Parduotuvėse akys raibsta nuo lentynose sukrautų vaisių, daržovių ir kitų produktų įvairovės, tačiau kaip žinoti, ar jie – kokybiški? Jau ne pirmus metus pirkėjai lengviau išsirinkti tikrai gerus žemės ūkio ir maisto produktus gali vadovaudamiesi nacionalinės kokybės produkto ženklu, užtikrinančiu, kad gyventojus pasieks ne tik geresnės kokybės, bet ir sveikesnė produkcija.
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© Shutterstock

Keliami aukšti reikalavimai

Visi UAB „Dembavos medelyne“ užauginami obuoliai, kriaušės ir kita auginama produkcija turi nacionalinio kokybės produkto sertifikatus. Pasak įmonės direktoriaus Gyčio Kuliešiaus, kokybės sertifikatai tai užtikrina, kad gyventojus pasieks sveikesnis, maistingesnis ir geresnis produktas. Tačiau, norint tokį užauginti, reikia laikytis nustatytų reikalavimų.

„Šių produktų auginamas skiriasi tuo, kad yra ribojamas vaisių tręšimas, augalų apsaugos priemonių naudojimas – jų negalima naudoti daugiau nei du kartus per kadenciją. Nuo įprastai išauginamų obuolių, kriaušių ar kitų vaisių, nacionalinės kokybės produktai skiriasi gaunamų pesticidų, trąšų kiekiu ir, natūraliai, išauga žymiai sveikesni“, – aiškina jis.

Prižiūrimas ne tik pesticidų kiekis – pašnekovo teigimu, ne mažiau svarbu ir purškimui pasirenkamas laikas.

„Auginant įprastai, pesticidus galima naudoti 14–20 dienų iki obuolių skynimo. Tuo tarpu, mes paskutinį purškimą galime daryti tik 40–60 dienų prieš nuskinant vaisių. Auginant pagal šią technologiją, kadencija būna labai ilga, medžiagos skyla ir nuskinant visų kenksmingų medžiagų obuolyje tiesiog nebebūna“, – priduria augintojas.

Vaisių sveikumas užtikrinamas ir atsisakant jų purškimo jau nuskynus – nebandoma dirbtinai išsaugoti obuolių, kriaušių ar kitų produktų prekinės išvaizdos, naudojant chemines medžiagas.

„Visoje Europos Sąjungoje augintojams leidžiama prieš sandėliuojant produktus, naudotis priemones, kurios padės jiems geriau išlikti saugykloje, ilgiau nepūti, turėti gražesnę prekinę išvaizdą. Tačiau mes, vadovaudamiesi šia kokybės sistema, šių priemonių negalime naudoti – tai reiškia, kad obuolys yra sveikesnis, neapdirbtas kitomis priemonėmis. Taip, galbūt jis bus prastesnės išvaizdos nei atvežtinis obuolys, ant odelės turės kažkokių taškelių, greičiau pradės pūti, tačiau turės daugiau naudos žmogaus organizmui“, – aiškina Gytis Kuliešius.

Tikrina itin atidžiai

UAB „Dembavos medelynas“ kaip pareiškėjas dalyvauja Vaisių ir daržovių bei pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programoje – įmonė aptarnauja apie 19 ugdymo įstaigų, kurioms tiekia nacionalinės kokybės obuolius.

Pirmąjį sertifikatą įmonė gavo 2012 metais. Vis dėlto, gavus šį sertifikatą, negalima atsipūsti – nacionalinės kokybės produktų augintojai yra nuolat tikrinami.

„Sertifikatai yra atnaujinami kiekvienais metais, tikrinimas taip pat vyksta kasmet. Atliekamas dokumentų, sodų patikrinimas. Tikrinami ir tie patys produktai. Atsakingos institucijos gali atvažiuoti, nusiskinti, tarkime, obuolių, padaryti tyrimus ir ieškoti pesticidų, kokių mes negalime naudoti, likučių. Patikrinimas, išties, daromas labai atidžiai – peržvelgiami nuo pirkimo dokumentų iki purškimo žurnalų ir panašiai“, – priduria G. Kuliešius.

