Pastatuose praleidžiame iki 90 proc. savo laiko – miegame, valgome, dirbame, todėl natūralu, kad patalpų būklė turi įtakos sveikatai. Jai pakenkti gali nekomfortiška temperatūra ar prasta oro kokybė patalpose. Renovuotų daugiabučių sandarumas pastebimai gerėja, tačiau be tinkamo vėdinimo, oro kokybė juose gali suprastėti.
Renovacija
© Organizatorių nuotr.

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) kviečia išrinkti 2017-2018 m. Metų renovacijos projektą, įvertinant renovacijos naudą iš skirtingų perspektyvų. Šiame straipsnyje aptariamos komfortiškos gyvenimo sąlygos.

Pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą apšiltinant sienas ir keičiant langus yra būtina sutvarkyt šildymo sistemą ir patalpų vėdinimą. Šiame etape gyventojai gali pasirinkti natūralią arba mechaninę vėdinimo sistemą.

Senuose daugiabučiuose įrengta vėdinimo sistema dažnai būna užsikimšusi, todėl renovacijos metu vėdinimo sistema yra išvaloma, bet sandariai apšiltintame name visgi reikalingas papildomas vėdinimas. Vienas iš būdų atnaujinti orą patalpoje – praverti langus, tačiau ilgai laikant juos pravirus, iškeliauja ir šiluma. Todėl renovuojant namą yra galimybė rinktis mechaninę vėdinimo sistemą – rekuperatorius ar centrinį ventiliacinį siurblį. Šios priemonės padeda išvengti šilumos nuostolių. Jų veikimo principas pagrįstas tuo, kad išeinantis šiltas oras sušildo įeinantį, tokiu būdu neprarandama šiluminė energija ir užtikrinama oro kokybė.

Pamiršta naudą sveikatai

„Bet koks namo atnaujinimas veda prie geresnių būsto energinio efektyvumo rezultatų, tačiau reikėtų akcentuoti ne vien tai, bet ir naudą sveikatai. Pastarasis elementas, dažnai lieka pamirštas, pradėjus skaičiuoti, kurios renovacijos priemonės neša didžiausią naudą tiek energiniu, tiek investiciniu požiūriu, kad renovacija kuo greičiau atsipirktų“, – sako G. Šiupšinskas.

Gyventojų dėmesį energiniam efektyvumui, renovuojant daugiabutį, atskleidžia ir BETA 2018 m. visuomenės nuomonės tyrimas, kurio metu komfortišką temperatūrą ir sumažėjusias išlaidas šildymui kaip pagrindines renovacijos naudas nurodė dauguma apklaustųjų, o vidaus oro kokybei paminėjo nedaugelis.

Pasak pašnekovo, kadangi namo vėdinimo sistema neturi tokios didelės įtakos namo energiniam efektyvumui, kaip šildymo sistemų pertvarkymas ar namo apšiltinimas, dažnai gyventojai nusprendžia sutaupyti, atsisakydami mechaninės vėdinimo sistemos įdiegimo ir naudotis tik natūralia vėdinimo sistema.

Natūralaus vėdinimo nepakanka?

G. Šiupšinskas pabrėžia, kad po modernizavimo, pakeitus langus, apsišiltinus sienas, pastatas tampa sandaresnis. Dėl to patalpoje šviežio oro kokybė suprastėja, todėl būtina spręsti vėdinimo klausimą.

Anot pašnekovo, vėdinti patalpas atsidarius langus – ne sprendimas. Bet koks šviežio oro padavimas šaltuoju metu laiku atvėsina buto patalpas, todėl gyventojas yra priverstas papildomai „pašildyti“ kambarius – brangiau mokėti už gerą šviežią orą.

„Natūralios vėdinimo sistemos nepakanka, nes žiemą pernelyg retai atsidarome langus, kad pakaktų šviežio oro patalpose. Vėdinimo komfortą geriausia būtų užtikrinti mechaniniu būdu. Tai gali būti rekuperatoriai – sprendimai su šilumos atgavimu, dar galima įsidėti ventiliatorių į kanalą, kuris pūstų orą į patalpas. Užtikrinti šviežią orą patalpose – ypač svarbu, nes oro kokybė daro įtaką patalpų gyventojų sveikatai. Didelė CO2 koncentracija patalpose kelia riziką segamumu – alergijoms, astmai ir kitoms ligoms. Tinkamai nevėdinamų patalpų oras gali būti dešimt kartų labiau užterštas nei lauke“, – pastebi pašnekovas.

Vėdinimo sistema leidžia užtikrinti ne tik kokybiško ir reikiamo šviežio oro kiekį, bet ir padeda spręsti aplinkos garsų, kvapų ir kietųjų dalelių patekimo į patalpas problemą, jei butas yra mieste, kur judrus eismas, ir, atidarius langą, girdimas gatvės triukšmas, kasdien reikia valyti dulkes. Būtent vėdinimo sistema su filtrais leidžia gyventi daug komfortiškiau.

Pasak pašnekovo, gyventojams reikia susitaikyti su tuo, kad vėdinimo sistema nėra ta investicija, kuri duoda apskaičiuojamą grąža: Investiciją vėdinimo sistemai galima palyginti su pinigais išleistais atostogoms – juk neskaičiuojame kada jos atsipirks, bet vis tiek už tai mokame.“

Metų renovacijos projekto rinkimai

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) visus Lietuvos gyventojus kviečia įvertinti geriausius 2017-2018 m. įgyvendintus renovacijos projektus ir išrinkti Metų renovacijos projektą. Balsavimas už kandidatus vyksta nuo balandžio 22 d. naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje. Savo favoritą projekte taip pat rinks iš įvairių sričių ekspertų sudaryta komisija, kuri vertins renovuotų namų energetinį efektyvumą, indėlį į aplinkos tausojimą, estetinę išvaizdą ir kitus kriterijus. Balandžio pabaigoje bus paskelbti projektai-laimėtojai: didžiausio gyventojų palaikymo sulaukęs namas ir geriausiai ekspertų įvertintas daugiabutis.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_80994151

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vokietijos ekspertas: daugiabučių renovacija Lietuvoje spartėja (9)

Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio...

Netikėta priežastis, padedanti susibičiuliauti kaimynams (5)

Dideliuose dešimtis butų turinčiuose daugiabučiuose gyvenantys kaimynai ne visuomet turi...

Dideli, pilki ir neišvaizdūs: kaip išvaduoti miestus nuo senos statybos daugiabučių? (18)

Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos...

Išrinkti „Metų renovacijos projekto“ nugalėtojai (7)

Beveik mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas...

Daugiabučių renovacija – efektyvus šilumos taupymas (5)

Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas...

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (143)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga (56)

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (14)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (24)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (223)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (1)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (6)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (3)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...

Kuzminskas ir Kalnietis – vieni pagrindinių „Lokomotiv“ pergalės kalvių (5)

Iš Graikijos į Rusiją persikėlęs Mindaugas Kuzminskas sėkmingai debiutavo Vieningosios lygos...