Mūsų asmeninių duomenų saugumas šiandien tampa vis svarbesnis, todėl tam ir patys turėtume skirti daugiau dėmesio. Šių metų vasario pabaigoje „Huawei“ iniciatyva startavo testas, kuris leido pasitikrinti savo kibernetinio saugumo žinias. Iš testo rezultatų galima spręsti, kad Lietuvos gyventojai asmeninių duomenų apsauga rūpinasi bei potencialias grėsmes atpažįsta, tačiau matyti, kad kai kurių rizikų vartotojai vis dar neįvertina. Pavyzdžiui, į klausimą, kur geriausiai saugoti savo slaptažodžius, daugiau nei pusė (51 proc.) apklaustųjų atsakė pasirinkdami mažiausiai saugius variantus.
Huawei
Huawei
© Organizatorių nuotr.

Norintiems atsišviežinti žinias ir pasitikrinti, ar tikrai tinkamai saugote savo duomenis, siūlome susipažinti su kibernetinio saugumo atmintine, parengta pagal „Huawei“ testą. Ji pravers tiek šia tema iki šiol nesidomėjusiems, tiek jau pažengusiems.

1. Ko nepamiršti siunčiantis programėles?

Ieškodami naujų programėlių savo išmaniajam telefonui ar kitiems įrenginiams dažnai susidomime matomomis reklamomis, pasiūlymais ar nuorodomis. Deja, bet toli gražu ne visais tokiais šaltiniais galime pasitikėti. Elektroniniuose laiškuose siunčiamos nuorodos, bet kur internete sutinkami programėlių atsisiuntimo pasiūlymai ar nepatvirtinti keisti šaltiniai yra lengviausias kelias programišiams apkrėsti jūsų įrenginius arba pasiekti asmeninę informaciją. El. laiškų platformos bei interneto naršyklės neturi tokių pažangių apsaugos sistemų, kurios apsaugotų mus nuo visų kenksmingų šaltinių, ypatingai, jei patys paspaudžiame ant gautos nuorodos ar apsilankome įtartiname tinklalapyje.

Huawei
Huawei
© Organizatorių nuotr.

Vienas saugiausių būdų atsisiųsti naujas programėles – patikimi šaltiniai, pavyzdžiui, „Huawei“ parduotuvė „AppGallery“. Joje šiuo metu yra užregistruota daugiau nei 2,3 mln. programėlių kūrėjų, bet visos programėlės turi praeiti „Huawei“ taikomą pilno ciklo apsaugos sistemą (angl. full-cycle security and protection system). Pirmiausiai identifikuojama programėlę parduotuvėje pateikusio kūrėjo tapatybė ir patikrinamos reikiamos licencijos. Taigi, tais atvejais, jei atsirastų spragų – programėlės kūrėjai bus žinomi. Toliau seka keturių sluoksnių patikra: programėlė skenuojama dėl kenkėjiško elgesio, saugumo bei privatumo apsaugos spragų ir pereinama prie žmogiškosios patikros – „Huawei“ specialistai testuoja programėlės veikimą simuliuodami kasdienius scenarijus įvairiais įrenginiais.

2. Slaptažodžių saugojimas – vis dar jautriausia vieta

Net apie 40 proc. atlikusių „Huawei“ testą šiandien vis dar mano, kad geriausias būdas saugoti savo slaptažodžius yra paprasčiausiai juos įsiminti. Kai kurie atsakiusieji slaptažodžių saugojimui renkasi telefono užrašinę ar tiesiog popierėlį piniginėje. Šiandien nė vienas iš šių būdų nėra patikimas ar pakankamai saugus. Geriausia alternatyva visiems šiems būdams – specialios slaptažodžių apsaugos programėlės (pvz., „Password safe“, „NordPass“). Jos leidžia susivesti visus naudojamus slaptažodžius į vieną vietą, o vietoje 10 slaptažodžių įsiminti vos vieną – šios programėlės. Taip neberizikuojame pamiršti kurios nors paskyros slaptažodžio, o programišiams nepavyks jų atsitiktinai surasti.

