Gerai pailsėjus esame pratę sakyti, kad miegojome lyg visą savaitę. Bet ar teko sapnuojant nukeliauti laiku atgal? Štai planas – pabudimas lovoje su baldakimu, tingūs ryto ritualai baroko estetika alsuojančiuose apartamentuose, lėti pusryčiai, ruošti iš čia pat sode išaugintų gėrybių… Tuomet – pasivaikščiojimas pušų šile ir svajingas pasimatymas su vandens mėlynę raižančiomis jachtomis. Vakarui – intelektuali vakarienė La Belle Époque stiliumi. Skamba lyg filmo scenarijus? Beveik atspėjote. Kinematografiška patirtis, įsimenanti ilgam – savaitgalio svetingumo komplekse „Monte Pacis“, įkurto veikiančiame vienuolyne, leitmotyvas.
Viršelio nuotrauka, Pažaislio vienuolynas ir Kauno marios, aut. A. Aleksandravičius.
Viršelio nuotrauka, Pažaislio vienuolynas ir Kauno marios, aut. A. Aleksandravičius.


Baroko perlas ir gamtos turtai

Nors įkvepiančios istorijos šiame rašinyje daug, trumpam sprukime į šiandieną – tiksliau, šių metų kovą. Vieno žymiausių pasaulyje Berlyno kino festivalio metu paskelbta, kad Kaune esantis Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblis išrinktas geriausia 2020 metų filmavimo lokacija Europoje. Dėl prestižinio titulo šįkart varžėsi kelios dešimtys itin „vaizdingų“ pretendentų – nuo ežerų iki pilių. Visgi barokinis kompleksas, tapęs viena iš HBO serialo „Jekaterina Didžioji“ filmavimo aikštelių, nustelbė visus. Pagrindinį vaidmenį seriale atliko „Oskaro“ laureatė Helen Mirren, kuri liko sužavėta lietuvių profesionalumu ir svetingumu.

Filmavimo kadras, filmas „Jakaterina Didžioji“, aut. Hal Shinnie, Sky HBO
Filmavimo kadras, filmas „Jakaterina Didžioji“, aut. Hal Shinnie, Sky HBO

„Tai buvo mano antrasis filmavimas Lietuvoje ir, viliuosi, jų bus dar“, – po filmavimų, kurių metu lankėsi Kaune, teigė britė. Estetiškai įspūdingą istorinį serialą, beje, sudaro keturios dalys, tad belieka pasirinkti – žiūrėsite prieš savaitgalį „Monte Pacis“ ar jam pasibaigus. O jau atvykus galima sudalyvauti mini ekskursijoje po konkrečias vienuolyno vietas, kuriose plušo filmavimo komanda. Taip pat – apsistoti būtent tame numeryje, kuriame gyveno H. Mirren.

Kambarys „Monte Pacis“, aut. „Saulės pieva fotografija“
Kambarys „Monte Pacis“, aut. „Saulės pieva fotografija“

Pažaislio ansamblis mena XVII amžių. Vienuolyno istorija gniaužia kvapą ir yra pažymėta karų, gaisrų ir kitų įvykių. Jame veikė muziejaus padalinys, ligoninė. Šiuo metu vienuolyne gyvena ir juo rūpinasi Šv. Kazimiero seserų kongregacija. Taip pat vienuolyne, be „Monte Pacis“, veikia Sakralinis muziejus. Be to, čia jau beveik tris dešimtmečius vyksta Pažaislio muzikos festivalio koncertai, kurių didingiausieji tradiciškai planuojami per Žolinės šventę.

Liepų alėja, aut. „Monte Pacis“
Liepų alėja, aut. „Monte Pacis“

Prieš keturis šimtmečius šventovę atokiame miške vienuoliams kamalduliams pastatė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Kristupas Žygimantas Pacas. Ansamblis suprojektuotas italų architekto Giovanni Battista Frediani, išpuoštas Lombardijos skulptorių lipdiniais ir florentiečio tapytojo Michele’s Arcangelo Palloni freskomis. Žavi detalė – nežinomo autoriaus nutapytas Gražiosios Meilės Motinos su Kūdikiu atvaizdas, kurį pamatysite Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo pas Elzbietą bažnyčios (taip, bažnyčia veikianti!) altoriuje.

