Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos daugiabučiai gyvenamieji namai. Lietuvos didmiesčiuose šie stambaplokščiai statiniai formuoja ne vieno mikrorajono veidą, o jų monotoniška išvaizda, griozdiška architektūra ir šaltos spalvos gyventojams bei miesto svečiams dažnai kelia slogias emocijas. Visgi situaciją palaipsniui keičia įsibėgėjusi daugiabučių renovacijos programa, kuri pasenusius namus gali transformuoti neatpažįstamai. Ką daryti, kad šie pokyčiai kuo labiau prisidėtų prie miestų gražėjimo?
Daugiabutis
© Organizatorių nuotr.

Grožis iš praktinių paskatų

Nors noras paversti namą energetiškai efektyvesniu paprastai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios gyventojai ryžtasi daugiabučio atnaujinimui, tačiau teigiami estetiniai pokyčiai proceso pabaigoje nudžiugina ne ką mažiau nei sumažėjusios šildymo sąskaitos. Renovuojamų namų išorės pasikeitimus lemia tai, kad sienų apšiltinimas yra viena iš valstybės finansuojamų renovacijos priemonių, o šio proceso metu kardinaliai keičiasi ir daugiabučio fasado išvaizda.

Specialistai pastebi, kad teigiami estetiniai pokyčiai daugiabučiuose namuose paprastai prisideda prie to, kaip gyventojai vertina savo gyvenimo kokybę, kaip jaučiasi: „Renovuojant pastatus, atnaujinamos ne tik jų vidinės sistemos, bet ir visa išorė. Taip sukuriama nauja architektūrinė kokybė, kuri veikia pastatų gyventojus – jie pajunta didesnį pasitenkinimą savo aplinka, tampa bendruomeniškesni“, – pasakoja Povilas Montvila, Trakų rajono savivaldybės vyriausiasis architektas.

„Velnias slypi detalėse“

Anot P. Montvilos, svarbu atidžiai suplanuoti ne tik techninius renovacijos aspektus, bet ir architektūrines detales. Tam reikalingas glaudus architekto, rangovo ir gyventojų darbas, kompromisų paieška.

„Yra posakis – „Velnias slypi detalėse“. Jis puikiai tinka apibūdinti architekto darbą renovuojant daugiabutį. Pažiūrėjus į modernizuoto namo fasadą, iš karto matyti, kur buvo įdėta daugiau architekto pastangų. Svarbu ne tik parinkti tinkamą fasado atspalvį, bet ir apgalvoti, kaip užbaigti pastato kampus, parinkti elementus balkonų įstiklinimui – skaidrų arba tonuotą stiklą“, – sako P. Motvila.

Jis pataria gyventojams svarstyti apie tonuotą stiklą, nes jis iš dalies atlieka užuolaidos funkciją ir pridengia balkone esantį turinį. Dėl šios priežasties visas pastatas atrodys solidžiau, nerėš akies sandėliukais paversti balkonai.

Taip pat labai svarbu, kaip renovacijos administratorius išspręs kone kiekviename daugiabutyje pasitaikančias problemas, kai namo gyventojai negali priimti bendro sprendimo. Anot P. Montvilos, dažnai atsiranda bent vienas nesukalbamas kaimynas, kategoriškai nesutinkantis, kad jo prieš kelis metus įstiklintas balkonas būtų keičiamas.

„Kartais tokius gyventojus pavyksta įtikinti argumentais, kad visiems drauge pasikeitus balkono stiklus, pagerės bendras vaizdas, namo vertė išaugs dar labiau. To nepadarius, vienas nekeistas balkonas atrodo kaip auksinis dantis ir iškrenta iš viso konteksto. Tam, kad pavyktų susitarti bet kokiais renovacijos klausimais, patys gyventojai turėtų būti dėmesingi detalėms, nes tai jų namas ir nemaža dalimi nuo jų pačių priklausys, kaip jis atrodys po renovacijos“, – kalba pašnekovas.

Padeda spręsti socialines problemas

Architektas pažymi, kad renovuojant namus svarbu pirmiausia atsižvelgti į žmogaus poreikius, galvoti apie tai, kas prisidėtų prie gyvenimo kokybės gerinimo kasdien. Pasiekti šių tikslų kai kuriais atvejais labai padeda ir savivaldybės, sutvarkydamos renovuotų daugiabučių aplinką, o kvartalinėje renovacijoje sukurdamos naujas viešąsias erdves bendruomenėms.

„Priimant tokius kompleksinius sprendimus, galima ženkliai pakelti viso kvartalo vertę ir gyvenimo kokybę jame, taip sulaikant ar net pritraukiant čia gyventi jaunus žmones. Plika akimi matoma tendencija, kad senos statybos daugiabučiuose ilgainiui lieka gyventi vyresnio amžiaus ir mažesnių pajamų žmonės. Tačiau suteikdami naują kokybę viešosioms erdvėms, pasiūlydami tai, ko trūksta jauniems žmonėms, tikėtina, juos čia vėl pamatytume“, – teigia pašnekovas.

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) visus Lietuvos gyventojus kvietė įvertinti geriausius 2017-2018 m. įgyvendintus renovacijos projektus ir išrinkti Metų renovacijos projektą. Balandžio 30 d. buvo paskelbti balsavimo, kuris vyko naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje laimėtojai, kuriais tapo daugiabučiai iš Marijampolės ir Šiaulių.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_81059313

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.6000

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (140)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (5)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (169)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (11)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (72)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (54)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (170)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (54)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...