Ko gero, vienas labiausiai gąsdinančių dalykų naujais metais – artėjantis metinis pokalbis. Kaip jam pasiruošti ir ko apskritai tikėtis iš savo vadovo šio pakalbio metu? Svarbiausiais akcentais ir patarimais dalinasi personalo atrankų įmonės „Soprana Personnel International“ vadovė Diana Blažaitienė.
Metinis pokalbis – laukti ar bijoti?
© Organizatorių nuotr.

Mūsų visuomenėje vyrauja kelios stereotipinės nuomonės apie tai, kas yra ir kaip vyksta metinis pokalbis. Vieni nusiteikia kovingai, nes kažkodėl yra įsitikinę, jog vadovas akcentuos tai, ką darėte blogai, kiti į pokalbį ateina pasiryžę įrodyti, jog yra verti atlyginimo pakėlimo. Vis dėlto, reikia suprasti, kad metinis pokalbis nėra nei kova, nei vienpusis vertinimas – šis pokalbis skirtas kolegiškai aptarti praėjusių metų rezultatus bei išsikelti naujus tikslus.

Visų pirma, kad pokalbis būtų sklandus bei abipusiai efektyvus, skirkite laiko jam pasiruošti, net jei vadovas to nereikalavo ir nepateikė konkretaus klausimyno. Idealu, jeigu visus metus žymėjotės atliekamas užduotis bei atsakomybes – tai padės jums aiškiau matyti savo pergales ir pralaimėjimus, padės įvertinti, kuriose srityse esate stiprus, o kuriose turite erdvės tobulėjimui. Svarbiausia taisyklė – būkite atviri sau: įsivardinkite, kas jūsų darbe jums patinka, kas nepatinka, atsakykite kodėl, įvertinkite savo silpnąsias ir stipriąsias savybes, apgalvokite, kaip galite patobulėti ir kokios priemonės reikalingos jūsų augimui. Jeigu būsite tinkamai pasiruošęs, pokalbis praeis ne tik lengvai ir maloniai, bet ir atneš apčiuopiamą naudą.

Metinis pokalbis – laukti ar bijoti?
© Organizatorių nuotr.

Pokalbį įprastai moderuoja vadovas – leiskite jam tai daryti. Efektyvaus pokalbio besitikintis vadovas pats užves temas apie jūsų stiprybes, silpnybes, praėjusių metų pasiekimus, ateinančių metų tikslus, o galų gale prieis ir prie atlyginimo klausimo.

Vadovai dalinasi, kad nemažai darbuotojų į pokalbį ateina nusiteikę įrodyti savo vertę, tačiau dažnai persistengia. Todėl verčiau parodykite, kad jums nuoširdžiai rūpi profesinės pergalės. Vidinis džiaugsmas tuo, ką pasiekėte, asocijuojasi su motyvacija, o kiekvienas vadovas džiaugiasi motyvuotais komandos nariais.

Be abejo, aptardami praėjusių metų rezultatus, turėsite šnekėti ir apie nepavykusius projektus ar netinkamai atliktus darbus. Tai, neabejotinai, yra nelaukiamiausia metinių pokalbių dalis, tačiau privalote būti pasiruošę konstruktyviai kritikai. Supraskite, kad vadovas nesistengia jūsų nuvertinti – jam svarbu, kad tobulėtumėte. Jei į pokalbį ateisite atlikęs namų darbus, ši pokalbio dalis bus ne tik efektyvi, bet ir įdomi – galėsite įvardinti savo nuomonę, išgirsti vadovo poziciją, pasiūlyti jums priimtinus sprendimo būdus ir kartu surasti geriausias išeitis, siekiant gerinti įgūdžius bei rezultatus.

Savo stiprybių ir silpnybių žinojimas bei priėmimas leidžia tikslingai ir adekvačiai išsikelti tikslus ateinantiems metams. Išklausykite vadovo lūkesčius, išsakykite savo vertinimą ir, svarbiausia, nebijokite sau kelti iššūkius. Atvirai pasidalinkite su vadovu, jei jums keliami tikslai yra per aukšti ar neleidžiantys išpildyti jūsų profesinių ambicijų. Iniciatyva bei motyvacija visada yra naudinga visoms pusėms, o pastangų reikalaujantys iššūkiai padės augti ne tik įmonei, bet ir jums patiems.

Metinis pokalbis – laukti ar bijoti?
© Organizatorių nuotr.

