Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) įgyvendino Europos infrastruktūros tinklų priemonės (EITP) lėšomis dalinai finansuojamą projektą „Įrankiai ir gebėjimų stiprinimas kibernetinės erdvės stebėsenai, analizei ir grėsmių aptikimui Lietuvoje ir ES gerinti”, kurio pagalba įsidiegė naują įrangą, skirtą tiksliau nustatyti kibernetines atakas, įsilaužimus ir kitokio kenkėjiško programinio kodo apraiškas Lietuvos internetinėje erdvėje.
Asociatyvi nuotr.
© Organizatorių nuotr.

Projekto tikslas – stiprinti NKSC pajėgumus efektyviai koordinuoti ir valdyti kibernetinius incidentus, grėsmes, užtikrinti glaudesnį tarptautinį ir nacionalinį bendradarbiavimą bei informacijos apsikeitimą. Už projekto lėšas atnaujinama NKSC naudojama incidentų valdymo infrastruktūra, įgyjami nauji įrankiai grėsmėms aptikti, analizuoti ir dalintis su partneriais Europoje. Bendras projekto biudžetas siekia 700 tūkst. Eur, iš kurių – 75 proc. sudaro ES lėšos.

„Šiuo metu kibernetinio saugumo atakų mastas ir sudėtingumas dramatiškai auga, Lietuva pastaraisiais metais sėkmingai įtvirtino naują kibernetinio saugumo strategiją, įstatymą bei konsolidavo kibernetinius pajėgumus. Pasauliniame kibernetinio saugumo indekse Lietuva pakilo iš 57-os į 4-ą vietą. Toliau svarbu stiprinti gebėjimus įvairiais techniniais įrankiais, kurie leistų Lietuvos kibernetinio saugumo institucijai giliau vertinti technologinius procesus elektroninėje erdvėje bei geriau identifikuoti kibernetines problemas“, – sako Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

Viena iš aktualių kibernetinio saugumo problemų yra pažeidžiamos interneto svetainės, kurios gali būti išnaudotos piktavalių virusams įdiegti, įsilaužti ar prieigai prie duomenų įgauti, pavyzdžiui, perėmus svetainės administratoriaus paskyrą. Projekto rėmuose buvo sukurta ir į NKSC infrastruktūrą įdiegta nauja įranga, kuri automatiniu būdu analizuoja visas svetaines, registruotas Lietuvos zonoje (turinčias galūnę .lt). Programa vertina svetainių pažeidžiamumo lygį, nustato ar į jas nebuvo įsilaužta, ar jos nėra naudojamos tolesniam kenkėjiško kodo platinimui.

Deja, NKSC analizė parodė, kad net 52 proc. iš visų .lt zonoje veikiančių interneto svetainių turinio valdymo sistemų yra pažeidžiamos, o dažniausiai tokie pažeidžiamumai nustatyti „Wordpress” ir „Joomla” turinio valdymo sistemose. Nustačius pažeidimus, NKSC įspėja svetainių prieglobos paslaugos teikėjus ir informuoja, kokių veiksmų pastarieji turi imtis. Jeigu svetainė išnaudojama kenkėjiško kodo platinimui, tokia svetainė gali būti laikinai išjungiama, kol programuotojai sutvarko saugumo spragas. Taip užkertamas kelias tolesniam kenkėjiško kodo plitimui.

„Projektu sukurti įrankiai mums sudaro galimybes dirbti dar efektyviau techniniame lygyje, geriau identifikuoti grėsmes ir pažeidimus Lietuvos kibernetinėje erdvėje. Šiais laikais kiekvienas turėtume rimtai vertinti savo turimų ir naudojamų programų, svetainių, elektroninio pašto saugumą, nes internete laikome vis daugiau labai svarbių ir jautrių duomenų. Šiandien NKSC pristato priemonę, kuri kiekvienam svetainės turėtojui suteikia galimybę savarankiškai pasitikrinti, ar jo svetainė yra saugi“, – sako NKSC direktorius Rytis Rainys.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Organizatorių nuotr.

Apsilankius NKSC svetainėje galima pasinaudoti svetainių saugumo audito įrankiu, kuris nemokamai patikrins, ar turimoje svetainėje nėra saugumo spragų. Programa pateiks situacijos ataskaitą ir nurodys, kokie pažeidžiamumai aptikti. Atkreiptinas dėmesys, kad kiekvienos svetainės patikrinimas gali trukti keletą valandų, priklausomai nuo svetainės dydžio ir sudėtingumo. Taip pat tikrinimo sparta gali būti sąlygojama esančios darbų apimties, t.y. kiek svetainių tuo metu pateikta patikrai.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centras nuo šiol turi galimybę visus saugumo duomenis realiu laiku matyti vienoje vietoje. Tai padaryti leidžia įdiegta centrinė stebėjimo aplinka, į kurią visi duomenys „suplaukia“ iš daugybės skirtingų sistemų. Ji naudojama kasdieniam analitikų darbui ir ypač pasitarnavo visų šiemet vykusių rinkimų metu.

Dar viena naujovė – plačiai visame pasaulyje kibernetinio saugumo komandų naudojama incidentų valdymo platforma. Ši sistema palengvino standartinių incidentų apdorojimo procesus ir sutrumpino jų apdorojimo laiką. Dėl šios priežasties NKSC specialistai gali daugiau laiko skirti prevenciniam darbui, išsamiems reikšmingų incidentų tyrimams ir naujų grėsmių aptikimui.

