Prieš pusę amžiaus Karmėlavoje pastatyto daugiabučio gyventojai vos per 4 mėnesius sugebėjo pakeisti savo namą neatpažįstamai. Didžiausius pokyčius atnešė net ne pagražėjusi namo išvaizda, o sąskaitos už komunalines paslaugas: karšto vandens kaina sumažėjo beveik 4 kartus, o išlaidos šildymui – daugiau nei perpus. Tokie įspūdingi rezultatai pelnė namui nominaciją Metų renovacijos projekto rinkimuose.
Karmėlava
© Organizatorių nuotr.

Karmėlavoje, Vilniaus g. 3, septintojo dešimtmečio statybos 48 butų daugiabutis pernai renovuotas nuo stogo iki pamatų. Įgyvendinta per 11 renovacijos priemonių: apšiltinas fasadas, pakeisti langai, įstiklinti balkonai, pakeista beveik 3 km vamzdynų (vandens, šildymo, nuotekų sistemos), atnaujinta vėdinimo sistema, pertvarkyta elektros instaliacija, įrengti alternatyvūs energijos šaltiniai. Visi šie darbai atlikti vos per 4 mėnesius, o jų rezultatai, anot gyventojų, viršijo lūkesčius.

Karšto vandens ruošimui – saulės kolektoriai

Šio daugiabučio bendrijos pirmininkas Vygantas Gasys pabrėžia, kad kardinaliai atnaujinant būstą pasirinkti paprasti ir ekonomiški sprendimai. Vienas jų – atsisakyta ventiliuojamų fasadų, kurie yra brangesni už paprastus, o sutaupytas lėšas nuspręsta investuoti į saulės kolektorius karšto vandens ruošimui. Dabar būsto gyventojai džiaugiasi tokiu pasirinkimu, nes labai sumažėjo išlaidos karštam vandeniui.

„Saulės kolektoriai šiandien gyventojams leidžia sutaupyti karšto vandens sąskaita. Šiltuoju metų laiku jau nuo kovo pradžios turime 3 tonas paruošto šilto, 60-ies laipsnių Celsijaus vandens. Savo regione už karštą vandenį mokėtume 8,7 Eur už kubinį metrą. Dabar mokame tik už šaltą vandenį, kuris kainuoja 2,03 Eur/m3. Taigi 6 eurus sutaupome jau vien tik nuo kiekvieno suvartoto kašto vandens kubinio metro“, – skaičiuoja daugiabučio savininkų bendrijos pirmininkas.

Tam, kad paruoštas karštas vanduo cirkuliuotų kiekviename bute, gyventojai už elektrą papildomai sumoka vos po 0,7-0,8 Eur per mėnesį.

Išlaidos šildymui sumažėjo perpus

Vis dėlto, daugiausiai atnaujinto namo gyventojai sutaupo šildymo išlaidoms – sąskaitas pavyko sumažinti net 2-2,5 karto. Renovacija daugiabučiui padėjo pakilti iš E į C energinio naudingumo klasę. Skaičiuojamosios energijos sąnaudos dėl to sumažėjo beveik 90 proc.

„Gyventojai už šildymą moka dvigubai ar net trigubai mažiau negu mokėjo prieš renovaciją. Šio šildymo sezono šalčiausią mėnesį trijų kambarių butui didžiausios sąskaitos už šildymą siekė 30 eurų. Prieš renovaciją jos paprastai siekdavo 60-80 eurų“, – vardija pašnekovas.

Anot V. Gasio, tinkamai parinkta ir įrengta šildymo sistema – vienas esminių elementų namo renovacijos procese. Karmėlavos daugiabučio gyventojai nusprendė įsirengti ekonomiškai reguliuojamą kolektorinę šildymo sistemą. Tokiu atveju visi buto radiatoriai sujungiami tarpusavyje, o buto sistema prijungiama prie vieno stovo.

Karmėlava
Karmėlava
© Organizatorių nuotr.

Kolektorinės šildymo sistemos pasirinkimą lėmė galimybė kiekvienam butui autonomiškai reguliuoti šildymo ir karšto vandens suvartojimą. Kiekvienas gyventojas uždaromaisiais ventiliais gali atjungti šildymą ar karštą vandenį tik savo butui, tuo metu kitiems butams šilumos ir karšto vandens tiekimas nenutraukiamas.

„Žinoma, įrengiant naują šildymo sistemą neapsieinama be intervencijos į patį butą. Tokia praktika įprasta, kai šildymo sistema ne atnaujinama, o įrengiama nauja. Dėl to šildymo sistemos tvarkymas užtunka kiek ilgiau ir kartais gyventojai tokį sprendimą priima nenoriai, nes tenka griauti sienas. Visgi mums šildymo sistemą pakeisti pavyko su minimalia intervencija – išgriovėme ne daugiau nei 0,3 kvadrato sienos kiekvienam bute“, – paaiškina V. Gasys.

