Per pastarąją savaitę Lietuvoje nuvilnijusi žinia apie galimai nelegalią veisyklą, kurioje antisanitarinėmis sąlygomis laikomi gyvūnai, plačioji visuomenė liko sukrėsta, o valdžios atstovai suskubo didinti baudas už žiaurų elgesį su gyvūnais. Tačiau, kaip sako ne vienerius metus su beglobiais gyvūnais dirbančios organizacijos ir jas atstovaujantys specialistai, problema buvo žinoma jau seniai, tačiau atitinkamos institucijos prieš ją užmerkdavo akis.
Marijus Velička
Marijus Velička

Politikas ir teisininkas Marijus Velička sako, kad juokingai ir apgailėtinai atrodo Seimo nariai, kurie, norėdami įsiteikti gyvūnų mylėtojams, puola teikti įstatymų pataisas, didinančias bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais, nors iš tiesų problema yra visai kitur.

„Tokiu būdu kovojama su pasekme, bet ne su priežastimi ir tik bandoma įsiteikti rinkėjams. Šiuo atveju mes nekalbame apie žiaurų elgesį su gyvūnais, kai yra jie kankinami ar atimama jų gyvybė, mes kalbame apie naminių gyvūnų veisimą, kaip apie verslo rūšį, kuri yra kontroliuojama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT). Ir nors ši institucija turi visus kontrolės įrankius, sistema neveikia“, – teigia M. Velička.

Tam pritaria ir Lietuvos gyvūnų teisių organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė, kuri teigia, kad eiti lengviausiu keliu – didinti baudas – ir manyti, kad tai yra didelis pasiekimas, kuris padės išspręsti problemas, yra visiškai neteisinga.

„Baudų didinimą mes vertiname kaip tikrai ne šiuo atveju reikalingą sprendimą, norint pakeisti esamą situaciją į gerą. Iš savo darbo patirties matome, kad baudos yra neveiksminga priemonė, nes ji neatgraso pažeidėjų daryti nusikaltimus. Deja, tokios viešos informacijos nėra, nes institucija, kuri atsakinga už tokių daugintojų veiklos kontrolę, netaiko jokių priemonių patraukiant pažeidėjus administracinei atsakomybei“, – sako B. Kymantaitė.

Brigita Kymantaitė
Brigita Kymantaitė
© DELFI / Karolina Pansevič

Ydingi darbo metodai

Tad tikroji problema, pasak M. Veličkos, yra institucinis neveiklumas ir nesinaudojimas teisiniais aktais.

„Už gyvūnų augintinių veisėjų priežiūrą, jų registraciją, augintinių laikymo ir veisimo vietą, reikalingo ploto ir veisimo vietos ploto dezinfekavimo užtikrinimą atsako būtent VMVT. Ir ne šiaip sau atsako, o išduoda veterinarinį patvirtinimą, kad ši vieta tinkama tokiai veiklai vykdyti.

Tai daroma prieš leidžiant fiziniam ar juridiniam asmeniui pradėti veiklą, kurios metu organizuojami planiniai ir neplaniniai patikrinimai. Tad kaip gali būti, kad tarnybai turint visas šias priemones, padalinius kiekviename mieste, šiandien mes matome tai, ką dabar Kretingoje ir kituose miestuose rado gyvūnų mylėtojai?

Atsakymas elementarus – VMVT trūksta kompetencijos, o procedūrose egzistuoja didžiulė korupcijos rizika. Kaip teisininkas kartu su kolegomis esu atstovavęs keletą gyvūnų globos organizacijų, padedant paimti gyvūnus iš netinkamai juos auginančių žmonių. Tad mačiau didelį kompetencijos trūkumą bei korupciją VMVT, kai už 50 eurų veterinaras pratęsdavo paso galiojimą, nerašydavo ir nefiksuodavo pažeidimų“, – teigia Darbo partijos narys.

VMVT kompetencijos trūkumu ne kartą yra įsitikinusi ir Lietuvos gyvūnų teisių organizacija.

„Kiek esame susidūrę su šia organizacija, kiek esame jiems pateikę informacijos apie galimus nusikaltimus prieš gyvūnus, kiek pasiūlymų siuntę, girdėjome tik abejones ir nenorą aiškintis problemų“, – teigia organizacijos vadovė.

Tačiau, anot B. Kymantaitės, net ir tais atvejais, kai VMVT, visgi, pavykdavo įtikinti atlikti galimai nusikalstamą veiklą vykdančių gyventojų patikrinimą, rezultatas nuo to nepasikeisdavo.

„Atsakymas būdavo, kad patikrinimas atliktas, pažeidimų nėra arba jie labai minimalūs ir veikla tiesiog įteisinama – asmuo, kuris tendencingai vykdė veiklą be leidimų, padaromas legaliu veisėju tik dėl to, jog jis, galbūt, kiek padidino gardą ar patiesė grindinį. Tačiau tai nėra gyvūnų gerovės vertinimas, kurį turėtų atlikti asmenys, turintys veterinarinės medicinos išsilavinimą. Tad kyla klausimas, kam jiems reikalingos tokios pareigybės?

