Nuo š. m. balandžio 12 d. iki birželio 7 d. Lietuvos ūkininkai kviečiami deklaruoti žemės ūkio naudmenas, pasėlius, kitus plotus bei gyvulius. Daliai ūkininkų, auginančių ekologinę produkciją, gali būti skiriama Europos Sąjungos (ES) parama pagal Lietuvos kaimo plėtros (KPP) programos 2014–2020 m. priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“.
Žemės ūkis
Žemės ūkis
© Scanpix

Kitoks žvilgsnis į ūkininkavimą

Kauno rajone esančiame Padaugupio kaime ūkininkaujantis Nikolajus Dubnikovas dar nuo 2007 metų aktyviai dalyvauja KPP programoje pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“.

„Vystydamas ekologišką ūkį, ieškojau papildomų galimybių, kurios padėtų jį tobulinti bei skatintų ekologiją šalyje ir maisto pramonėje. Kurti ir plėtoti tokį ūkį pasirinkau norėdamas prisidėti prie aplinkos tausojimo, sveikų produktų kūrimo ir dėl asmeninio požiūrio: siekiau užtikrinti, kad tai, ką valgau aš, mano šeima ir kiti šią produkciją vartojantys žmonės, būtų natūralu ir organiška“, – apie ekologiško ūkininkavimo naudą pasakoja N. Dubnikovas.

Ūkininkas pabrėžia, jog nereikėtų suklysti manant, kad pildyti paraiškos dokumentus gali būti sudėtinga – iš tiesų tai yra gana paprasta. Su priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ aspektais jį supažindino Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai, o Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) atstovai paaiškino, kaip teisingai užpildyti paraišką.

Grūdines kultūras ir mėsinius galvijus auginantis ūkininkas atskleidžia, jog KPP padėjo transformuoti jo ūkį: anksčiau būdavo naudojamos sintetinės trąšos, cheminės medžiagos, o dabar ūkyje laikomasi griežtų aplinkosauginių priemonių, tręšiama tik natūraliomis medžiagomis, atsisakoma bet kokios chemijos ar sintetikos.

Esminiai pokyčiai taisyklėse

NMA Žemės ūkio paramos departamento vyriausioji specialistė Sigutė Stakvilevičienė paaiškina, kad 2021 metais paramos pagal „Ekologinio ūkininkavimo“ priemonę sulaukti siekiantys ūkininkai bei juridiniai asmenys, plėtojantys su ekologine žemės ūkio gamyba susijusią veiklą, turi laikytis specialių įsipareigojimų nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų nustatytos žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo pradžios datos.

„Šiais metais teikiantys paraiškas įsipareigojimus prisiims dvejų metų 2021–2022 m. laikotarpiui. Vienas iš svarbiausių reikalavimų ūkininkams per šį laikotarpį – nuo pirmos paraiškos pateikimo dienos nesumažinti paramos paraiškoje įvardintų plotų daugiau kaip 10 proc. Visgi, jeigu paramos sulaukęs asmuo 2022 metais nesilaikys įsipareigojimų dėl objektyvių aplinkybių, tokių kaip jo ūkio dalyje tvarkomas valstybės turtas ir raštu apie tai informuos NMA ne vėliau kaip 15 darbo dienų nuo žinių apie situaciją gavimo, sankcijos dėl įsipareigoto ploto sumažėjimo taikomos nebus“, – nuramina S. Stakvilevičienė ir priduria, kad NMA specialistai visuomet atsakys į dėl KPP programos priemonių kylančius klausimus bei suteiks reikiamą informaciją.

Specialistė pabrėžia, kad kiekvienais kalendoriniais paramos paraiškos pateikimo metais, apžvelgiama ar bendras tinkamas paramai plotas yra ne mažesnis kaip 1 ha ir susideda iš laukų, kurių plotas ne mažesnis už 0,1 ha. Jeigu šiais metais būtų viršijamos minėtai priemonei įgyvendinti skirtos lėšos, 2021 m. pateiktos paraiškos papildomai būtų vertinamos atliekant žemės plotų reitingavimą. Šis būdas būtų taikomas tik naujai deklaruotiems plotams, kurie praėjusiais metais nebuvo sertifikuoti VšĮ „Ekoagros“. NMA atstovė patikslina, kad reitingavimas būtų vykdomas didėjimo tvarka: pirmenybė teikiama mažiausiam pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ naujai deklaruotam plotui, už kurį praėjusiais metais nebuvo prašyta paramos.

Ekologinis ūkininkavimas: ką turi žinoti, siekiantys sulaukti paramos?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Svarbu žinoti

Nuo 2021-ųjų paraiškos pateikimo dienos iki 2022-ųjų birželio 1 d. taip pat bus vertinama, ar pareiškėjas, jei jis yra juridinis asmuo, neturi įsiskolinimų Valstybinei mokesčių inspekcijai ir „Sodrai“, o jei paraiškos teikėjas yra fizinis asmuo – tik „Sodrai“.

„Derėtų paminėti ir tai, kad kasmet NMA paramos teikimo laikotarpiu iki vasario 28 d., paramos gavėjai, siekiantys paramos už vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus, turi pateikti užpildytą ir nustatyta tvarka patvirtintą pažymą apie žemės ūkio veiklos subjekto pajamas per praėjusius kalendorinius metus už ataskaitinį metų laikotarpį (nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.)“, – paaiškina NMA atstovė S. Stakvilevičienė.

