Baigėsi paraiškų daugiabučiams atnaujinti pagal dar praėjusių metų spalio mėn. aplinkos ministro paskelbtą kvietimą vertinimas. Po pirminio Agentūros įvertinimo apie 10 proc. paraiškų buvo atmestos kaip neatitinkančios kvietime nurodytų sąlygų. Tolimesnės atrankos metu nustačius, jog 527 tinkamai įvertintų paraiškų poreikis investicijoms viršija maksimalią kvietime numatytą sumą, pagal kuriuos artimiausiu metu valstybės paramą daugiabučių atnaujinimui gaus ir rangos darbus galės įsigyti 313 namų.
Renovuotas daugiabutis Vasario 16-osios g. 12, Ignalina
Renovuotas daugiabutis Vasario 16-osios g. 12, Ignalina
© Organizatorių nuotr.

Sureitingavus paraiškas, buvo sudarytas pirmiausia finansuojamų projektų sąrašas, į kurį pateko 313 planuojamų atnaujinti daugiabučių, ir rezervinis sąrašas, kuriame liko 212 daugiabučių namų. Pradėta svarstyti, ar daugiabučiams, vis dar laukiantiems progos atsinaujinti, ne vertėtų imtis savarankiškos modernizacijos ir atskirų energinio efektyvumo priemonių įgyvendinimo. Renovacijos ekspertai sutinka, kad toks scenarijus tikrai įmanomas, tačiau perspėja apie kelis rimtus pavojus, kurie gali tykoti imantis savarankiškos dalinės modernizacijos.

Atnaujinti šildymo punktą ar šiltinti sienas?

Ne paslaptis, daugiausiai svarstant dalinės renovacijos galimybes vilčių dedama į šilumos punkto ir šilumos sistemos atnaujinimą. Tačiau tokios viltys daugumoje senų namų, deja, gali nepasiteisinti, pastebi statybos mokslų daktaras, ilgametis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Pastatų konstrukcijų katedros vedėjas dr. Česlovas Ignatavičius.

„Viena vertus, Vokietijos patirtis rodo, kad vien atnaujinus šilumos punktus ir šilumos sistemą galima sutaupyti apie 20 proc. šilumos. Kita vertus, net jeigu modernizuosime tik šilumos punktą, įdiegsime pačią moderniausią šilumos valdymo sistemą, nepamiršime ir šilumos tinklų bei radiatorių, vis tiek labai daug šilumos išeis pro išorines pastato atitvaras. Galbūt daugiabutis planuotų po kelerių metų apšiltinti ir sienas, pasikeisti langus, tačiau tai reikštų, kad tuos kelerius metus tektų ir toliau šildyti lauko orą. Trumpiau tariant, net atnaujinus šilumos punktą, šilumos sistemą daugiabutis ir toliau sunaudos labai daug šilumos energijos“, – pastebi ekspertas.

Be to, mokslininko teigimu, senų Lietuvos daugiabučių tyko ir kita problema. „Prie didelio šilumos energijos suvartojimo, mūsų daugiabučiai turi ir kitą augančią problemą – susidėvėjusią fasado apdailą. Tai reiškia, kad į sienas patenka drėgmė, kartu su lietaus vandeniu – ir teršalai. Be to, įmirkusi siena praleidžia dar daugiau šilumos ir blogėja ne tik pastato fizinė būklė, bet ir didėja šilumos nuostoliai. Būtent todėl, manau, kad dalinė modernizacija daugeliui daugiabučių nepadėtų. Tačiau jeigu reikėtų rinktis tarp kelių energinio efektyvumo priemonių, siūlau pirmiausia dėmesį atkreipti būtent į išorines atitvaras ir jų apšiltinimą, konstrukcijų sutvirtinimą. Jeigu kitos išeities nėra, galima imtis dalinės modernizacijos, tačiau vis gi palyginčiau ją su situacija, kai žmogus, neturėdamas pinigų dviem batams, iš pradžių įsigyja vieną, o po to – kitą“, – apgailestauja pašnekovas.

Pasirūpinti ir darbų kokybe

Daugiabučių, gaunančių valstybės paramą, modernizacijos kokybe rūpinasi ir renovacijos administratorius, ir techninis prižiūrėtojas, ir dvi valstybinės institucijos – Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Kaip rodo patirtis, visiems renovacijos dalyviams ir rangovams prireikė nemažai laiko, kol sukaupta pakankamai patirties, leidžiančios kokybiškai atnaujinti senus daugiabučius. Vienas iš pavojų imantis savarankiškos renovacijos – būtent šios patirties stoka.

