Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio skiriama kompleksinei renovacijai. Tai yra ne pavienių namų, o kvartalų atnaujinimas, kai atnaujinama ir namų aplinka: šaligatviai, parkai, sutvarkomos žaliosios erdvės bei renovuojami visi konkrečiame rajone esantys daugiabučiai namai. Šiuo metu jau daugiau nei pusė Lietuvos savivaldybių yra parengusios kvartalinės renovacijos programas.
Renovuotas daugiabutis Vokietijoje
© Organizacijos nuotr.

Pavienių namų renovacijos evoliucija į kompleksinį miestų atnaujinimą kuria kur kas didesnę naudą tiek gyventojams, tiek visam miestui, rodo Vokietijos patirtis. Vokietijoje įsikūrusios organizacijos Būsto iniciatyva Rytų Europai (IWO), skatinančios daugiabučių namų atnaujinimą Rytų Europos regione, valdybos pirmininkas Knut Holler pastebi, kad daugiabučių renovacijos programa Lietuvoje įgauna naują pagreitį, nes didžiausias dėmesys dabar yra skiriamas kompleksinei renovacijai.

„Lietuvoje „įsibėgėjantis“ naujas renovacijos etapas – kompleksinė renovacija – yra teigiamas pokytis. Norint pasiekti geriausių rezultatų didinant pastatų energinį efektyvumą ir tuo pačiu užtikrinti gyvenimo juose kokybę, svarbu į renovaciją pažvelgti kur kas plačiau nei į pavienio namo atnaujinimą“, – sako K. Holler.

Prisideda prie darnaus planavimo

Senos statybos daugiabučių atnaujinimas didina jų patrauklumą – rinkoje butai renovuotuose daugiabučiuose parduodami brangiau nei to pačio statybos laikotarpio nemodernizuoti namai. Naujakuriai noriai renkasi įsikurti renovuotame daugiabutyje, kartais šį variantą pasirenka vietoje kur kas brangesnio naujos statybos namo. Dėl šios priežasties renovacija padeda prilėtinti miestų plėtrą, o tai sutiekia laiko kruopščiau apsvarstyti darnų miesto augimą.

Renovuotas daugiabutis Vokietijoje
Renovuotas daugiabutis Vokietijoje
© Organizacijos nuotr.

Ekspertas priduria, kad kvartalų renovacija skatina perplanuoti ir šiuolaikinės visuomenės poreikius neatitinkančių kvartalų išplanavimą. Sovietmečiu parengti modernūs prestižiniai mikrorajonai dabar yra estetiškai ir morališkai pasenusi architektūra su nepritaikytais šiandienos kartai urbanistiniais sprendimais , todėl kyla poreikis šias erdves ir juose esančius daugiabučius atnaujinti.

Ignalina – renovacijos lyderė

Pašnekovas pabrėžia, kad kompleksinės renovacijos naudą Lietuvoje jau galima iliustruoti Ignalinos pavyzdžiu. Tai kol kas vienintelis Lietuvos miestas, kuriame netrukus bus renovuoti beveik visi daugiabučiai namai.

„Ignalinos pavyzdys parodo, kad kompleksinė daugiabučių renovacija reikalauja išsamaus miesto planavimo. Šiame mieste pirmiausia buvo renovuoti viešosios paskirties pastatai, vėliau prie renovacijos prisijungė ir daugiabučiai. Tokia sinergija tarp viešųjų ir gyvenamųjų pastatų atnaujinimo padėjo Ignalinai tapti renovacijos lydere, rodančia pavyzdį kitiems Lietuvos miestams", – sako ekspertas.

Anot pašnekovo, Lietuvoje netrūksta ir pavienių, bet kompleksiškai renovuotų kvartalų. Vienas iš pavyzdžių – Kaune, M. Romerio gatvėje: „Tai vienas iš puikių kvartalinės renovacijos pavyzdžių, kada buvo atnaujinti visi namai, infrastruktūra ir laisvalaikio zona. Tikiuosi, kad tokie pavyzdžiai paskatins kitų daugiabučių gyventojų norą įgyvendinti renovacijos projektus.“

Skatina atsinaujinančius energijos šaltinius

Lietuvoje renovacija ne tik prisideda prie šiluminės energijos taupymo, bet ir skatina atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą – vis daugiau renovuojamų namų pasirenka įsirengti saulės kolektorius ant stogo.

„Neseniai atlikome saulės energijos analizę Lietuvos daugiabučiuose ir pastebėjome, kad saulės kolektorius įsirengę gyventojai, savo pasirinkimą vertina teigiamai. Nepaisant to, kad atsinaujinančių energijos šaltinių įrengimas reikalauja didesnių investicijų pradžioje, tačiau galutinis rezultatas gyventojus tenkina ne tik ekonomiškais energijos suvartojimo rodikliais, bet ir galimybe prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo“, – kalba pašnekovas.

Renovacija daro teigiamą įtaką ne tik renovuotų daugiabučių gyventojų sąskaitoms šildymui, bet ir padeda mažinti energijos suvartojimą ir išmetamą CO2 kiekį. Atsinaujinančius energijos šaltinius pasirinkę gyventojai ženkliai prisideda ir prie CO2 emisijos mažinimo. Pavyzdžiui, šildantis šilumos siurbliu, CO2 emisija yra 6 kartus mažesnė nei šildantis gamtinėmis dujomis.

Jis priduria, kad netradicinių technologijų taikymas renovuojant daugiabučius labai naudingas, bet jos turi būti derinamos ir su kitomis namo apšiltinimo priemonėmis. Specialistai pastebi, jog alternatyvios energijos panaudojimas dažniausiai pasiteisina įgyvendinant kompleksinį namo atnaujinimą.

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) visus Lietuvos gyventojus kvietė įvertinti geriausius 2017-2018 m. įgyvendintus renovacijos projektus ir išrinkti Metų renovacijos projektą. Balandžio 30 d. buvo paskelbti balsavimo, kuris vyko naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje laimėtojai, kuriais tapo daugiabučiai iš Marijampolės ir Šiaulių.

Užsakymo nr.: PT_81218919

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.7778

Vokietijos ekspertas: daugiabučių renovacija Lietuvoje spartėja (9)

Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio...

Netikėta priežastis, padedanti susibičiuliauti kaimynams (5)

Dideliuose dešimtis butų turinčiuose daugiabučiuose gyvenantys kaimynai ne visuomet turi...

Dideli, pilki ir neišvaizdūs: kaip išvaduoti miestus nuo senos statybos daugiabučių? (18)

Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos...

Išrinkti „Metų renovacijos projekto“ nugalėtojai (7)

Beveik mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas...

Daugiabučių renovacija – efektyvus šilumos taupymas (5)

Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas...

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (143)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga (56)

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (13)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (21)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (221)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (1)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (6)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (3)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...

Kuzminskas ir Kalnietis – vieni pagrindinių „Lokomotiv“ pergalės kalvių (5)

Iš Graikijos į Rusiją persikėlęs Mindaugas Kuzminskas sėkmingai debiutavo Vieningosios lygos...