Nors vilniečiai mielai laiką leidžia parkuose, sportuoja, tačiau ne mažiau svarbios ir žaliosios erdvės šalia namų, kuriose tėvai ar seneliai gali pabūti su labai mažais vaikais, susitikti kaimynais, vykti bendruomenių šventės bei renginiai.
Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

„Turime daug planų tvarkyti viešąsias erdves daugiabučių rajonuose. Jos buvo įrengtos dar tada, kai buvo statomi didieji daugiabučių rajonai. Jos buvo numatytos poilsiui, bendruomenių susibūrimui, tačiau niekas jomis nesirūpino, į jas nebuvo investuojama, todėl tos teritorijos nunyko, degradavo, ant daugelio žmonėms ėmė statyti automobilius, nes trūksta parkavimo vietų“, – daugelio vilniečių realijas įvardija Vilniaus miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė.

Pokyčiai – tariantis su bendruomenėmis

Ir sako, kad tokios viešos erdvės pamažu tvarkomos. Ties, jų labai nemažai. „Daugiabučių rajonų viešąsias erdves – parkelius, skverus, sodus – koks jų mastelis bebūtų nesvarbu, bandome tvarkyti bent po dešimtį per metus. Savo sąraše tokių erdvių turime net keturiasdešimt. Tai didžiulis ir ambicingas uždavinys miestui. Tačiau kai kuriose vietose vilniečiai jau džiaugiasi pokyčiais šalia savo namų“, – pasakoja R.Matonienė.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Ji sako, kad pokyčiai vyksta kalbantis su bendruomenėmis: „Kviečiame gyventojus diskutuoti, išsakyti savo poreikius. Tada sutvarkytos erdvės tampa vietos bendruomenių susibūrimo vietomis, o ne beveidėmis tranzitinėmis erdvėmis. Juk nesutvarkyta vieta kviečia ant jos užvažiuoti, atsistoti ir ją panaudoti kitiems poreikiams. Ir priešingai, sutvarkyta, apšviesta, aiškiai matome vieša erdvė grąžinama žmonėms, į ją jau nestatomi automobiliai.“

Tokios erdvės šalia daugiabučių atgaivinamos sutvarkant dangas, kartais sodinami nauji želdynai, arba iškertami menkaverčiai krūmai, kurie anksčiau buvo populiarūs, tačiau dabar labai išvešėjo ir mažina saugumo jausmą, kai auga šalia laiptinių ir užstoja matomumą. Taip pat įrengiami nauji lauko treniruokliai, vaikų žaidimų aikštelės, pastatomi suoliukai, įrengiamas apšvietimas.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Sostinės daugiabučių kiemuose įrengiami ir žalieji „koriai“. Tai papildomos vietos automobilių statymui. Žalieji „koriai“ – tai greitesnis ir ekonomiškesnis užstatytų daugiabučių kiemų problemos sprendimo būdas.

„Atnaujinome želdynų projektų viešinimo tvarką ir kalbamės, diskutuojame su bendruomenėmis – ko jie nori matyti savo namų aplinkoje. Ir tik tada imame projektuoti: surašome projektavimo užduotį, darome projektinius pasiūlymus, dar kartą susitinkame, žiūrime, ar visiems tai priimtina ir tik tada rengiame techninį projektą ir imame įgyvendinti planus tam tikrais etapais, nes daugelio vilniečių pageidavimai tikrai ambicingi“, – apie pokyčius tvarkant daugiabučių aplinką pasakoja R.Matonienė.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Ji sako, kad sostinės savivaldybė yra parengusi bei patvirtinusi programą tokių erdvių tvarkymui. Taigi, savo kieme nematantys pokyčių gyventojai neturėtų nusiminti, jų aplinka irgi keisis. Miesto tvarkymo planus rasite Savivaldybės puslapyje vilnius.lt skiltyje Miesto ūkis ir transportas, Gyvenamosios aplinkos gerinimo programa 2019 m.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Amatų skveras – nauja erdvė Senamiestyje

„Yra parkų, skverų centrinėje miesto dalyje, kurie labai apleisti ir juos taip pat būtina tvarkyti. Ir tai darysime. Visi darbai vyksta pagal suplanuotą eiliškumą“, – sako R.Matonienė.

Pasak jos, vienas iš artimiausių darbų – Balsio skvero tvarkymas. Taip pat baigtas ir patvirtintas Amatų skvero Naujamiestyje projektas. „Tai teritorija šalia Amatų gatvelės, tarp Kauno ir Švitrigailos gatvių, šalia loftų pastatų. Ten gyvena nemažai žmonių, atsikėlė daug jaunų šeimų su mažais vaikais, tačiau šalia nėra jokios viešos erdvės, kur jie galėtų išeiti į lauką. Džiaugiamės, kad ten buvo nemažas neužstatytas plotas. Ten ir suprojektavome skverą, prieš tai jo viziją aptarę su gyventojais“, – pasakoja R.Matonienė.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Skvero įrengimas bus finansuojamas ES lėšomis. Ten bus aikštė renginiams ir paviljonas veikloms, vieta aktyviam sportui, krepšinio aikštelė, specialios erdvės riedutininkams. Nors visa ta erdvė bus urbanistinio charakterio, tačiau suplanuota ir ramesnė žalia zona po medžiais.

