Dar Hipokrato manyta, kad žmogaus kūno struktūra, funkcijos, protas ir dvasia – nedalomi, o ligos ir negalavimai atsiranda tada, kai pažeidžiamas viso kūno vientisumas. Holistinis požiūris sukoncentruotas į žmogaus kūną, psichiką ir aplinką. Manoma, kad liga – tai individualus procesas, kuris vyksta kiekviename organizme skirtingai ir reikalauja individualiai pritaikyto gydymo. Holistinė medicina remiasi tuo, kad ligos atveju serga visas žmogaus organizmas, o ne tik kai kurie, atskiri jo organai.
 Vertikali vonia
Vertikali vonia

Gilinamasi į žmogaus visumą

Holizmas – neatskiriama sanatorinio gydymo dalis. Tačiau kas gi yra sanatorinis gydymas? Tai gydymas, pagrįstas natūraliais ir pritaikytais gamtiniais veiksniais, paremtas senomis tradicijomis, integruotomis į šiuolaikinę mediciną. Taikant sanatorinį gydymą Druskininkuose ir Birštone įsikūrusioje „Eglės sanatorijoje“ vadovaujamasi trimis pagrindinėmis kryptimis: holistiniu požiūriu į žmogų, kai gilinamasi į žmogaus visumą – jo kūną, protą, emocijas ir elgesį, o ne tik į organizmo siunčiamus simptomus. Taip pat vadovaujamasi kognityviniu požiūriu, kai manoma, kad žmogaus mintys, nuotaika, elgesys, jausmai ir kūno pojūčiai yra neatsiejamos organizmo dalys, kurios sąveikaudamos su aplinka veikia mūsų fizinį kūną ir turi tiesioginės įtakos sveikimo procesui. Ir trečiasis požiūrio taškas – įsisąmoninimas (angl. mindfulness) – jausmų ir proto harmonija.

Kaip mus veikia skausmas?

„Pagalvokite, kaip žmogų veikia skausmas? – klausimą užduoda „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Arvydas Balčius. – Jeigu mums ką nors skauda vieną ar dvi dienas – to per daug nesureikšminame, nekreipiame dėmesio, tačiau jeigu su skausmu tenka gyventi diena iš dienos, ilgainiui mes pasidarome pikti, irzlūs, skausmas keičia mūsų nuotaiką, mintis ir net požiūrį į aplinką.“ Paprastai skausmą žmogui sukelia tam tikroje vietoje užspaustas nervas, atsiranda dirginimas, raumens įtampa: „Skaudamą vietą šildome, atpalaiduojame įsitempusį raumenį, taip gerėja kraujotaka, nervas ima atsistatinėti. Galvos smegenyse išsiskiria įvairios biologiškai aktyvios medžiagos, kurios keičia mūsų suvokimą apie skausmą, keičia mūsų nuotaiką, suteikia mums viltį, kad galime jaustis geriau. Tad šiame gydymo procese kartu keičiame ir mintis – skiriame psichoterapiją arba audiovizualines, binauralines relaksacijas ar kita.“

Gydytojas pastebi, jog kartais sanatorijoje susiduriama su pasakymais, kad relaksacijos procedūros esą nereikalingos, tačiau taip manyti, pasak A. Balčiaus, klaidinga: „Organizme be nervų sistemos ir smegenų žievės jokie procesai nevyksta – viskas tarpusavyje yra susiję. Relaksacijos procedūros reikalingos tam, kad įjungtume sveikimo mechanizmus organizme. Privalu suprasti, kad mūsų protas – galingas ginklas kovojant su įvairiomis ligomis ir norint pasveikti, tad nenuvertinkite jo galios.“

 Arvydas Balčius
Arvydas Balčius

Kuo ypatingi Lietuvos kurortai?

Sanatorinis gydymas kurorte ženkliai skiriasi nuo gydymo miestuose: „Reabilitacija dideliuose miestuose sukelia pernelyg daug rūpesčių, žmogus negali tinkamai atsipalaiduoti, o tai juk labai svarbu norint pasijusti geriau, sustiprinti sveikatą. Kokie tai rūpesčiai, paklausite jūs? Vos tik prabudęs žmogus turi galvoti: ką aš valgysiu, kaip nuvažiuosiu, ar bus kur statyti automobilį, ar nepavėluos autobusas, kiek laiko truks procedūra, kaip aš po to grįšiu namo ir panašiai. Žmogus nė pats to gerai nesuvokdamas apkrauna save bereikalingomis mintimis. Sanatorijoje viskas kitaip – čia jūs galite visapusiškai atsipalaiduoti. O kur dar aplinka? Viskas gražu, švaru, tvarkinga, lauke – grynas oras, miškas, gamta. Kai esi apsuptas dėmesio, personalo rūpesčio ir susikoncentruoji į savo kūną, mintis, sveikimo procesą – efektas būna akivaizdus“, – teigia A. Balčius.

Į ką verta atkreipti dėmesį?

