Apie nakvynės namų gyventojus sklandantys stereotipai ir visuomenės požiūris po truputį keičiasi į gera – tuo įsitikinusi Naujoje Vilnioje, A. Kojelavičiaus g. 50 įsikūrusių nakvynės namų filialo vedėja Janina Kulienė. Nuo pat nakvynės namų atidarymo čia dirbanti moteris pasakoja, kad į šiuos namus patekti gali bet kas – tarp gyventojų yra buvusių lakūnų, aktorių, gydytojų, kariškių, muzikantų, mokytojų ir net visuomenei gerai žinomų asmenų. Todėl stereotipai, kad čia gyvena tik asocialūs asmenys, liūdina ir neatspindi realybės.
Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
© Organizatorių nuotr.

„Pas mus trumpesniam arba ilgesniam laikui apsistoja įvairūs žmonės: gyvena ir vyresnio amžiaus žmonės, senjorai, gaunantys neblogas pensijas, tačiau likę be artimųjų ir neturintys kur kitur eiti. Yra žmonių, kurie pradeda gyvenimą iš naujo. Gyventojų amžiaus vidurkis – 40-50 metų. Su visais dirbame asmeniškai, kadangi nakvynės namų misija – integruoti, su darbuotojų pagalba pradėti gyventi normalų gyvenimą, būti visuomenės dalimi, o ne atskirtimi, padėti suprasti, kad gyvenimas nesibaigia“, – pasakoja J. Kulienė.

Su tokia įvairiapuse pagalba, dauguma gyventojų stojasi ant kojų, lanko muziejus, teatrus, parodas. Su kiekvienu gyventoju asmeniškai dirbama ir psichologiškai, kadangi daug žalos gali padaryti ilgalaikis gyvenimas nakvynės namuose. Kaip pastebi vadovė, ilgiau benamiais pabuvę žmonės praranda net pagrindinius bendravimo įgūdžius, todėl jiems reikia iš naujo patikėti savimi, ypač ieškant darbo vietos.

Janina Kulienė
Janina Kulienė
© Organizatorių nuotr.

Pakalbintas nakvynės namų gyventojas Saulius (42 m.) į Vilnių atvyko ieškoti darbo turėdamas vos 1 eurą kišenėje. Informacijos centre gavęs informaciją, kur tokiu atveju kreiptis, Saulius šiuose namuose glaudžiasi jau mėnesį.

„Atsisakiau priklausomybių, šiuo metu dirbu autoservise. Esu labai patenkintas ir dėkingas už pagalbą, kurią gaunu šiuose namuose. Darbuotojai labai padeda. Visiškai nesigėdiju to, kad čia gyvenu – suprantu, kad visi nakvynės namuose gyvenantys žmonės čia atsirado ne savo noru“, – pasakojo Saulius, kurio svajonė aplankyti Airijoje gyvenančią dukrą.

Kaip pasakoja nakvynės namų vadovė, su kai kuriais buvusiais gyventojais ryšiai nenutrūksta – jie grįžta padėkoti, pasikalbėti, gauti patarimų.

Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
© Organizatorių nuotr.

Vienas dabar nakvynės namuose laikinai apsistojusių gyventojų Gžegož, nakvynės namuose atsidūrė dėl alkoholio problemos. Iš pradžių 55 metų vyriškis buvo reabilitacijos centre, o dabar gyvena A. Kojelavičiaus gatvėje.

„Jei nebūtų šitų nakvynės namų, nežinau, kur dabar būčiau, matyt, ir toliau gerčiau. Dabar dirbu, moku skolas, stoviu eilėje gauti socialinį būstą. Stengiuosi keisti visą savo gyvenimą, nes buvo laikas, kai nebenorėjau gyventi, nieko nebeturėjau ir nebetikėjau. Būdamas šiuose nakvynės namuose nebesijaučiu vienas, darbuotojai labai padeda. Visada galima pakalbėti, kai yra bėda. Padeda atsistoti ant kojų, todėl jaučiuosi labai dėkingas. Ir aš po tiek metų gyvendamas čia stengiuosi motyvuoti visus nakvynės namų gyventojus keistis“, – pasakojo Gžegož, kuris netgi ir gavus socialinį būstą, žadėjo čia sugrįšiantis padėkoti ir aplankyti nakvynės namų darbuotojus.

Nakvynės namuose vasaros metu gyvena apie 60 gyventojų, dar 15 žmonių dirba administracijoje. Pastatas, kuriame šiuo metu glaudžiasi su sunkumais susiduriantys asmenys – prastos būklės.

Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
© Organizatorių nuotr.

