Pirštų antspaudai, akies rainelė, veidas – puikūs tapatybės nustatymo elementai. Pirštų pagalvėlių raštų mūsų prašoma gaminant asmens dokumentą, nusikaltimo vietoje policija ant įkalčių taip pat ieško prisilietimo žymių nusikaltėlio atpažinimui. Žmogaus atpažinimo technologijos vadinamos biometrika. Viena pirmųjų, sukūrusių veido atpažinimo biometrikos technologiją, yra lietuvių įmonė „Neurotechnology“. Šiandien jos paslaugos verslo ir viešojo administravimo sektoriaus naudojamos visame pasaulyje – nuo kaimyninės Lenkijos iki tolimosios Indonezijos.
MegaMatcherSDK produktas
© Organizatorių archyvas

Tiesa, įkurdami įmonę Algimantas Malickas ir du jo bendraminčiai nemanė, jog ji taps viena iš biometrikos lyderių. Įmonės įkūrėjas pasakoja, kad jam nuo pat vaikystės įdomiausia buvo žmogaus smegenų veikla. Įmonės idėja, kaip ir išduoda jos pavadinimas – „Neurotechnologija“ – buvo sujungti informacines technologijas ir žmogaus smegenis.„Dar mokydamasis universitete ieškojau, ką galėčiau nuveikti šioje srityje. Neurokibernetikos laboratorijoje gavau galimybę dirbti kompiuteriu, tad neuronų tinklus modeliuodavau dienomis ir naktimis. Baigęs mokslus įsidarbinau Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute ir jau greitai su dviem kolegomis įkūrėme „Neurotechnologiją“, – pasakoja A. Malickas.Matematikos ir informatikos institutas, kuriame dirbo įmonės įkūrėjai, prisidėjo prie jaunos įmonės plėtros – suteikdavo patalpas, kitą reikalingą infrastruktūrą, išleisdavo jaunuolius į tarptautines konferencijas.Vis dėlto neuronų tinklai Lietuvos rinkos nedomino. Iš pradžių įmonė klientų neturėjo, tad pinigų praktiškai neuždirbo. Galiausiai A. Malicko bendraminčiai išvyko į užsienį, o jis pats liko dirbti su biometrika. „Neuronų tinklai – labai gražu, tačiau, kad verslas gyvuotų, reikia, kad kažkas mokėtų už paslaugas. Būtent pirštų antspaudų ir akies rainelės atpažinimo technologijos man atrodė artimos neuronų tinklams, be to, pamaniau, jog tai gali turėti komercinį pritaikymą“, – pasakoja A. Malickas.

Piršto atspaudų palyginimas
Piršto atspaudų palyginimas
© Organizatorių archyvas

Biometrika - tai technologijų sritis, kurioje, taikant automatinius metodus, stebimasis žmogus identifikuojamas, tikrinamas arba analizuojamas pagal fiziologines ar elgsenos charakteristikas.Lietuvoje atsiradus internetui įmonės kūrėjui pavyko apie teikiamas paslaugas papasakoti platesnei rinkai. Tai padėjo – 1997-aisiais, anot A. Malicko, atsirado pirmieji pirkėjai iš Brazilijos. Tačiau jis priduria, kad septyneri metai nuo įmonės įkūrimo iki sėkmingos jos veiklos neprabėgo veltui: „Europoje buvome vieni pirmųjų, ėmusių kurti biometrines technologijas. Kai atsirado paklausa – apie 1998 - 2000 metus – mes jau turėjome savo sistemą ir buvome pasiruošę. Per šiuos metus ne tik mokėmės, bet ir kūrėme realius produktus“, – tvirtina A. Malickas.Šiandien „Neurotechnology“ biometrikos galimybės – dar platesnės. Įmonė daug dirba su veido atpažinimo technologijomis. Pasak įmonės vadovo Irmanto Naujiko, klientus jos itin domina, o naudojamos yra net kasdieniams tikslams, tokiems kaip laiko kontrolė (kiek laiko darbuotojas praleido darbo vietoje), įėjimo kontrolė (tik atpažinto veido savininkas įleidžiamas į saugomą teritoriją).SentiBotics robotas
SentiBotics robotas
© Organizatorių archyvas

Daugiausiai „Neurotechnology“ atpažinimo technologijos naudojamos pasienio kontrolėje, išduodant pasus bei tapatybės korteles ir net balsavimo sistemose. Pastarosios, aiškina I. Naujikas, yra ypač populiarios besivystančiose šalyse: „Pas mus įprasta, kad kiekvienas turi pasą arba tapatybės kortelę, tačiau kitur kai kurie žmonės kartais ir iki pilnametystės gyvena be jokio tapatybę įrodančio dokumento. Tai labai praverčia balsuojant, nes, naudojant biometriką, žmogus tikrai bus užregistruotas ir negalės, atėjęs dar kartą, prisistatyti kitu vardu ar nurodyti kitą adresą.

“

Po truputį biometrika ima tarnauti ir vartotojų patogumui, pavyzdžiui, išmanieji telefonai bei kompiuteriai jau siūlo galimybę savininkui naudoti veidą ar piršto antspaudą kaip saugumo priemonę.Sulaukusi sėkmės biometrikoje įmonė plečiasi: be biometrinių atpažinimo sistemų, pradėta domėtis ir kurti robotikos, dirbtinio intelekto įrenginius, užsiimti vaizdo atpažinimo sistemomis, 3D spausdinimo technologijomis.3D printeris
3D printeris
© Organizatorių archyvas

„Neurotechnology“ vadovas tiki, kad Lietuva – inovatyvi šalis. Vis dėlto čia aukštųjų technologijų rinka nėra didelė, o prekės dažniausiai kuriamos eksportui. Štai kodėl dalis lietuvių taip nustemba, sužinoję, kad vienas ar kitas modernus produktas kuriamas būtent mūsų šalyje.


Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75640039

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (371)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (91)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (177)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Skvernelio reitingus gali sudeginti ne tik kova su kainomis (186)

Kainos – maisto, šildymo, komunalinių paslaugų – yra pirmo svarbumo reikalas Lietuvos...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (53)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (77)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (7)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (24)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (6)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...