Klaipėdos senamiestyje esantis 1959 m. statybos 4 aukštų pastatas ne tik traukia praeivių akį atnaujintu fasadu, bet ir džiugina pačius gyventojus – jų siekis patiems reguliuoti šilumą butuose ir taip sutaupyti galiausiai buvo įgyvendintas renovacijos metu.
Renovuotas daugiabutis Klaipėdoje, Lietuvininkų g. 4
Renovuotas daugiabutis Klaipėdoje, Lietuvininkų g. 4
© Organizatorių nuotr.

Pagrindinės Lietuvininkų a. 4 namo problemos prieš modernizaciją – šildymo sistemos trūkumai, prasta stogo izoliacija ir vamzdynų būklė. Renovacijos metu buvo siekiama namui įrengti atskirą šilumos mazgą – anksčiau jis buvo sugrupuotas su gretimo namo mazgu.

„Vienas iš didžiausių renovuoti namą planuojančių gyventojų prioritetų buvo turėti galimybę individualiai reguliuoti šildymo intensyvumą savo bute ir mokėti už faktiškai panaudotą šilumą“, – tvirtina renovacijos grupės vadovė Vida Naudžiūnienė.

Užkerta kelią avarijoms

Pasak V. Naudžiūnienės, didžiausi atnaujinto pastato privalumai – šildymo sąnaudų sumažėjimas ir galimybė individualiai pasirinkti komfortišką patalpų temperatūrą, kuri visiems žmonėms yra skirtinga.

Jau dabar akivaizdu, kad gyventojų išlaidos šildymui – gerokai mažesnės. Po renovacijos parengus energetinio naudingumo sertifikatą, suskaičiuota, kad namas sutaupo daugiau nei 66 procentus šildymui ir karštam vandeniui. Vidutinį faktinį šilumos sutaupymą tikimasi tiksliai apskaičiuoti praėjus bent keliems šildymo sezonams.

Daugiabučiui šilumą tiekiančios bendrovės duomenis, po renovacijos namo šilumos suvartojimas sumažėjo apie 58 proc.: 2018 m. ir 2020 m. gruodžio mėn. duomenis, vidutinė temperatūra buvo panaši – atitinkamai apie 1,1 ir 1,7, o šilumos suvartojimas tais mėnesiais siekė 21,19 KWh/m2 ir 8,82 KWh/m2.

Renovacijos metu name sumontuota dvivamzdė šildymo sistema su dalikline apskaita. Po atnaujinimo darbų buvo pasiekta C energetinio naudingumo klasė.

Renovuotas daugiabutis Klaipėdoje, Lietuvininkų g. 4
Renovuotas daugiabutis Klaipėdoje, Lietuvininkų g. 4

„Atnaujinus visas konstrukcijas ir sistemas yra maksimaliai sumažinama tikimybė atsirasti nenumatytoms avarijoms, kurios dažnu atveju sukelia ne tik papildomų finansinių nuostolių, bet ir kitų nepatogumų. Pavyzdžiui, gyventojai gali prarasti galimybę ilgesnį laiką naudotis vandeniu ar elektra“, – kokių bėdų leidžia išvengti renovacija, vardija pašnekovė.

Dėl renovacijos sutarė lengvai

Pašnekovės teigimu, renovacijos procesas nebuvo trumpas: pirminis gyventojų sprendimas dalyvauti atnaujinimo (modernizavimo) programoje priimtas 2013 m. gruodį, rangos darbai buvo pradėti 2018 m., o namas valstybinei komisijai priduotas 2020 birželį.

„Namo atnaujinimo procesas truko ilgai, tačiau šiuo klausimu gyventojai buvo vieningi. Renovacijos pavyzdys įkvėpė šalia esantį Šaulių g. 27 esantį namą – jis pasekė mūsų pavyzdžiu ir buvo renovuotas panašiu metu“, – teigia V. Naudžiūnienė.

Nors pastatas priklauso Klaipėdos senamiesčio paveldui, didelių iššūkių renovacijos metu nepasitaikė – visos investicijų plane numatytos priemonės buvo įgyvendintos. Pašnekovės teigimu, tose vietose, kur buvo reikalingas autentiškų pastato elementų atkūrimas, darbų ir medžiagų sąnaudos buvo šiek teik didesnės, lyginant su standartinių daugiabučių renovacija.

„Būstas renovuotame name yra patrauklesnis pirkėjui, nes atnaujinus svarbiausius inžinerinius elementus galima tikėtis, kad išlaikymo kaštai netikėtai neišaugs. Džiaugiamės, kad būsto vertė atnaujintame daugiabutyje pakilo, ypač šiuo atveju, kai pastatas yra miesto centre“, – sako V. Naudžiūnienė.