Esame išsiuntę kreipimąsi į ministrą pirmininką, su prašymu keisti inspektorių ir gyvūnų gerovę vertinančių specialistų pareigybių aprašymą, nes, kaip matome, veterinarinė medicina yra nereikalinga. Šį darbą turi atlikti motyvuoti, iniciatyvūs žmonės, nes šiai dienai iš esamų „specialistų“ matome nenorą dirbti ir kompetencijų trūkumą“, – teigia B. Kymantaitė.

Prioritetas – gyvūnas, o ne jo savininkas

VšĮ „Penkta koja“ dirbanti savanorė Sandra Štabokaitė sako, kad nuo pat prieglaudos veiklos pradžios įstaiga reguliariai susiduria su daugintojais.

VMVT tikrina VšĮ "Penkta koja"
VMVT tikrina VšĮ "Penkta koja"
© VMVT

„Ir gražiuoju šnekėta būdavo, ir bloguoju, ir VMVT pagalbos prašydavome. Jei nėra kažkokio siaubingo ir kruvino atvejo, pabaiga visada ta pati – šunys priklauso šeimininkui, imti jų negali. VMVT tose daugyklose dažniausiai didelių trūkumų nemato, o jei ir pamato viskas pasibaigia keliasdešimties eurų bauda. Pažeidimai pas visus daugiau mažiau panašūs: didelis kiekis šunų, šunys su parazitais, išsekę, žaizdoti, neskiepyti, didelė aplinkos nešvara, tamsios, nevėdinamos, šaltos (žiemos metu) patalpos, neaiškios kilmės maistas, tušti vandens dubenėliai“, – pasakoja S. Štabokaitė.

Anot jos tam, kad situacija keistųsi ir pagaliau būtų sustabdyti gyvūnų kankintojai, turi pasikeisti požiūris į gyvūnų gerovę.

„Gyvenimas 24 val. per parą, 7-ias dienas per savaitę prie būdos ar voljere – nėra normalu. Šuo negali būti nuplikęs, blusuotas, susivėlęs. Sudžiūvusio batono riekelės indelyje – tai nėra maistas jiems. Kalė negali gimdyti šuniukų kas pusmetį. Visi šunys, be išimties, privalo būti ženklinami, vakcinuojami. Tada turėtų būti peržiūrimi įstatymai, ar jie yra veiksmingi ir tikrai užtikrina gerovę. Na, ir žinoma, visuomenės švietimas. Iš šios visos pastarųjų dienų situacijos džiugu tik tiek, kad paprasti žmonės pamatė tą kitą, juodąją, medalio pusę, su kuria mes susiduriame kasdien“, – sako mergina.

Panašią nuomonę turi ir B. Kymantaitė. Jos teigimu, dabar, „sprogus burbului“, visuomenė, savanoriai, valdininkai susibūrė ir nori pokyčių, nes taip, kaip buvo dirbama šioje srityje iki šiol, yra nedovanotina.

„Šviesą tunelio gale matau tada, kai VMVT pradės keisti savo požiūrį ir suvokimą, kad jie nėra daugintojų ir veisėjų gerovės vertinimo institucija. Jie – gyvūnų gerovės vertinimo institucija. Inspektoriai pirmiausiai turėti ginti ir saugoti gyvūnus, o ne patarti daugintojui kaip apeiti sistemą ir legalizuoti veiklą“, – teigia Lietuvos gyvūnų teisių organizacijos vadovė.

Reikalinga sisteminė reforma

Kaip pasakoja M. Velička, aiškias VMVT problemas atskleidė ir STT atlikta 2020-ųjų gegužės mėnesio korupcijos studija.

„Labiausiai korupcijos pažeidžiamos sritys VMVT atliekant veterinarinę kontrolę:

skaidrumo užtikrinimas, išduodant veterinarinio patvirtinimo išdavimo ir veiklos įregistravimo dokumentus. Tai reiškia, kad registruojant ir tikrinant registruotas vietas, yra ignoruojami akivaizdūs pažeidimai ir leidžiama toliau vykdyti veiklą, kuri neatitinka gyvūnų gerovės. VMVT darbuotojams įstatymais suteiktos galimybės vilkinti procedūras dėl juridiniams ar fiziniams asmenims nepalankių sprendimų priėmimo, kas leidžia išvengti atsakomybės padarius pažeidimus. Laikinieji veterinariniai patvirtinimai gali būti išduodami VMVT darbuotojų nuožiūra, pripažinus trūkumus neesminiais, kas leidžia išvengti veiklos stabdymo ar leidimo verstis veisimo veikla panaikinimo“, – aiškina politikas.

Marijus Velička
Marijus Velička

Pasako jo, net jei ir pavyksta priversti išrašyti pažeidimų protokolus, VMVT darbuotojų nekompetencija pasireiškia nemokėjimu tinkamai ir teisiškai jų surašyti.

