Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas galimybes efektyviai vartoti šilumą. Apšiltinus namo sienas, stogą, cokolį, pakeitus langus, duris, atlikus šilumos punkto modernizavimą ir atnaujinus šildymo ir karšto vandens sistemą, galima sutaupyti apie 40-50 proc. suvartojamos šilumos ir tuo pačiu sumažinti mokesčius už šilumą.
Renovuotas daugiabutis
© Organizatorių nuotr.

Balandžio 22-28 dienomis vyko Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) organizuoti 2017-2018 m. Metų renovacijos projekto rinkimai. Kol vyksta balsų skaičiavimas, pristatome dar vieną svarbų renovacijos kriterijų – energinį efektyvumą.

Senų daugiabučių Lietuvoje yra apie 38 tūkstančius, juose gyvena net 66 proc. šalies gyventojų. Daugumai šių namų apšildyti dabar reikia labai daug energijos, todėl tokius namus reikėtų prikelti naujam gyvenimui, kad jie būtų sandarūs, šilti, taupūs ir gražūs. Siekiant šių tikslų daugiabučių modernizavimą Vyriausybė jau keletą metų laiko prioritetine savo darbo sritimi.

Energetikos ministerija rekomenduoja atkreipti dėmesį, kad jeigu buto kvadratiniam metrui šildyti vidutinis suvartojamos šilumos kiekis per mėnesį yra 25 kWh ir daugiau, siūloma rimtai apsvarstyti galimybę renovuoti pastatą, nes tai yra vienintelis būdas gerokai sumažinti šilumos nuostolius. Daugiau kaip pusė pagal Daugiabučių namų modernizavimo programą atnaujintų daugiabučių po renovacijos sutaupo 50-70 proc. šilumos energijos, o atskirais atvejais ir daugiau.

Daugiabučio modernizacijos metu gyventojai patys renkasi energinį efektyvumą didinančias priemones: nuo išorinių sienų ir stogo ar perdangos pastogėje apšiltinimo iki šildymo sistemos pertvarkymo ar keitimo bei atsinaujinančių šaltinių diegimo ir langų bei durų pakeitimo. Renovuojamo būsto energetinio efektyvumo priemones valstybė finansuoja 30 proc. ir teikia papildomą 10 proc. paramą šildymo punktams sutvarkyti.

Taupymo potencialas dar neišnaudojamas

Daugiabučių namų atnaujinimo programa yra viena iš efektyviausių Lietuvoje įgyvendinamų energinį efektyvumą didinančių priemonių. Tačiau energijos vartojimas Lietuvoje išlieka pakankamai didelis. Energijos poreikiui įtakos turi daug faktorių – energetiškai efektyvių pastatų dalis, klimato sąlygos ir pan.

Vidutinis metinis šilumos suvartojimas pastatuose Lietuvoje siekia apie 210-220 kWh/kv. m, o tai daug daugiau negu Skandinavijos šalyse, kuriose per metus pastatams šildyti sunaudojama vidutiniškai 128 kWh/kv. m. Tokie duomenys iliustruoja, kad Lietuvoje dar turime didelį energijos taupymo potencialą.

Atnaujinus namą – atnaujinti ir įpročius

VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto, Pastatų energetikos katedros doc. dr. Giedriaus Šiupšinskas paaiškina, kad siekiant padidinti savo būsto energinį efektyvumą, svarbu atkreipti dėmesį ir į energijos vartojimo įpročius.

„Renovuotas daugiabutis savaime sutaupo nemažai energijos – vien dėl padidėjusio namo sandarumo, atnaujintos šiluminės sistemos ir energiją taupyti skatinančių priemonių, kaip kad daliklinė šilumos apskaita. Ja galima autonomiškai reguliuoti patalpų temperatūrą – tokios galimybės iki renovacijos gyventojai neturėjo“, – sako G. Šiupšinskas.

Kita vertus, ne tik galimybė reguliuoti šilumą, bet ir kiti efektyvūs energijos vartojimo įpročiai leistų sutaupyti dar daugiau. Anot eksperto, dauguma gyventojų iki galo neišnaudoja mechaninės vėdinimo sistemos arba jos apskritai nesirenka renovuojant daugiabutį. Tada patalpas vėdina atidarydami langus, bet tokiu būdu įleidžiamas šviežias oras šaltuoju metu laiku atvėsina buto patalpas, todėl kambarius tenka šildyti papildomai.

Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 proc. ir daugiau energijos bei atitinkamai sumažinti savo sąskaitas už energiją. Anot Aplinkos ministerijos Klimato kaitos ir darnaus vystymosi politikos grupės patarėjos Linos Čeičytės, svarbiausia – tikslingas energijos vartojimas. Tai svarbu ir valstybei, nes racionaliai naudodami energetinius išteklius mes prisidedame prie Lietuvos energetinės nepriklausomybės didinimo ir kovos su visuotiniu klimato atšilimu.

Metų renovacijos projekto rinkimai

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) visus Lietuvos gyventojus kvietė įvertinti geriausius 2017-2018 m. įgyvendintus renovacijos projektus ir išrinkti Metų renovacijos projektą. Vakar buvo užbaigtas balsavimas už kandidatus naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje. Savo favoritą projekte taip pat rinko iš įvairių sričių ekspertų sudaryta komisija, kuri vertino renovuotų namų energetinį efektyvumą, indėlį į aplinkos tausojimą, estetinę išvaizdą ir kitus kriterijus. Jau rytoj bus paskelbti projektai-laimėtojai: didžiausio gyventojų palaikymo sulaukęs namas ir geriausiai ekspertų įvertintas daugiabutis.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_81034619

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vokietijos ekspertas: daugiabučių renovacija Lietuvoje spartėja (9)

Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio...

Netikėta priežastis, padedanti susibičiuliauti kaimynams (5)

Dideliuose dešimtis butų turinčiuose daugiabučiuose gyvenantys kaimynai ne visuomet turi...

Dideli, pilki ir neišvaizdūs: kaip išvaduoti miestus nuo senos statybos daugiabučių? (18)

Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos...

Išrinkti „Metų renovacijos projekto“ nugalėtojai (7)

Beveik mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas...

Daugiabučių renovacija – efektyvus šilumos taupymas (5)

Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas...

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (141)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga (56)

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (12)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (21)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (216)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (1)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (6)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (3)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...

Kuzminskas ir Kalnietis – vieni pagrindinių „Lokomotiv“ pergalės kalvių (5)

Iš Graikijos į Rusiją persikėlęs Mindaugas Kuzminskas sėkmingai debiutavo Vieningosios lygos...