Patyrę renovacijos administratoriai tikina,kad daugiabučiai, kuriuose nėra centrinio šildymo, gali visavertiškai dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje ir pasiekti 40 proc. ar net didesnius šilumos sutaupymus.
© BETA nuotr.

To įrodymas – krosneles, dujinius katilus arba kitokią netipinę šildymo sistemą naudojantys jau renovuoti daugiabučiai įvairiuose Lietuvos miestuose, kurie įrodė, kad renovacija kuo puikiausiai tinka ir nestandartiniams namams.

„Pečiukai“ renovacijai nesutrukdė

Renovacijos ekspertai sako, kad gyventojams, turintiems kitokią, nei centrinę šildymo sistemą, nerimauti dėl kokybiško šildymo sistemos modernizavimo neverta. Lietuvoje jau renovuotas ne vienas daugiabutis, turintis nestandartinę šildymo sistemą.

„Kitokia šildymo sistema tikrai neturėtų gąsdinti renovacijai pasiryžusių namų“, – tvirtai sako Ignalinos rajono daugiabučių administratoriaus atstovas Aleksandr Dolgov. Tarp 74 Ignalinos rajone atnaujintų daugiabučių – net 7 turi koklinius pečius.

„Problemų nebuvo nei perkant rangos darbus, nei įgyvendinant renovaciją. Rangovai noriai dalyvavo konkurse renovuoti šiuos namus ir į kvietimą atsiliepta iš pirmo karto. Be to, rangovų pasiūlytos kainos buvo mažesnės nei nurodyta investicijų plane. Galiausiai – šių namų renovacija nebuvo nei brangesnė, nei ilgesnė už vykusią kituose daugiabučiuose“, – savo patirtį glaustai pristato specialistas.

Sistemą galima pakeisti į efektyvesnę

A. Dolgov teigimu, daugiabučiai, turintys nestandartinę šildymo sistemą, turi kelis pasirinkimus. Jie gali modernizuoti dabartinę sistemą arba pasirinkti kitokią energijos rūšį, efektyvesnius įrenginius.

„Renkantis, koks variantas geriausias, gyventojai turėtų įsiklausyti į renovacijos administratoriaus ir kitų ekspertų nuomonę. Pavyzdžiui, namai, turėję koklines krosnis, pasirinko kietojo kuro katilo šildymą. Tarp kitų variantų galėjo būti ir pačių pečių modernizacija, pavyzdžiui, kamino, židinių įsirengimas. Svarbu, kad nauja šildymo sistema būtų efektyvesnė ir patogesnė pačiam žmogui. Jeigu gyventojai nebenori kūrenti savo namų kietuoju kuru, puikia išeitimi gali būti elektrinis šildymas. Tuomet butuose įrengiame elektriniai radiatoriai su galimybe reguliuoti temperatūrą. Daug kam toks šildymas atrodo patogesnis. Taigi – variantų gali būti labai įvairių ir galutinis sprendimas priklauso nuo pačių gyventojų norų bei galimybių“, – pabrėžia pašnekovas.

Visoje šalyje renovaciją administruojančios įmonės renovacijos projektų vadovas Kauno regionui Mindaugas Ramelis pastebi, kad dažnas pasirinkimas tarp netipinę šildymo sistemą turinčių namų – dujinis šildymas. „Pasitaikė atvejis, kai pertvarkant netipinę sistemą, gyventojai pageidavo, kad prireikus, daugiabutį galima būtų prijungti prie centrinio šildymo, – taigi ir šilumos punktas, ir vamzdynai buvo modernizuoti laikantis šio pageidavimo“, – dėsto M. Ramelis.

Kokybės kontrolė – įprasta

Abu renovacijos ekspertai atkreipia dėmesį, kad nestandartinį daugiabutį atnaujinantys gyventojai neturėtų baimintis dėl darbų kokybės – rangovų, mokančių dirbti su tokių sistemų atnaujinimu, yra.