Kibernetinio saugumo atmintinė: 5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį
© Organizatorių nuotr.

3. Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį galvojant slaptažodžius?

Galvojant pačius slaptažodžius taip pat reikia išlikti budriems. Gera žinia, kad reikšminga apklaustųjų dalis – 71 proc. – žino, jog slaptažodžiams saugiausia naudoti bereikšmę, atsitiktinę informaciją. Kita vertus, penktadalis testo dalyvių – beveik 20 proc. – mano, kad augintinio vardas ar gimtasis miestas taip pat yra pakankamai atsitiktinė informacija ir renkasi ją naudoti kurdami savo slaptažodžius. Tai – labai rizikinga, nes bet kokia informacija, kuri gali būti susieta su jumis, pradedant vardu ar pavarde ir baigiant augintinio vardu ar gimtuoju miestu, leis nesunkiai atspėti bei „nulaužti“ slaptažodį. Norint susikurti gerą, patikimą slaptažodį, geriausia yra rinktis tiesiog atsitiktinį raidžių, skaičių ir simbolių darinį, tik, kaip minėta aukščiau, būtinai jį išsisaugoti ir specialiose slaptažodžių programėlėse. Taip pat kiekvienai paskyrai, programėlei ar svetainei reikėtų naudoti skirtingus slaptažodžius, nes sužinoję vieną – programišiai nesunkiai jį išbandys visur, kur būsite prisiregistravę.

Huawei
Huawei
© Organizatorių nuotr.

4. Ar tikrai atpažįstate apgaulės programėles?

Verta pastebėti, kad 29 proc. dalyvavusių teste nežinojo, kas yra ar kaip tiksliai veikia apgaulės programėlės (angl. rogue apps). Jos iš pirmo žvilgsnio primena įprastas programėles – atrodo taip pat bei atlieka kūrėjų žadėtą funkciją, bet tai – tik fasadas. Iš tiesų jos sąmoningai sukurtos taip, kad apkrėstų įrenginius, neteisėtai naudotų nieko neįtariančių vartotojų informaciją ar kitaip kenktų vartotojams. Pavyzdžiui, net neįtartumėme, kad programėlė, prašanti prieigos prie mūsų įrenginio mikrofono, gali būti panaudota neteisėtai ir mums nežinant. Būtent taip ir veikia apgaulės programėlės – vartotojas masinamas jas atsisiųsti dėl smagios ar naudingos funkcijos, tačiau jos, patekusios į įrenginį, šį apkrečia arba gautą prieigą prie telefono funkcijų naudoja neteisėtai. Įsidiegę šias programėles telefone, vartotojai nieko nežinodami gali netekti savo asmens duomenų, privatumo, prieigos prie kai kurių įrenginio funkcijų, o kartais – net ir pinigų.

Huawei
Huawei
© Organizatorių nuotr.

Dažniausiai tokios programėlės į mūsų įrenginį patenka per neapdairumą – spaudžiant nuorodas iš nepažįstamųjų gautuose el. laiškuose ar susidomėjus reklama įvairiose interneto svetainėse.

5. Kodėl verta naudoti dvigubą autentifikaciją?

„Huawei“ testas parodė, kad yra nežinančių ir apie dvigubos autentifikacijos (angl. Two-Factor Authentication, 2FA) funkciją. Ji šiandien yra vienas paprasčiausių būdų užtikrinti dvigubą savo įrenginių apsaugą ir atbaidyti programišius.

Huawei
Huawei
© Organizatorių nuotr.

