Lietuvos bankų asociacija (LBA) skaičiuoja, kad elektroninės bankininkystės populiarumas per dešimtmetį išaugo daugiau nei dvigubai. Šiuo metu ja aktyviai naudojasi daugiau nei pusė bankų klientų, o jaunesnių nei 45-erių gretose – absoliuti dauguma. Tačiau 35 proc. šalies gyventojų vis dar stokoja žinių kaip naudotis šiuo įrankiu. Pasak specialistų, naudojimasis internetiniu banku ypatingai aktualus užsitęsusio karantino metu, kuomet dažnai eiti iš namų į banko skyrius nederėtų. O rizikos grupėje esantys senjorai, nemokėdami naudotis el. bankininkyste, paprasčiausiai negali užsisakyti vaistų ar maisto į namus.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

LBA kartu su asociacija „Langas į ateitį“, atliepdami senjorų poreikius, sukūrė demonstracinį interneto banką – saugų ir paprastą būdą susipažinti su elektronine bankininkyste. Šios priemonės tikslas, pasak jos kūrėjų, yra padėti skaitmeninių įgūdžių stokojantiems gyventojams išmėginti nuotolines paslaugas ir įvertinti jų patogumą.

Siūlo pamiršti eiles banke ar parduotuvėje

„Dauguma paslaugų yra persikėlusios į internetinę erdvę, todėl išmokus naudotis el. bankininkyste gyventojams bus kur kas lengviau perprasti ir kitas elektronines paslaugas. Dar niekada anksčiau nebuvo galimybės pamatyti, kaip atrodo internetinis bankas „iš vidaus“, prie jo neprisijungus. Nedrįstantys ar nemokantys to padaryti nuo šiol galės išbandyti demonstracinį banką, kuris turėdamas visas realias funkcijas padės perprasti esminius internetinio banko principus, o vartotojams nereikės pateikti jokių savo asmeninių duomenų. Bus galima saugiai mokytis ir praktikuotis“, – sako LBA prezidentas Mantas Zalatorius.

Mantas Zalatorius (Lietuvos bankų asociacijos archyvo nuotr.)
Mantas Zalatorius (Lietuvos bankų asociacijos archyvo nuotr.)

M. Zalatorius tikisi, kad šis įrankis paskatins daugiau žmonių pradėti naudotis internetine bankininkyste bei suprasti, jog susitvarkyti bankinius reikalus virtualioje erdvėje galima saugiai ir patogiai, taupant laiką. Nebūtina eiti į banko padalinį ir gaišti laiko, kas vis dar įprasta tarp vyresnio amžiaus žmonių.

Jis taip pat pastebi, kad karantinas parodė, jog žmonės, kurie nesinaudoja elektroninėmis paslaugomis, susiduria su didesniais nepatogumais nei tie, kuriems tai buvo įprastas dalykas. Šiuo metu daugelis paslaugų teikėjų, tarp jų – ir bankai bei kitos finansų įstaigos, dėl saugumo rekomenduoja klientams rinktis nuotolines paslaugas. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus gyventojams.

Nepaisant to, kad dalis senjorų nėra perpratę skaitmeninės erdvės veikimo principų, jų gretose daugėja besinaudojančių įvairiomis internetinėmis paslaugomis, pastebi LBA prezidentas.

„Internetu galima ne tik susitvarkyti bankinius reikalus, bet ir susimokėti mokesčius ar užsiregistruoti pas gydytoją – be bendravimo su artimaisiais tai pagrindiniai dalykai, paskatinantys vyresnio amžiaus žmones pradėti naudotis internetu“, – teigia M. Zalatorius.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Drovisi pradėti mokytis

2019 m. rugsėjį atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa rodo, kad 76 proc. apklaustųjų drovisi prašyti pagalbos iškilus bet kokiems klausimams dėl naudojimosi išmaniaisiais įrenginiais ir internetu – daugiausiai klausti gėdijasi gyventojai, kuriems virš 56-erių. Pasak asociacijos „Langas į ateitį“ direktorės Loretos Križinauskienės, baimė dėl e. paslaugų saugumo ir neužtikrintumo savo skaitmeniniais gebėjimais žmones stabdo pradėti mokytis naudotis įvairiomis e. paslaugomis.

„Galimai dėl šios baimės, Europos Komisijos duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų vis dar turi nepakankamus skaitmeninius įgūdžius. Mes drovimės, galvojame, kad turime žinoti viską be jokio papildomo mokymosi ar įgūdžių lavinimo – deja, taip nebūna, visi pradedame nuo nulio ir tik patys sprendžiame, kokio dydžio žinių krepšelį sukaupsime. Kad nebūtų taip baisu pradėti, kviečiame visus susidomėjusius išbandyti mūsų sukurtą demonstracinį banką. Čia galėsite patys paeksperimentuoti, nebijoti spausti mygtukų ir suklysti. Bandykite, mokykitės ir suprasite, kad naudotis el. bankininkyste nėra taip sudėtinga, kaip galvojote, tačiau labai reikalinga, ypač šiandien“, – pasakoja L. Križinauskienė.

