Išmanieji drabužiai, galintys organizmą aprūpinti vitaminu E arba mažinti celiulitą, kadaise galėjo sudominti tik didžiausius fantastikos mėgėjus. Dabar tokie inovatyvūs gaminiai užsienio ir lietuvių mokslininkų pagalba kuriami Garliavoje, įmonės „Garlita“ fabrike. Įmonės gaminami rūbai aukštųjų technologijų dėka gali padėti netgi karo zonoje.
"Garlita"
© Organizatorių nuotr.

Rūbai, mažinantys celiulitą

Lietuviška tekstilės gamintoja be tradicinių trikotažo gaminių kuria inovatyvią aprangą, kurią naudoja ne vienos NATO valstybės kariuomenė. Įmonė bendradarbiauja su austrų, danų ir šveicarų mokslininkais, o taip pat buria lietuvių inovatorių komandą.

10 tūkst. gyventojų turinčioje Garliavoje įsikūrusi įmonė pirmoji Europoje trikotažo aprangos gamybos procese pritaikė žaliavas su nanotechnologijomis. Jos leidžia sukurti unikaliomis savybėmis pasižyminčius megztinius. Pavyzdžiui, vitaminu E prisotintas megztinis, skirtas kariams, tarnaujantiems povandeniniuose laivuose, kuriuose kasdien jaučiamas saulės spindulių trūkumas; ultravioletinę apsaugą turinčius megztinius NATO šalys perka kariams, vykstantiems į karšto klimato šalis, tokias kaip Irakas, Afganistanas.

Lietuvos mokslininkų dėka „Garlita“ pasauliui taip pat gali pristatyti tokius drabužius, kuriuos nešiojant naikinamas celiulitas. „Pagaminome anticeliulitinį gelį, kuris gamybos proceso metu integruojamas į megztą trikotažą. Liečiantis su kūnu prakaitas išardo gelio nano detales, patenka ant odos ir jo savybės mažina celiulitą“, – inovaciją aiškina įmonės direktorius Juozas Martikaitis.

Mokslo ir verslo partnerystė naudinga abiems pusėms

Nuo 1970 m. veikiančios įmonės direktorius pasakoja, kad didžiausias iššūkis – suburti profesionalius žmones, galinčius sėkmingai dirbti vienoje komandoje. „Sunkiausia yra suburti kolektyvą, kurį jungtų vienas tikslas. Komanda, gebanti koncentruotai ir tikslingai dirbti, skatina efektyviau pasirodyti ir kitus darbuotojus. Jauni specialistai, baigę magistrantūrą arba doktorantūrą, savo entuziazmu ypač prisidėjo prie sėkmingos įmonės veiklos“, – džiaugiasi J. Martikaitis.

"Garlita" direktorius Juozas Martikaitis
"Garlita" direktorius Juozas Martikaitis
© Organizatorių archyvas

Reikalingų specialistų toli ieškoti nereikia – juos puikiai paruošia Lietuvos universitetai. Pašnekovas teigia, kad Kauno technologijos universitetas (KTU) yra vienintelis universitetas Baltijos valstybėse, galintis paruošti įmonei reikalingus lengvosios pramonės ir aprangos specialistus bei turintis įmonei reikalingas laboratorijas.

„Mūsų specialistų komandoje beveik visi yra baigę KTU lengvosios pramonės ir aprangos fakultetą, šiuo metu taip pat padaugėjo mechatronikos specialistų. Galima drąsiai teigti, kad visi Lietuvoje išsilavinimą įgavę specialistai yra puikūs“.

Nors aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų netrūksta, didesnė problema, anot direktoriaus, yra mažėjantis gamyboje dirbančių specialistų skaičius. Išėjusių darbuotojų nėra kuo pakeisti, todėl bandoma darbo jėgos trūkumo problemą išspręsti technologiškai.

„Planuojame projektą drauge su KTU mechatronikos fakultetu. Mokslininkų pagalba stengsimės robotizuoti gamybos procesus, kurie padėtų išvengti kvalifikuotų gamybos darbuotojų trūkumo. Sieksime automatizuoti sunkius rankų darbo reikalaujančius procesus, pavyzdžiui, siuvimą“, – tikisi pašnekovas.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75602071

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvių restorane Amerikoje klientai cepelinus valgo su kečupu (59)

Keliaudamas po Čikagos priemiesčius DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas rado...

„Mamos iškrypėlės“ ieškojęs vilnietis įkliuvo policijai: namuose – šokiruojantys įkalčiai (68)

Slapti pomėgiai įklampino teisėsaugai gerai žinomą vilnietį – anksčiau dėl įvairių...

Įspūdingi lėktuvų prototipai: tikras monstras ir nė vieno keleivio salone nepasveikinęs orlaivis (5)

Lėktuvų gamintojai per visą aviacijos istoriją sukūrė įspūdingų orlaivių, ir nors daugelis...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Verygos ir kepeniai Lietuvai reikalingi kaip lietus Gedimino kalnui (322)

„Veryga atsitraukia..." – žodžiai, kurių šią savaitę laukė Lietuva, kaip reikiant suerzinta...

Vilniuje policijos automobilis pateko į avariją: liudininkai teigia, kad lėkė neįjungę švyturėlių (7)

Šeštadienio vakarą Vilniuje Liepkalnio gatvėje policijos automobilis „VW Caddy“ rėžėsi į...

Diplomai ir sunkus darbas nepadėjo - dabar gelbsti Lenkija, Baltarusija ir nukainoti produktai (331)

Gauna jogurtą paskutinę jo galiojimo dieną ir valgo visą savaitę, drabužių ieško tik dėvėtų...

Želionio metimai mačo pabaigoje paskandino „Lietuvos rytą“ (41)

Klaipėdos „Neptūno“ (9-3) komanda „Betsafe-LKL“ čempionate iškovojo saldžią pergalę...

Nacionalinė „Stebuklo“ premjera sudomino ir žinomus žmones (2)

Šeštadienio vakarą „Scanoramos“ lankytojai sugužėjo į ilgai lauktą ir žiūrovų...

Gyvai / „Bushido Hero‘s“ turnyras: ringą Vilniuje drebina geriausi Lietuvos kovotojai (6)

Šeštadienį vakare geriausi Lietuvos kovotojai Vilniaus „Siemens“ arenoje stoja ginti savo...

Neįtikėtina: praradęs teisę vairuoti pareigūnas spjovė į KET – toliau vairavo ir net gaudavo pinigų (70)

Dėl šiurkščių Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų teisę vairuoti dvejiems metams...