Atšilus orams ne vienas lietuvis pradeda dairytis sodybos. Šis pavasaris – ypatingas šio nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus pirkimų augimo metas. Šalį kaustantis karantinas tautiečiams priminė, kad sava sodyba – ir saugiausia vieta izoliacijai, ir galimybė turėti savo poilsio oazę, ir vertės neprarandanti investicija.
„Renatos namai“ nuotr.
„Renatos namai“ nuotr.
© Organizatorių nuotr.

Jau daugiau nei 22 metus NT sektoriuje dirbanti Renata Boguševičienė, NT agentūros „Renatos namai“ vadovė, siūlanti NT objektus bene visame Aukštaitijos regione (Utenos, Ignalinos, Anykščių, Zarasų, Molėtų, Ukmergės, Rokiškio rajonuose) sako, kad šiomis savaitėmis jaučiasi didesnis susidomėjimas sodais, sodybomis, žemės sklypais. Pasak ekspertės, tokias tendencijas diktuoja dabartinė situacija, privertusi žmones atsigręžti į gamtą, ieškoti saugaus prieglobsčio, norintiems poilsį, pramogas atrasti savo kieme ir nebūti priklausomiems nuo kažko kito.

Mitas, kad sava sodyba – neįperkama prabanga

Nors butų sektoriuje dirbantys NT specialistai sako, kad pandemija sukėlė stabtelėjimą iki tol tik augusioje rinkoje, visgi paklausa didėja kitoje NT nišoje – antrojo būsto įsigijimo. Gyventojai suskubo domėtis sodais, sodybomis, esančiuose mažesniuose Lietuvos miestuose, jų pakraščiuose ar net visai atokiai: kaimuose, kaimeliuose, vienkiemiuose.

Visgi, visuomenėje gajus mitas, kad sodyba – tik turtingųjų reikalas. NT turtą jau trečią dešimtį pardavinėjanti N. Boguševičienė sako, kad ir dabar dar galima rasti sodybą, apsuptą miškais, ežerais. Viskas priklauso nuo žmonių poreikių ir galimybių, mat kainos svyruoja nuo 5 tūkst. iki kelių šimtų tūkstančių eurų.

Anykščių r. Storių k., kaina: 35 000 eurų
Anykščių r. Storių k., kaina: 35 000 eurų
© Organizatorių nuotr.

„Jeigu apleista sodybėlė, apaugusi krūmais, reikalaujanti didelio aplinkos sutvarkymo, net ir gana pirkėjų mėgstamuose, Utenos ar Molėtų rajonuose, gali kainuoti iki 10 tūkst. eurų. Tačiau, jei sklypas su tiesiogine ežero pakrante, kainos net gana apleistų sodybų prasideda nuo 45 tūkst. eurų. Jei aplinka ir pastatas sutvarkyti, paruošti kokybiškam gyvenimui – gali kainuoti ir 100 tūkst. eurų ar daugiau. Visgi, kai kurie linkę pirkti tik žemės sklypus ir patys tvarkytis, statytis sodybą. Dažnu atveju tai žmonės, kurie turi ribotą kiekį pinigų, tačiau planuoja taupyti ir neskubant vykdyti statybas“, – sako „Renatos namai“ vadovė.

R. Boguševičienė siūlo užsukti į www.renatosnamai.lt, kur galima rasti ne vieną puikų sodybos variantą, laukiantį būsimų pirkėjų. „Pavyzdžiui, turime labai gražią sodybėlę Papliaušio kaime, Ignalinos rajone: nuostabi vieta, gamtos apsuptyje, greta bitininkystės muziejaus, pušynas, kalva, už kelių šimtų metrų stūkso ežerai, o kaina vos 18 tūkst. eurų“, – konkretų pavyzdį pateikia ekspertė.

Renata Boguševičienė, NT agentūros „Renatos namai“ vadovė
Renata Boguševičienė, NT agentūros „Renatos namai“ vadovė
© Organizatorių nuotr.

Kiekvienas rajonas – savaip unikalus ir gražus

Kokia specifika išsiskiria kiekvienas Aukštaitijos rajonas, garsėjantis miškingumu ir ežeringumu? Molėtai – labai greitai pasiekiami iš Vilniaus, todėl juose jaučiasi sostinės kultūra ir gyvenimo būdas. Šį rajoną jau seniai pamėgo sostinės gyventojai, norintys turėti savo gamtos oazę tolėliau nuo miesto šurmulio. Anykščiai – itin literatūriški, šį rajoną renkasi žmonės, linkę į menus. Ignalina – patraukia savo paprastumu, čia išlikęs senųjų žmonių pasitikėjimas, bendruomeniškumas.

