Inovacijos, kaip bet kuri kita sritis turi savo laikmečio madas ir tendencijas. Jeigu prieš penkmetį „ėjome iš proto“ dėl IT, šiandien technologijų mados viršūnėje – dirbtinis intelektas. Dažniausiai juo paremtos inovacijos naudojamos tam tikrų objektų atpažinimo sistemose ar platformose. Dirbtinis intelektas geba teisingai panaudoti išorinius duomenis bei mokytis iš jų, tam kad įgyvendintų tam tikrus tikslus ir uždavinius. Dėl šios priežasties dirbtinio intelekto skeptikai baiminasi, jog jis gali tapti sunkiai valdomas arba netgi protingesnis už žmogų. Daugelis mokslininkų dirbantys su dirbtinio intelekto technologija šias baimes vadina nepagrįstomis - dirbtinis intelektas kuriamas ir valdomas žmonių, o ne priešingai. O verslas šiandien vis daugiau investuoja į šią sritį ir taiko dirbtinio intelekto sprendimus savo veikloje. Platus dirbtinio intelekto technologijos funkcionalumas ir pritaikomumas leidžia ją naudoti daugelyje sričių nuo medicinos iki meno.
© Shutterstock

Platus naudojimo spektras

Dirbtiniu intelektu grįstos inovacijos – vienos paklausiausių pasaulyje. Lietuvoje, šią technologiją kuriančių įmonių skaičius dar nėra toks didelis, tad ir galimybių maksimaliai išnaudoti dirbtinio intelekto potencialą bei įsitraukti į globalią dirbtinio intelekto bendruomenę kelias yra atviras. Lietuvių inovatorių, naudojančių dirbtinį intelektą, veiklos pobūdis gana įvairus, o kuriami sprendimai sėkmingai konkuruoja tarptautinėse rinkose. Vieni tokių – įmonė “Oxipit”, kurie ieškodami sprendimų kaip palengvinti gydytojų darbą bei užtikrinti ligoniams būtiną pagalbą, pasitelkė dirbtinį intelektą. Juo remiantis buvo sukurtas medicininių vaizdų apdorojimo įrankių rinkinys. Pastarasis automatiškai rašo krūtinės ląstos rentgenogramų radiologinius aprašus. Programa krūtinės ląstos rentgeno nuotraukose automatiškai gali aptinkti 75 radiologinius požymius – maždaug tiek pat, kiek ir gydytojas radiologas. Siekdami sumažinti gydytojui tenkančią mechaninio darbo apimtį, inovatoriai sukūrė automatinį aprašo generavimą. Inovatyvaus sprendimo kūrėjų atliktų tyrimų duomenimis, sistema padidina radiologo produktyvumą daugiau nei 40 procentų bei sumažina žmogiškosios klaidos tikimybę.

Vystant technologiją, startuolis atkreipė dėmesį į milžiniškus pacientų srautus ligoninėse, taip gimė idėja ir sprendimas leidžiantis tuos srautus geriau valdyti - sistema automatiškai sukuria rentgenogramų eilę pagal potencialų diagnozės pavojų paciento sveikatai. O tai leidžia radiologui pirmiausia nagrinėti pacientų, kuriems gali reikėti skubios pagalbos, radiogramas. Sistema randa radiologiškai panašias nuotraukas ir taip padeda naudotis jau anksčiau sukauptais vaizdų ir aprašų archyvais diagnozės tikslumui gerinti.

MITA nuotr.
MITA nuotr.
© Organizacijos nuotr.

Startuolis šiai dienai yra pelnęs ne vieną apdovanojimą bei įvertinimą ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu. Taip pat šiai įmonei pirmiesiems Europoje buvo leista komercializuoti dirbtinio intelekto produktą, rašantį pilnus krūtinės ląstos rentgenogramų aprašus. Taigi inovatorių pavyzdys įrodo, kad nors dirbtinio intelekto technologija nauja, tačiau yra itin perspektyvi ir daug žadanti medicinoje.

Kiti lietuvių inovatoriai „Neurotechnology” panaudodami dirbtinio intelekto technologiją ir biometrinius požymius (pirštų atspaudus, veidus ir akies raineles) siekia asmenų identifikavimą padaryti lengvesnį ir greitesnį. Anot kūrėjų, tai suteikia lankstumo ir plačias pritaikymo galimybes, kuriant įvairias atpažinimo sistemas. Sistema leidžia nustatyti asmens amžių, lytį, veido bruožus. Taip pat ji pasižymi labai aukštu biometrinių atpažinimo algoritmų tikslumu ir gali būti pritaikoma tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuose. Šiuo metu inovatyvus sprendimas jau yra sėkmingai naudojamas pasų ir vizų išdavimo, rinkimų organizavimo, valstybės sienos kontrolės, kriminalinėse, socialinių ir finansinių paslaugų sistemose. Pasak kūrėjų, dirbtinio intelekto ir biometrinių sprendimų panaudojimas leidžia užtriktinti aukštą našumo ir patikimumo lygį, todėl vienas atpažinimo serveris gali atlikti net iki 1,2 mlrd. biometrinių palyginimų per sekundę.

