Metų pradžia darbo rinkoje – migracijų laikotarpis. Talentingiausi darbuotojai, ypač pardavimų srityje, „susirenka“ metines premijas ir ima dairytis naujų darbo pasiūlymų, didesnių algų, labiau motyvuojančių priedų ir geresnių sąlygų. Darbdaviai suka galvas, kaip laimėti šias lenktynes ir prisivilioti geriausius talentus, o darbuotojai – kaip neužkibti ant darbdavių pažadų ir gauti viską, ką pavyko išsiderėti?
Diana Blažaitienė
Diana Blažaitienė
© Organizatorių nuotr.

Suteikia daugiau laisvės darbuotojams

„Jau ne pirmus metus fiksuojame tokią tendenciją, kai metų pradžioje suaktyvėja darbo rinka: darbuotojai nori pasigerinti sąlygas, gauti daugiau nepriklausomybės ir laisvesnį grafiką“, – pastebi personalo atrankos kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė Diana Blažaitienė.

Kadangi sausio mėnesį suintensyvėja darbuotojų migracija, darbdaviai leidžiasi į talentingiausių „galvų medžioklę“ ar ieško kuo kompensuoti praradimus. Kartais darbdaviai linkę pažadėti aukso kalnus ir suteikti didelių lūkesčių, kad tik laimėtų lenktynes.

„Kadangi rinkoje situacija kaista, darbdaviai vis lanksčiau žiūri į darbuotojo pageidavimus: kartą per savaitę leisti dirbti iš namų, darbo dieną susitrumpinti pusvalandžiu ar valanda, kartą per mėnesį suteikti laisvą dieną, kad darbuotojas galėtų planuotis savo asmeninius reikalus“, – pasakoja D. Blažaitienė, turinti daugiau nei 12 metų patirtį personalo atrankose.

Vis dažniau darbdaviai suteikia daugiau laisvės darbuotojams, nesvarbu, kur jie dirba, kiek valandų, svarbiausia, kad džiugintų rezultatai.

Gyvenimo ir darbo balansas

Personalo atrankos kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė, kalbėdama su darbdaviais, stengiasi sužinoti, kokia jų įmonės pridėtinė vertė, kaip ji prisitaiko prie darbo rinkos, kuo išsiskiria iš kitų.

„Gyvenimo ir darbo balansas tampa vis aktualesnis klausimas. Jis ypač svarbus žmonėms, kurie grįžta iš Skandinavijos, pamatę ten kitokį požiūrį į darbuotoją, didesnį pasitikėjimą, daugiau laisvės planuotis patiems savo darbo grafiką“, – dalinasi D. Blažaitienė.

Vis dažniau kandidatai pradeda galvoti, kad norėtų skirti daugiau laiko sau, pomėgiams ar šeimai. Moterys trokšta laiku pasiimti vaikus iš darželio ar mokyklos, nesinervuoti ir nejausti kaltės, jei jiems „užsiožiavus“ jos vėluoja į darbą.

Skandinavijos įmonės buvo pirmosios, kurios pradėjo garsiau apie tai kalbėti ir taikyti lankstesnes sąlygas darbuotojams. Ekspertė mano, kad tokią praktiką gali taikyti ne tik tarptautinės įmonės, bet ir dauguma kitų – didesnių ar mažesnių.

„Tai tik požiūrio klausimas. Dažniausiai laimi ne konservatyvūs, bet šiuolaikiniai vadovai, kurie turi daugiau noro bendradarbiauti ir nesiekia darbuotoją kiekvieną minutę kontroliuoti“, – pastebi D. Blažaitienė.

Visame pasaulyje populiarėja ir laisvai samdomi darbuotojai, kurie dirba nebūtinai savo šalyje, bet keliauja po visą pasaulį ir darbus atlieka per atstumą, dirba kada nori ir kiek nori.

Kas motyvuoja darbuotojus: nuo šiol nebeužtenka tik laiku mokėti atlyginimą
© Organizatorių nuotr.

Populiarėja komandos „darbo atostogos“

Personalo atrankos kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė kaip vieną labiausiai pasiteisinančių ir motyvuojančių naują kandidatą bei visą kolektyvą priemonių paminėjo „darbo atostogas“ – kai visa komanda išvyksta savaitei dirbti į užsienį.

„Kai darbas derinamas su pramogomis, komanda tampa draugiškesnė, vieningesnė, gerėja jos motyvacija ir darbo rezultatai“, – įsitikinusi D. Blažaitienė.