„Mums labai reikalinga pastato renovacija, nes žiemos metu glaudžiame dar didesnį skaičių žmonių skaičius, daug iš jų neįgalūs. Turime tiesiog per mažai lovų, daug asmenų tiesiog netelpa. Būtina renovacija, nes trūksta dušų, vandens, negalią turintys žmonės negali užlipti į antrą lovos aukštą, reikalinga speciali įranga“, – apie pastato būklę pasakojo namų vadovė.

Pirmą kartą rekonstruojamas nakvynės namų pastatas

Nakvynės namų A. Kojelavičiaus g. 50 gyventojai ir darbuotojai pagaliau sulaukė ilgai lauktos pastato rekonstrukcijos – jau spalį prasidės remonto darbai, kurie apims ne tik pastato, bet ir jo aplinkos tvarkymo darbus. Tokia rekonstrukcija vyksta pirmą kartą nakvynės namų istorijoje. Kol vyks pastato ir aplinkos tvarkymo darbai, visi nakvynės namų gyventojai kartu su administracija bus laikinai nuo spalio perkelti į A. Jaroševičiaus g. 10B, Naujininkuose, esančias patalpas.

Atnaujintuose nakvynės namuose gyvenimo ir darbo sąlygos labai pasikeis: įvedus dujotiekio sistemą ir įrengus 10 dušo patalpų vietoj dabar esančių 2, kuriomis naudojasi net 60 žmonių, bus labai pagerintos higienos sąlygos ir paslaugų kokybė. Teritorijoje bus sutvarkytos dangos, atsiras naujų želdinių, bus įrengta mažoji architektūra. Atsinaujins ir socialinės paslaugos – gyventojai dalyvaus naujose integracijos programose.

Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
© Organizatorių nuotr.

Rekonstruotuose nakvynės namuose bus teikiamos naujos socialinės ir kitos inovatyvios paslaugos, pagerės paslaugų kokybė ir jų poveikis nakvynės namų gyventojams. Taip siekiama efektyvesnės benamių žmonių integracijos į visuomenę, atskirties mažinimo, bei didinti socialinę įtrauktį.

Tvarkant pastatą numatomi energiją taupantys sprendiniai: pastato fasado, cokolio, langų angokraščių, stogo ir kitų išorinių atitvarų, grindų ant grunto šiltinimas, langų ir lauko durų keitimas, karšto ir šalto vandens tiekimo ir nuotekų bei šildymo sistemų rekonstrukcijos, papildomų sanitarinių mazgų įrengimas, taip pat aplinkos sutvarkymas. Rekonstruotas pastatas atitiks A klasės energinį naudingumą.

Rekonstruotame pastate bus teikiamos bendrosios socialinės ir socialinės priežiūros paslaugos (laikinas ir ilgalaikis apnakvindinimas, socialinių įgūdžių ugdymas bei palaikymas) socialinės rizikos asmenims. Darbų metu, taip pat bus praplėstos esamos nakvynės namų patalpos: projektuojama 60 laikino ir 40 ilgalaikio apnakvindinimo vietų.

Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
© Organizatorių nuotr.

Dviejų aukštų nakvynės namų patalpos skirstomos aukštais pagal funkcijas. Pirmame aukšte numatyta įrengti laikino apnakvindinimo, o antrame aukšte ilgalaikio apnakvindinimo patalpas. Taip pat antrame aukšte įsikurs nakvynės namų administracija.

Šiuo metu pastatas yra prastos būklės, pastate įrengtas nepakankamas sanitarinių mazgų kiekis, esama inžinerinė įranga susidėvėjusi, dažnai genda.

Rekonstrukcijos darbams skirta daugiau kaip 2 mln. eurų. Iš jų Europos Sąjungos regioninio fondo lėšų – beveik 1,7 mln. eurų.

Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
Nakvynės namai Naujoje Vilnioje
© Organizatorių nuotr.

Nakvynės namų A. Kojelavičiaus g. 50 filialo rekonstrukciją planuojama baigti 2021 m. rudenį.

Medžiaga parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės užsakymą. Turinys apmokėtas

Užsakymo nr.: PT_82153009

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.4286

Top naujienos

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (81)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Jautri Lietuvos slaugytojų išpažintis: 600 eurų vertas darbas, fizinis bei psichologinis smurtas (23)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Orai: savaitę užbaigsime rekordine šiluma (1)

Sekmadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Naujų technologijų era: piršto atspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (62)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų atspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (302)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (593)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (54)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (143)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Johnsonas įpareigotas atidėti „Brexit“: tikisi, kad ši idėja nesužavės ES (23)

Borisas Johnsonas teigė nesijaučiąs sužlugdytas, nors Jungtinės Karalystės (JK) parlamentas...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (32)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...