Sukūrus dizainą ir sulaukus apdovanojimų nereikėtų užmigti ant laurų – kartu su pripažinimu kyla rizika, kad jis gali būti nukopijuotas. Pasak jaunų kūrėjų, nuo to nėra apsaugoti net garsiausi pasaulyje prekių ženklai. Vis tik, Europos Sąjunga skelbia, kad užtikrinus kūrinių apsaugą, bent ginčo metu kūrėjas turi pranašumą.
Nuo kopijų Kinijoje negali apsisaugoti net garsiausi prekių ženklai
© Organizatorių nuotr.

Vien Europos Sąjungos ribose kasmet yra apsaugoma daugiau nei 85 tūkst. intelektinės nuosavybės vienetų.

Ne visiems žinomi, bet apdovanoti

Baldų ir interjero dizaino prekės ženklas, vadovaujamas Jurgio Garmus, oficialiai gyvuoja jau ketverius metus. „jot.jot“ yra ne tik prekių ženklas, bet ir skėtis, po kuriuo vienijame talentus, tarp kurių yra ir daugiau ar mažiau žinomų lietuvių bei užsienio kūrėjų“, – sako jis.

Tiesa, kaip „jot.jot“ pradžios tašką J. Garmus išskiria pirmąją jų parodą. „Kol neturi kolekcijos ar kažkokių produktų, tol negali sakyt, kad „Va, čia mes esam“. Buvo tikrai ilgas ir sunkus darbas pogrindy, vystant produktus, statant gamybinę liniją. Pirmą kartą į dienos šviesą išėjome Stokholme 2018 m. vasario 6 dieną vykusioje parodoje“, – įmones istorija dalijasi vadovas.

Jo teigimu, Lietuvoje dizaino šaknys dar nėra gilios, tad norėdami užpildyti kolekciją pasikvietė dizainerių iš Danijos – šalies, kurioje ši sritis yra tvirtai įsišaknijusi.

jot.jot vadovo teigimu, dizainerių atrankos būdas paprastas – renkasi tuos, kurių stilistika artimiausia įmonės. „Kažkas gal mėgsta futbolą, tai žino, kas ten gerai žaidžia. Čia gal irgi panašiai – tai taip tiesiog atsirinkom keletą vardų, kurie tinka mūsų kolekcijai“, – priduria J. Garmus.

Jis atvirauja, kad „jot.jot“ nėra pati matomiausia įmonė, tačiau dizaino pasaulyje juos jau atpažįsta – jie dalyvauja tarptautinėse parodose Stokholme, Kopenhagoje, Niujorke, o neužilgo keliaus į Paryžių. Pasak J. Garmus, pasirodymas parodose – atsiperka.

„Kažkaip verdam toje virtuvėje – ypač didelio susidomėjimo sulaukiame iš jaunų dizainerių, kurie nori sukurti kažką vienam ar kitam prekiniam ženklui. Per mėnesį sulaukiam apie 20 užklausų, kuriose kūrėjai siūlo mums savo idėjas“, – pasakoja jis.

Be to, dvejus metus iš eilės „jot.jot“ buvo apdovanota prestižiniu New York Design X apdovanojimu – 2017 m. už „HEIMA Architects“ sukurtą veidrodį „Mudu“ ir 2018 m. „Iskos-Berlin“ sofos „BaBa“ dizainą.

Kaip sako įmonės vadovas J. Garmus, veidrodis „Mudu“ tapo jų reklaminiu produktu.

Vienas iš „HEIMA Architects“ partnerių Kristijonas Skirmantas juokauja, kad nors visi jie yra architektai ir daugiausia projektuoja pastatus bei interjerą, būtent už šį namų dizaino produktą jie taip pat yra geriausiai žinomi.

„Architektūros bendruomenė sako: „Ai, „HEIMA“ – čia tie, kur veidrodį darė“ – tai kaip ir pats mažiausias savo masteliu mūsų darbas, tačiau atnešęs daugiausiai pripažinimo“, – šypsosi K. Skirmantas.

Architektūriniai kūriniai – retai apsaugomi

Pasak vieno iš „HEIMA Architects“ partnerių, jų veiklos sritis dažniausiai apima gyvenamąją statybą, visuomeninius centrus ir interjero dizainą. Tarp jų kurtų objektų – „Monday Office“, „Green Hall 2“, „Invest Lithuania“ biuras ir kiti. Jo teigimu, šių projektų įmonė nesirenka apsaugoti, kadangi tai būtų itin keblu.

„Nežinau, kiek populiaru apsaugoti architektūrą – labai retas atvejis, kad kažkas imtų ir ją aklai kopijuotų. Na, gal gyvenamo, smulkaus mastelio – įmanoma, tačiau jeigu kalbame apie didelius objektus – nelabai. Pasaulinėje praktikoje yra pavyzdžių, kai viena ar kita įmonė yra apkaltinama plagijavimu – ypač, kai kalbama apie garsius pasaulinius vardus“, – pasakoja K. Skirmantas.

Tačiau, pasak jo, įrodyti plagijavimą – sudėtinga, kadangi sunku įrodyti, jog tai yra kopija, o ne atsitiktinumas. Tad ir apsiginti ar laimėti ginčą yra nelengva.

Šiai nuomonei pritaria ir Jurgis Garmus – jo teigimu, ši problema ypač opi, kai yra kalbama apie Azijos šalis. „Kopijavimas vyksta ir neapsigina net patys geriausi prekių ženklai, kurie tikrai turi ir biudžetą, ir galimybes pasisamdyti gerų teisininkų. Vis tik, jie kažkaip priešinasi, tačiau nepasipriešina daiktams-kopijoms, atkeliaujančioms iš Kinijos“, – priduria jis.