Darbdavio patrauklumui įtakos turi ir darbuotojams suteikiamas medicininis draudimas, kad galėtų naudotis privačios medicinos paslaugomis, kompetencijas didinantys mokymai, vidiniai motyvaciniai renginiai, automobilis ar taksi paslaugos, pusryčiai į darbą ar pietūs su komanda, pramoginiai renginiai (koncertai, krepšinio varžybos) su klientais.

Ekspertė išskyrė ir keletą banaliausių pridėtinių verčių, kurias darbdaviai dažnai skelbimuose pateikia kaip privalumą: socialinės garantijos, laiku mokamas atlyginimas ir draugiškas kolektyvas.

„Tai tokie dažniausiai pasitaikantys „topai“. Įdomu, ar kitose kompanijose to nėra? Ar jos neprivalo mokėti mokesčių ir algų laiku?“ – šypsosi D. Blažaitienė.

Ekspertė ragina darbdavius būti kūrybiškesniais ir dosnesniais, nes net mažos investicijos į darbuotojus didina įmonės patrauklumą.

Pavyzdžiui, bilietas į teatrą ar mėsainis pietums bent kartą per savaitę ar mėnesį nekainuoja nė dešimt eurų žmogui, tačiau tokia simbolinė dovana darbuotojams kelia geras emocijas ir didina motyvaciją bei darbingumą.

Diana Blažaitienė
Diana Blažaitienė
© Organizatorių nuotr.

Kiekvieną detalę įtraukite į darbo sutartį

Kartais tenka išgirsti darbuotojų nusivylimą, kad darbdaviai prižadėjo „aukso kalnus“, greitą karjerą ir dvigubą algą po bandomojo laikotarpio, tačiau visa tai taip ir liko pažadais. Kaip apsisaugoti nuo tokių darbdavių gudrybių bei piktnaudžiavimų?

Personalo atrankos ekspertė pataria kiekvieną detalę įforminti raštu, įtraukti į darbo sutartį. Jei pažadėjo atlyginimą pakelti dvigubai po bandomojo laikotarpio ar po pusės metų, kai darbdavys įsitikins, kaip puikiai jūs dirbate, tai turi atsispindėti ir darbo sutartyje.

„Būna ir tokių atvejų, kai pažada laisvą grafiką, kad kandidatas galės dirbti iš namų, kai tik norės, o paskui skaičiuoja kiekvieną minutę, kada ateina į darbą ir kada išeina. Todėl visas suderėtas sąlygas rekomenduoju įtraukti į sutartį, kad nebūtų tik žodiniai pažadai, nekiltų nesusipratimų ir nusivylimų“, – perspėja D. Blažaitienė.

Daugiau patarimų apie personalo valdymą rasite čia.

Užsakymo nr.: PT_83432437

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.8000

Lojalumo programos vilioja nebe tik nuolaidomis, bet ir laisvalaikio pasiūlymais (3)

Lojalumo kortelės „Iki Premija“ ir „Iki Premija Senjorams“ naudas pirkėjai gali pajausti ne...

Tai gali būti paskutinis kartas, kada Vilniuje vyksta šis unikalus, tikrąją žiemą primenantis, festivalis (5)

Vasario 16 d. Lietuvos valstybės atkūrimo proga „Ledo meistrai“ Lietuvai pristatė iš skaidraus...

„Norfos“ savininkas Dainius Dundulis: mūsų darbuotojų motyvavimo sistema ta, kad kiekvienas gali užsidirbti daugiau (43)

Visapusiškai laimingas šių laikų darbuotojas – ar tai įmanoma? Darbdaviai neriasi iš kailio,...

Garsus mados dizaineris R. Kalinkinas kartu su sūnumi mėgsta meistrauti baldus (8)

Žinomas dizaineris ir mados namų įkūrėjas Robertas Kalinkinas savo rankomis kuria išskirtines...

Jurgita Jurkutė–Širvaitė apie Valentino dieną: „Mums ši diena ypatinga savaip“ (27)

Meilę švęsti galima kiekvieną dieną ir tam progų laukti nereikia – bent jau taip mano...

Top naujienos

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (91)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (241)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (398)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (4)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (90)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (1)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (49)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

6 minučių taisyklė – raktas į dar didesnį seksualinį pasitenkinimą (1)

Specialistai primena be galo paprastą šešių minučių taisyklę, kurios laikantis seksas...

Iš parduotuvės išėjęs vyras rado savo automobilį nublokštą į gatvės vidurį, netoliese – sumaitotas BMW (100)

Šeštadienio vakarą, apie 18.30 val., Vilniaus pakraštyje, Grigaičiuose , Pergalės g.,...