Išmanieji drabužiai, galintys organizmą aprūpinti vitaminu E arba mažinti celiulitą, kadaise galėjo sudominti tik didžiausius fantastikos mėgėjus. Dabar tokie inovatyvūs gaminiai užsienio ir lietuvių mokslininkų pagalba kuriami Garliavoje, įmonės „Garlita“ fabrike. Įmonės gaminami rūbai aukštųjų technologijų dėka gali padėti netgi karo zonoje.
"Garlita"
© Organizatorių nuotr.

Rūbai, mažinantys celiulitą

Lietuviška tekstilės gamintoja be tradicinių trikotažo gaminių kuria inovatyvią aprangą, kurią naudoja ne vienos NATO valstybės kariuomenė. Įmonė bendradarbiauja su austrų, danų ir šveicarų mokslininkais, o taip pat buria lietuvių inovatorių komandą.

10 tūkst. gyventojų turinčioje Garliavoje įsikūrusi įmonė pirmoji Europoje trikotažo aprangos gamybos procese pritaikė žaliavas su nanotechnologijomis. Jos leidžia sukurti unikaliomis savybėmis pasižyminčius megztinius. Pavyzdžiui, vitaminu E prisotintas megztinis, skirtas kariams, tarnaujantiems povandeniniuose laivuose, kuriuose kasdien jaučiamas saulės spindulių trūkumas; ultravioletinę apsaugą turinčius megztinius NATO šalys perka kariams, vykstantiems į karšto klimato šalis, tokias kaip Irakas, Afganistanas.

Lietuvos mokslininkų dėka „Garlita“ pasauliui taip pat gali pristatyti tokius drabužius, kuriuos nešiojant naikinamas celiulitas. „Pagaminome anticeliulitinį gelį, kuris gamybos proceso metu integruojamas į megztą trikotažą. Liečiantis su kūnu prakaitas išardo gelio nano detales, patenka ant odos ir jo savybės mažina celiulitą“, – inovaciją aiškina įmonės direktorius Juozas Martikaitis.

Mokslo ir verslo partnerystė naudinga abiems pusėms

Nuo 1970 m. veikiančios įmonės direktorius pasakoja, kad didžiausias iššūkis – suburti profesionalius žmones, galinčius sėkmingai dirbti vienoje komandoje. „Sunkiausia yra suburti kolektyvą, kurį jungtų vienas tikslas. Komanda, gebanti koncentruotai ir tikslingai dirbti, skatina efektyviau pasirodyti ir kitus darbuotojus. Jauni specialistai, baigę magistrantūrą arba doktorantūrą, savo entuziazmu ypač prisidėjo prie sėkmingos įmonės veiklos“, – džiaugiasi J. Martikaitis.

"Garlita" direktorius Juozas Martikaitis
"Garlita" direktorius Juozas Martikaitis
© Organizatorių archyvas

Reikalingų specialistų toli ieškoti nereikia – juos puikiai paruošia Lietuvos universitetai. Pašnekovas teigia, kad Kauno technologijos universitetas (KTU) yra vienintelis universitetas Baltijos valstybėse, galintis paruošti įmonei reikalingus lengvosios pramonės ir aprangos specialistus bei turintis įmonei reikalingas laboratorijas.

„Mūsų specialistų komandoje beveik visi yra baigę KTU lengvosios pramonės ir aprangos fakultetą, šiuo metu taip pat padaugėjo mechatronikos specialistų. Galima drąsiai teigti, kad visi Lietuvoje išsilavinimą įgavę specialistai yra puikūs“.

Nors aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų netrūksta, didesnė problema, anot direktoriaus, yra mažėjantis gamyboje dirbančių specialistų skaičius. Išėjusių darbuotojų nėra kuo pakeisti, todėl bandoma darbo jėgos trūkumo problemą išspręsti technologiškai.

„Planuojame projektą drauge su KTU mechatronikos fakultetu. Mokslininkų pagalba stengsimės robotizuoti gamybos procesus, kurie padėtų išvengti kvalifikuotų gamybos darbuotojų trūkumo. Sieksime automatizuoti sunkius rankų darbo reikalaujančius procesus, pavyzdžiui, siuvimą“, – tikisi pašnekovas.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75602071

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš byrančio lėktuvo krito 3 km ir išgyveno: atrodžiau kaip zombis žaizdose po oda išsirito dešimtys kirmėlių (53)

Septyniolikmetė Juliane Koepcke matė, kaip jos mamą galinga jėga išsiurbė lauk iš skrydžio...

Dėl lėktuvo gedimo prezidentė neišskrido į 100-mečio iškilmes Latvijoje (119)

Lietuvos delegacija, vadovaujama Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto...

Dagys: jei 50 proc. paėmimų iš šeimų nepasiteisina, tai 50 proc. vaikų traumuoti be reikalo (157)

Visuomenei įsiaudrinus dėl kauniečių šeimos, iš kurios buvo paimti du vaikai, situacijos,...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (126)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (509)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (67)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti (7)

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

Goda Alijeva pirmajame interviu po skyrybų: stengiausi išgelbėti šeimą, bet nepavyko (29)

Skyrybų metu visuomet dūžta širdys, o kai esi viešas žmogus ir tavo asmeninį gyvenimą po...

Sinoptikė papasakojo, kokie orai mūsų laukia kitą savaitę (9)

Sekmadienį saulę išvysime retai, per daugelį šalies rajonų praslinks lietaus debesys, kai kur...