Daugiau nei prieš 25 metus susibūrusi nedidelė kūrybingų ir drąsių fizikų – inžinierių grupelė šiandien „Eksplos“ vardu gamina lazerius ir jų sistemas, kuriomis naudojasi prestižinių universitetų tyrimų centrai ir tarptautinės kompanijos. Produktai pritaikomi medžiagų mikroapdirbimo, kosmoso tyrinėjimų, medžiagotyros, chemijos, medicinos ir daugybėje kitų sričių. Mokslinių lazerių kategorijoje „Ekspla“ net yra pelniusi lazerių industrijai skirtą „Oskarą“.
Darbas su lazeriais
© Organizacijos nuotr.

Gamina ir sprogmenų aptikimui skirtus lazerius

„Eksplos“ pažangius lazerius, jų sistemas ir susijusią įrangą mokslui bei pramonei naudoja NASA, „Hitachi“ bei „Samsung“. Jie įmonės inovacijas perka išmaniųjų telefonų stiklų pjaustymui arba, pavyzdžiui, mėnulio uolienų tyrimams. Komandos sukurtos lazerinės technologijos taip pat pritaikomos medicininiams vėžio tyrimams arba tatuiruočių naikinimui.

Kalbintas generalinis įmonės direktorius Kęstutis Jasiūnas teigia, kad bendrovės produktų galima rasti daugiau nei 60 pasaulio šalių. Iš 90 proc. eksportuojamų lazerių ir jų sistemų, kai kurie gaminiai atsiduria žymiausiuose visų žemynų institutuose, tyrimų centruose ir universitetuose. Įmonės gaminiais naudojasi Kembridžo (Jungtinė Karalystė) ar Harvardo (JAV) universitetai, didžiausia pasaulyje dalelių fizikos laboratorija CERN (Šveicarija), NASA (JAV) ir t.t.

Visgi vienas didžiausių pastarųjų metų laimėjimų – su partneriais išvystyta viena galingiausių pasaulyje lazerių sistema, kurios gamybai inovatorių komanda naudojo ne bet ką, o Lietuvoje sukurtą ir ištobulintą technologiją. 4 mln. eurų vertės lazeris tarnauja ir kaip Lietuvos vizitinė kortelė tarptautinėje arenoje.

„Mūsų įmonė „ELI-ALPS“ laboratorijoms Vengrijoje drauge su partneriais, moksline-gamybine firma „Šviesos konversija“, sukūrė sistemą, kuri yra išskirtinė keliais aspektais – pirma, tai yra viena galingiausių sistemų pasaulyje, generuojančių 10 femtosekundžių (viena femtosekundė yra 1015 sekundės dalis) ir trumpesnius impulsus; kitas ypatumas – ji pagaminta naudojant lietuvių išrastą technologiją“, – įmonei ir Lietuvai svarbų projektą aiškina direktorius.

Mokslo ir kūrybos indėlis buvo įvertintas ir pasaulinės reikšmės apdovanojimu, kuris lazerių mokslininkų elite yra vadinamas tiesiog „Oskaru“.

„Esame pirmoji Rytų ir Centrinės Europos įmonė, kurios sukurta sistema buvo pripažinta geriausia mokslinių lazerių kategorijoje ir apdovanota „Oskaru“ 2011 metais San Franciske (JAV) vykusiuose apdovanojimuose „Prism Awards for Photonics Innovation“.

Sėkmės istorija prasidėjo Vilniaus laboratorijose

Kaip Lietuvoje gimė tiek daug visame pasaulyje žinomų lazerių technologijų? „Eksplos“ mokslininkų pavyzdys rodo, kad didelių finansinių pajėgumų sėkmės istorijai sukurti nereikia.
Kalbintas direktorius pabrėžia – pradžioje inovatorių komandą vienijo idėja, kuriai išvystyti užteko drąsos ir kūrybiškumo.

Darbas su lazeriais
Darbas su lazeriais
© Organizacijos nuotr.

„Būtina ryžtingai prisiimti riziką panaudojant ne visada iki galo išbandytus technologinius sprendimus bei suvokti, kad neigiamas rezultatas irgi yra rezultatas, iš kurio galima pasimokyti. Mūsų dinamiškoje ir pastoviai naujovių reikalaujančioje rinkoje kitaip neišgyvensi.“

Būsimasis „Eksplos“ branduolys iš pradžių dirbo įvairiose Vilniaus laboratorijose ir kūrė dar neregėtus prietaisus tiek saviems tyrimams, tiek ir pagal kitų tyrėjų užsakymus. Tiesa, išskirtinis dėmesys visada buvo skiriamas lazerių technologijoms, teigia K. Jasiūnas.

Įmonės vadovas pasakoja, kad sėkmingai pasirodę parodoje Miunchene jie buvo pastebėti japonų kompanijos, kuri 1993 m. pirmoji įsigijo „Eksplos“ produkciją (tuo metu lazeriai buvo vienintelė produkcija, kuri iš Lietuvos buvo eksportuojama į šią valstybę). Dauguma pradžioje dirbusių inžinierių iki šiol yra „Eksplos“ gretose, o japonai iki šiol perka įmonės lazerius.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75593339

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvių restorane Amerikoje klientai cepelinus valgo su kečupu (59)

Keliaudamas po Čikagos priemiesčius DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas rado...

„Mamos iškrypėlės“ ieškojęs vilnietis įkliuvo policijai: namuose – šokiruojantys įkalčiai (67)

Slapti pomėgiai įklampino teisėsaugai gerai žinomą vilnietį – anksčiau dėl įvairių...

Įspūdingi lėktuvų prototipai: tikras monstras ir nė vieno keleivio salone nepasveikinęs orlaivis (5)

Lėktuvų gamintojai per visą aviacijos istoriją sukūrė įspūdingų orlaivių, ir nors daugelis...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Verygos ir kepeniai Lietuvai reikalingi kaip lietus Gedimino kalnui (322)

„Veryga atsitraukia..." – žodžiai, kurių šią savaitę laukė Lietuva, kaip reikiant suerzinta...

Vilniuje policijos automobilis pateko į avariją: liudininkai teigia, kad lėkė neįjungę švyturėlių (7)

Šeštadienio vakarą Vilniuje Liepkalnio gatvėje policijos automobilis „VW Caddy“ rėžėsi į...

Diplomai ir sunkus darbas nepadėjo - dabar gelbsti Lenkija, Baltarusija ir nukainoti produktai (331)

Gauna jogurtą paskutinę jo galiojimo dieną ir valgo visą savaitę, drabužių ieško tik dėvėtų...

Želionio metimai mačo pabaigoje paskandino „Lietuvos rytą“ (41)

Klaipėdos „Neptūno“ (9-3) komanda „Betsafe-LKL“ čempionate iškovojo saldžią pergalę...

Nacionalinė „Stebuklo“ premjera sudomino ir žinomus žmones (2)

Šeštadienio vakarą „Scanoramos“ lankytojai sugužėjo į ilgai lauktą ir žiūrovų...

Gyvai / „Bushido Hero‘s“ turnyras: ringą Vilniuje drebina geriausi Lietuvos kovotojai (6)

Šeštadienį vakare geriausi Lietuvos kovotojai Vilniaus „Siemens“ arenoje stoja ginti savo...

Neįtikėtina: praradęs teisę vairuoti pareigūnas spjovė į KET – toliau vairavo ir net gaudavo pinigų (70)

Dėl šiurkščių Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų teisę vairuoti dvejiems metams...