Nuolatinė apyvartinių lėšų cirkuliacija yra stabilios įmonės garantas: leidžia laiku apmokėti sąskaitas, atsiskaityti su darbuotojais ir užsitikrinti galimybes augti. Visgi, apyvartinės lėšos priklauso nuo klientų, kurie nebūtinai atsiskaito laiku – vėlavimai gali trukti mėnesiais ir sukelti grandininę reakciją.
Nerijus Andrijauskas
Nerijus Andrijauskas
© Organizatorių nuotr.

Apyvartinių lėšų trūkumas sukelia veiklos sutrikimų

„Apyvartinių pinigų cirkuliacija tiesiogiai priklauso nuo klientų, kurie įprastai su įmone atsiskaito per 30–90 dienų. Tai reiškia, kad apyvartinės lėšos dažnai būna „įšaldytos“ išrašytose sąskaitose“, – teigia Nerijus Andrijauskas, finansavimo sprendimų verslui bendrovės „PayRay“ komercijos vadovas.

Jo pastebėjimais, net ir kelių dienų atsiskaitymų vėlavimas gali sukelti pinigų sutrikimų, jei vėluoja atsiskaityti pagrindinis klientas arba tokių vėlavimų yra keletas. „Apyvartinių pinigų trūkumas gali sukelti grandininę reakciją: įmonė vėluoja atsiskaityti su savo darbuotojais bei tiekėjais, negali laiku sumokėti mokesčių ir įsigyti tolimesniam funkcionavimui būtinų paslaugų ar žaliavų“, – apie pasekmes kalba N. Andrijauskas.

Žemos palūkanos ir jokių papildomų mokesčių

Siekiant užsitikrinti finansinį stabilumą rekomenduojama keletas sprendimų. Vienas iš jų – tai sąskaitų finansavimas, dar vadinamas faktoringu. Tokia finansinė paslauga gali praversti kiekvienai įmonei, kuri taiko atidėto mokėjimo terminus savo klientams.

N. Andrijauskas pabrėžia, kad renkantis geriausią sąskaitų finansavimo partnerį verta atsižvelgti į keletą aspektų. Vienas iš jų – papildomi su paslaugos suteikimu susiję kaštai, kuriuos sunku įvertinti prieš sudarant finansavimo sutartį. „Rekomenduojama atsižvelgti, kokios sąlygos siūlomos rinkoje. Pavyzdžiui, „PayRay“ netaiko jokio sutarties sudarymo mokesčio, kai tuo tarpu kitų rinkos dalyvių taikomas mokestis gali siekti iki 1 proc. sutarties vertės. Jei sutarties limitas yra didelis, tas mokestis gali tapti reikšmingas“, – dėsto finansų ekspertas.

Kitas svarbus finansinis aspektas, anot N. Andrijausko, tai palūkanų dydis: „PayRay“ mėnesinės palūkanos siekia nuo 0,8 proc.. Palyginimui, pastaruoju metu rinkoje mėnesio palūkanos svyruoja tarp 1- 2 proc.

Sumoka iki 90 proc. sąskaitos vertės

N. Andrijausko teigimu, faktoringu gali pasinaudoti įmonės, kurios veikia ne mažiau nei vienerius finansinius metus. Pardavus prekę ar paslaugą, klientui išrašoma sąskaita faktūra, kuri yra perduodama faktoringo bendrovei. Pastaroji sumoka įmonei iki 90 proc. sąskaitos vertės, o, gavusi iš kliento apmokėjimą už finansuotą sąskaitą, nuskaito sukauptų palūkanų dalį ir likusį sąskaitos rezervą perveda įmonei.

Faktoringo paslauga galima naudotis dviem būdais: finansuojant visas klientui išrašomas sąskaitas arba tik pasirinktas. Tokiu atveju pravartu pasirinkti didesnės vertės kliento sąskaitos finansavimą, nes, nelaukiant, kol klientas ją apmokės, galima greitai gauti ženklią sumą. Be to „PayRay“ gali pasiūlyti faktoringo sprendimų ir tokiems atvejams, kai norima apsisaugoti nuo galimo kliento nemokumo. Tuomet finansuojamoms sąskaitoms yra taikomas prekinio kredito draudimas.

Operatyvumas ir sprendimų lankstumas

Kitas sprendimas finansiniam stabilumui užtikrinti – tai lanksčios paskolos verslui. „PayRay“ šiuo atveju siūlo palankius bei lanksčius finansavimo sprendimus – įmonių grupei gali paskolinti iki 7,5 mln. Eur.

„Žinome, kad verslų poreikiai yra labai individualūs, todėl teikiame lanksčius finansavimo sprendimus. Bendradarbiaujame su bendrove „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) siūlydami tokias priemones kaip „Individuali garantija“, kuria gali pasinaudoti įmonės, gautą paskolą investuojančios į ilgalaikį materialųjį ar nematerialųjį turtą arba ją naudojančios kaip apyvartines lėšas. Taip pat galima pasinaudoti priemone „Palūkanų kompensavimas“, skirta galiojančias paskolos sutartis turinčioms verslo įmonėms – joms gali būti kompensuota iki 95 proc. palūkanų, o Covid-19 sukeltus iššūkius sprendžiančioms kompanijoms – ir iki 100 proc. sumokėtų palūkanų“, – galimybes dėsto finansų ekspertas.

