Šį rudenį Vilniaus Laisvės prospekte, Justiniškių, Fabijoniškių ir Gelvonų gatvėse pradėta sodinti daugiau kaip 2 500 įvairių medžių: žaliuosius miesto plaučius sustiprins klevai, uosiai, miestui tinkamiausi ir atspariausiomis sudėtingomis sąlygomis augantys įspūdingi raudonieji ąžuolai ir liepos. Tūkstantmečio gatvės šlaituose bus pasodinta apie 2 tūkstančius kalninių pušų. Savivaldybė želdiniams skyrė apie 44 tūkst. eurų.
Sostinėje sodinami medžiai ir krūmai
© Organizatorių nuotr.

„Ruduo lygiai toks pats dėkingas medžių sodinimui laikas kaip ir pavasaris. Medžių vegetacija jau pasibaigusi – jie be lapų, todėl peržiemoję visas savo jėgas skirs įsišaknijimui ir prigijimui. Ruduo taip pat dėkingas tuo, kad yra gan drėgnas periodas – todėl palaistymas garantuotas. Būtent todėl skubame sodinti naujus sostinės medelius gatvėse, kurie jau po kelių metų džiugins miestiečius žaluma ir atgaiva“, – sako Želdynų skyriaus vedėja Giedrė Čeponytė.

Medžių rūšys pasirinktos atsižvelgus į susiformavusią lają – ateityje medžiai tik dar labiau augs ir kurs pavėsį. Vietos sodinukams parinktos ties naujai nutiestais dviračių takais ir šalia kitų tranzitinių gatvių, taip užpildant iki tol buvusias tuščias zonas.

Šį rudenį bus sodinami nedideli medeliai – iki 1,5 m aukščio, tačiau dėl tinkamų oro sąlygų turės geras galimybes augti. Po 5-7 metų medžiai visiškai įsitvirtins ir prigis miesto gatvėse. Medelius mieste šiuo metu prižiūri UAB „Stebulė“.

Vilniečiai ir patys gali savo iniciatyva dar šį rudenį apsiželdinti teritorijas šalia savo namų ar daugiabučių. Centrinėse daugiabučių rajonų vietose rekomenduojama sodinti šermukšnius, gudobeles, ožekšnius, totorinius klevus, putinus, jazminus, lanksvas. Atokesnėse daugiabučių kvartalų erdvėse labiau tinka klevai, liepos, beržai, pušys, eglės, raudonieji ąžuolai, jazminai, alyvos. Svarbu žinoti, kad medžiai sodinami ne mažiau kaip 10 metrų atstumu nuo pastato sienų su langais, o nuo pastato sienos be langų – ne mažiau 5 m, nuo apšvietimo atramų (stulpų) – ne mažiau 4 m, nuo pėsčiųjų tako ribos – 0,7-1,5 m.

Patartina sodinti ne liaunus, bet jau paūgėjusius sodinukus, kurių kamienas būtų 18–20 centimetrų apimties. Ir, įtvirtinus juos kuolais, pririšti. Viena, tokį medelį sunkiau nulaužti, tad vandalams mažiau niežti nagai. Antra, paaugęs medelis jau būna išvaizdus. Vilniečiai dažniausiai prašo leidimo ąžuolams sodinti. Pasak G.Čeponytės, nors tai – nuostabūs medžiai, Vilniuje nėra tinkamos žemės jiems augti. Ąžuolai netrunka įsikibti į riebią, molingą dirvą, bet sostinės dirvožemis – tai priesmėlis, kuriame daug geriau auga liepos ar klevai.

Sostinėje sodinami medžiai ir krūmai
Sostinėje sodinami medžiai ir krūmai
© Organizatorių nuotr.

Šeškinėje gyvenanti Jadvyga Novickienė pasidžiaugė žaliosiomis sostinės erdvėmis. „Iš tiesų pastebiu, kaip gražėja mūsų gatvės, o ypatingai tos, kurios naujai sutvarkytos, – dalijosi įspūdžiais moteris.

Gamtininkas, fotografas, aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius pripažino, kad mums brangiausi yra mūsų krašto medžiai, tačiau miesto žaliosios erdvės gali būti formuojamos ir iš mums svetimų kraštų rūšių. „Žinoma, prieš sodinant mažame medelyje reikėtų matyti medį, kuris kada nors užaugs, ar neužstos pastatų, kitų objektų“, – teigė S.Paltanavičius. Labai svarbu, anot pašnekovo, tinkamai parinkti medžių ir krūmų rūšis, nes ir dabar aplinkosaugininkui tenka matyti nemažai medžių, pasodintų ne vietoje, o ir rūšys pasirinktos ne pačios tinkamiausios.

