Skanių dovanėlių prigrūsti Advento kalendoriai jau daugybę metų žymi Kalėdų laukimo pradžią. Tačiau jei šiandien ši šventinė tradicija atrodo neatsiejama nuo įvairių saldainių, jos ištakos šokoladu tikrai nekvepia. Kaip atrodė pirmieji Advento kalendoriai, kada juose pradėtas slėpti šokoladas ir kiek kainuoja vienas brangiausių šiandieninių kalendorių? Prekybos tinklas „Lidl“ kviečia laukti Kalėdų kartu ir apžvelgia Advento kalendorių evoliuciją – nuo ankstyviausių iki šių laikų.
Advento kalendorius
Advento kalendorius
© Organizatorių nuotr.

Adventas – Kalėdų ir Jėzaus gimimo laukimo laikotarpis, todėl nenuostabu, kad jo kalendoriaus kilmė – krikščioniška. Šis paprotys kaip ir daugybė kitų, pavyzdžiui, Kalėdų eglutės puošimas, gimė Vokietijoje, XIX a. viduryje. Maždaug šiuo metu vokiečių protestantai sugalvojo įpūsti gruodžio mėnesiui energijos ir pagyvinti dovanų laukimą ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.

Patys pirmieji Advento kalendoriai buvo visiškai kitokie nei šiandien – tai buvo kreida ant durų nupieštos 24 linijos. Vieną iš jų naujos dienos rytą galėdavo nutrinti vaikai – tokiu būdu Kalėdų laukimas pavirto savotišku žaidimu.

Tiesa, kreidą naudodavo tik vargingiausios šeimos – kiek turtingesni vokiečiai kasdien iki Kalėdų uždegdavo žvakę ar žibintą, o labiausiai pasiturinčiųjų gyventojų vaikai jau tuomet gaudavo imbierinių meduolių.

Atspausdinti pirmąjį kalendorių įkvėpė mama

Modernaus Advento kalendoriaus ištakos siekia XX a. pradžią, o jo „išradėju“ laikomas Gerhardas Langas. Kai kurių istorinių šaltinių teigimu, dar vokiečio vaikystėje jo mama pritvirtino 24 saldainius prie kartoninės lentos – po vieną skanėstą kiekvienai dienai iki Kalėdų.

Suaugęs G. Langas to nepamiršo ir atidarė savo spaustuvę, kurioje 1908 m. atspausdino pirmąjį modernų Advento kalendorių su 24-iais paveikslėliais, vaizduojančiais įvairias su krikščionybe susijusias istorijas. Po kelių metų vokietis sugalvojo patobulinti kalendorių ir suteikė jam paslaptingumo, paveikslėlius paslėpdamas už mažų kartoninių durelių.

Nors G. Lango verslas suklestėjo, o Advento kalendoriai netruko paplisti visoje Vokietijoje, jo įmonė trečiajame dešimtmetyje buvo priversta užsidaryti dėl artėjančio Antrojo pasaulinio karo ir šalyje pradėto normuoti kartono, uždraudus kalendorius su kartoniniais paveikslėliais.

Advento kalendorius
Advento kalendorius
© Organizatorių nuotr.

Prie populiarumo prisidėjo ir JAV prezidentas

Advento kalendorių tradiciją jau po karo atgaivino kitas vokietis – Ričardas Selmeris. Jam, šalyje vyraujant milžiniškam popieriaus stygiui, šiaip ne taip pavyko gauti leidimą Advento kalendorių gamybai. Jo įmonė – „Sellmer-Verlag“, neseniai atšventusi 75-ąjį jubiliejų, ant kartono pradėjo spausdinti ištisus miestelius. Atvėrus gyvenvietėse stovinčių namų kartonines dureles ar langus, pro juos žvelgdavo miesto gyventojai.

Tiesa, R. Selmeris dar labiau išpopuliarino kalendorius ne tik Vokietijoje, bet ir užsienyje. Prie to prisidėjo ir vienas iš JAV prezidentų – Dvaitas Eizenhaueris. 1953 m. darytoje nuotraukoje, jis buvo užfiksuotas ne tik su savo anūkais, bet ir fone esančiu R. Selmerio kalendoriumi. Kadrui patekus į laikraščius, JAV gyventojai šią Kalėdų tradiciją ėmė jaukintis dar sparčiau.

Kaip Advento kalendoriuose atsirado šokoladas?

Tačiau jei Advento kalendorių tradicija skaičiuoja jau antrą šimtmetį, šokoladas ir saldumynai juose atsirado palyginti neseniai. Kadangi po karo šokoladas Europoje kurį laiką buvo tapęs prabangos preke, bėgant laikui ir krentant jo kainai, kai kurie gamintojai pradėjo už kartoninių durelių slėpti skanėstus.

Manoma, kad pirmasis Advento kalendorius su šokoladu buvo pagamintas 1958 m., o jau po 13 metų šią tradiciją į Jungtinę Karalystę atnešė šokolado gigantas „Cadbury“. Tiesa, masiškai Advento kalendorius įmonė pradėjo gaminti tik 1993 m., kuomet ši tradicija jau buvo spėjusi išpopuliarėti daugelyje šalių. Beje, būtent tokį Advento kalendorių, už žaismingų durelių slepiantį gardžius šokoladinius skanėstus, galima įsigyti visose prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse ir taip pradžiuginti ir jauniausius, ir vyresnius šeimos narius.