„Vietiniai Ignalinoje net nesivargina rakinti namų, užremia lazdele ir išeina. Tai, manau, labai saugus miestas. Čia labai nuoširdūs žmonės. Utenos rajono gyventojai – neparastai verslūs. Aš kartais pajuokauju, kad čia net močiutė turguje „suka biznį“. Taip pat – tai palankus, laimingas miestas jaunoms šeimoms su vaikais. Trys ežerai ir keturi parkai vien pačiame mieste. Gal kažkuo susijęs ir istorinis kontekstas, mat karaliui Mindaugui 1261 m. savo laiške paminėjus Utenoje stovėjusią medinę pilį, laiško data tapo oficialia Utenos gimimo diena (ši data įamžinta prie Vyžuonos upelio pastatytame dideliame akmenyje su iškalta pasaga). Greta monumento esanti žvaigždė simbolizuoja laimę – gal todėl Utena laikoma laimingiausiu Lietuvos miestu“, – tiek kultūrinio, tiek istorinio konteksto įtaką tam tikrų rajonų ypatingumui pabrėžia R. Boguševičienė.

Karantinas atvėrė akis: geriausia kaukė – nuosava sodyba

Ketvirtą savaitę trunkantis karantinas daugeliui tapo itin sudėtingas ne tik dėl gausybės kitų pokyčių, tačiau ir dėl izoliacijos. Jei nuosavus namus turintys gali kasdien jėgas atgauti gryname ore, privačiose žaidimų aikštelėse vaikams nedraudžiama žaisti, o, įsikūrę atokiau, dargi gali mėgautis gamtos teikiama atgaiva, butų gyventojų vienintelė galimybė pasidžiaugti pavasariniais spinduliais – balkonas. Pasak psichologų, žmonėms šis laikotarpis emociškai labai sudėtingas.

Utenos r. Taurapilio k., kaina: 40 000 eurų
Utenos r. Taurapilio k., kaina: 40 000 eurų
© Organizatorių nuotr.

„Japonai aprašė „miško maudynes“ – be telefono bent valandą pabūti gamtoje, pakvėpuoti grynu oru, pravėdinti mintis. Turintiems sodą ar sodybą užmiestyje – tai kasdieninė galimybė. Žmonės šiuo, karantininiu, laikotarpiu pastebi ir daugelį kitų privalumų. Nėra jokių laiptinių, nereikalingų ir pavojingų kontaktų, galima visiškai izoliuotis. Net istoriniai Lietuvos įvykiai parodė, kad nors buvo ir karas, ir pokario laikotarpis, ir didžiosios krizės, tačiau žmonės visada turėjo, ką veikti savoje sodyboje: darbų, rūpesčių, mėgstamos veiklos, tad jiems nebuvo kada vien galvoti apie to meto problemas. Tai nereiškia, kad jie nepatyrė vargo, sunkumų, tačiau pas juos jautėsi sąmoningas, šviesus požiūris. Kas dabar nutinka dažnam, karantiną jau kelias savaites leidžiančiam tarp keturių buto sienų? Žmonės neturi, ką veikti, o tai veda link labai blogų dalykų, susikoncentravimo į bėdas. Pažvelkite į mūsų senolius. Koks šviesus jų mąstymas, kaip išlaikytas racionalumas, ramybė. Kodėl? Jie tiesiog visada turėjo, ką veikti savo žemės plotelyje“, – apie dabartines realijas svarsto NT rinkos ekspertė.

Rajonuose įsikuria vis daugiau verslių žmonių

Atsiranda vis daugiau sodybų gyventojų, kurie savo veiklas ir įvaldytus amatus paverčia nedideliais versliukais. R. Boguševičienė pastebi, kad pastaruoju metu žmonės gręžiasi į gamtą ir joje ieško galimybių pragyventi bei realizuoti save.

