Augant atsinaujinančios ir žaliosios energijos poreikiui Lietuvoje, atsiranda vis daugiau nutolusių saulės elektrinių projektų vystytojų. Šį kartą pristatome jau ketvirtąjį „Ignitis saulės parkų“ projektą, kuris suteiks galimybę visiems šalies gyventojams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos, tapti energiją gaminančiais vartotojais ir tokiu būdu ne tik prisidėti prie klimato kaitos stabdymo, bet ir sumažinti sąskaitas už suvartojamą elektrą. Projektą Utenoje įgyvendins ilgą patirtį energetikos inovacijų rinkoje turinti bendrovė „Green Genius“.
Utenoje išdygsiantis saulės parkas leis pasigaminti ne tik daugiau žalios energijos, bet ir taps namais bitėms
© Shutterstock

„Šioje srityje veikiame jau ilgiau nei dešimtmetį – per šį laiką atsinaujinančios energetikos populiarumas sparčiai augo. Pažvelgus tik į saulės energetikos rodiklius, matome, kad per pastaruosius dešimt metų bendra saulės jėgainių galia Europos Sąjungoje padidėjo net keletą kartų. Lietuvoje saulės energetika taip pat populiarėja ir tampa prioritetu. Saulės parkų įrengimas, lyginant su kitomis atsinaujinančios energetikos technologijomis, užtrunka nedaug laiko, o pati technologija yra netarši, ją nesudėtinga prižiūrėti“, – teigia „Green Genius“ saulės energetikos verslo vadovas Simonas Šileikis.

Pasak jo, svarbu paminėti ir Lietuvos įstatyminę bazę, kuri yra palanki saulės projektų vystymui. Ji viena inovatyviausių visoje Europoje. To pavyzdys – galimybė gyventojams įsigyti nutolusias saulės elektrines.

Patogi erdvė investuotojams

Sukurta „Ignitis saulės parkų“ platforma, kurioje investuotojai gali pristatyti savo projektus, o vartotojai įsigyti arba išsinuomoti dalį saulės elektrinių, anot S. Šileiko, yra labai reikšminga iniciatyva, siekiant Lietuvoje didinti atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą.

„Saulės energetikos vystytojų skaičius Lietuvoje kol kas nėra didelis, tačiau potencialių vartotojų matome labai daug. Tad ši platforma yra patogi, nes leidžia žaliąją energiją gaminančiais vartotojais tapti praktiškai visiems Lietuvos gyventojams“, – sako „Green Genius“ atstovas.

Jo teigimu, „Ignitis saulės parkų“ platformą vystytojai mato kaip patogų kanalą bendradarbiavimui su gyventojais.

„Esame sukaupę reikalingas žinias ir patirtį, vystydami saulės projektus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio rinkose, todėl nutolusių elektrinių savininkams galime užtikrinti sklandų saulės parkų veikimą, tinkamą jų priežiūrą bei administravimą. Individualių saulės jėgainių statymas paprastai reikalauja daugiau investicijų bei techninių žinių, o patyrusių saulės energetikos įmonių įsitraukimas į šias problemas, sumažina arba visai jas pašalina. Be to, ši inovacija suvienodina žmonių, gyvenančių individualiuose namuose ir daugiabučiuose, galimybes tapti atsinaujinančią energiją gaminančiais vartotojais“, – teigia S. Šileikis.

Nauda visai šaliai

Kaip pasakoja „Green Genius“ saulės energetikos verslo vadovas, augantis saulės parkų populiarumas ir tuo pačiu poreikis naudoti žaliąją energiją turi didelę įtaką visai mūsų valstybės energetikos sričiai.

„Diversifikuodami energijos gamybos šaltinius, prisidedame prie valstybės energetinės nepriklausomybės stiprinimo. Didėjant energijos generacijai iš atsinaujinančių šaltinių valstybės viduje, mažinama priklausomybė nuo iškastinio kuro ir elektros energijos importo – Lietuvai tai ypač aktualu.

Taip pat pastaraisiais metais galime stebėti sparčiai augantį dėmesį klimato kaitos problemai. Praėjusių metų pabaigoje Europos Komisija paskelbė „Žaliąjį kursą“, kuriame Europai keliamas tikslas iki 2050 m. tapti klimatui neutraliu žemynu. Tad saulės parkai, gamindami švarią energiją, padeda mažinti mūsų paliekamą ekologinį pėdsaką, o galimybė įsigyti nutolusią saulės elektrinę leidžia jį mažinti ir individualiu lygmeniu“, – teigia energetikos specialistas.

