Visų Šventųjų dieną ne tik prisimename savo išėjusius artimuosius, bet ir pagerbiame jų atminimą lankydami kapus. Rečiau kapinėse galintiems apsilankyti žmonėms tenka gerai pagalvoti, kaip papuošti artimųjų amžinojo poilsio vietą, kad ji ilgiau išliktų ne tik tvarkinga, bet ir estetiška. Tačiau tai ne mažiau svarbu ir tiems, kurie turi galimybę kapus lankyti dažniau – apie tai ir kitas puošybos tendencijas pasakoja specialistė.
Kapaviečių papuošimai
© Shutterstock

Gyvenantiems toliau – išeitis ne vien dirbtinės gėlės

„Tyli kalva“ architektė-dizainerė Monika Žukauskaitė sako, kad klaidų puošiant kapus nedaro niekas, mat kiekvienas turi savo požiūrį, skonį, o artimųjų poilsio vieta rūpinasi taip, kaip atrodo geriausia.

„Tiesiog žmonės dažnai nepagalvoja apie tai, kaip dažnai galės lankyti kapus, kokioje aplinkoje jie yra, kiek konkrečiam sprendimui reikia priežiūros. Kas yra praktiška ir gražu atviroje erdvėje, visai netiks miške. Jeigu norime, kad kapas visada atrodytų gražiai ir tvarkingai, reikia apgalvoti, ką sodinsime, kokias medžiagas kapavietės dizainui naudosime, kad būtų ir gražu, ir praktiška“, – paaiškina specialistė.

Tiems, kurie kapinėse apsilankyti gali rečiau, ji pataria pasidairyti ir apžvelgti visas alternatyvas. „Nors dirbtinių gėlių puokštės yra atspariausias variantas, yra ir kitų pasirinkimų. Viena iš išeičių – natūralių džiovintų gėlių kompozicijos. Taip pat – sodinamos gėlės, tokios kaip viržiai ar kitos blogam orui atsparios gėlės. Galima ant kapo pastatyti tiesiog chrizantemų vazoną“, – sako ji.

Kapaviečių papuošimai
Kapaviečių papuošimai
© Shutterstock

Pasak pašnekovės, gėlės dažniausiai keičiamos keliskart per metus, priklausomai nuo sezono – pavasarį ir vasarą, o tada jau prieš lapkričio 1-ąją. Tad sodinti atsparesnes gėles pašnekovė ragina ir tuos, kurie kapus aplankyti gali dažniau, mat tai palengvina kapų tvarkymą.

„Jei žmogus gali dažniau aplankyti kapus, galbūt yra pasisodinęs ir sezoninių gėlių, o lankydamas atneša merkiamų gėlių. Vis labiau populiarėja gražios akmeninės vazos, todėl į jas merkia ne tik gyvas, bet ir dirbtines gėles“, – priduria ji.

Pasak M. Žukauskaitės, neturintiems galimybės atvažiuoti ir surinkti nuvytusias gėles, geriau jas tik sodinti, o gyvų nemerkti. Taip pat yra ir su pavienėmis paguldytomis gyvomis gėlėmis – jos greitai nuvysta ir nebeturi estetinio vaizdo.

Norintiems įdomesnių, atsparių ir sezoniškų papuošimų, specialistė pataria įvairius vainikėlius, apvalias ar kitos formos puokštes, pagamintas iš natūralių medžiagų: samanų, tujų, eglių ar kitų spygliuočių šakų, kankorėžių.

Kapaviečių papuošimai
Kapaviečių papuošimai
© Shutterstock


„Taip pat dažnai komponuojamos natūralios medžiagos su dirbtiniais gėlių žiedais. Šios puokštės kiekvienais metais vis labiau populiarėja ir „išstūminėja“ dirbtinų gėlių. Patys žmonės gali būti kūrybingais ir pasidaryti puošmenų – nebūtina jų pirkti“, – pataria kapų architektė-dizainerė.