„Labai svarbu užtikrinti, kad renovacijos darbus atliktų ne atsitiktiniai žmonės, o profesionalai, bei vadovautis šiltinimo taisyklėmis, leidžiančiomis kokybiškai atlikti darbus ir išlaikyti aukštus standartus“, – pabrėžia pašnekovas.

BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyrius vedėjas Edvardas Petrauskas primena, kad savarankiškai atnaujinant daugiabutį svarbu laikytis įstatymų ir negalvoti, kad savarankiška modernizacija – galimybė sutaupyti pinigų ir apeiti tam tikras taisykles – renovacija, gaunant valstybės paramą ir savarankiška renovacija negali radikaliai skirtis.

„Kad ir ką gyventojai nuspręstų daryti, jiems būtina parengti techninį darbo projektą, jį suderinti, gauti leidimą. Be to, bet kokiems statybos darbams privaloma techninė priežiūra. Tad planuotis modernizacijos biudžetą, reikėtų nusimatyti išlaidas ir šioms reikmėms. Jokių daugiabučio modernizacijos darbo savavališkai vykdyti negalima“, – primena specialistas.

Užsakymo nr.: PT_77614599

BETA
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kertiniai renovacijos etapai, turintys daugiausiai įtakos rangos kokybei

Namams, norintiems arba jau dalyvaujantiems Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo)...

Nuo šiol rangos ir projektavimo darbus pirksime atskirai (1)

Projektavimo ir rangos darbų įsigijimas – vienas svarbiausių renovacijos žingsnių, turinčių...

Papasakojo, per kur šiluma išeina iš buto

Už Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimą atsakingos Būsto...

Papasakojo, kam geriau sekasi vadovauti renovacijai (1)

Namai, dalyvaujantys Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, gali patikėti...

Papasakojo, kokie iššūkiai laukia siekiančiųjų itin efektyvios modernizacijos (2)

Šiemet prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prisijungę namai siekia kaip...

Top naujienos

Užkalnis pripažino: mano kūryba yra paveikta Indijos kvaišalų (75)

Žinoma, apie jokias nelegalias medžiagas ar receptinius sąmonę plečiančius preparatus aš...

Prokuroras įvardijo sukčių purvinus metodus: prašo kreiptis ir praradus menkiausias sumas (149)

Klaipėdos prokuroras Simonas Genys į „Delfi“ kreipėsi norėdamas įspėti apie sukčių...

Maudynių eketėje entuziastas: pas gydytojus einu tik tada, kai reikia pasikeisti vairavimo teises (66)

Spaudžiant šalčiui ne visiems norisi užsidaryti šiltuose namuose. Panevėžiečiai kaip tikri...

Stringant COVID-19 vakcinų pristatymui, SAM abejoja dėl prezidento iškelto tikslo iki vasaros vidurio paskiepyti 70 proc. gyventojų (143)

Stringant COVID-19 vakcinų pristatymui, būtų drąsu teigti, jog Lietuvai iki vasaros vidurio pavyks...

Rimas Šapauskas | D+

Rimas ir kunigas. Pokalbis su vyskupu Arūnu Poniškaičiu: nusikaltęs kunigas vis tiek lieka Bažnyčios nariu

Iš kur kyla gandai, stereotipai ir nesusikalbėjimas? Dažniausiai – iš nežinojimo. Ar tikrai...

CSKA ir „Loko“ patiesęs Maksvytis laukia darbo pasiūlymų iš Lietuvos: be abejo, domintų laida „Krepšinio zona“ (3)

Kai tris kartus per sezoną Kauno „Žalgirį“ apžaidęs Kazys Maksvytis prieš pusantrų metų...

Kineziterapeutas Žilvinas Pušnys | D+

Tai – vienas geriausių pratimų pilvo presui, bet dažnai atliekamas klaidingai: štai kaip jį daryti teisingai

Šis pratimas laikomas vienu veiksmingiausių pilvo presui . Pratimas apima daugiau nei vieną...

Laura Vagonė: man nieko niekada nereikėjo imti grožiu (107)

Ryški, drąsi ir energinga švenčių planuotoja Laura Vagonė atvira, dažnai ji veidrodyje nemato...

Šviesa tunelio gale: Dulkys dalijasi pozityvia koronaviruso statistika (200)

Lietuvai jau daugiau nei mėnesį gyvenant antrojo griežto karantino sąlygomis, sveikatos apsaugos...