Olandiją, Daniją, Prancūziją, Čekiją, Lenkiją, Graikiją, Ispaniją, Didžiąją Britaniją, Airiją, Izraelį, Australiją, JAV, Skandinavijos šalis.

Įmonės projektų vadovė Vaida Jančiauskienė tikina, kad prie sklandaus augimo prisidėjo ir projektas, įgyvendintas pagal NMA vėl siūlomą priemonę paramai investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą.

UAB „Ekofrisa“ nuotr.
UAB „Ekofrisa“ nuotr.

„Didžiausios investicijos buvo skirtos grūdų sandėliavimo įrangos komplektui. Buvo pastatyti 3 dideli ir 4 maži elevatoriai. Taip pat pirkta: gamybinių patalpų šildymo įrengimas; elektros ir apšvietimo instaliacija; laboratorinė džiovinimo spinta; grūdų drėgnomatis; krautuvas, ozonatorius ir kt. reikalinga technika. Visa įranga ir darbai, kuriuos finansavo ES fondai, labai pasiteisino ir buvo būtini tolimesnei įmonės plėtrai, produktų kokybei užtikrinti. Be ES paramos visą įrangą būtume nusipirkę per ženkliai ilgesnį laikotarpį“ – pabrėžia ji.

Grikiai viskam

Tai, ką užaugina ūkininkas, nebūtinai turi virsti tik maistu. Netgi tai, kas vadinama atliekomis, gali būti perdirbta, parduota ir suvartota. Išmanūs ir drąsūs žmonės tam gauna ir ES paramą.

Antai, kruopos daugeliui asocijuojasi su pigia ir sveika mityba. Kaip ir bulvės, jos laikomos išgyvenimo net labai prasto derliaus metais galimybe. Ir visgi – ne veltui vienoje žymioje dainoje yra žodžiai, sakantys, kad „žalia gėlė ne vien rūta“. Taip ir grikiai ar kitos kruopos gali atsidurti ne vien puode šalia paukštienos, avienos, kiaulienos, kokių nors dešrelių. Dalis kruopų, išmaniai veikiant, išvis gali nepatekti į jokias kulinarines peripetijas. O ir tai, kas laikoma atliekomis, nebūtinai turi keliauti į šiukšlių dėžes bei sąvartynus.

Didžiausios investicijos buvo skirtos grūdų sandėliavimo įrangos komplektui. Buvo pastatyti 3 dideli ir 4 maži elevatoriai. Taip pat pirkta: gamybinių patalpų šildymo įrengimas; elektros ir apšvietimo instaliacija; laboratorinė džiovinimo spinta; grūdų drėgnomatis; krautuvas, ozonatorius ir kt. reikalinga technika. Visa įranga ir darbai, kuriuos finansavo ES fondai labai pasiteisino ir buvo būtini tolimesnei įmonės plėtrai, produktų kokybei užtikrinti. Be ES paramos visą įrangą būtume nusipirkę per ženkliai ilgesnį laikotarpį.
V. Jančiauskienė

Bendrovė „Ekofrisa“ išbandė ir kitokias galimybes. „Iš grikių mes gaminame kruopas ir miltus. Bet dar yra ir jų atlieka – lukštai. O lukštai yra puikus biokuras. Tai supratę mes pasistatėme biojėgainę. Ji net sau pati gamina garą, kuris reikalingas grikių kruopų gamybai,“ – džiaugiasi direktorė Lina Dužinskienė.

Būtent dėl ES paramos projektų, kurių įmonė yra įgyvendinusi ir daugiau, gerokai išsiplėtė jos pasiūlos asortimentas bei rinka. Tiesa, tai jau atskira tema. Pagalvėms, žaislams ir kitokiems produktams iš tų pačių grikių ar kitų kruopų gaminti ES parama irgi gali būti skiriama. Tam NMA turi kitų priemonių.

Naudosis ir toliau

Kaip pastebima, Lietuvoje ES lėšų įsisavinimas pagal įvairias priemones tampa vis labiau įprastu reikalu ir vis mažiau kas baidosi biurokratijos arba per didelių reikalavimų spąstų. Kartą pabandę – dažniausiai grįžta vėl. V.Jančiauskienė patikino, kad bendrovė liko patenkinta bendradarbiavimu su NMA.

„Projekto paraiškos ir verslo plano formos nėra sudėtingos. Bet NMA labai ilgas paraiškų vertinimo laikotarpis. Taip pat gan griežta įgyvendinimo kontrolė. Tai gal ir normalu, nes skiriamos didelės lėšos ir turi būti atskaitomybė. Šiuo metu taip pat planuojame teikti paraišką pagal šią priemonę“,– sakė įmonės „Ekofrisa“ atstovė.

Taigi, iki 2019 metų rugsėjo 30 dienos galima spėti pasekti šiuo ir kitais sėkmingais pavyzdžiais. Kaip visada, raginama nežiopsoti ir nepasilikti paraiškos teikimo reikalų paskutinei dienai.
NMA 2019 m. sausio 1 d. – liepos 29 d. pagal KPP priemones:

  • SURINKO apie 6,99 tūkst. paraiškų
  • IŠMOKĖJO per 110,91 mln. Eur paramos
  • POPULIARIAUSIOS VEIKLOS SRITYS: „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ (surinkta 1 257 paraiškos, prašoma 52,5 mln. Eur) , „Parama smulkiesiems ūkiams“ (surinkta 1 290 paraiškų, prašoma 19,3 mln. Eur), „Parama asbestinių stogų dangos keitimui“ (surinkta 2 188 paraiškų, prašoma 3,8 mln. Eur)
  • 95 proc. pareiškėjų, paramos gavėjų NMA veiklą ir paslaugas VERTINA teigiamai (2018 m. reprezentatyvios apklausos duomenys)

PRIEMONĖ

Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą.

KAM TEIKIAMA PARAMA?

Juridiniams asmenims, užsiimantiems:
• žemės ūkio produktų perdirbimu ir (arba) rinkodara;
• žemės ūkio veikla ir perdirbantiems dalį valdoje užaugintos produkcijos bei planuojantiems užsiimti žemės ūkio produktų perdirbimo ir (ar) rinkodaros veikla.
Paramos paraiška, pateikta juridinio asmens kartu su partneriu, nepriimama.

KOKIA VEIKLA REMIAMA?

• vaisių, uogų, daržovių bei grybų perdirbimas ir (arba) rinkodara;
• augalininkystės produkcijos perdirbimas ir (arba) rinkodara;
• mėsos perdirbimas ir (arba) rinkodara;
• pieno perdirbimas ir (ar) rinkodara;
• kitų Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede išvardytų produktų perdirbimas ir (arba) rinkodara;
• trečios kategorijos šalutinių gyvūninių produktų, nurodytų 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1069/2009, nustatančio žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisykles bei panaikinančio reglamentą Nr. 1774/2002, 10 straipsnyje, perdirbimas ir (arba) rinkodara.

KIEK LĖŠŲ SKIRTA?

Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 28 803 132 Eur paramos lėšų.

KOKIA MAKSIMALI PARAMOS SUMA?

Didžiausia išmokos suma 1 300 000 Eur.

KADA REIKIA TEIKTI PARAIŠKĄ?

Iki šių metų rugsėjo 30 d.

Užsakymo nr.: PT_81975053

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (100)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (47)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (119)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (16)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (77)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (34)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (105)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (23)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (41)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...

Sužinoję, kas mano vyras, giminės puolė atkalbinėti: teko priimti drastišką sprendimą (76)

Dar eidama į mokyklą pradėjau susitikinėti su vaikinu, su kuriuo siejau ateitį. Tik baigus...