Sparčiai tobulėjant naujosioms technologijoms ir visuomenei siekiant gyventi ekologiškiau, elektromobiliai šiandien tampa rimta alternatyva įprastiems automobiliams. Vien Lietuvoje registruotų elektromobilių skaičius nuo 2017 m. išaugo 3,5 karto, o, „Citadele“ banko ir tyrimų bendrovės „Norstat“ apklausos duomenimis, per artimiausią dešimtmetį persėsti prie elektromobilio vairo ketina beveik pusė (46 proc.) šalies gyventojų. Elektromobiliai vis dažniau tampa pirmu pasirinkimu ypač tarp tų, kurie svarsto pirkti naują ar mažai naudotą transporto priemonę arba renkasi antrą šeimos automobilį. Tokiam sprendimui yra svarių priežasčių.
Elektromobiliai
Elektromobiliai
© Shutterstock

Nauda piniginei

Persėdus į elektromobilį galima nemažai sutaupyti. Skaičiuojama, kad norint elektromobiliu nuvažiuoti 100 km vidutiniškai reikia 15–17 kWh elektros energijos. Kai kuriose viešose įkrovimo stotelėse elektromobilių baterijas gyventojai gali papildyti nemokamai, o daugelyje privačių įkrovimo stotelių 1 kWh elektros energijos kainuoja apie 20 centų. Vadinasi, įveikti 100 km atstumą elektromobiliu kainuos 2–4 eurais pigiau nei įprastu automobiliu.

Taupyti padeda ir technologijos, kurios leidžia elektromobiliui pačiam generuoti energiją važiuojant. Vadinasi, elektromobilį reikės rečiau įkrauti. Pigesnė ir elektromobilių eksploatacija – juose yra mažiau dalių, todėl rečiau prireikia remonto, paprastesnė jų priežiūra. Visa tai ir lemia mažesnes išlaidas, taip pat daugeliu atvejų ir mažesnes draudimo įmokas.

Įsigyti padeda ir bankai, ir valstybė

Apsvarstyti galimybę įsigyti elektromobilį verta ir dėl papildomų finansinių paskatų. Pavyzdžiui, palankesnes finansines sąlygas elektromobiliams įsigyti šiuo metu siūlo „Citadele“ bankas – jis suteikia galimybę elektromobilį lizingu įsigyti be pradinės įmokos.

„Nors ekologiški ir taupūs elektromobiliai išties domina Lietuvos vairuotojus ir dažnas norėtų į tokią transporto priemonę persėsti, planai ją įsigyti neretai nukeliami ateičiai. Kaip rodo šį rudenį mūsų kartu su tyrimų bendrove „Norstat“ atlikta apklausa, būtent pradinės elektromobilio įsigijimo išlaidos neretai tampa kliūtimi norint įsigyti ekologišką transporto priemonę. Pasiūlydami palankesnes elektromobilių įsigijimo sąlygas gyventojams, taip siekiame prisidėti ir prie tvaresnės bei švaresnės aplinkos kūrimo“, – sako „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovas Darius Burdaitis.

Paskatų persėsti į elektromobilį suteikia ir valstybė. Lietuvoje įsigyjant naują elektromobilį galima gauti 4 tūkst. eurų valstybės kompensaciją, perkant naudotą elektromobilį – 2 tūkst. eurų subsidiją. Papildoma tūkstančio eurų kompensacija taip pat suteikiama už tinkamai utilizuotą seną ir taršią transporto priemonę.

Papildoma nauda

Papildomos naudos, kurias gauna išskirtinai tik elektromobilio vairuotojai, – dar viena paskata vietoj įprasto automobilio rinktis elektromobilį. Pavyzdžiui, galimybė važiuoti viešajam transportui skirtomis eismo juostomis arba nemokamas automobilio statymas viešose automobilių stovėjimo aikštelėse. Be to, rinktis elektromobilius kai kuriose šalyse gyventojai skatinami įvedant ir tam tikrus apribojimus įprastų automobilių savininkams – pavyzdžiui, taršos mokestis arba draudimas dyzelinėms transporto priemonėms įvažiuoti į miesto centrą.

Porsche elektromobilių įkrovos stotelės
Porsche elektromobilių įkrovos stotelės
© Gamintojo archyvas


Įkrauti vis paprasčiau

Gerėjanti elektra varomų transporto priemonių aptarnavimo infrastruktūra – dar viena priežastis, kodėl gyventojai aktyviau renkasi elektromobilius. Privačių ir viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių tinklas Lietuvoje vis labiau plečiasi, todėl ir rūpesčių dėl jų įkrovimo mažėja. Šiuo metu Vilniuje jau veikia apie 130 elektromobilių įkrovimo stotelių, Kaune – apie 30, o Klaipėdoje – 14. Elektromobilių įkrovimo vietos įrengtos ir pagrindiniuose šalies keliuose, todėl susisiekimas elektrinėmis transporto priemonėmis tampa vis sklandesnis. Be to, elektromobilį galima įkrauti ir namuose, o dažnai ir darbo vietoje.