„Net nedideli, tačiau sutvarkyti žalieji ploteliai pagerina šalia gyvenančių žmonių gyvenimo kokybę, aplinka tampa tvarkingesnė, gražesnė. Rodos, nedidelis žalumos intarpėlis, tačiau žmonėms iškart maloniau. Būtent taip pakeitė aplinką J.Basanavičiaus ir M.K.Čiurlionio gatvių sankirtoje įrengtas nedidelis skveras“, – sako R.Matonienė.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Neries senvagėje vėl telkšos ežerėliai

Dar vienas didžiulis projektas nustebins vilniečius bei sostinės svečius. Buvusioje senojoje Neries vagoje bus atkurta ežerėlių sistema, kuri ir žymės buvusią senvagės kryptį.

„Ta ežerėlių sistema eina kone per visą miestą, Ozo parką ir baigiasi tiek Nerimi Žirmūnuose. Visos šios ežerėlių sistemos atkūrimas yra vienas iš dar laukiančių darbų. Pradėsime nuo japoniško sodo įrengimo. Jis bus Šnipiškėse, visai palei Geležinio Vilko gatvę“, – ateities planais dalijasi R.Matonienė.

Miesto parkai
Miesto parkai
© Organizatorių nuotr.

Kitas toks ežerėlis bus prie Lvovo gatvės, Ozo parke vienas jau išvalytas, aptvarkytas.

„Turėsime tam tikrą traktą, per kurį bus galima praeiti ar pervažiuoti dviračiu, kuris jungsis kaip didelė grandinė iš atskirų karoliukų nuo vieno Neries vingio iki kito“, – žada pašnekovė.

Medžiaga parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės užsakymą. Turinys apmokėtas

Užsakymo nr.: PT_80550941

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Knygynai kraustosi į internetą: pirkėjai vis dar noriai renkasi pirkti fizines knygas (5)

Nors pasakius frazę „e. prekyba knygomis“ nemažai žmonių įsivaizduoja elektronines arba audio...

Pasivaikščiojimas tarpukario Telšiuose: mokykla, užauginusi Almą Adamkienę ir Vytautą Mačernį (7)

1936 m. Telšių miesto bendruomenei duris iškilmingai atvėrė trys nauji pastatai. Vienas...

5 įdomūs faktai apie „Guberniją“, kurių galbūt nežinojote (6)

Jau kelis šimtus metų tradicijas šalyje puoselėjančios „Gubernijos“ istorijoje – ne tik...

Šešėlinėje rinkoje nebaudžiami klesti falsifikuotų augalų apsaugos produktų prekeiviai (19)

Kai viešojoje erdvėje išgirstame sąvoką „nelegali prekyba“, pasąmonė mesteli keletą...

Naujausios „Dyson“ technologijos rūpestingai plaukų priežiūrai: šio prietaiso namuose norės kiekvienas (7)

„Dyson“ tęsia sveikos plaukų priežiūros epopėją ir žengia į vieną iš pavojingiausių –...

Top naujienos

Amerikos lietuvė – apie tai, kaip vos kelios savaitės jos nuomonę apie Trumpą pakeitė iš esmės: kažkada buvau didžiausia jo skeptikė (134)

Į Jungtines Valstijas emigravusi aktyvi moteris, buvusi liberalė Renata Underis sako, kad pastarasis...

Išdrįsus kalbėti vienai, apie Kėdainių priėmimo skyrių prabilo ir kiti: ten yra baisu (21)

Kėdainiuose įvyko grandininė reakcija: vienam žmogui socialiniame tinkle papasakojus nemalonią...

Valdžiai ruošiantis mažinti mokesčius, verslininkai ženklių pokyčių nesitiki: daugiau išlaidauti gyventojų tai nepaskatins (9)

Valdžia šiuo metu svarsto, ar mažinti darbo apmokestinimą. Verslininkų ir ekonomisto nuomone,...

Kraupi pramoga – žmonių zoologijos sodai – buvo viena pelningiausių XX a. pradžios šou verslo krypčių (192)

XX amžiaus pradžioje atėję į zoologijos sodą Europoje ar Jungtinėse Valstijose, narvuose...

Savaitgalį į Lietuvą plūstels šiluma: sušils iki 26 laipsnių (1)

Nors šeštadienį ir sekmadienį sinoptikai prognozuoja trumpalaikį lietų, į šalį plūstels ir...

Vitalija Guobė

Vyresnioji karta ir jos beprotiškas lytinis gyvenimas: tik neapsimeskit, kad nežinojot N-18 (5)

Gera dalis Lietuvos senjorų išmuštruoti sovietinės tradicijos „seksas ne senukams“, todėl...

2 kartą ištekėjusi moteris: santykiuose svarbiausia ne meilė – įsitikinau (124)

Santuoka – dviejų žmonių susiėjimas, tikėtina, ilgam. Kai kurie išsiskiria po 2 mėnesių, o...

Emigrantus įdarbinantis ūkininkas: gaudami apie 800 eurų, į užsienį jie nebevažiuoja (406)

Karantinui sustabdžius keliones, keičiasi ir sezoninių darbuotojų darbo rinka. Nors atlyginimus...

PSO atnaujino siūlymus dėl apsauginių kaukių: kam ir kur patartina jas dėvėti (17)

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį atnaujino apsauginių kaukių dėvėjimo gaires,...

Naujus santykius kurianti Monika Kvietkutė apie vestuves negalvoja: kai vieną kartą atsikandi, tai antrą nelabai ir norisi (99)

Monika Kvietukutė išgarsėjo dar visai jaunutė, dainuodama merginų grupėje „Pop ladies“....