Renovuotas daugiabutis Klaipėdoje, Lietuvininkų g. 4
Renovuotas daugiabutis Klaipėdoje, Lietuvininkų g. 4

Metų renovacijos projekto rinkimai

Šis daugiabutis dalyvauja Metų renovacijos projekto rinkimuose, kuriuos rengia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Geriausius įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus prasidės balandžio 2 d. naujienų portale „Delfi.lt“, o laimėtojai bus paskelbti balandžio 12 d.

Prieš atiduodant savo balsą BETA rekomenduoja tai daryti atsakingai – susipažinti su kiekvienu projektu ir patyrinėti, kokią naudą po renovacijos gavo daugiabučio gyventojai. Skaitytojai raginami atkreipti dėmesį ne tik į daugiabučio išvaizdą po atliktų darbų, tačiau ir atsižvelgti į platų kriterijų ratą: tokius parametrus kaip energetinis efektyvumas, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, indėlis į aplinkosaugą, bendruomeniškumas (kaip gyventojai kartu sprendė iškilusius iššūkius ir priiminėjo sprendimus), projekto indėlis į platesnį aplinkos atnaujinimą ne tik kieme ar gatvėje, o rajone ar net viso miesto mastu.

Visi esame įpratę renovuotą daugiabutį vertinti per gražaus namo ar mažesnės šildymo sąskaitos prizmę, tačiau svarbu nepamiršti, kad ilgalaikėje perspektyvoje modernizavimo darbai yra kur kas daugiau: šis procesas prisideda prie gyventojų gerovės kūrimo, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo bei šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo.

Užsakymo nr.: PT_86771765

BETA
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.2000

Išrinkti Metų renovacijos projekto 2021 nugalėtojai (17)

Kovo 17-balandžio 12 d. vyko Būsto energijos taupymo agentūros ( BETA ) inicijuoti „Metų...

Ukmergiškius renovacijai paskatino noras sutaupyti ir gyventi gražesniame name (39)

Gyventi šilčiau, gražiau ir mokėti mažiau – tokie buvo Ukmergėje, Jaunimo gatvėje esančio...

Pasiteisinę renovacijos sprendimai – netipiniam Druskininkų daugiabučiui (11)

Savitos architektūros triaukštis pastatas Druskininkuose, Neravų g. pareikalavo ir netipinių...

Už kantrybę renovacijos metu širvintiškiai apdovanoti džiuginančiu rezultatu (11)

Nors Širvintose esančio penkiaaukščio Vilniaus g. 45 gyventojams ir namo administratoriams teko...

Vilniečių patirtis: renovuoti – efektyviau, nei 100 kartų remontuoti (3)

Per lietų nuolat prakiūrantis stogas, nesibaigiantys mažesni ar didesni fasado remonto darbai...

Top naujienos

Į nekilnojamojo turto rinką grįžo ilgai nematyti spekuliantai: įspėjama dėl dirbtinai keliamų kainų LB siūlo keisti įstatymus (111)

Gyventojams šiandien būstus perkant greičiau nei juos spėjama statyti, nekilnojamo turto rinkoje...

Joninių naktį policijai pranešta apie galimą radijo laidų vedėjo iš Baltarusijos pagrobimą Vilniuje (82)

Joninių naktį didžiausią nerimą Vilniaus policijai sukėlęs pranešimas buvo gautas apie 23.30...

Užkalnis. Gyvenimas jau per geras ir eina dar geryn (447)

Kartais būna taip, kad apsidairai, ir matai, kad viskas tiesiog taip puiku, kad geriau mes nesame...

Įspūdingas praėjusio finalo pakartojimas sudėliojo aštuntfinalio poras skirti trys 11 m baudiniai (48)

Trečiadienį vėlai vakare baigėsi Euro 2020 grupių etapas, po kurio paaiškėjo visos...

Dauguma ežerų įšilo iki 22–24 laipsnių, maudynėms tinkamas ir giliausias šalies ežeras (1)

Dauguma ežerų pasitinkant Jonines yra įšilę iki 22–24 laipsnių šilumos, komfortiškoms...

Lietus su perkūnija niekur nedings: sinoptikai žada permainingus orus (13)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks atmosferos frontas. Dienos pradžia bus gana saulėta ir sausa,...

Audra atkeliavo į Lietuvą: stichija Kaune vartė medžius PAGD: su stichija susiję apie 50 pranešimų (197)

Kaip ir žadėta, per Lietuvą birželio 23-osios vakarą slenka audros debesys. Nors didžiųjų...

Incidentas Pabradėje: migrantai sukėlė riaušes, pasieniečiai panaudojo ašarines dujas, aidėjo šūviai papildyta (600)

Trečiadienį vakare VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje apgyvendintiems...

Į bedugnę svirusią Vokietijos rinktinę paskutinę akimirką nutvėrė atsarginis UEFA uždrausta vaivorykšte prieš vengrus mojavo protestuotojas (168)

15 metų trukęs Joachimo Lowo reichas Vokietijos nacionalinėje komandoje vos nesibaigė bent...