„Pažaislio pažintinis takas“, aut. A. Aleksandravičius
„Pažaislio pažintinis takas“, aut. A. Aleksandravičius

Kita stulbinanti Pažaislio ypatybė – nesunkiai iš Kauno centro pasiekiamas kompleksas yra apsuptas nuostabios gamtos. Tai ne tik pušynas, išraižytas pasivaikščiojimui idealiais takais, bet ir Kauno marios – žmogaus ir aplinkos dialogo rezultatas. Tik XX a. viduryje nuspręsta galutinai apsaugoti miestą nuo Nemuno potvynių ir upių tėvą užtvenkti. Didžiausio dirbtinio vandens telkinio Lietuvoje dugne slepiasi kaunietiškoji Atlantida – čia buvę kaimai, kurių gyventojai ir net pastatai perkelti į dabartinį pamarį.

Jachta Kauno mariose, aut. A. Aleksandravičius
Jachta Kauno mariose, aut. A. Aleksandravičius

Čia galima tiesiog žiūrėti į jachtas ir burlentes – arba vėją gainioti patiems. Galima iškylauti, degintis, minti dviračius (nebūtina vežtis savo – šią paslaugą siūlo svetingumo kompleksas), pabėgioti, išbandyti įvairias vandens pramogas – pavyzdžiui, vandenlentę, vandens slides, ar tiesiog palydėti saulėlydį plaukiant –, įkopti į piliakalnį, užsukti į poetės Salomėjos Neries ir jos vyro skulptoriaus Bernardo Bučo namus-muziejų… Na, bet mes šį savaitgalį dedikavome „Monte Pacis“, tad pasivaikščiojimo siūlome per daug nepavėlinti – dar liko daug ką nuveikti grįžus į vienuolyną.

Vandens pramogos Kauno mariose, aut. Party cruiser
Vandens pramogos Kauno mariose, aut. Party cruiser

Privilegijuotas poilsis

Svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ (beje, šis pavadinimas reiškia taikos ar ramybės kalną – kaip tik tai, ko mums reikia, tiesa?) – vienas nedaugelio „boutique“ tipo viešbučių regione. Jis pažymėtas keturiomis žvaigždutėmis ir vienintelis Lietuvoje įtrauktas į Europos paveldo viešbučių federaciją „Heritage Hotels of Europe“. Vizitą į istorijų kupiną Pažaislį verta planuoti iš anksto – juk komplekse tik trylika kambarių. Pirmame aukšte – karališkieji apartamentai ir liukso klasė, antrame – dar septynios menės poilsiui. Vienu metu „Monte Pacis“ gali priimti 46 svečius – šis skaičius aktualus planuojantiems svarbiausias gyvenimo šventes.

„Pažaislio vienuolynas“, aut. A. Aleksandravičius
„Pažaislio vienuolynas“, aut. A. Aleksandravičius

Drąsiai spauskite rankeną – užeikime į karališkuosius apartamentus, pavadintus vienuolyno įkūrėjo Kristupo Žygimanto Paco garbei. Čia pasilikti ilgėliau masina ne tik erdvi svetainė, bet ir miegamasis, kuriame įrengta baroko epochos dvasią perteikianti lova su baldakimu. Šiaurinėje svetingumo komplekso dalyje įrengti Paco žmonos Klaros Izabelės apartamentai. Kanclerienė buvo tuometinės Lenkijos karalienės giminaitė bei atvyko į LDK iš Prancūzijos dvaro, kartu su savimi atsiveždama rafinuotumą bei žavesį. Tai užkoduota ir jos vardo kambariuose. Su kokiomis dar istorinėmis asmenybėmis susipažinsite viešnagės Kaune metu, neišduosime – lagamine būtinai pasilikite vietos nuostabai! Juk visi „Monte Pacis“ gyventojai kviečiami naudotis ne tik aktyvaus laisvalaikio priemonėmis, bet ir turtinga istorinės literatūros biblioteka, kurios turtais malonu džiaugtis vešlių liepų alėjoje. Bet kol kas, įsikūrus ir paslėpus darbų bei rūpesčių šleifą, metas ruoštis vakarienei. Toli neisime, bet pasipuošti – puiki proga.