„Atnaujinant ir standartines, ir nestandartines šildymo sistemas viskas priklauso nuo rangovo. Jeigu jis gerai atlieka savo darbą, nėra skirtumo su kokia sistema dirbama – darbai atliekami kokybiškai ir laiku, atsižvelgiant į gyventojų bei kitų renovacijos dalyvių pastabas“, – dėsto A. Dolgov.

M. Ramelis akcentuoja techninio prižiūrėtojo darbo svarbą. „Kaip ir modernizuojant bet kurį daugiabutį, didžiulį vaidmenį renovacijos kokybei turi techninis prižiūrėtojas ir tai, kaip jis atlieka savo pareigas. Tai, kokia konkrečiai šildymo sistema atnaujinama, neturi didesnės reikšmės“, – pabrėžia renovacijos ekspertas.

Sutaupymai stebina net pačius gyventojus

Daugiabučių administratoriaus atstovas pasakoja, kad šilumos energijos sutaupymai neretai nustebina ir pačius nestandartinių namų gyventojus.

„Pasiekiami 40 proc., ir dar didesni šilumos sutapymai. Pavyzdžiui, viena daugiabučio gyventoja po renovacijos pasakojo, kad malkų kiekio, kurio reikėdavo vienai žiemai, dabar užtenka dviems. Juokdamasi prisipažino, kad turėjo iš naujo mokytis kūrenti savo pečių. Džiaugiasi ir elektrinį šildymą modernizavę daugiabučiai – jeigu trijų kambarių buto šildymui prieš renovaciją reikėdavo maždaug 2000 kilovatvalandžių (kWh), tai po renovacijos – tik 600 kWh “, – sutaupymų pavyzdžius vardija A. Dolgov.

Užsakymo nr.: PT_74422820

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip išsirinkti ir nuomai tinkamą būstą

Šiame straipsnyje kalbėsime apie pasirengimo nuomai etapą nuo objekto paieškos iki įsigijimo...

A. Kilkaus pėdsakais: kas tas žmogus, įtariamas jo dingimu (72)

Mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus artimieji beveik neabejoja, kad vienas paskutinių...

Lauko tualetus griauti skuba ne visi: vien už pažiūrėjimą kavinė ima po 5 eurus (24)

Menininkė Jurgita Minderytė-Motiekaitė, kartu su vyru Arūnu atidariusi pirmąjį namų restoraną...

Kuršėnuose neaiškus sprogimas sugriovė dalį namo (11)

Pirmadienio vakarą, apie 19 val., Kuršėnuose, Parko g., name įvyko sprogimas . Pirminiais...

„Lidl“ bėdos nesibaigia nutrintais kryžiais (115)

Prekybos tinklas „Lidl“ , reklamai naudojamas nuotraukas su nuo Kauno bažnyčių nutrintais...

Panika dėl nesaugaus interneto: patarimai norintiems apsaugoti savo duomenis (4)

WPA2 protokolas buvo laikomas saugiu beveik 13 metų. Bent jau iki šio savaitgalio, kai šiame...

Kremliaus ruporas bando pasinaudoti ir J. Statkevičiumi: paskelbė skandalingą interviu (1218)

Kremliaus ruporas „Sputnik Litva“ ėmėsi ir garsaus Lietuvos dizainerio Juozo Statkevičiaus....

M. Šešelgytė. ES saugumo ir gynybos politikos ateitis: tarp ekonominio racionalumo ir nacionalinių sentimentų? (5)

2003 m. ES Saugumo strategija skelbė: „Europa dar niekada nebuvo tokia turtinga, saugi ir laisva....

Rusijos draugas aktorius G. Depardieu išsikrausto iš Belgijos (8)

Į keblią finansinę padėtį patekusio prancūzų aktoriaus Gerard'o Depardieu (Žeraro Depardjė)...

5 paslaptys, kaip rudenį išlikti ryškioms (3)

Po tokios spalvotos ir seniai nematytos ryškios Bobų vasaros, ateina tas periodas, kai nebesiskiria...