„Štai ir mūsų, Utenos, apskrityje vis dažniau išgirstu apie tokius versliukus. Vieni sukūrė kanapių ūkį, kiti augina linus ir gamina aliejų, žinau ir levandų ūkį, kuris, atrodytų, toks specifinis, bet sėkmingai funkcionuoja. Vis dažniau pastebime, kad žmonės grįžtą į natūralumą, o kartu ir susikuria sau darbo vietą bei pragyvenimo šaltinį. Aš manau, kad dabartinė situacija suteikia progą žmonėms, kurie jaučiasi „suspausti“ mieste ir jiems atsibodo tas nuolatinis bėgimas. Tai galimybė lengvai pereiti arčiau gamtos, grįžti į savo gimtuosius miestelius, imtis šeimos verslo“, – teigiamus pokyčius pastebi pašnekovė.

Namas Širvintų r. Musninkuose, kaina: 42 000 eurų
Namas Širvintų r. Musninkuose, kaina: 42 000 eurų
© Organizatorių nuotr.

Ji pasakoja, kad šiuo metu Utenos rajone pardavinėja 8 ha sklypą su dideliu tvenkiniu: „Prašau – žuviveisos verslo idėja jau ir pamėtėta. Kas nori kažką kurti su žemės ūkiu – irgi turime variantų. Štai Zarasų rajone parduodamas 50 ha ekologinis ūkis, idealiai tinkantis žemės ūkio plėtrai įgyvendinti. Visgi, visko esmė – turėti gerą idėją“.

NT ekspertė pasakoja, kad neseniai į jų įmonę kreipėsi žmogus, taip pat turintis gerą verslo idėją – auginti vynuoges. Pasak jos, klientas konkrečiai dairėsi žemės sklypo Rytų Aukštaitijoje, jam buvo svarbu, koks žemės pralaidumas, koks dirvožemis, jo rūgštingumas.

„Dar vieni mano klientai sukūrė braškių ūkį. Pirko vieno hektaro sklypą ir pradėjo savo šeimos versliuką. Kitas pavyzdys – moteris įsigijo sodybą su dideliu plotu pievos, mat sugalvojo rinkti ir realizuoti žoleles. Esame pardavę ir sodybą, kuri buvo panaudota žirgų veisimui“, – nedidelių versliukų sėkmės istorijas pasakoja „Renatos namai“ vadovė.

Sodyba – ir geriausias kurortas, ir planas senatvei

NT ekspertė sako, kad jei šiandien turite santaupų, kurias norite investuoti į nekilnojamąjį turtą, ji visgi pataria dairyti sodybos, o ne buto ar sodo. Kodėl? „Vienas iš mano magistro studijų objektų buvo konkretūs NT segmentai, kurie stipriausiai atsilaiko prieš visas krizes ar ekonominius nuosmukius. Tyrimai parodė, kad stabiliausia lieka sodybų kaina“, – patirtimi dalinasi NT agentūros vadovė.

R. Boguševičienė pastebi, kad pirkimai ir „judėjimas“ NT rinkoje Aukštaitijos regione pastaruosius metus buvo tolygus. Žmonės aktyviausiai sodybų ieško pavasarį, rudenį, didesnis aktyvumas jaučiasi ir prieš Kalėdas, kai dalis kraštiečių grįžta Į Lietuva žiemos šventėms.

Vienkiemis Utenos r. Šikšnių k., kaina: 23 500 eurų
Vienkiemis Utenos r. Šikšnių k., kaina: 23 500 eurų
© Organizatorių nuotr.

„Ne vienas mano klientas – jauna šeima, ieškanti būdų pabėgti nuo miesto šurmulio, norinčių atsigręžti į natūralumą, siekiantys sveikesnės aplinkos sau ir vaikams.“

Ekspertė pastebi, kad yra ir tokia klientų dalis, kurie, nors dirba užsienyje, tačiau nori įsigyti sodybą Lietuvoje: „Jie kartas nuo karto grįžta, po truputėlį tvarkosi tą savo turtą, į jį investuoja ir planuoja kažkada čia oriai sutikti senatvę. Kiti grįžta iškart su planu, kokią naudą jam atneš tas sklypas ar sodyba? Pavyzdžiui, sugalvoja auginti uogas, nes būtent tokiame ūkyje patys dirbo Anglijoje, viską išmoko, perprato ir mato viziją, kaip tapti ūkininkais Lietuvoje“.