Aplinkai draugiškas pasirinkimas

Tačiau šiandien, kai vis garsiau kalbama apie žmogaus veiklos daromą žalą aplinkai, vienu svarbiausių motyvų pereiti prie elektra varomų transporto priemonių tampa augantis žmonių sąmoningumas ir noras prisidėti prie pokyčių savo veiksmais. Įvairios užsienio šalyse atliktos mokslinės studijos rodo, kad Europos valstybėse įprastą automobilį iškeitus į elektra varomą transporto priemonę savo anglies dioksido pėdsaką galima sumažinti trečdaliu, o kartais net perpus. Be to, elektromobiliai mažina ne tik oro, bet ir triukšmo taršą, kuri dideliuose miestuose jau taip pat yra tapusi kasdienio gyvenimo palydove. Įvertinus visas šias aplinkybes, ko gero, tik laiko klausimas, kada keliuose elektromobilių važinės daugiau nei įprastų automobilių su vidaus degimo varikliais.

Užsakymo nr.: PT_85601019

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
2.4667

Veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti, renkantis prekybos strategiją

Norite investuoti į akcijų rinką, bet vis dar nežinote, kokią investavimo strategiją pasirinkti?...

Specialistai ragina išlaikyti budrumą: kai žmogus yra piktas, nepatenkintas, jis lengvai užkimba ant melagienos „kabliuko“ (3)

Melagienų technologijos vis labiau tobulėja, tad tampa vis lengviau pakliūti į jų tinklus....

Lietuva apsisprendė: siūlo skaitmenizuoti pramonės, agro-maisto ir energetikos sektorius (9)

Daugiausia kompetencijos pramonės, agro-maisto ir energetikos sektoriuose Lietuvoje vienijančio...

Lietuvos pristatymo užsienyje strategijos kūrėjai: artimiausią dešimtmetį ji gali tapti užsienyje atpažįstamu prekės ženklu (7)

Kaip su žymiais žmonėmis nori dirbti garsiausi prekių ženklai, taip ir gerą įvaizdį turinčios...

Lietuvos gyventojai palaiko daugiabučių modernizaciją (35)

Daugelis šalies gyventojų norėtų modernizuoti savo daugiabutį, nes mano, kad renovacija...

Top naujienos

Skvernelis: atmetu priekaištus prezidentui Nausėdai (12)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį tęsia susitikimus su kandidatais į ministrus....

Prezidentūrai užkliuvo kandidatės Skaistės reputacija: visuomenės pasitikėjimas finansų ministru yra labai svarbus

Prezidento Gitano Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis sako, kad kandidatės į finansų...

ŠMSM: mokinių atostogos ilginamos nebus, priimtas sprendimas ir dėl nuotolinio mokymo skelbiamos atostogų datos (205)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu su epidemiologais išanalizavusi situaciją švietimo...

Epidemiologinei situacijai negerėjant Vyriausybė griežtina karantiną: būriuotis galima tik dviese (419)

Ministrų kabinetas trečiadienį apsisprendė griežtinti visoje Lietuvoje įvesto karantino...

Nemalonus įvykis Panevėžyje: vos tik įžiebta užgeso miesto eglė

Panevėžys lapkričio 28 dieną oficialiai paskelbė kalėdinio laikotarpio pradžią – mieste...

Internete žaibiškai plinta vaizdo įrašas: prie Gražulio pastebėtas paslaptingas vyras sukėlė klausimų (520)

Internete žaibiškai išplito vaizdo įrašo ištraukos iš nuotoliniu būdu vykusio Kultūros...

Skvernelis: tikimės, kad vakcina nuo COVID-19 Lietuvą pasieks iki gruodžio pabaigos (28)

Pirmoji vakcina nuo COVID-19 turėtų pasiekti Lietuvą iki gruodžio pabaigos, sako laikinasis...

Vainienė: prekybininkai pritaria veiklos ribojimams (13)

Vyriausybei trečiadienį nusprendus įvesti kai kuriuos naujus ribojimus prekybininkams, Lietuvos...

Pakvipo kalėdinėmis eglutėmis: iki šiol lietuvių namuose karaliavusios žaliaskarės turi naują konkurentą

Kalėdinių eglučių prekyba Lietuvoje visu smarkumu turėtų įsisukti gruodžio pradžioje. Dėl...