Renkantis maisto produktus pasikliauti vien sava uosle yra rizikinga. Ar produktas tikrai šviežias, gali parodyti vilniečių įmonės „Ars Lab“ sukurta elektroninė nosis. Išrasti šį įrenginį paskatino nemaloni vieno įmonės bendrasavininkų patirtis – sunkus apsinuodijimas.
Vienas iš Foodsniffer kūrėjų Augustas Alešiūnas
© Organizacijos nuotr.

Lietuvių sukurta „Foodsniffer“ elektroninė nosis gelbėja nuo apsinuodijimų ir nustato, ar produktas šviežias, ar gaminant jį reikia gerai apdoroti, o gal verčiau atsisakyti, nes jis jau pradėjęs gesti. Viskas, ko reikia – priliesti šį įrenginį prie žalios mėsos ar žuvies arba 5 minutėms jį patalpinti į uždarą indą su maisto produktu.

„Šio įrenginio atsiradimą paskatino dvi priežastys – potencialūs užsakovai, kurie domėjosi tokio produkto sukūrimu (galiausiai šios idėjos atsisakė) ir mano verslo partnerio Augusto asmeninė patirtis. Augustas kadaise buvo labai stipriai apsinuodijęs ir, prisiminę šį faktą, nusprendėme sukurti elektroninę nosį“, – pasakoja įmonės „Ars Lab“ direktorius Gediminas Kvaraciejus.

Jo teigimu, gendanti žuvis ir mėsa išskiria tam tikrus lakiuosius organinius junginius, kurių koncentraciją ir nustato įrenginyje esantys sensoriai. Informacija apie produkto būklę iš įrenginio keliauja į virtualų įmonės debesį, iš jo – į vartotojo mobilų telefoną.

Susidomėjo pasaulinės kompanijos

Pašnekovas pasakoja, kad „Foodsniffer“ kūrėjų komanda itin įvairi: trys technologijų kūrimą finansavę vilniečiai verslininkai, gaminį kūrę Kauno technologijos universiteto (KTU) ir tyrimus atlikę Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto mokslininkai‎.

Foodsniffer
Foodsniffer
© Organizacijos nuotr.

G. Kvaraciejus prisimena, kad kuriant šį prietaisą teko nugalėti kelis pagrindinius iššūkius.
„Su mokslininkais ieškojome kompromiso, kad būtų sukurtas komerciškai logiškas produktas, nes mokslui tai ne visada pavyksta. Taip pat buvo didelis techninis iššūkis išgryninti sensorius, kad šie reaguotų į tam tikras lakiųjų junginių grupes, o ne į visus junginius. Trečias iššūkis – investuotojų paieška, nes į naują produktą nėra daug norinčių investuoti“, – sako verslininkas.

Jis pastebi, kad tąkart verslo procesus pagreitino privati verslo angelo iš Lietuvos investicija, o dabar norinčių investuoti ar nusipirkti technologiją – netrūksta. Kaip tik šiuo metu „Ars Lab“ derasi su didžiaisiais pasauliniais buitinės technikos gamintojais dėl „Foodsniffer“ technologijos pardavimo ir galimybės ją integruoti šaldytuvuose.

Didelis pasisekimas užsienyje

Pašnekovas neslepia, kad šis, 2015 m. pristatytas išradimas, geriau žinomas ne Lietuvoje, o, pavyzdžiui, JAV ir yra plačiai aprašytas užsienio žiniasklaidos („The Guardian“, „Dailymail“, „NY Dailynews“ ir pan.).

Foodsniffer
Foodsniffer
© Organizacijos nuotr.

„Kodėl taip nutiko? Pirma, didžiajai daliai Vakarų šalių gyventojų šis įrenginys yra įperkamesnis, nei lietuviams („Foodsniffer“ kaina – apie 129 JAV dolerius), antra – tų šalių žmonės labai mėgsta inovacijas ir nori jomis naudotis, trečia – plati informacijos sklaida naujoves mėgstančioje aprašyti užsienio žiniasklaidoje“, – svarbiausius argumentus, lėmusius „Foodsniffer“ populiarumą užjūryje, vardija G. Kvaraciejus.

Paklaustas, ką patartų inovatyvių idėjų turintiems, bet dvejojantiems jas įgyvendinti žmonėms, G. Kvaraciejus rekomenduoja dėmesį atkreipti į kelis aspektus.

„Derėtų apsišarvuoti kantrybe ir nusiteikti, kad produkto sukūrimas užtruks ilgiau, nei tikėtasi. Ir, žinoma, surasti patikimus investuotojus“, – šypsosi verslininkas.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75506985

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš byrančio lėktuvo krito 3 km ir išgyveno: atrodžiau kaip zombis žaizdose po oda išsirito dešimtys kirmėlių (79)

Septyniolikmetė Juliane Koepcke matė, kaip jos mamą galinga jėga išsiurbė lauk iš skrydžio...

Dėl lėktuvo gedimo prezidentė neišskrido į 100-mečio iškilmes Latvijoje (322)

Lietuvos delegacija, vadovaujama Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (3)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (139)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (544)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Goda Alijeva pirmajame interviu po skyrybų: stengiausi išgelbėti šeimą, bet nepavyko (53)

Skyrybų metu visuomet dūžta širdys, o kai esi viešas žmogus ir tavo asmeninį gyvenimą po...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (77)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Didžiausio zumba šokių festivalio Lietuvoje „Timeless Zumba Fest 2018“ transliacija (4)

Didžiausio zumba šokių festivalio Lietuvoje „Timeless Zumba Fest 2018“ transliacija. Tiesiogiai...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti (7)

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

Dėl pergalės vargti turėjęs Maslobojevas: noriu, kad mūsų šalimi didžiuotųsi visas pasaulis (1)

Šeštadienį Vilniuje, „Siemens“ arenoje įvyko tradicija tapęs „Hero's & KOK World Series...