„Mieste negali būti sodinami trumpai gyvenantys medžiai, todėl tuopos, drebulės, tuo labiau uosialapiai klevai prastas pasirinkimas. – aiškino S.Paltanavičius. – Jų mediena minkšta, šakos lūžinėja ir kelia grėsmę. Pavojinga ir greitai apmirštanti šaknų sistema, nes tokie medžiai virsta, lūžta papūtus menkiausiam vėjeliui. Ar tinka liepos – geriausia rinktis tik mūsiškę, mažalapę liepą, kuri užauga tvirta“.

Gamtininko teigimu, miestų želdynams tinka ąžuolai, klevai, beržai, guobos, vinkšnos, įvežtiniai bukai ar riešutmedžiai. Puošniai atrodo eglės ir pušys. „Nesiūlyčiau sodinti pūslenio, baltauogių meškyčių, trumpaamžis juodauogis šeivamedis, vėlyvoji ieva taip pat prastai atrodo, – patarė gamtininkas. – Tačiau be reikalo pamiršome mūsų vietinius šermukšnius, taip pat pavasarį nuostabiai žydinčias įvairias vyšnias, migdolus“.

Medžiaga parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės užsakymą. Turinys apmokėtas.

Užsakymo nr.: PT_82658217

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Dešimtmetį trunkanti IKI ir „Maisto banko“ draugystė: dosnumas už keliasdešimt milijonų eurų ir kasdienė kova su maisto švaistymu (4)

Su maisto švaistymo problema kovojantis paramos ir labdaros fondas „Maisto bankas“ kasdienėje...

„Lidl“ jau kvepia Kalėdomis: šventinę nuotaiką pajusti padės „Favorina“ saldumynai (17)

Atrodytų, lauke tik rudeniška dargana ir jokių Kalėdų pranašų, tačiau šventinių ženklų...

Kapų dizainerė: puošiant amžinojo poilsio vietas, klaidų nedaro niekas, tik pamiršta pagalvoti, kaip dažnai galės jas lankyti pasidalijo patarimais (10)

Visų Šventųjų dieną ne tik prisimename savo išėjusius artimuosius, bet ir pagerbiame jų...

Milano parodoje apsilankęs Statkevičius lietuvaitėms rinko batus: stilingai ir patogiai minsite lietuviškus šaligatvius (23)

Nors Lietuvos šaligatviai nėra draugiški moterų taip trokštamiems aukštakulniams, dizaineris...

Sostinėje sodinama 2500 medžių ir krūmų (5)

Šį rudenį Vilniaus Laisvės prospekte, Justiniškių, Fabijoniškių ir Gelvonų gatvėse pradėta...

Top naujienos

SEB plėtros vadovas: per ateinančius penkis metus bankui būtina pasikeisti (3)

Lietuvoje viešėjęs SEB grupės verslo plėtros vadovas Robertas Pehrsonas pasakojo apie pokyčius...

Seimas nepailsta – vis ieško būdų, kaip pastorinti pinigines politikams (117)

Seimo Valstybės ir savivaldybių valdymo komitetas, panašu, kad rado būdą, kaip į Seimo...

Seime netikėta iniciatyva: Pranckietis kvies Karbauskį susitikti (37)

Nerimstant diskusijoms dėl pozicijų Seimo valdyboje Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada...

Po kruvinų įvykių Kaune – slaptas planas išvaduoti galimą žudiką: akiratyje atsidūrę teisėjai apklausti STT (243)

Laisvę galima nusipirkti – jei ne už didelius, tai už labai didelius pinigus. Tokia taisykle...

Macrono komanda lipte prilipusi prie netylančių telefonų: nepasiruošusius užklupo ir partnerius, ir konkurentus (23)

Prancūzijos pareigūnai didina apsukas, stengdamiesi pasinaudoti chaosu, kurį sukėlė naujausias...

Populiariausių partijų trejetuke – nauja lyderė: „valstiečiai“ atsidūrė rekordinėse žemumose (518)

Nors „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako manąs, kad šalies žmonės prie...

Uoliai ieškote kosmetikos, kuri nėra testuojama su gyvūnais? Veltui ir ekspertė paaiškino – kodėl

Ar Jūsų kosmetika testuota su gyvūnais? Tokį klausimą išgirstu tikrai dažnai. O kaip...

Mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Antonovas: paskutinis pokalbis ir atsiprašymas sujaudino šeimą (192)

Ketvirtadienio rytą mirė Vidas Antonovas . DELFI žiniomis, jo gyvybė užgeso Šiaulių miesto...

Pasitraukus amerikiečiams, Rusija Sirijos šiaurėje įrengė aviacijos bazę

Rusija pradėjo karinės aviacijos bazės įrengimo darbus Sirijos šiaurės rytų Kamišlio...

Mažvydas Jastramskis. Vargas valstybei, kuri proto nevertina

Lietuvoje aukštasis mokslas nėra prioritetas. Jis rūpi mažai kam. Ir tai galioja ne tik...