„Apskundus jų sprendimus teismui, tokie surašyti nutarimai yra naikinami ir pažeidėjas lieka nenubaustas bei toliau vykdo savo veiklą. Beje, kolegos advokatai mane informavo, kad VMVT vadovybė buvo informuota apie pralaimėtas bylas dėl VMVT tarnautojų nekompetencijos, tačiau jokių atgarsių ar pokyčių negirdėjome. Jų vadovas kalba, kad per mažai pajėgumų, per daug funkcijų užkrauta ant jų pečių. Tai kreipkitės į Seimą, prašykite didesnio finansavimo, jei neužtenka pajėgumų“, – sako Darbo partijos narys.

Taigi, norint realiai pakeisti dabartinę situaciją veisiant gyvūnus, pasak M. Veličkos, reikalinga sisteminė reforma VMVT, panaikinant aukščiau išvardintas korupcines galimybes bei didinant valstybės tarnautojų atsakomybę už korupcinio pobūdžio nusikaltimus.

„Už tai, ką jie daro, VMVT inspektoriai, vadovas turėtų prisiimti atsakomybę. Seimo nariai turi teisę ir galimybę keisti įstatymus, VMVT vadovas yra skiriamas premjero, kuruojanti institucija, kurį jį prižiūri, yra Žemės ūkio ministerija. Planiniai patikrinimai turėtų būti vieši, o tai reiškia, kad atliekant patikrinimus būtina viešinti patikrinimo medžiagą su nuotraukomis ar vaizdo fiksavimu, kad gyvūnų gerovę užtikrinančios organizacijos galėtų įvertinti, kaip yra užtikrinama gyvūnų gerovė“, – apie šių dienų aktualijas kalba politikas.

Politinė reklama bus apmokėta iš Darbo partijos PK sąskaitos. Užsakė UAB „Arena Media“, užs. nr. 20-051-DJ-1

Užsakymo nr.: PT_85198523

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.8000

Ar paliksime vaikams švaresnę Lietuvą? (15)

Koronaviruso pandemija, Alytaus gaisras bei Grigiškių skandalas, Astravo AE rizika įrodė, kad ne...

Ar pasiekta pavojinga atskirties riba tarp regionų ir didžiųjų miestų ir kaip ją mažinti? VIDEO (18)

Pasiekta pavojinga atskirties riba tarp regionų ir didžiųjų miestų, kuri gresia kai kurių kaimo...

Darbo partijos vicepirmininkas apie ekologiškos Lietuvos viziją ir kaip to pasiekti (48)

„Apie globalias ekologijos problemas kalbame išties nemažai, tačiau norėdami prisidėti prie jų...

Top naujienos

Kremliaus ruporai – apie Seimo rinkimus: rauda dėl rezultatų, o vienas pabėgo į Rusiją (9)

Rinkimai be pasirinkimo. Politinis alkoholizmas. Laimėjo Vakarų kapitalo palaikomas landzbergizmas....

Vyro pinigai liko įkalinti banke: sąskaitą užblokavo, bet mokesčius skaičiuoja (38)

Verslininkas Gytautas papasakojo apie situaciją, kurioje atsidūrė jo banko sąskaitoje laikomi...

Profesorius Kasiulevičius išvardijo 9 punktus, kaip Airija kovoja su koronavirusu: rezultatai kalba patys už save (253)

Gydytojas, profesorius Vytautas Kasiulevičius savo Feisbuko paskyroje šeštadienį pasidalino...

VRK nagrinėjo LLRA-KŠS skundą dėl Tapino iniciatyvų: leidinį pripažino neigiama politine reklama papildyta (128)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį vertino Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų...

Naujas rekordas: Lietuvoje – 1001 koronaviruso atvejis, 8 žmonės mirė papildyta (821)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

2 daktarai teigia: tikroji širdies ligų priežastis – ne cholesterolis (7)

Leidykla „Briedis“ pristato dviejų garsių daktarų – sertifikuoto mitybos specialisto Jonny...

Išimties „Žalgirio“ arenai dar besitikintis Motiejūnas neatmeta, kad Eurolygai gali tekti imtis radikalių sprendimų

Kaip Lietuvos krepšinio flagmanas Kauno „ Žalgiris “ bandys taikytis prie naujos koronaviruso...

Kaunas imasi ypatingų priemonių: prie kapinių budės pareigūnai, bus tikrinamas ir verslas (26)

Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai drauge su...

Dėl mįslingų susirgimų galvas kraipo net geriausi JAV mokslininkai: pėdsakai veda į Kremlių (353)

Pradedant 2016 metais JAV diplomatai ir CŽA agentai, dirbantys užsienyje, įskaitant Kubą ir...

„Žalgiris“ – saviizoliacijoje, koronavirusas nustatytas Jokubaičiui (139)

Šeštadienį Kauno „Žalgirį“ pasiekė žinia, kad Roko Jokubaičio COVID-19 testo rezultatas...