Lietuva yra gavusi Europos Komisijos raginimą padidinti gyventojų, prisijungusių prie geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų, skaičių. Tačiau, kaip sako specialistai, situacija šalyje yra nevienalytė: kol vienos savivaldybės po tokio perspėjimo raitojasi rankoves ir kimba į darbus planuodamos projektus, kitos – tik stebi kaimynų pastangas, nes pačios problemas yra jau išsprendusios arba šiuo metu sprendžia, intensyviai vykdydamos projektus.
Šulinys
Šulinys
© Shutterstock

Prisijungimas Panevėžyje – beveik 100 proc.

Viena geriausių situacijų šalyje yra Panevėžio mieste. Čia gyventojų prisijungimas prie geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų siekia 99,6 proc.

„Aukštaitijos vandenys“ – įmonė, atsakinga už vandentvarkos procesus Panevėžio mieste ryšių su visuomene specialistas Svajūnas Mikeška sako, kad toks rezultatas pasiektas ne per naktį. Tai ne tik pastarųjų metų, bet ir kur kas ilgesnio laiko tarpo nuoseklaus darbo rezultatas.

„Kai išgirdome Europos Komisijos nutarimą, Panevėžyje sujudimo nebuvo. Situacija mieste beveik yra išspręsta. Tiesa, tokį rodiklį pasiekėme neatsitiktinai. Rezultatus lėmė mūsų darbuotojų asmeninės pastangos: tiesiog ėjome pas gyventojus, lankėmės jų namuose, kalbėjomės, gaminome ir platinome įvairiausią edukacinę medžiagą, skrajutes, lankstinukus. Viešinome informaciją apie priežastis ir pasekmes ir, panašų, kad nelikome neišgirsti“, – sako specialistas.

Nepaisant sėkmingų rodiklių, Panevėžys ant laurų nesnaudžia. Mieste vykdomi vamzdynų, nuotekų tinklo ir paviršinių nuotekų tinklų atnaujinimo darbai, įgyvendinant Sanglaudos fondo lėšomis dalinai finansuojamus projektus, prie centralizuoto geriamojo vandens tiekimo tinklų bus sudarytos galimybės prisijungti dar 381 būsto savininkui, 364 būstams – prie centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų.

Sprendžia ne tik vandentvarkos, bet ir socialines problemas

Aplinkos ministerijos Europos Sąjungos (ES) investicinių priemonių įgyvendinimo skyriaus vedėja Vilma Slavinskienė sako, kad prisijungimas prie nuotekų surinkimo tinklų ir miesto vandentiekio gyventojams reiškia ne tik patogesnes buities sąlygas.

„Centralizuota geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo paslauga mažina ir socialinę atskirtį, keičia gyvenimo mieste jauseną ir sampratą. Kiekvienas namų ūkis pajungiamas į vieningą grandinę, kurioje tampa svarbia jos dalimi: ir pats gauna kokybiškas paslaugas, ir prisideda prie jų kokybės gerinimo“, – sako specialistė.

Dar vienas svarbus aspektas, kurį sprendžia centralizuotas vandens ir nuotekų tiekimas bei valymas, yra ekologinė tarša. Kuo mažiau individualių namų ūkių yra atskirti nuo bendros centralizuotos sistemos, tuo didesnė tikimybė, kad jie geria užterštą vandenį, semiamą iš šulinių, teršia aplinką naudodamiesi lauko tualetais.

Šiauliuose keičiami seni vamzdžiai

Minėtame Europos Komisijos įspėjime, Lietuva yra įpareigota prijungti gyventojus prie centralizuotųjų nuotekų surinkimo sistemų aglomeracijose, kuriose susidaro 2000 ir daugiau gyventojų ekvivalentą atitinkanti apkrova. Šis reikalavimas jau yra įgyvendintas Šiauliuose.

Saulės mieste gyventojų prisijungimas prie miesto vandentiekio ir nuotekų surinkimo tinklų siekia 98 proc. Kelis pastaruosius metus, įgyvendinant Sanglaudos fondo, „Šiaulių vandenų“ ir miesto savivaldybės finansuojamus projektus, 2017–2019 m. mieste jau rekonstruota apie 38 km vandentiekio ir nuotekų surinkimo tinklų, dar virš 10 km bus atnaujinta.

Taip pat rekonstruota virš 12 km paviršinių nuotekų surinkimo tinklų, dar 6 km bus atnaujinti. Inventorizuota ir teisiškai įregistruota 185 km paviršinių nuotekų surinkimo tinklų, įsigyta moderni įranga paviršiniams nuotekų tinklams valyti, – vien per praėjusius metus jau išvalyta beveik du kartus daugiau nei įprasta – virš 23 km nuotekų surinkimo tinklų.

„Šiaulių vandenys“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius džiaugiasi aktyviais atnaujinimo darbais ir sako, kad jie vykdomi ne be priežasties. Brandaus amžiaus vamzdynais negalima pasitikėti.
„Prieš 80-40 metų mieste pakloti vamzdynai yra visiškai nepatikimi – dėl dažnų avarijų tinkluose sutrinka paslaugos, gyventojai patiria nepatogumų, o mums išauga eksploatacinės sąnaudos“, – mini vadovas.

Įgyvendinamų projektų vertė Šiauliuose – virš 17 mln. Eur kartu su papildomu 1,7 Eur finansavimu, kurį paviršinių nuotekų surinkimo tinklų rekonstrukcijai, inventorizavimui ir plėtrai skyrė Aplinkos ministerija.