NT rinkoje daug metų dirbanti moteris drąsiai sako: „Vienkiemis – saugiau nei kaukė. Sodyba yra ir savotiškas garantas, kad jei tau gyvenime kažkas nepasiseks, tu neteksi darbo, pajamų, visada turėsi savo sodybą, kuri padės sukurti kažką naujo, suteiks poilsį, hobius, leis prasimaitinti, o gal net ir taps galimybe susikurti sau naują darbo vietą“. Pasak jos, dėl to šiuo, karantininiu laikotarpiu, ne tik išaugo sodybų nuomos poreikis, tačiau žmonės daug aktyviau domisi ir jų įsigijimu.

Saugi apžiūra sodybų pirkimų nestabdo

„Renatos namai“ greitai prisitaikė prie esamos situacijos ir užtikrina saugias paslaugas, susijusias su nekilnojamojo turto apžiūra bei reikalingų dokumentų tvarkymu.

„Jei norite apžiūrėti sodybas, namus, žemės sklypus ar kitą turtą savarankiškai – pateikiame parduodamo objekto adresą ir koordinates. Apie klientų apsilankymą informuojame objektų savininkus, kad žmonės galėtų saugiai ir ramiai viską apžiūrėti. Jei yra poreikis patekti į pageidaujamo objekto vidų – atrakiname duris. Aptarnaujantis vadybininkas dėvi medicininę kaukę, pirštines ir laikosi 5 metrų atstumo. Kitiems klientams tas objektas aprodomas tik po savaitės, praėjus saugiam laikotarpiui po paskutinio žmonių apsilankymo“, – apie sprendimus, kad darbai nesustotų, pasakoja R. Boguševičienė ir priduria, kad visos sutarys pasirašomos irgi nuotoliniu būdu.

Užsakymo nr.: PT_83991537

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
3.3514

Ukmergėje klientų laukia naujas „EOLTAS“ prekybos centras (12)

Vieta naujajam 400 kv. m. prekybos centrui buvo renkama itin atsakingai. Stengtasi atsižvelgti ne tik...

5 sąmokslo teorijos apie COVID-19, kuriomis pasaulis vis dar tiki, ir žaidimas, padėsiantis išsiugdyti atsparumą melui (18)

Blogėjant COVID-19 situacijai, pasaulis taip pat susiduria su pasauline „dezinformacijos...

Vilnius kviečia į pasimatymus su miestu (12)

Šiandien Vilniaus dūzgesys pritilęs, o pasimatymai mieste turės palaukti. Metas skirti pasimatymą...

„Kalnapilio-Tauro grupė“ didina rėmimų apimtis: kartu galime įveikti pandemijos iššūkius (3)

Pasaulinės pandemijos akivaizdoje verlsas gręžiasi į šalį užklupusius išbandymus. Įmonės,...

„DPD Lietuva“ investuoja į klientų patirtį – „myDPD“ platformoje siuntas galės valdyti paprasčiau (1)

Nuo šiol „ DPD Lietuva“ klientai savo siuntas galės valdyti paprasčiau ir greičiau. Siuntų...

Top naujienos

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (38)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Panevėžio kunigas atviras: išmaldų prašytojams ne maisto reikia, o svaigalų (146)

Prie prekybos centrų ar bažnyčių šventoriuose su ištiesta ranka stovintys varguoliai dėkoja už...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (294)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (98)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Susirgimo rekordai negąsdina: Klaipėdoje prie eglutės renkasi smalsuoliai (152)

Klaipėdoje per eglutės įžiebimą nušvito ir įspūdinga Šiaurinė žvaigždė. Tiesa, tie, kurie...

Raseinių rajone per tragišką avariją žuvo vyras (9)

Raseinių rajone nuo kelio nulėkus automobiliui žuvo vyras.

Per gaudynes nuo pareigūno kulkos žuvusio 18-mečio motinai valstybė sumokės 30 tūkst. Eur

Prieš penkerius metus Druskininkų savivaldybėjei per cigarečių kontrabandininkų sulaikymo...

Egzistuoja tik vienas žmogus, į kurį pataikė meteoritas: rimtesnės bėdos prasidėjo kur kas vėliau (12)

Vadinamasis Hodges meteoritas sukėlė problemų moteriai, į kurią pataikė, bet atnešė turtus...

Vytautas Jokubauskas | D+

Po pažeminimo draugiškoje Europos valstybėje Kremlius taip lengvai neatleis: galima tikėtis keršto (2)

Kremlius buvo įpratęs Kišiniove jaustis tarsi savo paties kieme. Kadenciją baigiantis...