Puošiant kapus reikėtų pagalvoti apie gamtą

Paklausta, kiek žvakių užtenka ant kapo, specialistė užtvirtina, kad vienos – tikrai gana. „Ne gėlių ir žvakių gausa parodo, kaip mes atsimename mirusius artimuosius. Nors yra nemažai žmonių, kurie vis dar perka daugybę žvakių vienam kapui, šiuolaikinė visuomenė darosi sąmoningesnė ir į vartojimą žiūri atsakingiau“, – priduria Monika Žukauskaitė.

Ji pažymi, kad lankantieji kapus vis dažniau renkasi vieną, tačiau ilgiau degančią žvakę arba ilgaamžes žvakides, į kurių vidų dedamas įdėklas.

Pasak jos, po didžiųjų švenčių kapinių darbuotojai turi daug vargo, kol sutvarko visas atliekas, o jos galiausiai nugula sąvartynuose.

Kapaviečių papuošimai
Kapaviečių papuošimai
© Shutterstock

„Dabar vis dažniau šnekame apie ekologiją ir vartojimą, todėl patariu geriau nusipirkti vieną patvaresnę žvakidę ir keisti užpildus, o ne kaskart pirkti naują žvakę. Jeigu norisi dirbtinių gėlių – pirkite geresnės kokybės, kad nereikėtų dažnai keisti naujomis“, – patarimais dalijasi dizainerė.

Ji ragina į viską žiūrėti kūrybiškiau – pabodus toms pačioms dirbtinėms gėlėms, galima sukurti vis naują kompoziciją, jas papildant įvairiomis natūraliomis medžiagomis.

Renkasi tradicines gėles

Mažmeninės prekybos tinklo „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pastebi, jog nors šiais metais orai lepino ir ilgiau populiarumą išlaikė gyvos gėlės, jų tinklo pirkėjai vis dar linkę rinktis dirbtines.

„Mes jų parduodame tikrai daug. Pavyzdžiui, žmonės grįžta iš užsienio, važiuoja aplankyti artimųjų kapų ir žino, kad vėl greitai aplankyti negalės, tad įsigyja dirbtines. Turime labai specifinių dirbtinių gėlių, vežamų specialiai Vėlinėms. Pavyzdžiui, turime gėlių puokštę, kurios nereikia dėti į vazą – ji plokščia, tad galima dėti tiesiai ant kapo“, – sako tinklo atstovas ir priduria, kad dirbtinių gėlių kainos prasideda net nuo 59 centų.

Vis tik, pašnekovo teigimu, pirkėjų reiklumas kokybei kasmet auga. „Stengiamės į savo tinklo parduotuves atvežti tokias gėles, kurios atrodo lyg natūralios. Šiandien žmonės ypač ieško kokybės – bet ko neparduosi, kaina – ne visada svarbiausias elementas. Taigi stengiamės pardavinėti kokybiškas gėles. Neretai girdime, kad ne vienas pirkėjas iš pradžių pagalvojo, jog šios gėlės – tikros“, – pasakoja D. Ryliškis.

Pasak įmonės atstovo, nors „Norfos“ siūlomas dirbtinių gėlių asortimentas tikrai didelis, populiariausiomis išlieka chrizantemos, lelijos ir rožės. O eksperimentuoti su spalvomis lietuviai taip pat nėra linkę – vis dar renkasi baltas. Vis tik pašnekovas prisimena įdomų faktą – rytinėje Lietuvos dalyje gyvenantys tautiečiai daug dažniau renkasi spalvotas gėles: būtent šiose dalyse esančiose „Norfa“ parduotuvėse jų pardavimai didžiausi.

Kapaviečių papuošimai
Kapaviečių papuošimai
© Shutterstock

D. Ryliškis taip pat pastebi, kad žmonės kiekvienais metais vis dažniau renkasi žvakes, į kurias dedami įdėklai. Jis išskiria, kad dažniausiai perka vidutinio dydžio ir ne po vieną.

