Nors grynuosius piniginėse vis dažniau keičia plastikinės kortelės, kartais jų turėti – privalu. Vieni tokių atvejų – kelionės, tačiau nebūtinai į egzotiškas šalis. Licencijuotos valiutos keityklos „ExchangeLT“ vadovas Anatolijus Miknevičius ir žinomas keliautojas Rimvydas Širvinskas – Makalius vieningai tikina – leidžiantis į kelionę dalį grynųjų pinigų privalote turėti su savimi, nes tai padės išvengti daugybės nemalonumų.
Kelionės
© Shutterstock

Situacijos, kai nepriima kortelių – dažnos

Atsiskaitymas už keliavimą šalies transportu, apsipirkinėjimas vietiniuose turguose, nelaimingi atsitikimai praradus banko kortelę ir daug kitų situacijų tampa tikru galvos skausmu keliautojams ar net finansiniu praradimu, kai piniginėje nėra grynųjų.

Valiutų keityklos vadovas A. Miknevičius įspėja: „Pasaulyje vis dar yra nemažai šalių, kuriose vien-intelis patogus atsiskaitymo būdas – grynieji pinigai. Tai dažniausiai trečiojo pasaulio šalys. Kai kuriose Azijos, Lotynų Amerikos, Afrikos šalyse ar Tolimuosiuose Rytuose pasinaudoti banko kortele ar bankomatu galimybės gali ir nebūti dėl paprastos priežasties – neišplėtoto bankų ir banko-matų tinklo ar dažnų ryšio problemų“.

Į panašias nemalonias situacijas buvo pakliuvęs ir pats Makalius. Keliautojas sako pastebėjęs, kad perkant už mažiau nei 10 eurų, kai kuriose valstybėse atsiskaityti kortele tiesiog negali. „Su tuo susidūriau Tailande, jeigu suma mažesnė nei 10 eurų, jie mokėjimų kortele nepriims. Todėl jei perki, pavyzdžiui, vandenį, šokoladuką ar pleistrą, turi atsiskaityti grynaisiais. Tai galioja net ir Europos Sąjungoje, pavyzdžiui, Graikijoje“, – sako Makalius.

Kelionės
Kelionės
© Shutterstock

Dar vienas atvejis – išvykimo mokestis Filipinuose, kurį R. Širvinskas turėjo sumokėti grynaisiais.„Mokestį reikėjo sumokėti jų vietine valiuta. Kadangi tai buvo maža sala, net bankomato niekur arti nebuvo. Grynųjų nepakako, nes buvo kelionės pabaiga. Aišku, gėda, kad pats nepasidomėjau apie išvykimo mokestį, bet pagelbėjo vietiniai. Jie iškeitė eurus į vietinę valiutą, be papildomo mokesčio. Jeigu nebūčiau sumokėjęs mokesčio, manęs net nebūtų įleidę į lėktuvą“, – prisimena keliautojas.

Tarp paslaugų, už kurias neretai reikia atsiskaityti grynaisiais – medicininės paslaugos, ypač Azijos šalyse. Atostogų metu Makalius buvo priverstas keliauti į medicinos įstaigą. Nors ir turėjo draudimą, jo buvo paprašyta iš pradžių susimokėti, o jau vėliau atgauti pinigus iš draudimo bendrovės. Neužmokėjus grynaisiais, jo niekas neketino išleisti iš įstaigos. „Palikau jiems savo pasą kaip užstatą ir išbėgau į bankomatą grynintis pinigų. Gerai, kad viskas baigėsi laimingai, bet paso palikimas turbūt buvo blogiausias dalykas, ką galėjau padaryti. Tailande ypač populiaru reikalauti išpirkos už asmens dokumentą“, – tvirtina keliautojas R. Širvinskas.

Dalis kelionei skirtų pinigų – būtinai grynieji

Nors banko kortelės ne vienam keliautojui atrodo patikimesnis ir patogesnis atsiskaitymo būdas, specialistai ragina į išvykas leistis turint tiek banko korteles, tiek ir grynųjų pinigų vietine valiuta.

Tai, kokią sumą vežtis, būtina nuspręsti atsižvelgiant į kelionės šalį, trukmę ir pobūdį. „Reikalinga pinigų suma priklauso nuo šalies pragyvenimo lygio: žemesnio pragyvenimo lygio šalyje kainos bus mažesnės, tad prireiks ir mažiau grynųjų. Suma, be abejo, priklauso ir nuo buvimo šalyje laiko bei numatomos kelionės pobūdžio. Pramoginei ar pažintinei kelionei reikės didesnės sumos, poilsinei – mažiau grynųjų. Rekomenduotume iki 40 proc. planuojamų kelionėje išleisti pinigų turėti grynaisiais. Netgi praradę galimybę naudotis kortelėmis (vagystės ar kitais atvejais) jausitės užtikrintai ir komfortiškai“, – pataria „ExchangeLT“ vadovas.

