Aplinkos apsaugos agentūra kartu su Klaipėdos universitetu, Gamtos tyrimų centru ir Aplinkos apsaugos politikos centru vykdo projektą „Lietuvos Baltijos jūros aplinkos apsaugos valdymo stiprinimo dokumentų (būklės vertinimo) atnaujinimas”, kuriame vertinama Lietuvos Baltijos jūros aplinkos būklė ir jos pokyčiai per pastarąjį dešimtmetį. Šis darbas – tai dalis įsipareigojimų jūrų apsaugai, kuriuos prisiėmė visos Europos Sąjungos šalys pagal 2008 metais Europos Komisijos patvirtintą Jūrų strategijos pagrindų direktyvą.

Europos Sąjungos Jūrų strategijos pagrindų direktyvos ir Lietuvos Respublikos jūros aplinkos apsaugos įstatymo nuostatos apibrėžia povandeninį triukšmą kaip neigiamą fizinį trikdymą bei neigiamą poveikį jūros aplinkai. Povandeninio triukšmo patekimas į jūros aplinką gali daryti neigiamą poveikį, žalą gyviesiems ištekliams ir jūros ekosistemoms, įskaitant biologinės įvairovės nykimą, pavojų žmogaus sveikatai. Tačiau mokslinių tyrimų šia tema vis dar trūksta.

„Pirmiausiai, įvertinamas foninis triukšmas, taip vadinamas natūralusis triukšmas. Tik jį išmatavus ir apskaičiavus, galima nustatyti, kiek kartu yra viršijama norma. Šiai dienai foninis triukšmas mūsų zonoje, mūsų vandenyse, nėra pakankamai gerai ištirtas ir išmatuotas, kad būtų galima pasakyti, koks foninis triukšmas yra vienoje ar kitoje vietoje . Tam dar reikalingi tyrimai“, – teigia dr. Nerijus Blažauskas, Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto vyr. mokslo darbuotojas, Laivyno laboratorijos vadovas.

Klaipėdos universitetas
Klaipėdos universitetas

Jūros gyvūnų buveinės, esančios jūrinėje aplinkoje, gali būti apibūdintos pagal joms būdingą garsovaizdį, o jūroje gyvenantys organizmai, povandeninius garsus naudoja siekdami orientuotis aplinkoje. Tačiau dėl žmogaus veiklų, nuolat spinduliuojančių povandeninį triukšmą, įvairių rūšių jūros gyvūnai gali žūti, palikti savo veisimosi vietas, triukšmas gali paveikti jų klausą. Povandeninis triukšmas neigiamą poveikį turi ir jūros aplinkoje žiemojantiems ir mintantiems paukščiams.

Klaipėdos universitetas
Klaipėdos universitetas

„Dėl pavojingo povandeninio triukšmo jiems gali sutrikti natūralūs gebėjimai girdėti, naviguoti, orientuotis erdvėje, susproginėti ausų būgneliai ir pan. Pavyzdžiui, jei susprogdinamas sprogmuo karinių pratybų metu, o toje vietoje buvo žuvų spiečius, tai dalis tų žuvų žus“, – aiškina dr. N. Blažauskas.

Vienas iš pagrindinių ir svarbiausių triukšmo šaltinių Baltijos jūroje – komercinė laivyba. Kiti galimi povandeninio triukšmo šaltiniai yra žuvininkystė, uosto veikla, karinė žvalgyba, minų medžioklė, gynybos veikla, jūros moksliniai tyrimai, energetinės jūrų platformos, statybos operacijos.

Klaipėdos universitetas
Klaipėdos universitetas

Povandeninio triukšmo poveikis gyviesiems jūros organizmams priklauso ne tik nuo triukšmo rūšies, bet ir nuo to, ar jis nenutrūkstamas, ar impulsinis. Įtakos turi ir jo dažnumas. Siekiant sumažinti neigiamą triukšmo poveikį, galimi prevenciniai veiksmai.

„Prieš tai, kai atliekamas labai intensyvus veiksmas, sukeliantis stiprų garsą, pradžioje galima visus tuos gyvūnėlius nedideliu garsu pabaidyti. Tai yra taip vaidinamos „garso užuolaidos“ - dirbtinai sukuriami virpesiai. Ir žuvis, žinduoliai, jie iš tos teritorijos tiesiog natūraliai pasitraukia, žinoma, laikinai, nes jaučia, kad toj vietoj kažkas bus. Po kiek laiko gyvūnija grįžta į savo buveines, jiems įprastas vietas, kai tas triukšmo šaltinis dingsta“, – sako dr. Nerijus Blažauskas.