Advento kalendorius
Advento kalendorius
© Organizatorių nuotr.

Brangiausias Advento kalendorius

Šiandien Advento kalendoriai yra tapę neatsiejama daugelio šeimų tradicijos dalimi, o jų įvairovės spektras driekiasi nuo paprasčiausių iki prašmatniausių – juose slepiami ne tik saldumynai, bet ir įvairūs sūriai, grožio priemonės ar net papuošalai.

Vieną brangiausių pasaulio Advento kalendorių sukūrė papuošalų bendrovė „Tiffany & Co“ – jame galima rasti prabangiausių auskarų su deimantais, auksinių apyrankių ar laikrodžių. Tiesa, jis kainuoja net 180 tūkst. dolerių.

Advento kalendoriai šiandien būna ne tik brangūs, bet ir įspūdingo dydžio. Pavyzdžiui, Vokietijos miestelio Gengenbacho rotušė kasmet yra transformuojama į milžinišką Advento kalendorių, kasdien iki Kalėdų atveriant po vieną iš 24-ių papuoštų pastato langų.

Įdomu tai, kad ši tradicija jau spėjo išeiti ir už Žemės ribų. Galingiausią pasaulio Hablo kosminį teleskopą valdanti NASA jau nuo 2008-ųjų Kalėdų laukimą įprasmina nuo gruodžio 1-osios iki gruodžio 25-osios besidalindama įstabiais kosmoso vaizdais.

Užsakymo nr.: PT_88770239

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Nesukite galvos dėl dovanų vaikams: kelios idėjos, su kuriomis tikrai neprašausite (2)

Kaip ir kiekvienais metais artėjant šventėms skubame ieškoti dovanų, kurios iš tikrųjų...

Neatsiejamas Kalėdų fenomenas: kaip visame pasaulyje išpopuliarėjo advento kalendoriai

Skanių dovanėlių prigrūsti Advento kalendoriai jau daugybę metų žymi Kalėdų laukimo...

Dovanų gidas padės išvengti sumaišties renkant dovanas (2)

Sumaišties renkant dovanas galima išvengti po ranka turint trumpą klasikinių dovanų gidą. Tokią...

Kitokios „Lidl“ šventinės tradicijos: gyvus pasibuvimus pakeitė siunčiamos dovanos ir nuotolinis rūpestis darbuotojais (54)

Šiemet karantino apribojimai lėmė kitokias įmonių Kalėdų ar Naujųjų metų tradicijas –...

2020 metų verslo požiūris: vietoj šventinių išlaidų – parama medikams ir senoliams (24)

Prieš šventes stiprėjantis noras daryti gerus darbus šiemet ypač aktualus, o ir tokių sąrašas...

Top naujienos

Koalicijos partneriai vieni apie kitus nebepatyli: tik noras pasirodyti ar rimti byrėjimo ženklai (1)

Įtampos valdančiosios koalicijos sudėtyje ir toliau nesibaigia. Šį kartą klausimų apie...

Kaip pareigūnas nusilenkė šaltakraujam žudikui: nutariau surizikuoti

Net pusę metų slapta stebėtas dabar jau pareigų netekęs Vilniaus pataisos namų Saugumo valdymo...

Kai kurioms moterims gresia ankstyva menopauzė: tai gali išduoti keli ženklai (25)

Menopauzė „jaunėja“ – jei anksčiau būdavo įprasta, kad ji prasideda sulaukus 50-ies ar...

Žiema užgrius dar gruodžiui neatėjus: šalį užvers sniegas, šals net iki -12 (3)

Naktį Lietuvą pasiekė pietinis ciklonas. Šiltuoju metų laiku tokie ciklonai paprastai negaili...

Sabonio keltą grėsmę neutralizavę NBA čempionai pergalių seriją pratęsė parklupdydami „Pacers“

Pastaruoju metu savo sirgalius geresniu žaidimu džiuginę Indianos „Pacers“ (9-13) krepšininkai...

Svarbiausioje Europos šalyje – prieštaringos žinutės: Kremliui yra kuo džiaugtis ir ko bijoti (46)

Galingiausia pasaulio moteris. Taip buvo vadinama kanclerė Angela Merkel , o jos vadovaujama šalis...

Išbandė į Vilnių vežantį kalėdinį traukinį: šia idėja galime girtis visame pasaulyje – Lietuvos sostinė nustelbė visus (55)

Visame pasaulyje miestai konkuruoja, kas originaliau ir gražiau pasiruoš kalėdiniam sezonui. Arši...

D+Dailius Dargis

Jo laidotuvėse išdrįso dalyvauti tik drąsiausieji: legendinės grupės būgnininko virsmas į gangsterį ilgą laiką šiurpino Biržus

1990-ųjų pradžioje Biržuose suklestėję vadinamieji pašto karveliai iki šiolei yra laikoma...

Nekaltai prasidėjęs vairuotojos pokalbis su policininku baigėsi tragiškai (38)

Elementarus policininko ir sustabdytos juodaodės vairuotojos pokalbis, virtęs aršiu konfliktu ir...

Kuzminskas rinktinėje keičia Bendžių: Maksvytį įtikino solidus debiutantas (14)

Kazys Maksvytis pasirinko dvyliktuką krepšininkų, kurie pirmadienį žais 2023 metų pasaulio...