Nauji įrankiai taip pat naudojami tarptautiniam bendradarbiavimui sprendžiant incidentus. Informacija apie Lietuvos internetinėje erdvėje registruotus incidentus, kilusius iš užsienio šalių, dalinamasi su kitais Europos kibernetinio saugumo centrais, kurie padeda spręsti kenkėjiškas veiklas tose vietose, kur Lietuvos jurisdikcija nesiekia.

Nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitos duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje užregistruoti daugiau nei 53 tūkstančiai kibernetinio saugumo incidentų. Itin išaugo kibernetinių incidentų sudėtingumas, atakos tampa vis labiau rafinuotos – Kibernetinio saugumo centro tiriamų didelės ir vidutinės reikšmės incidentų padaugėjo 41 proc.

Naujos įrangos įsigijimo ir kompetencijų stiprinimo projektas dalinai finansuotas Europos infrastruktūros tinklų priemonės (EITP) lėšomis. Jis sustiprino Nacionalinio kibernetinio saugumo centro pajėgumus efektyviai koordinuoti ir valdyti kibernetinius incidentus, užkirsti kelią galimoms grėsmėms, glaudžiau bendradarbiauti Lietuvoje ir su kitomis Europos valstybėmis, kad Lietuvos internetinė erdvė būtų saugesnė.

Užsakymo nr.: PT_82623417

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Viešas gydytojų odontologų draugijos ir lietuvos medikų sąjūdžio kreipimasis (23)

Šiandien Seime bus balsuojama dėl įstatymų pataisų, kuriomis siekiama odontologų licencijavimo...

Atnaujinus projektą, Reformatų sode tęsiami tvarkymo darbai

Pačiame Vilniaus centre Pylimo gatvėje esančio Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo darbai...

Sostinė kviečia rinkti seniūnaičius (5)

Pastarąsias savaites sostinės savivaldybė kviečia visus neabejingus savo miestui žmones dalyvauti...

Dėl didžiulio susidomėjimo prekyboje pasirodys papildomi Fanų zonos bilietai į „Limp Bizkit“ koncertą (9)

Vasario 26 dieną „Žalgirio“ arenoje Kaune pasirodys pasaulinio garso amerikiečių repo metalo...

Ieškant kalėdinių dovanų: ar iš tiesų reikia verstis per galvą, ieškant išskirtinės dovanos (4)

Mūsų kultūroje gausu įvairiausių posakių, susijusių su dovanomis, jų įteikimu ar gavimu:...

Top naujienos

Siauruko tragedija: direktorius skolas atidavinėja iš savo lėšų, žmonės Kalėdas pasitiks be algų (159)

Kalėdoms daugybę kelionių ir ekskursijų suplanavę Aukštaitijos siaurojo geležinkelio...

Kišenė, kuri gali būti atverta skurstantiems, tačiau savivaldybės ją akylai saugo (38)

Skurdo riziką Lietuvoje patiria kas penktas gyventojas. Su skurdo rizika susiduria beveik pusė...

Jautri gydytojos išpažintis: turėjau pažadinti jį iš komos ir pažiūrėti, kokio dydžio insultą jam padariau (279)

Gydytoja Lina Griauslytė prieš kurį laiką kalbėjusi Seime surengtoje konferencijoje papasakojo...

Keisis verslo liudijimų tvarka: pokyčiai paveiks tūkstančius Lietuvoje (212)

Nuo kitų metų keičiasi verslo liudijimų tvarka: pagal juos nebebus galima teikti kai kurių...

Andrius Užkalnis

Kaip ištverti gyvenimą. 12 dalis. Kaip taisyklingai svajoti (1)

Aš esu Andrius Užkalnis , ir čia, DELFI Plius , rašau jums apie tai, kaip elgtis, kad gyvenimas...

Žolininkė atskleidė, kaip sustiprinti arbatos poveikį: reikia ne gerti, o gurkšnoti

Šeštadienį ALFAS LIVE laidoje kvepės arbata. Ją – kvapnią ir nepaprastai gražią (!) – virs...

Seime – siūlymas visiškai neapmokestinti vienintelio žmogaus nekilnojamojo turto (9)

Nekilnojamąjį turtą , kai jis yra pirmas ir vienintelis gyventojo ar jo šeimos turtas, siūloma...

Apsilaižysite pirštus: kitokie makaronai su krevetėmis

Sveiko maisto gamybos studijos „Good Food Studio“ įkūrėja Aistė Švetkauskė siūlo...

15 patarimų, kaip greitai ir saugiai numesti svorio: jais vadovautis galima nedelsiant (22)

„Atsikratyk 2,5 kg per savaitę!“ Šį šūkį galima pamatyti visur. Žinoma, įmanoma per...

Pasakiškas Dubajaus milijardieriaus sūnaus gyvenimas: nuo specialiai jam pagamintų superautomobilių iki 500 egzotinių gyvūnų namuose (109)

Jis draugauja su Rihanna, Nicki Minaj, Shahrukhu Khanu ir Khloe Kardashian. O Jungtinių Arabų...