Su nemalonia kopijavimo patirtimi Azijos šalyse susidūrė ir „HEIMA Architects“ partneris Kristijonas Skirmantas – konkurse laimėję antrą vietą, jie sulaukė nemažai dėmesio – jų projektas buvo pastebėtas.

„Po kokių metų gavome laišką iš Taivano. Į mus kreipėsi vienas žmogus, kuris pamatė, kad mūsų darbą studentas panaudojo kaip savo baigiamąjį darbą. Šiuo konkrečiu atveju, vėlgi, nebuvo 100 proc. mūsų darbas, tačiau buvo visiškai akivaizdu, kad ne tik paimtas mūsų dizainas, bet panaudotos ir mūsų vizualizacijos – viskas tik šiek tiek pakeista“, – patirtimi dalijasi architektas.

Jo teigimu, Azijoje – tokie atvejai pasitaiko itin dažnai.

Saugo mažo mastelio kūrinius

Tiesa, nors didelių mastelių kūrinių, tokių kaip pastatų, įmonė „HEIMA“ neapsaugo, tačiau bendradarbiaujant su „jot.jot“ studija, buvo nuspręsta apsaugoti veidrodį „Mudu“. „Produktų apsauga užsiima šis prekinis ženklas – jie viską sutvarko Europos patentų biure, tačiau jis būna apsaugotas jų vardu“, – sako Kristijonas Skirmantas.

Jo teigimu, įmonė pasirinko apsiriboti apsauga, kuria pasirūpina jų partneriai – pasak architekto, jie nematė prasmės rūpintis dvigubu apsaugojimu.

Kaip sako pats „jot.jot“ vadovas, jie stengiasi ne tik apsaugoti savo dizainus, bet ir užtikrinti, kad jų kūriniai būtų originalūs. „Mes norime apsisaugoti, kad neišleistume kažkokios kopijos – mes patys galime kažko nežinoti, tačiau prašome, kad pats kūrėjas žinotų ir patikrintų, kad tokio daikto nėra“, – priduria Jurgis Garmus.

Straipsnį inicijuoja Valstybinis patentų biuras, įgyvendindamas bendradarbiavimo su Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba sutartį.

Užsakymo nr.: PT_81625105

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.8750

Lietuvos gyventojai palaiko daugiabučių modernizaciją

Daugelis šalies gyventojų norėtų modernizuoti savo daugiabutį, nes mano, kad renovacija...

A. Kriščiūnas: „Savo mamai per Kalėdas dovanosiu žinias, ne daiktus“

Nenumaldomai artėja gruodis, kuomet visiems galvas susuks kalėdinių dovanų paieškos artimiesiems...

Kokia sėkmingai su Kinijos ir Vokietijos gamintojais konkuruojančios įmonės paslaptis? (2)

Prieš 91-erius metus nuo žemės ūkio ir skalbimo mašinų gamybos pradėjusi įmonė išaugo iki...

Verslo pradžios istorija: užgimė neradus, kas galėtų suvirinti vartus (4)

Vartai į verslininko Rimanto PurOno namus, galima sakyti - lemtingi. Galbūt ir iki šiandien jie...

Šilumos kaina Kaune – vėl mažiausia tarp Lietuvos miestų (15)

Šilumos kainoms Kaune pasiekus rekordines žemumas, miesto meras Visvaldas Matijošaitis...

Top naujienos

Naujausi duomenys: patvirtinti 2339 nauji atvejai, 22 asmenys mirė (458)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2339 koronaviruso atvejai . Nuo viruso mirė 22 asmenys.

28 dienas – nė vieno naujo COVID-19 atvejo: išmokome vertingą pamoką

Viktorijos valstijoje, kur kilo didžiausias koronaviruso protrūkis Australijos mastu, per 28...

Ant Nausėdos stalo tikrai sudėtinga ministrų dėlionė: kai kurios kandidatūros – tikras galvos skausmas (608)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda pradėjo išsamiai nagrinėti kandidatus į ministrus....

Butų nuomos kainų pokyčiai – galvosūkis ir patiems ekspertams: nesutaria, kas lėmė tokias sumas (177)

Pavasarį kritusios būsto nuomos kainos per vasarą ne tik stabilizavosi, bet dar ir, palyginti su...

Be kaukės ir pirštinių į COVID-19 ligoninę žengęs Lukašenka: tai tu čia gydai žmones? (8)

Aliaksandras Lukašenka nuvyko į 6-ąją miesto klinikinę ligoninę ir apsilankė vadinamojoje...

Paulius Gritėnas. Mus žudo nebe virusas, o cinizmas (75)

Kuo koronaviruso laikai skiriasi nuo istorinių maro epidemijų? Modernusis mokslas per kelis...

„Juodasis penktadienis“: kodėl prekybininkai taiko tokias dideles nuolaidas? (34)

„ Juodasis penktadienis “ Vakaruose laikomas svarbiausia apsipirkimų diena metuose. Nors...

Tiesioginė transliacija / Jūs rimtai? Valkiūnas – apie svarbiausius savaitės įvykius

Per plauką, tačiau Ingrida Šimonytė šią savaitę Seime buvo patvirtinta ministre pirmininke, o...

Karbauskis: valdantieji daro spaudimą prezidentui, apie kokį mes net nedrįsome pagalvoti (425)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia...