Pusamžį perkopęs medinis daugiabutis centrinėje Palangos dalyje jau kurį laiką gąsdino ne tik poilsiautojus ir pačius palangiškius, bet ir daugiabučio gyventojus. Kasmet prastėjanti namo būklė ir vis prisidedančios naujos problemos, daugiabučio gyventojus paskatino vienbalsiai ryžtis renovacijai. Sprendimas pasiteisino – gyventojai mėgaujasi ne tik komfortiškomis sąlygomis, bet ir prisideda prie lankomiausio pajūrio kurorto įspūdžio gerinimo.
Namas Palangoje
© Organizatorių nuotr.

„Senas medinis daugiabutis beveik pačiame Palangos centre jau seniai kėlė daug rūpesčių jo gyventojams. Namas statytas 1963 m. – per daugelį dešimtmečių jis visai sukrypo, aptriušo, ištrupėjo pamatai, prakiuro šiferiu dengtas stogas, medinis fasadas daugelyje vietų sutrešo, įsimetė kenkėjų. Nenuostabu, kad šio daugiabučio gyventojai 100 proc. pritarė namo renovacijai“, – pasakoja daugiabučio renovacija užsiėmusios įmonės vadovas Gediminas Valinevičius.

Sudėtingiausias iššūkis – fasadas

J. Janonio g. 45 esančio medinuko gyventojus renovuoti namą paskatino ir aukšto šildymo kainos bei susidėvėjusios inžinerinės sistemos. Tiesa, renovuojant šį daugiabutį laukė daugiau iššūkių nei įprasto daugiabučio. G. Valinevičiaus teigimu, nuo pat pradžių buvo aišku, kad šio namuko renovacija bus netipinė – medinis namo fasadas kelia nemažai iššūkių.

Jis paaiškina, kad vienas iš sudėtingiausių šio namo renovacijos darbų – medinio fasado sienų šiltinimas atliktas atsižvelgiant į fasado medžiagos savybes – namas apšiltinamas ir ant viršaus uždedamas medis.

BETA ekspertas Mantas Juška paaiškina, kad medinių, rąstinių namų renovacija skiriasi nuo blokinių, plytinių daugiabučių namų atnaujinimo ir apšiltinimo: „Medinio fasado apšiltinimas reikalauja daugiau pastangų ir specialių žinių. Prieš apšiltinant fasadą reikia sutvarkyti sienas, kruopščiai išpjauti laiko ir drėgmės, kenkėjų pažeistas rąstų dalis (kai kur ir visą rąstą), pakeisti jas naujomis ir dar taip, kad jos „prigytų“, nesiskirtų fizinėmis savybėmis.“

Namas Palangoje
Namas Palangoje
© Organizatorių nuotr.

Medžio keliamus iššūkius įveikė sėkmingai

Palangos daugiabučio renovacija užsiėmusios įmonės vadovas pabrėžia, kad apšiltinti ir atlikti kitus medinio namo renovacijos darbus pavyko sėkmingai – tą demonstruoja įspūdingi šiluminės energijos sutaupymai.

Apšiltinus fasado sienas, stogą, pertvarkius šildymo ir karšto vandens sistemas, atnaujinus ventiliacijos sistemą, pakeitus langus, Palangos daugiabučio skaičiuojamosios energijos sąnaudos sumažėjo beveik 54 proc. Namą administruojančios įmonės vadovas paaiškina, kad anksčiau name buvo naudojama 267.3 kWh/kv. m, o dabar energijos reikia 2 kartais mažiau – sunaudojama 123.65 kWh/kv. m.

Pašnekovas apibendrina, kad namo, E energetinio naudingumo klasės pakilusio į C klasę, šiluminės energijos sutaupymai sudaro 56 MWh per metus.

Patenkino gyventojų poreikius

G. Valinevičius pabrėžia, kad gyventojai džiaugiasi ypač komfortiškomis sąlygomis name ir teigiamai vertina renovacijos rezultatus, nes patys kruopščiai domėjosi namo atnaujinimo darbais, daug konsultavosi su administratoriais bei rangovais ir visi bendrai ieškojo geriausio sprendimo. Pavyzdžiui, nusprendus įvesti daliklinę šilumos apskaitą, teko ieškoti sprendimo kur įrengti šilumos punktą. Šiame nedideliame daugiabutyje nėra rūsių, todėl jame sudėtinga įrengti papildomas sistemas. Buto gyventojai rado sprendimą įmontuoti šilumos kiekio daliklių duomenų nuskaitymo įrenginius kartu su ir centriniu duomenų surinkimo skydu tiesiog laiptinėse.