Dviguba apsauga arba dviejų žingsnių autentifikacija yra saugus būdas patvirtinti vartotojo tapatybę. Prisijungiant prie paskyrų ar atliekant nuotolinius pirkimus, aktyvuojama dviejų veiksnių autentifikacijos funkcija, kuri prašo įvesti ne tik vartotojo vardą ir slaptažodį, bet ir unikalų kodą, kuris sugeneruojamas tik tam prisijungimui ir gali būti atsiųstas, pavyzdžiui, žinute. Tokiu būdu net ir tie, kam pavyktų atsekti jūsų prisijungimo duomenis ar slaptažodį, nepajėgtų pasinaudoti jūsų piniginiais resursais ar kitaip pakenkti.

Užsakymo nr.: PT_86706945

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Raseiniai – pamatyk iš naujo (10)

„ Raseiniai – pamatyk iš naujo“ – šiuo šūkiu ir naujai sukurtu krašto logotipu Raseinių...

„MOKI VEŽI“ atnaujino parduotuvę Naujojoje Vilnioje (3)

Statybos, remonto, apdailos ir sodo prekių parduotuvių tinklas „MOKI VEŽI“ baigė parduotuvės,...

Ispaniška fiesta su „Lidl“: išbandykite du Iberijos pusiasalio įkvėptus receptus (1)

Iberijos arba Pirėnų pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir...

Nauja turizmo valiuta Molėtuose – neįkainojamų atostogų patirtys (4)

Molėtai , pasiilgę aktyvaus turistinio šurmulio, visiems Lietuvos gyventojams atidaro tikrą...

Daugiau skaidrumo ir atvirumo – „Mano būstas“ keičia daugiabučių priežiūros praktikas (41)

Daugiabučių priežiūros ir remonto darbai jų gyventojams vis dar yra pakankamai jautrus klausimas....

Top naujienos

Konfliktas virsta į visavertį karą: Izraelis turi svarbiausią tikslą ir, tikėtina, jį pasieks (198)

Konfliktas tarp Izraelio ir palestiniečių toliau intensyvėja. Iš Gazos Ruožo praėjusią naktį...

Atnaujintame biudžete – išmokos dirbantiesiems, vienišiems asmenims ir PVM lengvatos Nausėdos pasiūlymui vietos neatsirado (149)

Penktadienį Vyriausybės posėdyje pritarta atnaujintiems viešojo sektoriaus biudžetų...

Kaune dešimčiai vaikų dėl COVID-19 prireikė papildomo deguonies: jauniausiam pacientui buvo vos 2 mėnesiai (11)

LSMU Kauno ligoninė s medikai pastebi, kad COVID-19 sunkesnėmis formomis gali pasireikšti ir...

Vyriausybė pritarė išmokų pokyčiams: paliestų nukentėjusius tėvus ir dalį COVID-19 užsikrėtusiųjų darbe (1)

Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui motinystės, tėvystės...

Vieno populiariausių Vilniaus mikrorajono plėtra piktina gyventojus: dygsta vienas už kitą didesni daugiabučių kompleksai (345)

Pastarosios savaitės Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams – neramios. Bendruomenė nerimauja...

Paulius Gritėnas. Piktųjų maršas (109)

Šeštadienį Vilniuje vyks Šeimos gynimo maršas, pramintas Didžiuoju. Iš įvairių Lietuvos...

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas (200)

Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių...

Užimtumo tarnyba: nedarbas mažėja, bet ryškėja kitos problemos (13)

Šalyje keletą mėnesių stebimos Užimtumo tarnybos klientų mažėjimo tendencijos. Nuo metų...

Bartkus – apie košmarą Izraelyje, bunkeryje besislėpusį Šetkų ir šalį paliekančius legionierius

Intensyvėjantis karinis konfliktas tarp Izraelio pajėgų ir palestiniečių sėja nerimą bei stabdo...

Koronaviruso statistika: praėjusią parą nustatyti 1125 nauji atvejai, mirė 12 žmonių, pirma doze paskiepyta 15 tūkst. žmonių (157)

Praėjusią parą Lietuvoje buvo nustatyti 1125 nauji koronaviruso atvejai, 12 žmonių mirė, skelbia...