Pirmoji nutolusi saulės jėgainė su bičių aviliais

Utenoje miesto pramoninėje dalyje statomas 1 megavato (MW) „Green Genius“ saulės parkas visiems Lietuvos gyventojams suteiks dvi galimybes gaminti ir naudoti saulės energiją: vartotojai galės išsinuomoti arba įsigyti dalį saulės parko.

„Pasirinkimo galimybė visuomet yra svarbi – tokiu būdu prisitaikome prie skirtingų gyventojų poreikių. Saulės jėgainės dalies nuoma leidžia proporcingai išdalinti kaštus laike, o norintieji tapti saulės elektrinės dalies savininkais bei naudingai investuoti sukauptas lėšas, renkasi pirkimą. Tokiu būdu suteikiame galimybę didesnei daliai gyventojų tapti žaliąją energiją gaminančiais vartotojais.

„Įsigiję arba išsinuomoję mūsų jėgainės dalį klientai ne tik turės galimybę periodiškai gauti informaciją apie sugeneruotą žaliąją energiją, bet kartu ir suteiks bitėms namus. Prie nutolusios saulės jėgainės bendradarbiaudami su profesionaliais bitininkais planuojame įrengti bičių avilius. Jie šalia saulės parkų statomi visame pasaulyje, taip prisidedant prie šių gamtai svarbių, tačiau sparčiai nykstančių vabzdžių išsaugojimo. Su mūsų projektu Utenoje norime gerąją praktiką atnešti ir į Lietuvą“, – teigia S. Šileikis.

Bičių aviliai greta saulės jėgainių pradėti statyti JAV ir kitose šalyse, siekiant išsaugoti sparčiai mažėjančias bičių populiacijas. Jų atliekama augalų apdulkinimo funkcija labai svarbi įvairių augalų rūšių išlikimui, maisto gamybai. Laukinėmis gėlėmis užsėti saulės jėgainių parkai sukuria palankią ekosistemą bitėms.

Patogi vieta ir pažangiausi technologiniai sprendimai

Anot „Green Genius“ saulės energetikos vadovo, papildomas saulės parko privalumas – vieta. Ji lengvai pasiekiama, todėl patogu efektyviai atlikti reikalingus jėgainės priežiūros darbus. Saulės parko statybose „Green Genius“ naudoja aukščiausios kokybės modernią įrangą, kuri užtikrins saulės elektrinių sklandų ir ilgaamžį veikimą. Numatoma, kad 1 kW galios generuos apie 1000 kWh švarios energijos per metus. Projektą planuojama įgyvendinti iki šių metų pabaigos.

„Green Genius“ atstovo pasiteiravus, kokie bendrovės tolimesni planai Lietuvoje, S. Šileikis teigia, kad mūsų šalyje yra puikios sąlygos atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrai, todėl vienas iš įmonės veiklos prioritetų – suteikti galimybę kuo daugiau šalies gyventojų tapti nepriklausomais energijos vartotojais.

„Pirmuosius didelio masto saulės parkus „Green Genius“ įgyvendino būtent Lietuvoje, tad čia esame sukaupę patirtį reikalingą efektyviam ir kokybiškam saulės projektų vystymui. Šiuo metu didelį dėmesį taip pat skiriame plėtrai užsienyje, tačiau patrauklus valstybinis reguliavimas, gyventojų aktyvumas bei sąmoningumas skatina mus vystyti nutolusias saulės jėgaines ir Lietuvoje. Šalyje taikomi modernūs sprendimai, poreikis žaliajai energetikai – taip pat auga. Matome didelį potencialą didinti netaršių energijos generacijos šaltinių populiarumą Lietuvoje, kartu gyventojams suteikiant galimybę prisidėti prie žalesnės ir energetiškai nepriklausomos valstybės kūrimo“, – sako „Green Genius“ saulės energetikos verslo vadovas.