Anot pašnekovo, sėkmingai įvestą daliklinę apskaitą, namo gyventojai vertina kaip daugiausiai sutaupyti padedančią renovacijos priemonę: „Gyventojai individualią apskaitą vertina ypač teigiamai, nes sistema leidžia kiekvienam apskaičiuoti išlaidas tik pagal jų išnaudojamą šilumą. Tai ypač aktualu name taupiau gyvenantiems pensinio amžiaus žmonėms.“

Namas Palangoje
Namas Palangoje
© Organizatorių nuotr.

Name taip pat gyvena neįgalus asmuo – keičiant laiptinių lauko durų ir tambūro duris ir atliekant įėjimo laiptų remontą, įėjimas pritaikytas neįgaliųjų poreikiams.

Pasak namą renovavusios įmonės vadovo, J. Janonio g. 45 adresu esantis daugiabutis yra geras pavyzdys, kaip renovacija atliekama atsižvelgiant į individualias nestandartinių pastatų savybes.

Metų renovacijos projekto rinkimai

Šis daugiabutis dalyvauja Metų renovacijos projekto rinkimuose, kuriuos rengia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Geriausius pernai įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus prasidės balandžio 22 d. naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje. Savo favoritą projekte taip pat rinks iš įvairių sričių ekspertų sudaryta komisija, kuri vertins renovuotų namų energetinį efektyvumą, indėlį į aplinkos tausojimą, estetinę išvaizdą ir kitus kriterijus. Balandžio pabaigoje bus paskelbti du projektai-laimėtojai: didžiausio gyventojų palaikymo sulaukęs namas ir geriausiai ekspertų įvertintas daugiabutis.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_80891311

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Daugiabučių atnaujinimas Lietuvoje (3)

Ar žinote, jog dauguma Lietuvos žmonių gyvena sovietmečiu statytuose daugiabučiuose, kurie...

Vokietijos ekspertas: daugiabučių renovacija Lietuvoje spartėja (9)

Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio...

Netikėta priežastis, padedanti susibičiuliauti kaimynams (5)

Dideliuose dešimtis butų turinčiuose daugiabučiuose gyvenantys kaimynai ne visuomet turi...

Dideli, pilki ir neišvaizdūs: kaip išvaduoti miestus nuo senos statybos daugiabučių? (18)

Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos...

Išrinkti „Metų renovacijos projekto“ nugalėtojai (7)

Beveik mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas...

Top naujienos

Gyvai / Antroji sezono akistata: „Žalgiris“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (55)

„Betsafe- LKL “ čempionate antrą kartą šį sezoną susitinka praėjusio sezono finalininkai...

Po vizito pas odontologę: vieną akimirką sąmoningas, kitą guliu ant žemės, burnoje – kraujo skonis, šalia – pusė danties (93)

Dėl danties skausmo odontologijos klinikoje pagalbos ieškojęs vaikinas liko be trijų priekinių...

Svaigūs jaunimo vakarėliai šokiravo net pareigūnus (5)

Kai kurie Gargždų moksleiviai pastaraisiais mėnesiais pakliuvo pareigūnų akiratin. Mat spalio...

Kauno priemiestyje, gyvenamojo namo kieme, nukrito lėktuvas – žuvo žinomas pilotas su mokiniu papildyta liudininko pasakojimu ir aviatorių nuomone (403)

Sekmadienį, 13.51 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112...

Skirtingi meno muziejų likimai: kodėl dėmesio užtenka ne visiems?

Tokie skirtingi meno muziejų likimai. Kodėl vienų menininkų kūryba eksponuojama ir po jų...

Atlikėja Natalija Bunkė – apie dar vaikystės svajonę, sūnaus talentus ir svarbiausias gyvenimo pamokas (58)

Žinoma atlikėja Natalija Bunkė puikiai žino, ką reiškia savo pašaukimą atrasti dar lankant...

Nei į tvorą, nei į mietą: Kauno pareigūnai virto vaiduoklių medžiotojais (5)

Sekmadienį prieš Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) rungtynes Kaune tarp vietos „Žalgirio“ ir...

Kodėl Putinas pabūgo vieno žmogaus žygio per Sibirą? Reakcija – neadekvati (264)

Aleksandras Gabyševas žadėjo, pasitelkęs egzorcizmą, iš Rusijos išginti apsėstąjį...

Cololo paskutinį „sudiev“ tarti atvykęs grupės „Patruliai“ lyderis Algirdas Radzevičius: kol kas atsisakau patikėti, kad jo nėra (127)

Šeštadienį ir sekmadienį Druskininkuose artimieji, bičiuliai bei kolegos rinkosi atsisveikinti su...