Kai sutaria tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris

„Gastronominis barokas. Istorija bei tradicijos, gamta bei sezoniškumas ir šiuolaikiškai aktuali dabartis“, – taip rafinuotai ir efektingai pristatomas „Monte Pacis“ restoranas, kurio virtuvei vadovauja Raimundas Dambrauskas – santūrios, subtilios ir švarios estetikos gerbėjas. Jo ruošiamų patiekalų stilius – šiuolaikinėmis ir moderniomis technologijomis išpildyta klasika, geriausių produktų ir istorinės virtuvės interpretacijos. O fantazijai vietos čia tikrai daug – juk daržovės ir žalumynai iki virtuvės keliauja vos keliasdešimt metrų, iš Pažaislio vienuolyne žaliuojančio, gamtos ir maldos apsupto „Monte Pacis“ daržo.

Patiekalas iš naujojo „Monte Pacis“ meniu, aut. „Saulės pieva fotografija“
Patiekalas iš naujojo „Monte Pacis“ meniu, aut. „Saulės pieva fotografija“

Sezono naujiena – vienuolyno fundatoriaus Paco 400-osioms gimimo metinėms dedikuota rafinuota degustacinė vakarienė „Compendium ferculorum“. Jos metu paragausite tokių delikatesų, kaip „Paslaptingasis Pažaislio kopūstas“ ar barokinė anties krūtinėlė. Desertui – imperatoriškasis „Medutis“, kuriam neatsispirtų ir Jekaterina didžioji.

Patiekalas iš naujojo „Monte Pacis“ meniu, aut. „Saulės pieva fotografija“
Patiekalas iš naujojo „Monte Pacis“ meniu, aut. „Saulės pieva fotografija“

Pamenate, pasakojimo pradžioje minėjome La Belle Époque? Nuostabioji epocha – tai metas iki Pirmojo pasaulinio karo, kai Europoje vyravo optimizmas, ekonominis pakilimas ir kultūrosžydėjimas. Ne išimtis ir gastronomija. Kokia ji tuomet buvo, įvertinti kviečia intelektuali degustacija „La Belle Époque stalo kultūra. 1904 metais Pažaislio vienuolyne vykusių šventinių pietų rekonstrukcija“, kurioje groja du pirmieji smuikai – tai valgomojo kultūros tyrinėtojo Mariaus Daraškevičiaus pasakojamos istorijos ir autentiška septynių patiekalų vakarienė.

Patiekalas iš naujojo „Monte Pacis“ meniu, aut. „Saulės pieva fotografija“
Patiekalas iš naujojo „Monte Pacis“ meniu, aut. „Saulės pieva fotografija“

Kitas abejingų nepaliekantis svetingumo komplekse sukurtas potyris – gastronominis-audiovizualinis projektas „Pojūčių vakarienė“, atskleidžiantis Lietuvos gastronominę kultūrą viso pasaulio piliečiams suprantama kalba.

Ypatinga detalė „Monte Pacis“ įspūdžių dėlionėje – gėrimų korta. Restorane siūlomi gėrimai praėjusiais metais čempionate „Baltic Wine List Awards“ laimėjo aukščiausią įvertinimą trijose kategorijose. Pelnytai – „Monte Pacis“ vyną importuoja tik iš patikimų, profesionalų gerai vertinamų šeimyninių ūkių. Ne vienas kortoje įrašytų pavadinimų (o jų per 200!) – tai vienuolynų Italijoje ir Prancūzijoje gastronominis palikimas.

Vietoj P.S.

Metas namo? O, ne… Prieš grįžtant į realybę ir puolant į kompiuterio pinkles pasidovanokim sau ekskursiją „Biblijos sodo augalai“ – tai netipiškas pasivaikščiojimas po Pažaislio vienuolyno sodą ir jo apylinkes, kurio metu jus lydės vienas geriausių Kauno gidų, gamtinio turizmo dėstytojas, miškininkas, Gidų sąjungos prezidentas Linas Daubaras.

Prieš pat lipant į automobilį derėtų stabtelėti parduotuvėlėje, kurioje puoselėjama linija „Sukurta Pažaislyje“. Tai ir taurūs čia pat subrandinti gėrimai „Širdies Duona“ ar Juodųjų serbentų „Sodrios Mintys“, ir ekologiška trijų vienuolijų arbata, ir laiką su savimi įprasminsianti Šv. Agotos duonelė, ir šis tas jūsų namų dekorui. Jei nespėjote pasirūpinti lauktuvėmis, nieko baisaus – svetingumo kompleksas, kaip tikras XXI a. žaidėjas, turi ir internetinę parduotuvę.

