Išmanieji drabužiai, galintys organizmą aprūpinti vitaminu E arba mažinti celiulitą, kadaise galėjo sudominti tik didžiausius fantastikos mėgėjus. Dabar tokie inovatyvūs gaminiai užsienio ir lietuvių mokslininkų pagalba kuriami Garliavoje, įmonės „Garlita“ fabrike. Įmonės gaminami rūbai aukštųjų technologijų dėka gali padėti netgi karo zonoje.
"Garlita"
© Organizatorių nuotr.

Rūbai, mažinantys celiulitą

Lietuviška tekstilės gamintoja be tradicinių trikotažo gaminių kuria inovatyvią aprangą, kurią naudoja ne vienos NATO valstybės kariuomenė. Įmonė bendradarbiauja su austrų, danų ir šveicarų mokslininkais, o taip pat buria lietuvių inovatorių komandą.

10 tūkst. gyventojų turinčioje Garliavoje įsikūrusi įmonė pirmoji Europoje trikotažo aprangos gamybos procese pritaikė žaliavas su nanotechnologijomis. Jos leidžia sukurti unikaliomis savybėmis pasižyminčius megztinius. Pavyzdžiui, vitaminu E prisotintas megztinis, skirtas kariams, tarnaujantiems povandeniniuose laivuose, kuriuose kasdien jaučiamas saulės spindulių trūkumas; ultravioletinę apsaugą turinčius megztinius NATO šalys perka kariams, vykstantiems į karšto klimato šalis, tokias kaip Irakas, Afganistanas.

Lietuvos mokslininkų dėka „Garlita“ pasauliui taip pat gali pristatyti tokius drabužius, kuriuos nešiojant naikinamas celiulitas. „Pagaminome anticeliulitinį gelį, kuris gamybos proceso metu integruojamas į megztą trikotažą. Liečiantis su kūnu prakaitas išardo gelio nano detales, patenka ant odos ir jo savybės mažina celiulitą“, – inovaciją aiškina įmonės direktorius Juozas Martikaitis.

Mokslo ir verslo partnerystė naudinga abiems pusėms

Nuo 1970 m. veikiančios įmonės direktorius pasakoja, kad didžiausias iššūkis – suburti profesionalius žmones, galinčius sėkmingai dirbti vienoje komandoje. „Sunkiausia yra suburti kolektyvą, kurį jungtų vienas tikslas. Komanda, gebanti koncentruotai ir tikslingai dirbti, skatina efektyviau pasirodyti ir kitus darbuotojus. Jauni specialistai, baigę magistrantūrą arba doktorantūrą, savo entuziazmu ypač prisidėjo prie sėkmingos įmonės veiklos“, – džiaugiasi J. Martikaitis.

"Garlita" direktorius Juozas Martikaitis
"Garlita" direktorius Juozas Martikaitis
© Organizatorių archyvas

Reikalingų specialistų toli ieškoti nereikia – juos puikiai paruošia Lietuvos universitetai. Pašnekovas teigia, kad Kauno technologijos universitetas (KTU) yra vienintelis universitetas Baltijos valstybėse, galintis paruošti įmonei reikalingus lengvosios pramonės ir aprangos specialistus bei turintis įmonei reikalingas laboratorijas.

„Mūsų specialistų komandoje beveik visi yra baigę KTU lengvosios pramonės ir aprangos fakultetą, šiuo metu taip pat padaugėjo mechatronikos specialistų. Galima drąsiai teigti, kad visi Lietuvoje išsilavinimą įgavę specialistai yra puikūs“.

Nors aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų netrūksta, didesnė problema, anot direktoriaus, yra mažėjantis gamyboje dirbančių specialistų skaičius. Išėjusių darbuotojų nėra kuo pakeisti, todėl bandoma darbo jėgos trūkumo problemą išspręsti technologiškai.

„Planuojame projektą drauge su KTU mechatronikos fakultetu. Mokslininkų pagalba stengsimės robotizuoti gamybos procesus, kurie padėtų išvengti kvalifikuotų gamybos darbuotojų trūkumo. Sieksime automatizuoti sunkius rankų darbo reikalaujančius procesus, pavyzdžiui, siuvimą“, – tikisi pašnekovas.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_75602071

Kurkite inovatyvius produktus ir paslaugas, pasinaudodami mokslo ir studijų institucijų žiniomis ir patirtimi!

Finansavimas techninių galimybių studijoms bei ankstyvosios stadijos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPĮ) projektams  – priemonė INOVACINIAI ČEKIAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Jūsų įmonė vykdo MTEPĮ veiklą? Pasinaudokite ES priemonių galimybėmis verslo plėtrai

Finansavimas darbuotojų mokymams ir technologinių įgūdžių tobulinimui užsienio MTEPĮ centruose bei MTEPĮ veiklas vykdančiose įmonėse – priemonė INOSTAŽUOTĖ (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, MTEPĮ infrastuktūrai bei naujų produktų ir technologijų sertifikavimui – priemonė INTELEKTAS. BENDRI MOKSLO-VERSLO PROJEKTAI (daugiau informacijos ieškokite Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas išradimų patentavimui bei dizaino registravimui tarptautiniu mastu – INOPATENTAS (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Finansavimas dalyvavimui tarptautiniuose MTEPĮ renginiuose – priemonė INOCONNECT (daugiau Ūkio ministerijos ir ES INVESTICIJOS svetainėse).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (434)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Kiek eurų padidės alga, jeigu valdantieji pakeis jos skaičiavimą (48)

Apie būsimas mokestines permainas visuomenę žadama informuoti iki balandžio 10 d. Tačiau jau...

Pasakė, ko laukti per Velykas: artėjantis savaitgalis liks tik malonus prisiminimas (28)

Nors pastarosiomis dienomis, atrodo, į Lietuvą vėl sugrįžo vėsūs orai , artėjantis...

Apsilankė Lenkijos restoranuose: čia skaniai pavalgyti galima už 1 eurą (133)

Daug lietuvių važinėja į Lenkiją apsipirkti, bet netrukus gali pradėti ir skraidyti į šią...

Buvęs CŽA vadas: Trumpas bijo Putino (115)

Buvęs JAV Centrinės žvalgybos agentūros ( CŽA ) vadovas Johnas Brennanas davė suprasti, kad...

Į parduotuvę Šiauliuose įvažiavo moters vairuojamas automobilis išdaužė vitrinos stiklą, išvartė skalbimo mašinas (10)

Šiauliuose, Tilžės g., į buitinės technikos prekių parduotuvę įvažiavo automobilis „Volvo“.

NASA tyrinėja paslaptingas dangaus šviesas (4)

Prieš maždaug trejus metus astronomų mėgėjų bendruomenėje pasklido žinia apie visiškai naujo...

Donatas Montvydas pasipiktino: mano vardu naudojamasi neteisėtai (13)

Ketvirtadienio rytą pranešus apie tai, kad festivalyje „Karklė Live Music Beach 2018" pasirodys...

Mitai apie vandenį: ar nedarote klaidų jį gerdami? (18)

Kasmet kovo mėnesio 22-ąją pasaulyje minima Vandens diena . Apie jo naudą organizmui girdima...

Grybauskaitė: Lietuva svarsto išsiųsti iš šalies rusų šnipus po diplomatine priedanga (592)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuva svarsto išsiųsti iš šalies...