Apie „Green Genius“

Bendrovė atsinaujinančios energetikos (saulės ir biodujų) projektus vysto jau daugiau nei 10 metų. Pradėjusi veikti Lietuvoje, šiandien žaliosios energetikos projektus „Green Genius“ šiandien vysto dar 7 Europos valstybėse: Lenkijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Ispanijoje ir kt. Bendra įmonės įgyvendintų ir šiuo metu dar statomų saulės jėgainių galia visose rinkose siekia 150 MW. 2019 m. „Green Genius“ į žaliosios energetikos projektus investavo daugiau kaip 136 mln. eurų. Bendrovė priklauso tarptautinei įmonių grupei „Modus Group“, savo veiklą pradėjusiai 1993 m. Per 27 metus bendrovė išaugo į sėkmingą tarptautinį verslą, veikiantį 12-oje Europos rinkų.

Užsakymo nr.: PT_84786085

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.3333

Vilniaus miesto savivaldybė: trijų Vilniaus seniūnijų gyventojai rinks geriausias idėjas jų aplinkai pagerinti (3)

Iš daugiau nei 100 vilniečių pasiūlytų idėjų Rasų, Justiniškių ir Verkių seniūnijų...

Kauniečiai keičia prabangaus būsto etaloną (3)

Nuosavas penkių aukštų namas su erdviu kiemu, apjuostu aukšta tvora. Butas Senamiestyje su...

Vilniuje kyla Žalioji banga – sodinami šimtai tūkstančių medžių, milijonai krūmų ir vijoklių (52)

Vilniuje kyla Žalioji banga – sostinės savivaldybė ėmėsi ambicingo tikslo per 2 metus žaliomis...

Artėjant Kalėdų sezonui Vilniuje – prekybininkai kviečiami teikti paraiškas dėl prekybos šių metų „Kalėdų miestelyje“ (1)

Daugiamete programos „ Kalėdos sostinėje" tradicija tapęs ir kasmet šventiniu laikotarpiu...

„Kauno švara“ pristatė naujausią gatvių valymo ir tvarkymo techniką: susidomėjimo neslepia ir kiti miestai Birštone surengtos parodos akimirkos (4)

Turbūt dažnas Kauno vairuotojas ir pėstysis pastebi – Laikinoji sostinė kasmet darosi ne tik...

Top naujienos

Žiniasklaida: iš Baltarusijoje įstrigusių migrantų – nemalonus „siurprizas“ Lukašenkai (14)

Ne vienas Artimųjų Rytų gyventojas, praleidęs kelias savaites miškuose prie Baltarusijos ir...

Eurų išpardavimas ima kelti nerimo: tai dar prisidės prie kainų augimo, bet kai kas gali ir išlošti (10)

Bendroji Europos valiuta – euras – trečiadienį JAV dolerio atžvilgiu krito iki žemiausio...

Po ramesnio sekmadienio lauks nemalonūs orai

Sniegą ir šlapdribą atnešęs ciklonas šiandien tols į šiaurės rytus, o naujo ciklono debesys...

Druskininkuose dingo elektra: paaiškėjo priežastys atnaujinta „Ignitis grupės“ atstovo komentaru 00:17 val. (133)

Šeštadienio vakarą Druskininkuose netikėtai įsiviešpatavo tamsa. Sunerimę miesto gyventojai...

Po slapto tyrimo – skandalinga operacija: kaip pareigūnai konkuravo su gaujų lyderiais (11)

Į nusikalstamą susivienijimą susibūrę elitinio policijos skyriaus pareigūnai buvo gerai...

Karjeros finišo tiesiąją pasiekusi ir su savo sirgaliais atsisveikinusi Krupeckaitė: esu labai laiminga (7)

„Lyg Holivude, o ne Panevėžyje“, – prieš UCI Čempionų lygos startą jaudulio neslėpė...

Vilniuje per girto vairuotojo gaudynes apgadinti du policijos automobiliai (1)

Vilniaus senamiestyje policijos automobilį kliudęs vairuotojas tikėjosi pasprukti, tačiau jam...

Maisto kurjeriui prireikė policijos pagalbos: pirmą kartą susidūriau su tokiu klientu (24)

Laisvalaikiu maisto kurjeriu dirbantis vilnietis buvo priverstas prašyti policijos pareigūnų...

Vilniaus ir Kauno eglės atima žadą: kuri sulauks daugiau lietuvių simpatijų šiemet? balsavimas (288)

Vilnius ir Kaunas – didžiausi Lietuvos miestai, tad ir jų Kalėdų eglių įžiebimai sulaukia...

Neretai ruošdami arbatą žmonės daro didelę klaidą: tai gali labai pakenkti organizmui (6)

Arbata , ypač vaistažolių , laikoma sveiku gėrimu, neretai sveikesniu ir už kavą. Tiesa, dėl...