Nacionalinės kokybės produktų gamintojai ir augintojai taip pat turi užtikrinti šviežumą. O greičiausiai švieži produktai patenka pas vartotojus iš vietinių ir gamintojų, tad tarp nacionalinės kokybės produktų nerasite importinių prekių, visi jie – lietuviški, pagaminti daugiausiai iš vietinės žaliavos. Šiuos produktus parduotuvėse galima lengvai atpažinti – jie ženklinami ženklu „Kokybė“.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, kartu su Žemės ūkio ministerija administruoja bei vykdo Europos Sąjungos ugdymo įstaigoms skirtą „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ programą, kuriai įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos finansinė parama. Tyrimai rodo, kad sveikatai palankios mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje, todėl būtent Programoje dalyvaujančių mokyklų bei darželių ikimokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai tiekiami vaisiai ir daržovės bei pieno gaminiai. Svarbiausia, kad programoje keliami griežti reikalavimai. Tiekiami produktai turi būti ekologiški, lietuviški, nacionalinės kokybės. Daugiau apie skaitykite skaitykite čia ir čia.

Užsakymo nr.: PT_84004497

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.5000

Bendradarbiauti skatina ir ES parama

Ne paslaptis, kad smulkiems ūkiams konkurencinėje kovoje veikti išvien yra lengviau. Susitarti...

Kaip išsirinkti pačią geriausią keptuvę: išsamus gidas ir patarimai (15)

Daugelis tikriausiai sutiks, kad keptuvė – vienas iš dažniausiai naudojamų virtuvės...

Lietuvoje internetinių renginių potencialas – neišnaudotas (2)

Daugybė rinkodaros ekspertų didelį internetinių renginių (online) populiarumo augimą...

Naujame LNK projekte bus pravertos durys į rizikos ir privataus kapitalo fondų investicijų pasaulį (4)

Jau šį šeštadienį 10 val. LNK eteryje startuos naujas verslo finansavimo realybės projektas...

Pandeminės Kalėdos: kaip verslas ruošiasi atlaikyti padidėjusius srautus? (3)

Kaip prekybininkai ruošiasi artėjančioms šventėms? Ko galima pasimokyti iš dar neseniai...

Top naujienos

Dėl koronaviruso krizės – gydytojos žinutė strategams: jeigu nesiruošiat įvedinėti karantino, medikų tikrai pritrūks (115)

„Pacientai važiuoja nuolatos, tai yra procesas, kuris nesustoja“, – apie darbo kasdienybę...

„Bardako“ bendrasavininkis: karantino laikotarpis nebuvo sunkiausia, o apie pelną šiemet net nekalbame (32)

Vilniaus savivaldybė nusprendė taikyti barams griežtesnius ribojimus, tačiau jų neuždaryti....

Į Valinsko pareiškimą sureagavo ir Nausėda, ir Skvernelis: ragina nenutylėti (1118)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis griežtai sureagavo į laidų vedėjo...

Planuojama keisti vaiko pinigų dydį (4)

Seimas antradienį ėmėsi projektų, kuriais siūloma 10 eurų didinti vaiko pinigus, į nemokamo...

Skvernelis užsiminė, kaip rekomenduotų elgtis Visų Šventųjų ir Vėlinių savaitgalį (14)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis užsiminė, kokių rekomendacijų gali reikėti laikytis...

Rusijos specialistas skelbia nustatęs tikrąjį mirčių nuo koronaviruso mastą šalyje pirmąkart nustatyta daugiau nei 16 tūkst. COVID-19 atvejų (60)

Buvęs Kremliaus statistikos agentūros darbuotojas teigia, kad Rusijos kasdieniai mirštamumo nuo...

Teismas: 10 tūkst. eurų bauda parduotuvių tinklui „Iki“ skirta pagrįstai (20)

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjos „Iki“ skundą, kuriame buvo...

Pasiūlymas ilginti moksleivių atostogas mokyklų vadovams buvo netikėtas ir nemalonus: paaiškino, ką keičia dvi savaitės (156)

Moksleivių atostogos šį rudenį gali būti pratęstos iki dviejų savaičių – tokį siūlymą...

Švedų žurnalistę brutaliai nužudęs išradėjas spruko iš kalėjimo papildyta 15.35 (5)

Danų išradėjas Peteris Madsenas , kuris už švedų žurnalistės Kim Wall nužudymą buvo...