Kai net tarpmiestinių traukinių grafikas praretėja, ir visi iki vieno pataria, kad saugiausia – namuose, verta prisiminti ir senas geras keliones kino pagalba. „Netflix“, HBO, lietuviškos kino platformos – tik spėk kaisti arbatą ir nusipirkti naujas baterijas TV pulteliui. Vėsiam lapkričio savaitgaliui – o gal net keliems – prie televizoriaus siūlome keliauti po… Kauną. Juk nuo tarpukario iki šių dienų Lietuvos ir pasaulio kino režisieriai ir operatoriai netrunka visa galva pasinerti į galimybes, kurias teikia filmavimo aikštele tapęs antrasis Lietuvos miestas. Kaunas gali pavirsti Tokijumi, Maskva, Viena, Italija, Rusija – žinoma, ir savo paties vaidmenų yra atlikęs ne vieną. Pradedam?
Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.
Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

HBO platformoje rasite keturių dalių serialą „Jekaterina Didžioji“. Jame pasakojama apie paskutinius vienos svarbiausių XVIII a. monarchių valdymo metus. Jekaterinos romanas su Rusijos karo vadu Grigorijumi Potiomkinu nebūtų toks dramatiškas, jei ne brandžiojo baroko perlas Kaune – Pažaislio bažnyčios vienuolyno ansamblis.

„Kaune – itin profesionali kino kūrimo komanda. Esu labai patenkinta filmavimu jūsų mieste – darbai sklandžiai ėjosi su mumis dirbusių puikių žmonių dėka. Pažaislio vienuolynas yra nuostabi vieta filmavimui, buvome čia labai šiltai priimti“, – po filmavimo darbų Kaune sakė Jekaterinos Didžiosios vaidmens atlikėja, „Oskaro“ laureatė Helen Mirren.

Hal Shinnie nuotr.
Hal Shinnie nuotr.

Jei ir jums Pažaislis kelia ypatingus jausmus, galite prisidėti prie tarptautinio šio objekto pripažinimo. Ką tik pranešta, kad baroko ansamblis būtent dėl šio savo „vaidmens“ pateko į EUFCN (European Film Commissions Network) organizuojamą „Location Award“ finalinį etapą. Balsuoti internetu gali visi!

Keliaujame laiku ir žemėlapiu toliau – ar žinote, kad Kaunas yra suvaidinęs ir Maskvą? Kol Lietuvos sostinės mikrorajonas Fabijoniškės TV seriale „Černobylis“ (jį rasite HBO platformoje) vaidino Ukrainos miestą Pripetę, Kauno tarpukario modernizmo pastatai įkūnijo mokslininko Legasovo namus ir ligoninę, į kurią vežti nukentėjusieji po sprogimo atominėje elektrinėje. Įamžinta ir šiuo metu rekonstruojama buvusi Kauno radijo gamykla bei tiltas Petrašiūnuose, nuo kurio TV ekranuose žmonės stebėjo dangų nutvieskusį sprogimą.

„Černobylis“, aut. Liam Daniel, Sky HBO
„Černobylis“, aut. Liam Daniel, Sky HBO

Penkios TV serialo dalys prie ekranų prikaustė rekordinio dydžio auditoriją visame pasaulyje. Vieniems tai buvo dramatiška ir įtaigi istorijos pamoka, kitiems – pamąstymas apie žmogiškųjų klaidų kainą. Nors pavadinimas sufleruoja, kad filmas – apie 1986 metais įvykusią katastrofą atominėje elektrinėje, jame svarbiausia – žmonės, kurie aukojosi, kad išgelbėtų Europą nuo neįsivaizduojamos nelaimės. 2019 metų „Emmy“ apdovanojimuose „Černobylis“ pelnė 10 statulėlių, tarp jų – geriausio miniserialo, scenarijaus bei režisūros kategorijose. Be to, Tarptautinės lokacijų vadovų gildijos (LMGI) apdovanojimuose „Černobylio“ lokacijos buvo pripažintos geriausiomis TV serialo kategorijoje.

Metas patikrinti, kas gero „Netflix“ archyvuose. „Tokijo teismas“ – tai istorinė keturių dalių drama, atkurianti teismo procesą, kuris 1946 m. prasidėjo Tokijuje. Vienuolika teisėjų iš viso pasaulio dvejus su puse metų sprendė Ramiojo vandenyno regiono karinių ir politinių lyderių, kaltinamų karo nusikaltimais, likimus. Teismo vieta šiame filme tapo Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus. 2017 m. serialas buvo nominuotas prestižiniam „Emmy“ apdovanojimui kaip „Geriausias TV filmas / Miniserialas“.