Kelionės
Kelionės
© Shutterstock

A. Miknevičius pataria vežtis vietinės valiutas, o ja pasirūpinti dar prieš išvykstant. „Į kelionę geriausia vežtis vietinės valiutos, nebent vietinės valiutos importas/eksportas laikomas nusikalstama veikla (egzistuoja ir tokių valstybių). Jeigu keityklos namų šalyje neprekiauja reikalinga valiuta, reikėtų vežtis JAV dolerių arba eurų. Būtent šios valiutos jums pravers. Tačiau net ir tokiu atveju nebūsite garantuoti, pavyzdžiui, Namibijoje iš jūsų niekas nepaims jokios kitos valiutos tik vietinės“, – įspėja valiutos keityklos vadovas.

Kur išsikeisti grynuosius?

A. Miknevičius pastebi, kad dalis žmonių grynuosius į vietinę valiutą stengiasi išsikeisti prieš išvykdami – namų šalyje, tuo tarpu kiti keityklos ieško jau nuvykę. Tokius sprendimus specialistas vadina rizikingais. „Neturint patirties ir žinių, kokie kursai ir mokesčiai taikomi kitos šalies keityklose, bankuose ar bankomatuose, galima skaudžiai nudegti. Sukčiavimo atvejai tai pat dažnas turistų palydovas: kartais žmonėms išduodamos jau toje šalyje negaliojančios, iš apyvartos išimtos kupiūros“, – apie galimas grėsmes pasakoja įmonės atstovas.

Keičiantis grynuosius namų šalyje naudinga kruopščiai apgalvoti, kur galite sutaupyti. „Dalis žmonių grynuosius keičiasi bankuose, tačiau tai ne visuomet reiškia geriausią pasiūlytą kursą klientui – valiutos keitimas nėra pagrindinė bankų veikla. Be to, pastebime, kad mažėja bankų skyrių, kuriuose galimos grynųjų pinigų operacijos, o tai nėra patogu klientams“, – svarsto vadovas.

Kaip pastebi A. Miknevičius, jau daugiau nei 20 metų dirbantis valiutos keitimo srityje, licencijuotos keityklos dažnai gali būti ne tik patogesnis, bet ir naudingesnis pasirinkimas keliautojams. Anot jo, atidarydamas savo pirmąją licencijuotą valiutos keityklą „CurrexPrime“ (dabartinis pavadinimas – „ExchangeLT“) Lietuvoje, pagrindiniu įmonės tikslu įvardijo siekį klientams pasiūlyti ne tik patogesnį valiutos keitimąsi, bet ir geresnes maržas. Teigiama, kad tų pačių tikslų siekiama ir atsinaujinusiose „ExchangeLT“ valiutos keityklose, kurios nuolat plečia paslaugų spektrą. „Šiuo metu turime 10 padalinių didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, ir planuojame tolimesnę plėtrą – dar dvi keityklas atidarysime Kaune. Visos jos įsikūrusios klientams patogiose vietose.

Kelionės
Kelionės
© Shutterstock

Kad kelionėms susiruošti būtų ne tik lengva, bet ir patogu, visos valiutos keityklos dirba kasdien ir jose nėra jokių eilės reguliavimo terminalų. Dėl to kliento aptarnavimo procesas yra greitesnis. Kartu su valiutos keitimu siūlome ir kitas paslaugas, pavyzdžiui, esame „Western Union“ partneris ir teikiame grynųjų pinigų perlaidos paslaugą“, – privalumus vardija A. Miknevičius.

Pasak įmonės vadovo, įmonės klientai turi galimybę išsikeisti ne tik pačias įvairiausias valiutas, tačiau ir tikėtis geresnio kurso. „ExchangeLT“ prekiauja 48 užsienio valiutomis, todėl apsirūpinti reikiamais grynaisiais galės vykstantieji į daugelį šalių. Be to, nepriklausomai nuo sumos, kuri keičiama, klientas turi galimybę prašyti geresnio kurso“, – šypsodamasis pasakoja įmonės vadovas.

Užsakymo nr.: PT_78609887

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (575)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (570)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Krepšininkas Mindaugas Kuzminskas patvirtino kalbas apie skyrybas ir atskleidė jų priežastį: stengiausi viską išsaugoti (25)

2017-ųjų liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, krepšininkas Mindaugas...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (208)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (15)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (43)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (32)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1314)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (3)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (438)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...