Toks šįkart savaitgalis Kaune. Kokie jūsų įspūdžiai – lyg „Oskaro“ laimėtojos ar kaip imperatorienės? O gal kaip dvasią pradžiuginusio piligrimo ar kūrybines kančias nugalėjusio menininko?

Daugiau informacijos: www.visit.kaunas.lt ir www.montepacis.lt.

Užsakymo nr.: PT_87367953

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.3636

Rugsėjo 1-ajai besiruošiantys moksleiviai pasiskiepyti turėtų iki rugpjūčio 4-osios (95)

Pamokos mokyklose ir neprivalomas testavimas dėl COVID-19 – Švietimo, mokslo ir sporto...

Akimirkos iš įspūdingos „Volfas Engelman“ aludarių šventės Scenoje pasirodė žinomiausi atlikėjai (18)

Šį penktadienį, liepos 16 d., mylimiausio alaus prekės ženklu pripažintas „Volfas Engelman“...

MO kviečia į Klaipėdą – žada nemokamus koncertus ir susitikimus su atlikėjais (4)

MO muziejus šiemet ir vėl turi ambasadą Klaipėdoje – trečius metus iš eilės „Švyturys...

Nauji daugiaaukščiai – senas miesto planas, kuriam laikas išaušo dabar (14)

Pastarieji metai parodė, kiek daug mieste yra pokyčiams atvirų teritorijų, kurios ilgą laiką...

Bene laukiamiausia vasaros šventė – „Volfas Engelman“ šį penktadienį dovanos nepamirštamą koncertą (20)

Jau šį penktadienį visi norintieji galės apsilankyti unikalioje vietoje – „Volfas Engelman“...

Top naujienos

ES ambasadorius: panašu, kad skrydžiai iš Irako į Minską kuriam laikui atšaukiami papildyta 22.23 val. (520)

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Irake Martinas Huthas sako, kad skrydžiai iš šios šalies į...

Lašas: dar vienas karantinas – ir galėsime dėti kryžių ant Vyriausybės (1103)

Naujų atvejų skaičiams kylant, šalies savivaldybėms vis raudonuojant ir po truputį artėjant...

Po kritikuojamų valdžios sprendimų kreipėsi į Dalią Grybauskaitę: šitai jums pasakyti nori daugelis (375)

Kai šalyje kyla neramumai ne tik dėl pandemijos, bet ir dėl situacijos, kuri vyksta šalies...

Miglė Rakauskaitė | D+

Vokiečiai patys sukūrė monstrą, kuris juos pribaigė: po cheminio ginklo atakos juos pasitiko „numirėlių armija“ (1)

Kruvinas mūšis, nuodingosios dujos, numirėliais virtę kariai ir pūliuojančios žaizdos – visa...

Kauniečiai už 6 tūkst. eurų įsigijo ir įsirengė automobilinį namelį: derinant darbą ir keliones galima net ir sutaupyti (38)

Gabija Cvilikaitė ir Tomas Bikuličius – labai aktyvi ir vietoje nenustygstanti pora, kuriai...

Nausėda: pasienyje su Baltarusija dalis tvoros galėtų atsirasti iki pavasario (91)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad sprendžiant migrantų krizę dalis tvoros pasienyje su...

Kovido skaičiai auga: Veryga parašė tris patarimus valdžiai (223)

Augant susirgusiųjų koronavirusu ( COVID-19 ) skaičiams, buvęs sveikatos apsaugos ministras,...

Lukašenkos režimas nesustoja: tariasi dėl paprastesnių kelionių iš Pakistano, Afrikos valstybių (1248)

Aliaksandro Lukašenkos režimas tariasi dėl vizų liberalizavimo su Pakistanu, derasi dėl naujų...

JAV miestas paslaugų neskiepytiems nuo COVID-19 jau nebeteikia (52)

Kol JAV prezidentas Joe Bidenas ir kiti politiniai lyderiai rungtyniauja vakcinacijos varžybose,...

„Dzūkų jūra“ vadinamas ežeras nuo poilsiautojų antplūdžio ginasi versdamas juos kasytis (27)

„Dzūkų jūra“ pravardžiuojamas Dusios ežeras šią savaitę svečius pasitinka pašiaušęs...