„Tokijo teismas“, aut. Paulius Makauskas
„Tokijo teismas“, aut. Paulius Makauskas

Dar vienas laurais įvertintas filmas, kurtas Kaune – „Vogti arklius“. 2003-iaisiais išleistas norvegų rašytojo Pero Pettersono to paties pavadinimo romanas buvo puikiai sutiktas daugelyje šalių. Ši ekranizacija – apie senyvą vyrą, planavusį sutikti Naujuosius 2000-uosius vienumoje. Tačiau išaiškėja, kad jis turi kaimyną, kuris sugrąžina praeities prisiminimus. 2019 m. filmas laimėjo „Sidabrinio lokio“ apdovanojimą Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje. Kaune filmavimo komanda lankėsi centriniame knygyne, Kauno įgulos karininkų ramovėje bei MRU Viešojo saugumo akademijoje. Ar atpažinsite šiuos pastatus išsinuomavę filmą virtualiame „ŽMONĖS Cinema“ kino teatre?

„Vogti arklius“, aut. Agnete Bruun
„Vogti arklius“, aut. Agnete Bruun

O ar kada pamanėte, kad Kaunas gali būti ir...itališkas? „Oskaro“ laureato režisieriaus Mike van Diem filmas „Tulpės, meilė, garbė ir dviratis“, kurio dalis scenų buvo filmuotos Kaune, – ryški komedija, persmelkianti itališku sodrumu bei už savo ir artimųjų laisvę kovojančio žmogaus drąsa.

„Tulpės, meilė, garbė ir dviratis“, kadras iš filmo
„Tulpės, meilė, garbė ir dviratis“, kadras iš filmo

Metas pasidžiaugti lietuviško kino perlais. Kopkime į „Pelėdų kalną“. Šis filmas – tai jausminga istorija apie 1947–1952 m. Lietuvoje susiklosčiusius politinius ir istorinius įvykius, partizanų ryžto ir nešamos žinios kelionę, pralietą kraują, herojų tarpusavio meilę bei santykius sukėlė didelį susidomėjimą. Kino pasakojimas apie baimę, nenumalšinusią nepriklausomybės siekio – kartu ir reveransas turtingam Kauno ir Kauno rajono urbanistiniam paveikslui. Iš viso net penkiolika Kauno ir jo apylinkių lokacijų! „Jei kalbame apie Lietuvą, tai visų pirma yra Kaunas, kuriame telpa viskas, kas geriausia šioje šalyje: žmonių nuoširdumas, patriotizmas, supratimas, stulbinanti tarpukario architektūra, miesto panoramos, fortai, muziejai, kavinės, restoranai, viešbučiai. Čia yra viskas, ko reikia geram kino filmui sukurti. Ir dar daugiau, nes tai, kas lieka už kadro, amžiams įsispaudžia kupinoje dėkingumo širdyje“, – yra sakęs filmo, kurį galite pamatyti „ŽMONĖS Cinema“ platformoje, režisierius Andrius Juzėnas.

„Pelėdų kalnas“, aut. Lukas Juzėnas
„Pelėdų kalnas“, aut. Lukas Juzėnas

„ŽMONĖS Cinema“ rasite ir dar vieną itin kaunietišką juostą. Žinoma, kalbame apie Donato Ulvydo režisuotą „Emiliją iš Laisvės alėjos“. Kinematografiškai tariant, tai – odė ikoniškajajam Kauno pėsčiųjų bulvarui. Bet ne tik tai – filmas tapo puikia proga Kaunui suvaidinti nepagražintą, nenupudruotą ir necenzūruotą save. Tai jautri istorinė drama apie kovą už laisvę sovietų okupuotoje Lietuvoje, visuomenėje, kurioje sotesnis gyvenimas atrodo svarbesnis už garbę, švarią sąžinę ir žmogiškumą.

„Emilija iš Laisvės alėjos“, aut. Kęstutis Kajokas
„Emilija iš Laisvės alėjos“, aut. Kęstutis Kajokas

Naujausias, ką tik kelionę po kino teatrus baigęs filmas, kurį drąsiai rekomenduojame ir lietuviams, ir užsieniečiams – tai režisieriaus Karolio Kaupinio pilno metro debiutas „Nova Lituania“. Jo veiksmas vyksta juodai baltame Kaune, tad Laikinosios sostinės architektūros (na, ir lietuviško pajūrio) grožis čia atskleidžiamas ypač ryškiai. Filmas apie beprotišką idėją – išgelbėti šalį nuo pražūties sukuriant atsarginę valstybę užjūryje – pripažintas geriausiu Atėnų ir Rygos kino festivaliuose. Nespėjote pamatyti jo didžiajame ekrane? Jūsų paslaugoms – „ŽMONĖS Cinema“.

