2015-2016 m. Lietuvoje pastatų šiltinimui daugiausiai naudotas polistireninio putplastis ir mineralinė vata. Mokslininkai ir renovacijos ekspertai sutinka, kad šios statybinės medžiagos – geriausios pastatų šiltinimui, tačiau atkreipia dėmesį, kad renkantis fasadą ir šiltinant pastatus reikia žinoti kelis svarbius dalykus apie kiekvieną iš šių medžiagų.
Renovuotas daugiabutis Kretingos g. 61, Klaipėdoje
Renovuotas daugiabutis Kretingos g. 61, Klaipėdoje
© Organizatorių nuotr.

Pigiausias fasado šiltinimo būdas – saugus

Skaičiuojama, kad 63 proc. apšiltinamų pastatų šiltinami polistireniniu putplasčiu. Didžiąją dalį taip apšiltintų pastatų sudaro daugiabučiai, dalyvaujantys Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje ir pasirinkę tinkuojamą pastatų šiltinimo sistemą. Polistireninio putplastis itin populiarus šiltinant namus ir kitose Europos valstybėse.

„Šiluma išeina iš pastatų per išorines atitvaras ir norint ją sulaikyti, reikia gerinti būtent išorinių atitvarų šilumos parametrus, gerinti izoliaciją, tuo pat metu nebloginant komforto. Išorinių sienų šiltinimo būdai yra gerai žinomi ir šiuo metu šiltinimo medžiagų pasiūla tokia didelė, kad net profesionalams sunku susigaudyti. Reikia pažymėti, kad ne viskas, kas tinka kosminiams aparatams, transportui, termosams, tinka pastatams. Tačiau visi sutinka, kad polistireninio putplastis – viena geriausių medžiagų pastatų šiltinimui “, – atkreipia dėmesį dr. Česlovas Ignatavičius, Polistireninio putplasčio asociacijos prezidentas bei paaiškina, kad svarbiausia šios statybinės medžiagos populiarumo priežastis – įtaka žmonių sveikatai.

„Dalis šiltinimo medžiagų, deja, turi sveikatai pavojingų cianuratų, o polistireninio putplastis žymus tuo, kad šių medžiagų skaičius jame lygus nuliui. Polistireninio putplasčio toksiškumo parametrai taip pat yra patys mažiausi. Kadangi polistireninio putplasčio tyrimai aktyviai vykdomi jau seniai, šiandien galime drąsiai sakyti, kad ši medžiaga – visiškai nekenksminga žmonių sveikatai ir tai prisideda prie jos populiarumo Europos Sąjungoje (ES), kurioje itin daug dėmesio skiriama medžiagų įtakai sveikatai“, – dėsto mokslininkas.

Mineralinė vata atlaiko laiko išbandymus

Mineralinė vata – kita medžiaga, naudojama ir tinkuojamose, ir vėdinamuose fasadų šiltinimo sistemose, taip pat nuolat yra tiriama ir bandoma, pasakoja Mineralinės vatos gamintojų asociacijos prezidentė Edita Meškauskienė. Ji atkreipia dėmesį, kad vėdinami fasadai pasižymi ilgaamžiškumu ir dideliu patvarumu: „2014-2017 m. Vokietijoje atlikti tyrimai parodė, kad mineralinė vata puikiai atlaiko laiko išbandymą. Nustatyta, kad net po 55 metų jos šiluminės savybės neblogėja.“

Tačiau ekspertė pabrėžia, kad ir vėdinamas, ir tinkuojamas fasadas yra vienodai geras pasirinkimas šiltinant pastatus – svarbiausias kriterijus renkantis, kokia medžiaga apšiltinti pastatą – gyventojų pageidavimai ir finansinės galimybės. Be to, rengiant investicijų planą ir tariantis dėl energinio efektyvumo priemonių, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į fasado šiltinimo sistemą, bet ir į kitas priemones.

„Investicijų plano B variante, kurį įprasta vadinti „brangesniu“, paprastai įrašomos ir tokios priemonės kaip balkonų stiprinimas, vėdinimo sistemos įrengimas, individualios šildymo sistemos įrengimas, vandentiekio ir geriamojo vandens vamzdynų keitimas ir t. t.“, – vardija pašnekovė ir neslepia, kad brangesnis investicijų planas vis dėlto suteikia daugiau komforto ir pasitenkinimo nei tik būtiniausių energinio efektyvumo priemonių įgyvendinimas.

„Mūsų tyrimas parodė, kad vidutiniškai skirtumas tarp pigesnio ir brangesnio investicinio plano įgyvendinimo sudaro 2050 eurų statistiniam 50 kv. m butui“, – komentuoja finansinę brangesnio pasirinkimo išraišką ekspertė.

Dėmės ant fasado nebūtinai išduoda broką

Vis dėlto, nepaisant visų šiltinimo medžiagų privalumų, Č. Ignatavičius neslepia, kad stebėdamas renovacijos procesą, pastebi, jog klaidų ir iššūkių montuojant fasadus vis dar pasitaiko, o tai ir gyventojams kelia klausimų apie renovacijos kokybę ir ilgaamžiškumą.

„Tarp dažniausių klaidų – montavimo problemos. Pavyzdžiui, jeigu ant fasado po renovacijos galima pastebėti dėmes, tai reiškia, kad šiltinimo medžiagos neteisingai pritvirtintos smeigėmis. Kitas iššūkis – dėmes prie pamatų, atsirandančios praėjus keleriems metams po modernizacijos. Tokiu atveju gyventojus gali nuraminti žinia, kad šios dėmės – ne kokybės brokas, bet mikroorganizmų sukeltos problemos ir dažniausiai atsiranda daugiabučiuose, aplink kuriuos yra medžių“, – patikina mokslininkas.