„Ant kapo jų mažiausiai deda po 2 ar 4 – tada būna nusiperka visą pakuotę, kad užtektų visų artimųjų kapams. Tačiau tai priklauso nuo žmogaus poreikių – kiti perka didžiulę žvakę, tad užtenka vienos visai kapavietei papuošti“, – pastebėjimais dalijasi jis.

Užsakymo nr.: PT_82668477

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.8000

Dešimtmetį trunkanti IKI ir „Maisto banko“ draugystė: dosnumas už keliasdešimt milijonų eurų ir kasdienė kova su maisto švaistymu (4)

Su maisto švaistymo problema kovojantis paramos ir labdaros fondas „Maisto bankas“ kasdienėje...

„Lidl“ jau kvepia Kalėdomis: šventinę nuotaiką pajusti padės „Favorina“ saldumynai (17)

Atrodytų, lauke tik rudeniška dargana ir jokių Kalėdų pranašų, tačiau šventinių ženklų...

Kapų dizainerė: puošiant amžinojo poilsio vietas, klaidų nedaro niekas, tik pamiršta pagalvoti, kaip dažnai galės jas lankyti pasidalijo patarimais (10)

Visų Šventųjų dieną ne tik prisimename savo išėjusius artimuosius, bet ir pagerbiame jų...

Milano parodoje apsilankęs Statkevičius lietuvaitėms rinko batus: stilingai ir patogiai minsite lietuviškus šaligatvius (23)

Nors Lietuvos šaligatviai nėra draugiški moterų taip trokštamiems aukštakulniams, dizaineris...

Sostinėje sodinama 2500 medžių ir krūmų (5)

Šį rudenį Vilniaus Laisvės prospekte, Justiniškių, Fabijoniškių ir Gelvonų gatvėse pradėta...

Top naujienos

Seimas nepailsta – vis ieško būdų, kaip pastorinti pinigines politikams (44)

Seimo Valstybės ir savivaldybių valdymo komitetas, panašu, kad rado būdą, kaip į Seimo...

Po kruvinų įvykių Kaune – slaptas planas išvaduoti galimą žudiką: akiratyje atsidūrę teisėjai apklausti STT (224)

Laisvę galima nusipirkti – jei ne už didelius, tai už labai didelius pinigus. Tokia taisykle...

Tūpsnis lenkams – kai jie baigs pardavinėti savo produkciją, lentynose vietos atsiras ir mums (5)

Šie metai kaip niekad nesėkmingi obuolius auginantiems Lietuvos sodininkams. Ir nors, palyginus su...

Macrono komanda lipte prilipusi prie netylančių telefonų: nepasiruošusius užklupo ir partnerius, ir konkurentus

Prancūzijos pareigūnai didina apsukas, stengdamiesi pasinaudoti chaosu, kurį sukėlė naujausias...

Populiariausių partijų trejetuke – nauja lyderė: „valstiečiai“ atsidūrė rekordinėse žemumose (413)

Nors „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako manąs, kad šalies žmonės prie...

Mažvydas Jastramskis. Vargas valstybei, kuri proto nevertina (9)

Lietuvoje aukštasis mokslas nėra prioritetas. Jis rūpi mažai kam. Ir tai galioja ne tik...

Mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Antonovas: paskutinis pokalbis ir atsiprašymas sujaudino šeimą (106)

Ketvirtadienio rytą mirė Vidas Antonovas . DELFI žiniomis, jo gyvybė užgeso Šiaulių miesto...

Šaltiniai: FNTT atliko kratą Širvintų tarybos nario sodyboje (15)

Finansinių nusikaltimų ir tyrimų tarnyba ( FNTT ) trečiadienį atliko kratą Širvintų rajone...

Valdantieji rado pamainą Žemaitaičiui papildyta 11:30 val. (28)

Valdantieji vietoje Remigijaus Žemaitaičio į Seimo vicepirmininkus nusprendė siūlyti Kęstutį...

Ką daryti ir ko nedaryti prisijungus prie viešo WiFi

Nors viešas nemokamas WiFi ryšys yra labai patogu, ypač keliaujant, tačiau jis yra ir pavojingas....