„Nova Lituania“, aut. Andrius Aleksandravičius
„Nova Lituania“, aut. Andrius Aleksandravičius

Šalyje ir pasaulyje pagerėjus pandeminei situacijai ir atlaisvėjus karantinui kviečiame pakeliauti po filmų vietas Kaune savarankiškai. Tam pagelbės specialus „It’s Kaunastic“ serijos gidas-žemėlapis „Kaunas kine“.

Užsakymo nr.: PT_85709149

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

ES investicijos skatina verslo problemų sprendimui pasitelkti kūrybines idėjas (1)

Europos Sąjungos investicijos padeda įvairiausiems verslams skirtinguose sektoriuose – šios...

Dalis gyventojų už daugiabučio renovacija nemoka nieko: kokią dar paramą teikia valstybė (4)

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą remia valstybė, kompensuodama gyventojų...

Molis – istorijos pasakotojas su charakteriu

Sakoma, kad kartą panardinus pirštus į molį, jis užburia, norisi jį geriau pažinti, mokytis ir...

Tyrimas atskleidė, kurį Lietuvos alaus prekės ženklą vartotojai vertina palankiausiai (55)

Iš lietuviškų alaus prekės ženklų šalies vartotojai pirmenybę teikia „ Volfas Engelman “,...

Naujos eros pradžia: „Mac“ kompiuteriai su „M1“ lustu (9)

„Apple“ pristatė naujus „Mac“ kompiuterius su pirmuoju savo pačių sukurtu procesoriumi...

Top naujienos

Raskevičius apie peticiją: ji yra nukreipta prieš mane, kaip žmogų, homoseksualų LR pilietį (25)

Grupė visuomenininkais prisistatančių asmenų ragina parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių...

Užkalnis. Stambulo konvencija – nebaisi nesąmonė, kaip ir klimato kaitos susitarimas (9)

Stambulo konvencija , suprantama, siekia kilnaus tikslo. Moterų nevalia mušti? Žinoma. Nieko...

Du profesoriai įvertino vakcinas nuo koronaviruso: ar išties jų kokybė skiriasi? (203)

Šiuo metu dauguma jau tikriausiai pamiršo tą laiką, kai vos patvirtinus „ AstraZeneca “...

Paplonino pinigines diskotekų organizatoriams – už šokius prekybos centruose skirtos baudos (103)

Vasario 12-osios vakare prekybos centre „ Maxima “ vyko neįprastas judėjimas – užgrojus...

Po klajonių Laose laimę rado gimtojoje Tauragėje: gyvena karavane pamiškėje ir apie didmiestį nebesvajoja

Daug keliavusi, tarp Vilniaus ir Tauragės besiblaškiusi, o galiausiai dešimt mėnesių praleidusi...

Interjero dizainerė negyvenamas patalpas pavertė jaukiu būstu: siekė sukurti prabangų interjerą, turėdama minimalų biudžetą

Nors atrodo, kad tradicinio suplanavimo naujos ar senos statybos buto įrengimas gali kelti...

Mados žinovė ragina atkreipti dėmesį – šiomis drabužių spalvomis norės rengtis kiekviena moteris (2)

Moksliškai įrodyta, kad spalvos atlieka reikšmingą vaidmenį mūsų gyvenimuose. Jos gali daryti...

Tirpstantis sniegas vienoje sostinės aikščių atvėrė statybų broką (25)

Tirpstantis sniegas sostinės Basanavičiaus aikštėje atvėrė statybų broką. Pusnims nutirpus,...

doc. dr. Vincas Urbonas | D+

Onkologo užrašai. Man sunkiausia – ne pranešti apie diagnozę atsakymas, ar pagaliau turėsime tabletę nuo vėžio

Pirmą kartą pacientui ištartas žodis „ vėžys “ jam sukelia didžiulį stresą ir ne vienam...

Darbo netekimas iš pradžių neatrodė tragedija: kai viską uždarė, vilčių nebeliko (18)

Nors valdžia po truputį atlaisvina karantino suvaržymus, tačiau nestabilumas tarptautinėse...