Klaipėdos universitetas
Klaipėdos universitetas

Anot mokslininko, povandeniniam triukšmui mažinti svarbus ir žmogaus veiklų kontroliavimas bei skatinimas inžinerinius darbus atlikti skleidžiant kuo mažesnį triukšmą, pasitelkiant naujausias technologijas.

Moksliniai tyrimai dėl povandeninio triukšmo – sudėtingi, tad ir jo poveikis gyviesiems organizmams kol kas nėra visiškai ištirtas ir aiškus.

Klaipėdos universitetas
Klaipėdos universitetas

Šiuo metu pagrindinis mokslininkų tikslas, tiriant povandeninį triukšmą, išsiaiškinti, koks atstumas nuo garso dirgiklio yra saugus jūros organizmams. Per kelerius metus Lietuvoje planuojama įdiegti nuolatines stoteles, matuojančias ir registruojančias povandeninį triukšmą ir jo poveikį gyvajam pasauliui.

Užsakymo nr.: PT_81948491

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.2000

Artėjant Kalėdų sezonui Vilniuje – prekybininkai kviečiami teikti paraiškas dėl prekybos šių metų „Kalėdų miestelyje“ (1)

Daugiamete programos „ Kalėdos sostinėje" tradicija tapęs ir kasmet šventiniu laikotarpiu...

„Kauno švara“ pristatė naujausią gatvių valymo ir tvarkymo techniką: susidomėjimo neslepia ir kiti miestai Birštone surengtos parodos akimirkos (2)

Turbūt dažnas Kauno vairuotojas ir pėstysis pastebi – Laikinoji sostinė kasmet darosi ne tik...

Kaip įkvėpti bendruomenę gyventi tvariai ir tuo pačiu metu sutaupyti? (2)

Legendinio Moljero „Šykštuolio“ žodžiai: „reikia gyventi, kad valgytume“, šiandien...

Vilnius kviečia į atradimų savaitgalį Turizmo dienos proga (1)

Rugsėjo 27 dieną minima Pasaulinė turizmo diena, kuria skatinama keliauti ir megzti kultūrinius...

Atokvėpį nuo miesto šurmulio siūlanti Neringa savaitgalį lepins renginiais (2)

Atslūgus vasaros kaitrai Kuršių nerija pasipuošia elegantiška rudenėjančia nuotaika ir vilioja...

Top naujienos

Eugenija Grižibauskienė | D+

Verslininkas Kirvaitis – apie „One“ virsmą tarptautiniu gigantu, derybas su „Google“ ir pardavimų šuolį nuo nulio iki 30 milijonų (1)

Aldo Kirvaičio įkurta, globalių finansų rinkoje besidarbuojanti „ Metasite “ kompanija jau...

Turkijoje prasidėjo „antra vasara“: pilni lėktuvai lietuvių atostogauja už juokingas kainas (167)

Nors kalendorinė vasara baigėsi – populiariuose Turkijos kurortuose atrodo, kad atostogų sezonas...

COVID-19 pandemijos pabaigos prognozės: Lietuvos profesoriai pasakė, kada viskas turėtų baigtis (672)

Praėjusią savaitę vakcinos gamintojos „Moderna“ vadovas Stephanas Bancelis viešai pasisakė,...

Nauja tvarka dėl moksleivių izoliacijos įnešė daugiau sumaišties: kai kurių punktų negali suprasti (63)

Sprendimai dėl trumpesnės mokinių izoliacijos socialiniuose tinkluose sukėlė ir tėvų...

Orų prognozė: saulę paslėps debesys

Lietuvos orus lems anticiklono pietvakarinė dalis, tačiau diena nebus saulėta. Naktį šalies...

Duomenų mokslininkas: nenoriu gąsdinti dėl 4000 naujų atvejų, bet mes link to einame (460)

„Aš sakyčiau prastėjimo greitis yra panašus kaip ir praeitą savaitę, gal šiek tiek...

Daugiausia plaukų netenkame naktį: geri patarimai, kad jie neslinktų miegant (7)

Kad ir kaip puoselėtumėte plaukus, dėl tam tikrų priežasčių gali suintensyvėti jų slinkimas...

Ant suolo lyderį lemiamu metu palikęs Schilleris: mums reikia kitokio jo žaidimo (11)

Po pirmų dvejų rungtynių naujajame Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) sezone dėl komandos gynybos...

F-1 pilotas Nico Huelkenbergas su lietuve žmona Egle tapo tėvais: paskelbė ne tik nuotrauką, bet ir retą kūdikio vardą (58)

Pasaulyje žinomas F-1 pilotas Nico Huelkenbergas šią vasarą vedė lietuvaitę mylimąją...