Žinoma, nepamirškite, jog vadovai irgi yra žmonės – kiekvienas su savo asmenybe, mąstymu ir nusiteikimu. Jūsų asmeninė pozicija turi labai didelę įtaką tam, koks bus pokalbis, todėl, visų pirma, derėtų pamiršti visus išankstinius, ypač stereotipinius, įsitikinimus ir nusiteikti konstruktyviam dviejų kartu dirbančių žmonių pokalbiui. Galų gale, vidinis jūsų nusiteikimas, parodyta motyvacija ir realistinis matymas padės tiek jums, tiek vadovui ryžtingai žengti į naujų iššūkių kupinus metus.

Daugiau patarimų rasite: http://www.soprana.lt/lt/blogas

Užsakymo nr.: PT_83269325

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.8333

Lietuvaitės įmonė įkurta Azerbaidžane pradės sertifikuoti Žmogiškųjų Išteklių specialistus Lietuvoje. (3)

Jei kada nors domėjotės SHRM (Society for Human Resources Management) turimais sertifikatais ir...

Tyrimas: Šiaulių regiono verslui trūks daugiau nei 4200 aukštos kvalifikacijos darbuotojų (8)

Pirmas regioninis reikalingiausių profesijų tyrimas atskleidė, kad per trejus ateinančius metus...

„Devbridge“ technologijų direktorius Rimantas Benetis: programuotojo profesija daug įdomesnė nei daugelis įsivaizduoja (22)

„Programavimą šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – apie...

„Devbridge“ technologinių praktikų direktorius V. Paulauskas: kelių į sėkmingą karjerą IT srityje šiandien yra ne vienas (4)

„Prieš 20 metų technologijos dar nebuvo viena iš geidžiamiausių profesijų, o ir būsimi...

Dirbtinio intelekto sprendimas padeda „Schneider Electric“ išsaugoti talentus ir atveria pasaulinės karjeros galimybes (1)

Dirbtiniu intelektu paremtas sprendimas „Open talent market“ tarptautinei energijos valdymo...

Top naujienos

Vieninteliai be pergalių Eurolygoje: dviženklę persvarą išbarstęs „Žalgiris“ lieka tuščiomis (543)

Po Eurolygos 5-ojo turo „Žalgiris“ liks vienintele komanda, kuri dar nejuto pergalės skonio:...

Agnė Pačekajė | D+

Sunku patikėti, kad ši istorija turi laimingą pabaigą: Raimondos mama nudūrė tėtį – ir tai buvo tik siaubo pradžia (2)

Septynmetei ant kojų nukrenta mamos nužudytas tėtis Tai tik siaubo pradžia. Tačiau net tokia...

Varžovų lyderio „triukus“ aptarinėjęs Zdovcas Blaževičiaus kortą atsideda ateičiai (10)

Kauno „Žalgiris“ (0/5) nebesustingo kaip prieš savaitę Pirėjuje – kai Jure Zdovcas savo...

Delta atmainą lygina su vėjaraupiais: daugelis mūsų susidursime su kovidu artimiausiu metu (528)

Delta atmaina plinta taip pat greitai kaip vėjaraupiai, o galbūt net dar sparčiau. Daugelis...

Po audringų orų – malonūs pokyčiai savaitgalį

Galingas Atlanto ciklonas į Lietuvą penktadienį gins itin vėjuotus orus.

Iki raudonumo aikštėje „užviręs“ Lekavičius: tas epizodas išmušė mane iš vėžių (7)

Lukas Lekavičius retai su kuo veliasi į diskusijas ir paprastai išimties nedaro nė teisėjams....

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties, papildyta 22.47 (129)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Medininkuose apgyvendinta migrantė turi vienintelį prašymą: aš tiesiog noriu apkabinti savo mamą, bet jie man neleidžia (151)

„Aš tiesiog noriu apkabinti savo mamą, bet jie man neleidžia“, – susisiekusi su Delfi sakė...

Revoliucija Europoje? NBA pradėjo derybas su FIBA dėl pozicijų Senajame žemyne (19)

NBA pradėjo pirmuosius darbus, jog netolimoje ateityje Senajame žemyne turėtų savo klubinių...

Graikijoje Lietuvos prašymu suimtas Radkevičius – Ukrainos karo su separatistais dalyvis (115)

Graikijoje sulaikytas Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis Aleksandras Radkevičius...