Šilumą taupo ir vėdinimo sistema

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistas Mindaugas Kunigėlis pabrėžia, kad sutaupyti šilumos energiją padeda ne tik nauja šildymo sistema, fasado sienų, stogo ir pamatų apšiltinimas, bet ir įdiegta rekuperacinė vėdinimo sistema.

„Kiekviename bute yra įrengti mini rekuperatoriai. Jie ne tik užtikrina šviežią orą, bet ir neleidžia išeiti šilumai, susidaryti pelėsiui ar rasoti langams. Rekuperacinė vėdinimo sistema išsprendžia namo vėdinimo problemą ir grąžina iki 95% šilumos išmetamos su šalinamu oru“, – paaiškina M. Kunigėlis.

Jis skaičiuoja, kad naujos šildymo ir vėdinimo sistemos įrengimas bei kiti renovacijos darbai Karmėlavoje, Vilniaus g. 3 daugiabutyje, lėmė metinį šiluminės energijos sutaupymą, kuris siekia 534,91 MWh/metus. Daugiabučio išmetamo anglies dvideginio, kuris prisideda prie klimato kaitos, kiekis sumažėjo 124,63 tonomis per metus.

Metų renovacijos projekto rinkimai

Šis daugiabutis dalyvauja Metų renovacijos projekto rinkimuose, kuriuos rengia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Geriausius pernai įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus prasidės balandžio 22 d. naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje. Savo favoritą projekte taip pat rinks iš įvairių sričių ekspertų sudaryta komisija, kuri vertins renovuotų namų energetinį efektyvumą, indėlį į aplinkos tausojimą, estetinę išvaizdą ir kitus kriterijus. Balandžio pabaigoje bus paskelbti projektai-laimėtojai: didžiausio gyventojų palaikymo sulaukęs namas ir geriausiai ekspertų įvertintas daugiabutis.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_80841989

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Daugiabučių atnaujinimas Lietuvoje (3)

Ar žinote, jog dauguma Lietuvos žmonių gyvena sovietmečiu statytuose daugiabučiuose, kurie...

Vokietijos ekspertas: daugiabučių renovacija Lietuvoje spartėja (9)

Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio...

Netikėta priežastis, padedanti susibičiuliauti kaimynams (5)

Dideliuose dešimtis butų turinčiuose daugiabučiuose gyvenantys kaimynai ne visuomet turi...

Dideli, pilki ir neišvaizdūs: kaip išvaduoti miestus nuo senos statybos daugiabučių? (18)

Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos...

Išrinkti „Metų renovacijos projekto“ nugalėtojai (7)

Beveik mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas...

Top naujienos

Kokias karines pajėgas iš tikrųjų turi Iranas? Mini „galingą ir baimę sėjantį ginklą“ (86)

Po Qasemo Soleimani nužudymo drastiškai padidėjus Jungtinių Valstijų ir Irano konflikto...

Svajonių darbą galima rasti ir Lietuvoje: dirba keturias dienas per savaitę, tik su viena sąlyga (35)

Lietuvoje specialistai tampa vis reiklesni – vien tik geras atlyginimas „nebepaperka”...

Orai: žiemos nematyt (19)

Sekmadienį šiauriau Lietuvos slinks ciklonas. Šio sūkurio įtaka šalies orams bus nedidelė, tad...

Moteriškas kerštas: mamytė nori pašėlti, jeigu nori ir tu, – paskambink (110)

Daugybę kartų administracine tvarka bausta, kartą dėl smurto teista ir jau areštinės gultą...

Po Meksiką keliavusi lietuvių šeima: čia patyrėme tai, ko net nesusapnuotum (136)

Neseniai iš kelionės po Kenijos safarius grįžusi Marijos ir Algirdo Vaičaičių šeima trumpam...

Mūšis, apie kurį meluojama iki šiol: kodėl sovietai net kelis mėnesius nedrįso įžengti į Klaipėdą (1080)

Klaipėda – vienintelis Lietuvos miestas, kurį sovietai užėmė 1945-aisiais. Tam tikra...

Iš Dakaro sugrįžę Žala ir Juknevičius pažadų apie startą kitąmet nedalija: laukia namų darbai (132)

Po daugiau nei dviejų savaičių Saudo Arabijoje, kur šiemet vyko Dakaro ralis, į Lietuvą...

Karališkieji rūmai: princas Harry su Meghan oficialiai lieka be titulo, lėšų ir turės grąžinti pinigus už būstą (230)

Nuo pavasario princas Harry ir Meghan neteks lėšų, skirtų vykdyti karališkąsias pareigas, ir...

Gediminas Jankauskas. Net popiežiai mėgsta tango ir futbolą (22)

2013 metų kovą viso krikščioniško pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į Vatikaną, o reportažuose...

Ryškėja „Eurovizijos“ atrankos lyderiai, keliaujantys į pusfinalį: 6 dalyviai ištarė „sudie“ (188)

Šį šeštadienį suskambo jau antroji „ Eurovizijos “ nacionalinės atrankos „Pabandom iš...