Plika akimi neįžiūrimas mikro robotas iš lėto keliauja per paciento kraujagyslę, kol galiausiai pristato reikiamus vaistus į pažeistą organizmo vietą. Tai ne ištrauka iš futuristinės knygos, o Lietuvoje dirbančių mokslininkų, kurie savo lazeriniame „nanofabrike“ kuria inovacijas, pasaulyje garsinančias šalies lazerių pramonę, realybė. Jų pagaminti mikroskopinio dydžio dariniai gali pasitarnauti medicinos, astronomijos, telekomunikacijų ir kitose srityse.
Įmonės Femtika gamybos procesas
© Organizacijos nuotr.

Inovacijų centre – ypatingos 3D staklės

Ypač mažo dydžio plika akimi neįžiūrimus mikrodarinius Lietuvoje kuria UAB „Femtika“, kuri tai daro pasitelkdama 3D nanofabrikavimo stakles. Tokios staklės leidžia kurti mikro robotus, dirbtinius implantus, nano dydžio adatas ir pan. „Femtikos“ staklės pasižymi galimybe suderinti kelis gamybos procesus vienu kartu ir yra retas gaminys tarptautinėje rinkoje.

„Staklės sujungia dvi technologijas vienoje vietoje: 3D spausdintuvuose naudojamą technologiją, kuri geba graviruoti struktūrą ir kitą technologiją, pasižyminčia medžiagos apdirbimu ją pjaustant, obliuojant, gręžiant ir t.t. Technologinis pranašumas leidžia šiuos auginimo ir substraktyvaus rašymo (angl. additive and substractive manufacturing) procesus atlikti vienu kartu. Su ta pačia aparatūra galima keisti įdedamas medžiagas ir jas apdirbti skirtingais būdais – tai yra pagrindinis skirtumas nuo kitų pasaulyje naudojamų 3D tipo staklių“, – aiškina „Femtikos“ vadovas, mokslininkas Vydmantas Šakalys.

UAB „Femtika“ 90 proc. savo produkcijos eksportuoja į Japoniją, Šveicariją, Prancūziją ir kitas šalis, o jos taikymas galimas labai įvairiose srityse: „Pavyzdžiui, šiuo metu vykdome projektą su medicinoje naudojamais mikrorobotais. Robotai kuriami veikti kapiliaruose ir yra tokio dydžio, kad galėtų plaukioti pačioje mažiausioje žmogaus kraujagyslėje“, – teigia V. Šakalys.

Iš Miuncheno grįžo su pripažinimu ir užsakymais

Dar prieš kelis mėnesius direktorius savo įmonę įvardino kaip startuolį, bet po birželio mėnesį Miunchene įvykusios parodos mokslininkų komanda parsivežė ne tik pripažinimą, bet ir daugybę užsakymų.

„Lazeriams skirta paroda Vokietijoje buvo itin sėkminga. Parodėme, kad mes galime ir turime ką pristatyti bei esame viename lygyje su pasauliniais žaidėjais. Įvairiose konferencijose ir parodose vis populiariname Lietuvą. Renginyje pristatėme inovatyvias nanofabrikavimo stakles, leidžiančias klientams patiems užsiimti mikrofabrikavimu ir parsivežėme labai daug užklausų tiek pačioms staklėms, tiek paslaugoms“, – pasakoja pašnekovas.

Femtika vadovas Vydmantas Šakalys
Femtika vadovas Vydmantas Šakalys
© Organizacijos nuotr.

V. Šakalys teigia, kad įvairiuose tarptautiniuose renginiuose ištarus Lietuvos vardą šnekėtis su potencialiais investuotojais lengviau dėl turimo šalies autoriteto lazerių srityje. Užsakymų skaičius dėl to tik didėja.