Prašantieji kompensacinės išmokos už javus bei daugiametes žoles sėklai ir patys tiekiantys rinkai augalinę dauginamąją medžiagą, iki 2022 m. birželio 1 d. taipogi turi pateikti galutinį Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (VATŽŪM) pagal dauginamajai medžiagai keliamus teisės aktų reikalavimus išduotą „Sėklos sertifikatą“. Iki šios datos, auginantys javus ir (arba) daugiametes žoles sėklai pagal sėklų auginimo ir supirkimo sutartis su dauginamosios medžiagos tiekėjais ir ne patys tiekiantys rinkai sertifikuotą dauginamąją medžiagą NMA dar turi pateikti sudarytą augalinės dauginamosios medžiagos auginimo ir supirkimo sutartį.

Parama už įsėlį

Žemės ūkio paramos departamento vyriausioji specialistė priduria, kad 2021–2022 m. įsipareigojimų laikotarpiu auginantiems javų grupės arba javų pašarams skirtus grupės augalus, įsėlio reikalavimas, kad laukuose bent vienerius metus turi būti auginami įsėliui priskiriami augalai, nebus taikomas. Parama už javus arba javus pašarui bus mokama atsižvelgiant į tai, pagal kurią veiklos sritį vykdoma veikla, atitinkamai – „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ arba „Parama ekologiniam ūkininkavimui“.

Kompensacinė išmoka už daugiamečių žolių įsėlį bus mokama už tuos laukus, kuriuose auginami šiai grupei priskirti augalai, nurodyti priemonės įgyvendinimo taisyklėse, arba jame nurodytų daugiamečių žolių mišiniai. Parama už daugiamečių žolių įsėlį bus mokama tais metais, kai jos bus auginamos ir deklaruojamos paramai gauti.

Pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“, remiamų augalų rūšių sąrašą 2021 metais papildė bolivinės balandos, rapsukai, judros, pluoštinės kanapės sėklai, sorgai, apyniai, putinų uogynai.

Užsakymo nr.: PT_86981385

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šiaurės Amerikoje įprastas tvaraus investavimo modelis sėkmingai pritaikomas ir Lietuvoje (2)

Tvarumo sąvoka šiandien vis plačiau vartojama ne tik kalbant apie prekes ir produktus ar žmogaus...

Gaminate žuvį, bet nemėgstate jos kvapo? Liaudies patikrinti būdai, kaip jo atsikratyti (1)

Tikriausiai niekam nėra malonus pernelyg stiprus žuvies kvapas. Jei jūs ruošiate žuvį iš karto...

Antrojo „Sėkmės tandemo“ sezono finišas: net septyniems verslams pavyko pritraukti investicijas

Baigėsi antrasis Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuoto kartu su INVEGA projekto...

Naujoji „Birutės“ komunikacija. Kas sieja Italijos virtuvę, Tadą Vidmantą ir psichologiją? (2)

Gazuotas mineralinis vanduo vis dažniau ant pietų stalo keičia saldžius gėrimus. Kulinarijos ir...

3 smagūs vasaros žaidimai, kurie moko gyventi tvariau (1)

Internete gausu žaidimų, kurie ne tik suteikia pramogą, bet ir padeda suvokti, kokią įtaką...

Top naujienos

Seimo vicepirmininkas – susirinkusiems proteste: linkiu visiems įkvėpti ramybės ir važiuoti namo reikalavimų įgyvendinti nežada (174)

Antradienį prie Seimo prasidėjo tris dienas truksiantis „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“...

Savo hobius regione pavertė gaunamomis pajamomis: pasirinko kitokią veiklą nuo kitų kaime gyvenančių žmonių (8)

Liepos Julijos džiaugsmas – žirgai, o Jono – parasparniai, štai apie tokius hobius ir darbus,...

Dėl Pravieniškių pareigūnų kaltės verslininkai susikrovė įspūdingą pelną (34)

Pravieniškių pataisos namai neteisingai apskaičiavo ir taikė palyginamąsias šilumos gamybos...

Šimonytė parašė laišką „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriams (656)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį spaudos atstovams teigė, kad parašė laišką...

„Ryanair“ vadovas: nutupdyto lėktuvo kapitonui nebuvo palikta jokių alternatyvų asmenys su vaizdo kameromis daug kartų spaudė lėktuvo įgulą  (205)

„Ryanair“ skrydžio iš Atėnų į Vilnių priverstinis nutupdymas Minske ir Baltarusijos režimo...

Barai ir naktiniai klubai su nerimu pasitinka atlaisvinimus: kai kurie atsidaryti išvis neplanuoja (55)

Nuo ketvirtadienio panaikinus darbo laiko ribojimus naktinėms pasilinksminimo vietoms, ne visi barai...

Opozicijos iš posto verčiamas Pavilionis pripažino, kad nebuvo atsargus: apgailestauja, jei žodžiai dėl prezidento įžeidė (52)

Kritikos ir opozicijos raginimų atsistatydinti iš Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko...

Roma Macijauskaitė | D+

Įkūrė sveiko senėjimo centrą: žada atjauninti 5 metais vos per vieną kartą

Ilgus metus kosmetologe dirbusi Jurgita Siaurusaitienė (41 m.) pamažu suprato, kad jai šitoje...

Vis dar negeriate šios arbatos? Mokslų daktarė įvardijo, ką prarandate

Sparčiai populiarėjanti japoniška mačia arbata užkariauja daugelio kasdienį meniu. Vis daugiau...

Bodrumo kurortas Turkijoje: kuo ši dviejų jūrų skalaujama kryptis taip traukia lietuvius?

Bodrumo pusiasalyje įsikūręs to paties pavadinimo Turkijos kurortas traukia poilsiautojus iš visos...