LoretaKrižinauskienė (Asociacijos „Langas į Ateitį“ archyvo nuotr.)
LoretaKrižinauskienė (Asociacijos „Langas į Ateitį“ archyvo nuotr.)

Perprasti saugaus interneto naudojimo taisykles, o kartu ir išmokti naudotis elektronine bankininkyste, visi norintieji gali projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamuose nemokamuose skaitmeninio raštingumo mokymuose tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems technologijų naudotojams. Kursai įprastai vyksta viešosiose bibliotekose ir jų filialuose visoje Lietuvoje, tačiau dėl karantino yra laikinai sustabdyti. Todėl mokymai pažengusiems jau netrukus persikels į virtualią erdvę. Norintys mokytis „online“ kviečiami registruotis www.prisijungusi.lt. Mokymų organizatoriai susisieks su kiekvienu užsiregistravusiųjų ir paskirs laiką, kada galėsite pradėti mokytis virtualioje klasėje su lektoriumi arba mokytis savarankiškai www.prisijungusi.lt.

Demonstraciniame interneto banke galima susipažinti su sąskaitų apžvalga ir išrašais, pasimokyti, kaip atlikti mokėjimą arba pervedimą į savo sąskaitą. Mokomųjų funkcijų įvairovė dar bus plečiama. Išbandyti šį įrankį galite čia.

Apie projektą „Prisijungusi Lietuva“ (www.prisijungusi.lt)

Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.

Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.


Užsakymo nr.: PT_84049317

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

„Vilnius Outlet“: prekės ženklai, kurių Lietuvoje dar nebuvo (8)

Penktadienį duris lankytojams atveriančiame „Vilnius Outlet“ įsikūrė net 69 outlet tipo...

Penktą kartą rengiamoje konferencijoje „Fintech Inn“ dėmesys finansų sektoriaus dabarčiai ir ilgalaikiams planams

2021 m. spalio 21–22 d. vyksta vienas didžiausių finansų sektoriaus renginių „ Fintech Inn...

Savivaldybėms įteikti svarbiausi metų apdovanojimai - „Auksinių krivūlių“ statulėlės (4)

Antradienio vakarą Vilniuje jau šešioliktus metus įteikti svarbiausi šalies savivaldos...

Mokytoja ir tvaraus gyvenimo šalininkė G. Klimienė: Lietuvoje reikalinga aplinkosauginį švietimą skatinanti reforma (8)

Klimato kaita jau kelerius metus yra įvardijama kaip viena didžiausių grėsmių žmonijai, todėl...

Jaunas gamtos mokslų mokytojas pasakoja, kad mokykloje planavo darbuotis dvejus metus, o pasiliko jau beveik dešimtmetį

Mokytojo darbas kupinas kasdienių iššūkių: kaip įsiklausyti į kiekvieną vaiką, atrasti...

Top naujienos

Teisme – medikų fiasko dėl priedų: paaiškino, kam pagal įstatymą iš tikrųjų jie priklausė (8)

Per pirmąjį karantiną dėl neišmokėtų priedų prie algos su Panevėžio ligoninės...

Ar tinkamas metas pirkti bei parduoti automobilį: pastebėta, kur didžiausias kainų šuolis (39)

Pasaulyje stojant automobilių pramonei , krizės pasekmės atsivijo ir į Lietuvą. Nespėjama...

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties (29)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Po Nausėdos kritikos dėl vakcinacijos – Dulkio atsakas

Žmonių noras skiepytis vasarą buvo sulėtėjęs didžiojoje Europos Sąjungos dalyje, teigia...

ES žinia Lukašenkai: atsakas bus labai stiprus (357)

Europos Sąjungos lyderiai duos stiprų atsaką į Minsko veiksmus, blokui kaltinant Baltarusiją...

Visuomenė Dulkio fotosesijos nuotraukų nepamatys – ministerija prisidengė Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu (175)

Visuomenė skandalingai nuskambėjusios Sveikatos apsaugos ministerijos be konkurso nupirktos...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Apsaugokime medikus, apsauginius ir kasininkes nuo nusikaltėlių (39)

Nors aš ir ne Vanga – ir visais šurumburum, pradedant horoskopais, baigiant būrimais iš delno,...

Transliacija / Iš esmės. Kaip Latvija, Izraelis ir Australija kovoja su COVID-19?

Laidoje dalyvauja: Jolanta Nagle, Rygos lietuvių vidurinės mokyklos direktorė Rima Gedvilaitė...

Dohoje – sidabrinis Rapšio finišas pasaulio taurės etape

Spalio 21-23 dienomis Kataro sostinėje Dohoje vyksta jau trečiasis šių metų Tarptautinės...

Galingas vėjas siaubė Lenkiją, žuvo keturi žmonės

Lenkijoje ketvirtadienį dėl stipraus vėjo šalies pietuose žuvo keturi žmonės, o dar šeši buvo...