Darbai vykdomi efektyviai

Šiaulių, Panevėžio ir kituose Lietuvos miestuose ir vietovėse teigiamus vandentvarkos pokyčius jau galima pastebėti ir dabar. Be to, Aplinkos ir Finansų ministerijos bei Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA), kartu įsteigė Vandentvarkos fondą (VF). Šio fondo galimybėmis kviečiami naudotis viešieji geriamo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkymo įmonės. Iki šių metų spalio 1 d. kreipiantis dėl VF finansavimo, suteikiamos palankesnės sąlygos geriamojo vandens tiekimo, nuotekų surinkimo tinklų plėtrai ir rekonstrukcijai finansuoti aglomeracijose, kuriose susidaro 2000 ir daugiau gyventojų ekvivalentą atitinkanti apkrova.

„Šis projektų finansavimo modelis suteikia galimybę pakartotinai panaudoti ES fondų lėšas, efektyviau jas valdyti. Vandentvarkos fondo, kurio dydis yra 30 mln. Eur., pagrindinis siekis padidinti vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumą ir sistemos efektyvumą, aprūpinti šalies gyventojus kokybiškomis viešosiomis geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugomis ir mažinti aplinkos taršą nuotekomis“, – sako V. Slavinskienė.

Iki šių metų spalio 1 d. kreipiantis dėl Vandentvarkos fondo finansavimo, suteikiamos palankesnės sąlygos patvirtintiems geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų plėtros ar rekonstrukcijos projektams. Projektai bus finansuojami pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programą.

www.am.lrv.lt

www.esinvesticijos.lt

Užsakymo nr.: PT_82077663

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Gera naujiena automobilių gerbėjams: Vilniuje atidaryta didžiausia Lietuvoje „Hyundai“ atstovybė (25)

„Autofortas motors“ tapo didžiausiu oficialiu „ Hyundai “ prekės ženklo atstovu,...

Paslaptingi katinėliai, senolis išminčius ir kiti gatvės meno nuotykiai Kaune

Tai, kas prieš keletą dešimtmečių buvo laikoma vandalizmu, šiandien traukiama į oficialius...

Karo kankinamų šalių jaunuoliai mokslo aukštumų siekia LCC tarptautiniame universitete (2)

Įsivaizduokite: vieną dieną jūsų gyvenimas teka įprasta vaga – jūs mokotės, studijuojate ar...

5 priežastys, kodėl į elektromobilį verta persėsti dar šiandien (35)

Sparčiai tobulėjant naujosioms technologijoms ir visuomenei siekiant gyventi ekologiškiau,...

„SignIt Europe“: Europos ateitis priklauso nuo jos mažumų regionų likimo (15)

Neabejotina, kad narystė Europos Sąjungoje, ES institucijos ir įstatymų suderinimas atnešė...

Top naujienos

Šimonytė, Čmilytė-Nielsen ir Armonaitė: kas šios politikės, kurių rankos formuos naują valdžią (360)

Antrojo Seimo rinkimų turo naktį paaiškėjo, kad naują valdančiąją koaliciją formuos trys...

Kas neišsipirko sodo, turėtų suskubti – valstybė betvarkę spręs viešais aukcionais (27)

Valstybė susiskaičiavo turinti iki 5000 tūkst. sklypų sodininkų bendrijose, kurių savininkai...

Raudonojoje zonoje – jau daugiau nei pusė Lietuvos savivaldybių: karantinas gali būti paskelbtas dar 13-oje (259)

Ateinančią savaitę nuo lapkričio 2, remiantis naujuoju šviesoforo principu, raudonajai zonai...

Nemokamo maisto rojus Suomijoje: gali pasiimti, kiek telpa, o mokėti nereikia (89)

Suvalgyk viską , ką nusipirkai. Neišmesk nė vieno produkto – tai dvi šventos taisyklės,...

Ilgąjį savaitgalį lietų keis šalnos – šiluma bus vis kuklesnė (2)

Po lietingo penktadienio šeštadienį lietus iš Lietuvos trauksis. Ilgąjį savaitgalį dienos,...

Raudonoji zona plečiasi: paveiktų šalių sąrašą papildė dar daugiau valstybių ir regionų į raudonąją zoną pateko ir Lietuva (87)

Nuo pirmadienio, lapkričio 2 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų...

Stebuklingai išsigelbėjusi „Barcelona“ išplėšė dramatišką pergalę Vitorijoje (14)

„Barcelona“ (5/1) iškovojo penktą pergalę Eurolygoje ir kartu su Kauno „Žalgiriu“...

Sostinėje „Mecedes-Benz“ pėsčiųjų perėjoje partrenkė tėvą su dukra: automobilis pervažiavo jų šunį vyro būklė sunki (220)

Penktadienį, apie 22.10 val., Vilniuje , Olandų gatvėje , automobilis partrenkė du žmones su...

Pašiurpins net pačius drąsiausius: Lietuvoje įsikūrė tikras Helovino miestelis (7)

Aštrių pojūčių mėgėjai prieš šiurpiausią metų naktį plūsta į Kirkilų pramogų parką....

Su temperatūra prie ligoninės durų tenka šalti valandą ir ilgiau: Veryga siūlo šilčiau apsirengti (603)

Koronavirusu užsikrėtęs ir karščiuojantis vilnietis prie VUL Santaros klinikų durų lauke,...