Kokybės užtikrinimui svarbus kiekvienas etapas

Fasadų montavimo problemos – ne vienintelės, su kuriomis susiduria ir renovacijos kokybę kontroliuojančios institucijos. Vienos iš jų – Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) – atstovas, Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas atkreipia dėmesį, kad renovacijos kokybę visuose etapuose turi kontroliuoti ir gyventojai, be to, renovacija – išskirtinė statybų rūšis, nes kiekvienas jos etapas turi tiesioginės įtakos rangos darbų kokybei ir galutiniam modernizacijos rezultatui.

„Renovacijos kokybės užtikrinimas prasideda jau nuo pirmojo etapo – investicijų projekto parengimo. Ypatingai svarbu, kad visos energinio efektyvumo priemonės būtų aiškios gyventojams ir įsibėgėjus renovacijos procesui, netektų vėl taisyti šio svarbaus dokumento, kurio pagrindu rengiamas techninis projektas ir nuo kurio tiesiogiai priklauso, kokie sprendiniai bus įgyvendinti renovuojant daugiabutį“, – dėsto pašnekovas.

Kokybės priežiūra – ne tik techninio prižiūrėtojo atsakomybė

Kalbėdamas apie specifines renovacijos darbų klaidas, BETA atstovas pažymi, kad kasmet renovacijos klaidų mažėja. Vis dėlto, naujausia pažeidimų statistika išduoda, kad kyla problemų užtikrinant tinkamą vėdinimą, tvirtinant fasadus. Nesusipratimų kelia ir rangovų kompetencijų trūkumas bendraujant su gyventojais.

„Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad rangovai neturėtų kreiptis į gyventojus arba į techninio projekto rengėjus, norėdami pakeisti tam tikrus techninius sprendinius. Šiuo klausimus turi spręsti administratorius, kuris yra vienas svarbiausių asmenų nustatant galimą rangos darbų broką. Jis turi atstovauti gyventojams profesionaliai, išmanyti ir teisinius, ir technologinius renovacijos aspektus, bei nepalikti rangos darbų priežiūros tik techniniam prižiūrėtojui“, – pabrėžia E. Petrauskas.

Užsakymo nr.: PT_77477013

BETA
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kertiniai renovacijos etapai, turintys daugiausiai įtakos rangos kokybei

Namams, norintiems arba jau dalyvaujantiems Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo)...

Nuo šiol rangos ir projektavimo darbus pirksime atskirai (1)

Projektavimo ir rangos darbų įsigijimas – vienas svarbiausių renovacijos žingsnių, turinčių...

Papasakojo, per kur šiluma išeina iš buto

Už Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimą atsakingos Būsto...

Papasakojo, kam geriau sekasi vadovauti renovacijai (1)

Namai, dalyvaujantys Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, gali patikėti...

Papasakojo, kokie iššūkiai laukia siekiančiųjų itin efektyvios modernizacijos (2)

Šiemet prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prisijungę namai siekia kaip...

Top naujienos

Ministerija pasiūlė datas, kada būtų galima atnaujinti grožio paslaugas, slidinėjimą ir atverti parduotuves (33)

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė siūlymą jau vasario 8 dieną leisti...

Po „AstraZeneca“ žinių – skubi ES vadovų reakcija: ar įmanoma prispausti vakcinų gamintojus (39)

Vakcinos nuo koronaviruso gamintojai „AstraZeneca“ paskelbus apie drastiškai mažinamus ES...

Gydymo įstaigas užplūdo kritę ir susižaloję – skaičiuoja net atvirus kaulų lūžius (1)

Po permainingų orų, gatves padengus ledui – gydymo įstaigas užplūdo kritę ir susižaloję....

Mokytojos papasakojo, kaip iš tiesų atrodo nuotolinis ugdymas: krūvis lenkia sveiko proto ribas (162)

Nuotolinis mokymas Lietuvos mokykloms jau ne naujiena, tačiau pedagogams vis dar lieka iššūkiu....

Paviešintas pandeminės žalos Trumpo verslo imperijai mastas: slegia daugiau nei 1 mlrd. dolerių skola

Donaldo Trumpo imperiją smarkiai paveikė uždarymai dėl koronaviruso, o pajamos iš jo...

Dėl COVID-19 Vokietija svarsto drastiškas priemones (132)

Vokietijos vyriausybė svarsto praktiškai visiškai sustabdyti skrydžius į Vokietiją, kad...

Tokio sniego dar nematėme: yra rajonų, kur medžiai griūva ant kelio kas 10 minučių (183)

Kone parą laiko sniego išbandymą kenčia dalis Lietuvos, o viena sudėtingiausių situacijų –...

Profesorius – apie prezidento sprendimą dėl Linkevičiaus ir Karoblio: aš nepamenu tokios praktikos (527)

Prezidentas Gitanas Nausėda atsisakė ambasadoriais Briuselyje ir Vašingtone skirti buvusį...

Domanto Sabonio sužadėtinė jau matuojasi vestuvinę suknelę, būsimą nuotaką sujaudino mylimojo staigmena (5)

Už Atlanto Lietuvą garsinantis krepšininkas Domantas Sabonis ir jo sužadėtinė Shashana Rosen...

Daktaras Strioga nurodė, kam labiau tikėtini šalutiniai COVID-19 vakcinos poveikiai (208)

Vakcina nuo COVID-19 , kaip ir bet kuris kitas skiepas, gali turėti šalutinį poveikį , ir tai...