Gydytojas pamini aspektus, į kuriuos kiekvienam vertėtų atkreipti dėmesį: „Paminėčiau tris, mano manymu, pagrindinius dalykus: atsakomybė, saikas, suvokimas. Visų pirma, žmogus turi jausti atsakomybę prieš save, savo kūną ir prieš savo artimuosius. Kaip bebūtų, sergantis žmogus tampa našta savo šeimai ir dažnai taip nutinka todėl, kad prieš tai tinkamai nesirūpino savo sveikata, neįsiklausė į savo kūno siunčiamus signalus. Kitas svarbus dalykas, kaip jau minėjau, yra saikas ir suvokimas. Jau senų senovėje buvo žinoma, kad energija, kurią kūnas paima, gali tinkamai cirkuliuoti tik tada, kai jos organizme yra tiek, kiek būtina, bet ne daugiau. Jeigu mes energijos suvartojame daugiau, nei išeikvojame – ima kamuoti kokie nors negalavimai. Pats paprasčiausias pavyzdys mūsų kasdienybėje: valgome per daug – priaugame svorio. Ir vis dėl saiko stokos. Na, o suvokimas svarbus tuo, kad privalome suvokti tiek atsakomybės, tiek saiko svarbą.“

„Eglės sanatorijoje“ naudojami natūralūs gamtiniai veiksniai yra derinami su moderniomis šiuolaikinėmis technologijomis, kineziterapija, psichoterapija, ergoterapija ir daugeliu kitų. Visa tai kartu yra „Eglės sanatorijos“ veiklos pagrindas, padedantis visapusiškai gydyti įvairius susirgimus, stiprinti organizmą, susigrąžinti arba palaikyti puikią savijautą.

Užsakymo nr.: PT_87801115

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Šioje šalyje daugiau nei dvigubai padaugėjo šunų vagysčių: paprasti patarimai, kaip išvengti augintinio praradimo (4)

Apklausos rodo, kad Anglijoje šunų savininkai pastaraisiais metais labiau baiminasi išvesti savo...

Naujieji „iPad“ ir „iPad mini“ jau Lietuvoje: kuo jie nustebins? (12)

Šiandien Lietuvoje prasideda oficiali naujųjų „ iPad “ planšetinių kompiuterių prekyba. Iš...

Baltijos jūra – raktas į regiono valstybių gerbūvį (2)

Kasmetinis ES Baltijos jūros regiono strategijos forumas, kuris vyks rugsėjo 27 – spalio 1 d.,...

Mokslų daktarė įsitikinusi – jei atsisakysite šių maisto produktų, svoris kris be pastangų (41)

Biomedicinos mokslų daktarė, docentė Sandrija Čapkauskienė pasakoja, kurie produktai svorį...

Smulkiųjų ūkių savininkai skatinami bendradarbiauti (10)

Ieškodami verslo plėtros galimybių, smulkiųjų ūkių savininkai vis dažniau kooperuojasi bendrai...

Top naujienos

Šoką dėl kūdikio netekties išgyvenanti kaunietė prabilo apie gydytojo klaidą: galėjau pati numirti (2)

Klaida, kainavusi gyvybę, stebina ne tik medicinos profesorius, bet ir teisininkus. Kaune, medikas...

Lietuvos bankas pateikė prognozes: daugiau augs ne tik algos, bet ir kainos (60)

Pirmadienį pristatytose atnaujintose Lietuvos banko prognozėse numatomi didesni nei tikėtasi...

Vis blogyn: Lietuvoje jau beveik 30 juodų COVID–19 savivaldybių (122)

Epidemiologinė situacija Lietuvoje ir toliau prastėja – 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka...

Tomas Janonis | D+

Federacijos vadovo šeimos verslą lydi keisti sutapimai: į sąskaitas plaukia asociacijos eurai (14)

Lietuvos lengvosios atletikos federacija, gaunanti finansavimą ir iš valstybės, regis, glaudžiai...

Lietuvoje – 1043 nauji koronaviruso atvejai ir 14 mirčių dar papildyta (244)

Praėjusią parą, sekmadienį, Lietuvoje patvirtinti 1043 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai,...

Nuo sausio pirmosios daugiabučių gyventojai čia statyti automobilių nebegalės: įsigalios priimti KET pakeitimai (422)

Rugsėjis pažėrė pluoštą siūlymų keisti Kelių eismo taisykles. Viena jų ypač aktuali...

EBPO teikia Lietuvai 43 rekomendacijas: viena jų – akcizo dyzelinui didinimas papildyta (74)

Aplinkosaugos srityje Lietuva daugiau turėtų susitelkti į transporto parką, geležinkelių...

Tiesioginė transliacija / Piniginiai reikalai. Ar Vilniaus oro uostas turi būti nugriautas?

Jau kuris laikas diskutuojama apie oro uostų plėtrą Lietuvoje. Nemažai dėmesio buvo sulaukusi...

18-metė į „Akropolį“ bandė patekti su motinos galimybių pasu: merginos laukia didelės bėdos apsimetėlis įkliuvo ir Alytuje (347)

Sekmadienį, rugsėjo 26 d., apie 16 val. 45 min., Vilniuje, Ozo g. esančiame prekybos centre...

Italijoje į darbą – tik su galimybių pasu: Lietuvoje į tokią idėją žiūrima su atsarga (630)

Siekiant pristabdyti COVID -19 plitimą, Italija imasi griežtesnių priemonių – nuo spalio 15...