Panašu, kad principu „paklausa turi atitikti pasiūlą“ stengiasi vadovautis ne tik ekonomikos sektoriaus dalyviai, bet ir žmonės, aktyviai skleidžiantys netikras naujienas bei propagandą. Tai puikiai išryškėjo COVID-19 pandemijos metu – gyventojams daugiau laiko praleidžiant namuose, suaktyvėjo ir jų veikla socialiniuose tinkluose bei naujienų portaluose. O šį informacijos poreikį netruko patenkinti ne tik žurnalistai ar kiti internautai, bet ir netikras naujienas skleidžiantys asmenys. 5G grėsmė neurologinei imuninei sistemai, kaltinimai Bilui Geitsui, kvestionuojamas koronaviruso tikrumas – tik keli dezinformacijos, pasiekusios Lietuvos ir pasaulio gyventojus, pavyzdžiai.
Orijus Gasanovas
Orijus Gasanovas
© DELFI / Domantas Pipas

Nors atrodo, kad netikras naujienas atsekti lengva, „Delfi“ iniciatyvos „Demaskuok.lt“ analitikai pasiruošę tai paneigti – ištyrus vos 12 vaizdo įrašų, kuriuose skelbiamos sąmokslo teorijos, užfiksuota beveik 200 melagingų teiginių. Vaizdo įrašus peržiūrėjo tiek žmonių, kiek jų turi didžiausi Lietuvos miestai – apie 1,2 mln. Peržiūros – peržiūromis, tačiau melagingų vaizdo įrašų ar publikacijų pasekmės verčia susimąstyti. Juk vien peticijas prieš 5G ryšį pasirašė apie 25 tūkst. lietuvių.

Įvairios socialinių tinklų platformos – puiki terpė netikroms naujienoms plisti. Vos per kelias minutes sąmokslo teoriją, šmeižtą, sufabrikuotą paveikslėlį galima paskleisti tūkstančiams ar net milijonams žmonių. Norėdami išmokyti gyventojus geriau atpažinti dezinformaciją ir su ja kovoti, „Demaskuok.lt“ analitikai pristatė žaidimą „Get Bad News“ lietuvių kalba. Įrodyta, kad šis, olandų įmonės „DROG“ kartu su Kembridžo universitetu sukurtas, žaidimas vos per 15-ą minučių gerokai padidina atsparumą dezinformacijai.

Juokinga, kol nepasidaro baisu

Šį žaidimą spėjo išbandyti ir garsus žurnalistas Orijus Gasanovas – juk ne paslaptis, kad būtent į viešosios informacijos rengėjus būna nutaikytos aršios, sąmokslo teorijomis tikinčių, žmonių replikos.

„Manau, kad žaidimo nauda – tikrai didelė. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje žmonėms sunku atskirti melagingas naujienas. Tai pasidaro akivaizdu, kai pradeda plisti visiškai absurdiški pranešimai. Pavyzdžiui – netikra informacija apie žinomus žmones, kurie, neva, labai greitai užsidirbo tūkstančius eurų, prisipirko automobilių ir panašiai. Akivaizdu, kad tai visiška nesąmonė, tačiau keisčiausia yra tai, jog daugybė žmonių tuo ir patikėjo, ir piktinosi“, – sako O. Gasanovas.

Kurti dezinformaciją - labai lengva. Pamėgink pats!
https://getbadnews.delfi.lt

Jis pabrėžia, kad puikus laikas netikroms naujienoms tapo ir pasaulinė pandemija, kurios metu pasklido absurdiškiausių žinių.

„Kol visi sėdėjome užsidarę namuose, mane irgi labai dažnai žymėdavo prie visokių nesąmoningų, keistų naujienų apie žurnalistus, kurie, neva, meluoja, kad koronavirusas egzistuoja. Mane pažymėdavo ir reikėdavo pakomentuoti, kodėl žiniasklaida yra bloga, kodėl meluoja, kad liga egzistuoja. Iš pradžių tai gali pasirodyti juokinga. Visgi, kai suvoki, kad tie žmonės nusiteikia rimčiau, daro kažkokius perversmus, įkūrinėja neaiškias „Facebook“ grupes, pradedi jausti pavojų“, – savo asmenine patirtimi dalijasi garsus žurnalistas.

Išbandęs šį žaidimą, O. Gasanovas džiaugėsi, kad atsiranda tokių priemonių žmonėms mokyti. Pasak jo, tai – puikus būdas gyventojams paaiškinti, kaip kartais paprasta jais manipuliuoti.

„Šis žaidimas tikrai gali padėti. Be abejo, tikrai atsiras žmonių, kurie pasakys, kad „Get Bad News“ jus užhipnotizuos, padarys kažką blogo, išsiurbs informaciją iš jūsų kompiuterio, pavogs jūsų duomenis, vos tik sužaisite. Bus ir tokių, kurie jais patikės. Visgi, jeigu šį žaidimą išbandys daugiau gyventojų, o kiekvienoje šeimoje atsiras bent po vieną žmogų, kuris supras, kad labai lengva per naujienas apgauti visuomenę, jog netikros naujienos – visur, nauda bus didžiulė.

Šiandien daugelis yra girdėję, kad Donaldas Trumpas dažnai naudoja frazę „fake news“, tačiau jeigu nuvažiuotume į Lietuvos kaimą ir paklaustume, kas tai yra – vietiniai, greičiausiai, neatsakytų. O šiame žaidime viskas paprastai paaiškinta ir iliustruota, kaip lengvai galima mus apgauti bei manipuliuoti“, – aiškina O. Gasanovas.

Orijus Gasanovas
Orijus Gasanovas
© DELFI / Domantas Pipas

Žaidimai – puiki priemonė mokyti vaikus

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas taip pat pritaria, kad šis žaidimas gali padėti šviesti visuomenę. Tai itin aktualu jaunajai kartai, kuri daugelį dalykų – anglų kalbą, istoriją ar net matematiką – šiandien išmoksta būtent virtualioje erdvėje, iš pirmo žvilgsnio – paprasčiausiai žaisdami. Jis neslepia, kad „Get Bad News“ formatą būtų galima integruoti ir į formalųjį ugdymą.

„Svarbiausia, kad mokiniams būtų diegiamas kritinis mąstymas ir
faktų tikrinimo įgūdžiai. Džiugu, kad ne tik galvojame, jog dezinformacijos ir netikrų
naujienų tema reikia kalbėti mokyklose, bet ir turime jau sukurtą
žaidimą. Šiemet mūsų pristatytoje švietimo vizijoje vienas iš keliamų
tikslų 2025-iesiems m. yra tas, kad mokiniai gautų daugiau praktinių žinių, o mokytojams tam būtų sudarytos sąlygos ir suteikiami reikiami įrankiai. Žaidimai – patraukli ir lengvai
integruojama priemonė mokymo procese, kuri tiktų tiek istorijos, tiek
informacinių technologijų pamokoms“, – sako E. Milešinas.

Jis priduria, kad Lietuvos mokiniai – labai imlūs informacinėms technologijoms, o žaidimai yra puiki priemonė mokyti ir kalbėti apie rimtus dalykus.

„Norime to ar nenorime, tačiau vaikai daug laiko praleidžia žaisdami kompiuterinius žaidimus. Turime pasirūpinti, kad juos pasiektų kuo daugiau prasmingo ir naudingo turinio“, – įsitikinęs Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas.

Kurti dezinformaciją - labai lengva. Pamėgink pats!
https://getbadnews.delfi.lt

***

Žaidimas sužaistas jau daugiau nei 4,5 tūkst. kartų ir kasdien šis skaičius vis auga.

„Demaskuok.lt“ pristatytame žaidime piliečiai mokomi šešių, dažnai naudojamų, dezinformacijos technikų, tokių kaip apsimetimas kitu asmeniu, emocija, supriešinimas, konspiracija, diskreditavimas ir trolinimas.

Šis žaidimas įdomus tuo, kad žaidžiantysis nėra herojus – viskas vyksta iš trolio perspektyvos. Todėl tenka priimti daug neetiškų sprendimų, siekiant padidinti savo populiarumą ir sekėjų skaičių.

Kembridžo tyrimo rezultatai rodo, kad supažindinus žmones su šiomis technikomis, jie lengviau atpažįsta melagingą informaciją. Pažaidus vos penkiolikos minučių trukmės žaidimą, 21 proc. sumažėjo žaidėjų patiklumas dezinformacijai, jiems buvo lengviau atskirti tikras naujienas nuo netikrų.

Žaidimą galite išbandyti čia: http://getbadnews.delfi.lt/.

Užsakymo nr.: PT_84348663

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
3.3636

Lietuvos mokykloms – nemokamas nuotolinio mokymosi įrankių paketas (1)

Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą mokymosi procesą karantino metu, Švietimo, mokslo ir sporto...

Į kovą su dezinformacija gali stoti kiekvienas Lietuvos gyventojas: tereikia susipažinti su 6-iomis technikomis (42)

Amerikos kariai, Vilniaus centre su peiliu užpuolę vairuotoją, NATO kariai iš Vokietijos, su tanku...

Žalioji energija Lietuvoje: BETA priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui daugiabučiuose

Nuo 2020 m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas...

Lietuvos ūkiai – modernėja: besikeičianti darbo rinka skatina pokyčius (2)

Viena greičiausiai modernėjančių Lietuvos ūkio sričių – pienininkystės fermos. Šilalės...

Pasiruošti deklaruoti pajamas padeda „Prisijungusi Lietuva“ mokymai (1)

Šiais metais pajamas deklaruoti turintys šalies gyventojai tai padaryti gali iki liepos 1 d.,...

Top naujienos

Mirė aktorius Gediminas Girdvainis (89)

Mirė 76-erių metų aktorius Gediminas Girdvainis. Žinią Delfi patvirtino aktoriaus žmona,...

Nustatytas naujas įtariamasis skandalingoje britų mergaitės Madeleine McCann dingimo byloje (2)

Vokietijos policija trečiadienį pranešė nustačiusi naują įtariamąjį paslaptingoje 2007...

Sutikimas Panevėžio bare šokiravo: malšinti konfliktą prireikė trijų policijos ekipažų (118)

Konfliktą Panevėžio „Seklyčios“ bare Jurga Zigmantė greičiausiai prisimins visą gyvenimą....

Lukašenka atleido Baltarusijos vyriausybę (186)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka trečiadienį pasirašė įsaką, kuriuo...

Paulius Paulaitis

Kaip tapti laimingam? Rimas Šapauskas turi puikių patarimų (3)

Gimtadienio ar kitų švenčių proga girdime: „būk laimingas”. O po to prie „laimės”...

Kardiologas įvardijo simptomus, kurie tikrai nedings ir bus tik blogiau: skubiai kreipkitės pagalbos (52)

Koronaviruso krizė į keblią, kartais ir labai sudėtingą padėtį įstūmė daugybę kitomis...

Sąmokslo teorijų skleidėjai ir toliau stebina: teigia, kad už skiepą Veryga siūlo „iPhone“ telefoną (33)

COVID-19 pandemija ir karantinas parodė, kad lietuviams trūksta kritinio mąstymo –...

Mokslininkai skelbia atradę tobulas krūtis (10)

Nepamanykite – jie nesislapstė Amazonės džiunglėse ir nekeliavo po Sacharą (nors, be abejo,...

Klausiau Aurelijaus Verygos – naktimis nemiegodama dėl skausmo kai ką supratau (22)

Noriu pasidalinti mintimis su visa Lietuvos populiacija, gal skausmas, kuris prikėlė naktį, bus...