„Lazerių pramonei skirtoje parodoje gavome daugybę užsakymų, vienas jų – pagaminti mikrolęšius. Šie lęšiai yra ypač maži – 2 mm ir mažesni. Lęšiukai skirti įvairiems optiniams taikymams fokusuoti, dažniausiai tai būna lazerių spindulys mažų apimčių formoje. Kai kuriuos užsakymus jau gaminame ir nagrinėjame“, – sako „Femtika“ vadovas.

Pataria nebijoti kalbėti apie save

V. Šakalys pradedantiems plėtoti inovacijas pataria neapsiriboti tik produkto tobulinimu. Anot pašnekovo, kai kurie inovacijų kūrėjai pirmiausia nori tobulai išbaigti savo produktą iki galo ir tik tada planuoja kalbėti apie jo galimybes viešai. Visgi sėkmingas inovacijų plėtojimas nėra uždara veikla ir reikalauja ne tik techninių žinių.

„Tokio tipo žmonės dažniausiai yra perfekcionistai ir nori produktą išbaigti iki galo, tačiau šiame versle to padaryti neįmanoma. Patarčiau nebijoti šiek tiek surizikuoti – anksčiau pasakyti apie produkto galimybes ir unikalumą, net prieš jį pilnai išbandžius ir patikrinus jo funkcionalumą Reikia pradėti kalbėti apie savo veiklą anksčiau nei gaminys yra pateisinęs asmeninius lūkesčius.

Inovacijas plėtoti pasirengę žmonės turėtų pasirūpinti vadybininku ir marketingo specialistu, kurie padėtų kalbėti apie tai viešumoje“, – aiškina mikro darinius kuriančios bendrovės direktorius.
Mokslininkas teigia, kad lazerių pramonei reikalinga brangi technika nėra kliūtis pradėti vystyti aukštąsias technologijas. „Drąsūs ir inovatyvūs kūrėjai šiandien randa kitų galimybių. Pavyzdžiui, verslą galima pradėti universitetų pagalba – tokios vietos tikrai turi įrangos ir jų dėka įmanoma startuoti su naujais tyrimais ir išradimais“.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75533047

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (2)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...

„Spartan“ gedimai – tik ledkalnio viršūnė: be šių veiksmų neišgelbės ir naujas lėktuvas (237)

Gėda, absurdas, pinigų švaistymas. Tokie vertinimai ir pašaipos kaip keliauti pasipylė po to, kai...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (292)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Svarbus punktas, kurį pamirštama įtraukti į nuomos sutartį: pamiršę galite stipriai pasigailėti (40)

Vilnietis Tomas (vardas pakeistas – DELFI), po kelių mėnesių nuomojame bute susidūrė su...

Vaizdingoje vietovėje įsikurusiam rajonui ekspertai piešia miglotas perspektyvas: jis turi vieną ryškų minusą (2)

Aukštieji Paneriai – daugiau pramoninis nei gyvenamasis rajonas, įsikūręs pietryčių...

LKL prezidentas – apie sujudimą Vilniuje, Sabo kadenciją, Šaro priekaištus ir Čeponį laida „Krepšinio zona“ (12)

Lietuvos krepšinio lyga skaičiuoja jau 26-tuosius savo gyvavimo metus, tačiau jai yra vadovavę tik...

Linkėdami gero tėvai daro vieną klaidą: kokio produkto nereikėtų duoti vaikams iki metų (1)

JAV pediatrijos akademija (AAP) pakoregavo seniau patvirtintas rekomendacijas, kaip tinkamai maitinti...

Kol ministerija ruošiasi persikraustymui, iš jos bėga darbuotojai

Sausį Kaune, pasak Lietuvos „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, duris atvers Žemės ūkio...

Žymiam fotografui teko teisintis dėl žodžių apie asocialus: „niekas nepasikeis, kol jiems bus leidžiama daugintis“ (311)

„Niekas nepasikeis, kol tiems asocialams leidžiama daugintis. Jeigu galėčiau pakeisti, tai...