„PayRay“ taip pat bendradarbiauja ir su Žemės ūkio paskolų garantijų fondu – taiko skolinimo finansavimo sprendimus ūkininkams. „Finansinė pagalba vienam verslo subjektui siekia iki 800 000 eurų“, – paaiškina N. Andrijauskas.

Kompetencija ir reputacija

Pasak N. Andrijausko, renkantis finansavimo sprendimų kompaniją svarbu ir jos kompetencija bei reputacija, leidžianti išlaikyti profesionalų ryšį su jūsų klientais, taip pat papildomos sąlygos: „PayRay“ Lietuvoje veikia trečius metus, dirba su skirtingo sektoriaus įmonėmis, tad gali įvertinti individualią situaciją ir pasiūlyti lanksčius sprendimus. Taip pat įmonėms, norinčioms nepatirti finansinių trikdžių, svarbi sąlyga – kad sprendimas dėl paslaugos suteikimo priimamas greitai“.

Ekspertas taip pat primena, kad stabilūs finansiniai srautai reikalingi ne tik įsipareigojimams vykdyti, tačiau ir siekiant išlaikyti gerą įmonės kredito istoriją bei reputaciją. Todėl kiekvienam verslui rekomenduojama įsivertinti savo įmonės piniginių srautų stabilumą ir prireikus pasinaudoti lanksčiomis galimybėmis tam stabilumui užtikrinti.

Užsakymo nr.: PT_85491021

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Kokia sėkmingai su Kinijos ir Vokietijos gamintojais konkuruojančios įmonės paslaptis? (3)

Prieš 91-erius metus nuo žemės ūkio ir skalbimo mašinų gamybos pradėjusi įmonė išaugo iki...

Verslo pradžios istorija: užgimė neradus, kas galėtų suvirinti vartus (4)

Vartai į verslininko Rimanto PurOno namus, galima sakyti - lemtingi. Galbūt ir iki šiandien jie...

Šilumos kaina Kaune – vėl mažiausia tarp Lietuvos miestų (16)

Šilumos kainoms Kaune pasiekus rekordines žemumas, miesto meras Visvaldas Matijošaitis...

Tyrimas atskleidė: šis gyventojų įprotis išlaikė pandemijos „egzaminą“ (3)

Lietuvos gyventojai ir toliau palankiai vertina vienkartinių pakuočių užstato sistemą bei ja...

Didžioji dalis Lietuvos augintinių vis dar neženklinti: kam reikalinga tokia gyvūnų identifikacija? (19)

Iš namų pabėgus mylimam augintiniui, šeimininkus aplanko milžiniškas sielvartas. Paieškos,...

Top naujienos

Visi rodikliai rodo – pandemija Lietuvoje neslopsta: jei taip ir toliau, gali tekti kalbėti apie komendanto valandą (585)

Lietuva antrąsyk į karantiną paniro daugiau nei prieš dvi savaites. Pirminės mokslininkų...

Idėja apmokestinti dirbančiuosius iš namų sulaukė vieningo pasipriešinimo: viena diena kainuotų apie 3 eurus (157)

Iš namų dirbantys darbuotojai sutaupo pietums, kelionėms ir aprangai, todėl galėtų labiau...

Kloja pamatus taršos mokesčiui: kai kas gali pabrangti, o dalies lengvatų nebeliktų (197)

Lietuva remia Europos Sąjungos pastangas mažinti išmetamųjų teršalų kiekį, palaiko iniciatyvą...

Kubilius apie naują premjerę: pasisekė Lietuvai, bet nežinau ar Šimonytei (45)

Antradienį Seimas patvirtinto valdančiosios koalicijos iškeltą kandidatę Ingridą Šimonytė...

Žiniasklaida: po Kabajevos gimdymo – keisti sutapimai (100)

Rusijos Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji akušerė-ginekologė Leila Adamian ir jos duktė...

Trūkstant šio vitamino didėja rizika užsikrėsti COVID-19: štai kokie maisto produktai turi jo daugiausiai (31)

Gerokai atšalus orams išauga virusinių ligų tikimybė, o šis metų laikas tampa dar pavojingesnis...

Lietuvos galiūnas klaidina, esą pandemija siekiama žmonių kontrolės, kaukės naikina smegenų ląsteles (29)

Stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamas Žydrūnas Savickas , dalyvaudamas interviu, kuris buvo...

Atsakingo požiūrio apdovanojimai. Žinomi verslininkai ir įmonės dosnūs švietimo įstaigoms

Atsakingo požiūrio apdovanojimai – portalo Delfi ir žurnalo „Reitingai“ iniciatyva...

Prekybos centrams siūloma uždrausti dirbti sekmadieniais ir švenčių dienomis (3)

Mažmeninėms prekybos įmonėms siūloma uždrausti dirbti teikiant prekybos paslaugas kiekvieną...

Mokslininkai mano radę būdą, kaip įveikti COVID-19 pandemiją per 6 savaites (67)

Masinis greitasis COVID-19 testavimas, ypač tų žmonių, kurie nejaučia jokių simptomų,...