Inovatorių sprendimas jau buvo panaudotas ir Demokratinėje Kongo Respublikoje atliekant masinę rinkėjų identifikaciją ir siekiant surasti dublikatus. Buvo palyginta 46,5 mln. žmonių pirštų atspaudai bei veidai ir surasta 5,3 mln. dublikatų.

MITA nuotr.
MITA nuotr.
© Organizacijos nuotr.

Inovatoriai teigia, kad remiantis dirbtinio intelekto technologija galima identifikuoti ne tik žmones, bet ir vaizdus. Todėl siekdami pastarųjų atpažinimą padaryti greitesniu ir paprastesniu, įmonė sukurė sprendimą skirtą vaizdams. Sistema padeda paprastai ir intuityviai kurti algoritmus, skirtus vaizdų apdorojimui ir atpažinimui. Naudodamasis šia platforma vartotojas gali pats susikelti savo turimas nuotraukas ar kitokius vaizdus, juos pažymėti tam tikromis klasėmis bei apmokyti modelį, kuris šias klases atpažįsta. Vaizdų klasės gali būti paprasti objektai, tokie kaip „šuo”, „katė”, tačiau gali būti ir abstraktūs vaizdų tipai, pavyzdžiui, „ruduo”, „žiema”, „pavasaris”, „vasara”. Vartotojas pats nusprendžia, ką nori atpažinti vaizduose.

Kurdami sistemą inovatoriai siekė įvairiapusiškumo, kad ja galėtų naudotis netgi ir tie žmonės, kurie neturi IT žinių ir įgudžių. Todėl sistema gali naudotis ir įmonės, ir individualūs asmenys, kurie siekia automatizuoti vaizdų apdorojimą ir atpažinimą darbinėje ar kasdienėje veikloje. Kita šios inovacijos paskirtis - mokomoji. Platforma naudotis gali ir studentai. Sistemoje pateikiama įvairi statistinė informacija ir grafikai, taip supažindinant su kriterijais, kuriuos įprasta stebėti apmokant modelius (pateikiami statistinių kriterijų apibrėžimai ir paaiškinimai).

MITA nuotr.
MITA nuotr.
© Organizacijos nuotr.

Turi idėja, bet trūksta investicijų?

Galbūt ir jūs norite kurti arba jau kuriate sprendimus paremtus dirbtinio intelekto technologija? Kviečiame inovatyvius produktus ar paslaugas kuriančius inovatorius dalyvauti šiose MITA programose ir priemonėse investicijoms gauti:

• Inočekiai

Skirta: privatiesiems juridiniams asmenims, pradedantiems ar jau vykdantiems inovacinę veiklą. Inovacinio čekio dydis priklauso nuo vykdomos veiklos ir gali siekti iki 76 tūkst. Eur.

• Inostartas

Skirta: smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, veikiantiems ne ilgiau kaip 36 mėnesius. Projekto dydis priklauso nuo vykdomos veiklos ir gali siekti iki 46 tūkst. Eur.

• Inopatentas

Skirta: juridiniams asmenims, siekiantiems apsaugoti intelektinės nuosavybės teises tarptautiniu mastu.

Tinkamos išlaidos – oficialūs mokesčiai, patentinių patikėtinių paslaugos. Didžiausia MITA skiriamų investicijų suma vienam išradimui ar dizainui – 30 tūkst. Eur.

• Partnerių paieškos vizitai

Skirta: įmonėms, ieškančioms partnerių užsienio šalyse.

Finansuojamas dalyvavimas įvairiuose renginiuose ir susitikimuose užsienyje, apmokant kelionės, gyvenamojo ploto nuomos, renginio dalyvio mokesčio išlaidas.

Vizitų tikslas – rasti partnerių dalyvauti tarptautinėse programose („Horizontas 2020“, „Eurostars-2“, „Eureka“, ir kt.) bei pritraukti investicijų verslo plėtrai.

Straipsnių ciklas parengtas pagal projektą „Technologijų ir inovacijų populiarinimas“, kuris yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projekto tikslas – populiarinti technologijų pažangą ir inovacijas, informuojant verslą ir verslui imlią visuomenę apie mokslinių tyrimų vykdymo ir inovacijų diegimo naudą. Projektą vykdo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).


Užsakymo nr.: PT_81585567

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Bakas: Skvernelis yra Seimo valdančiųjų partijų lyderių įkaitas (15)

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ( LVŽS ) frakcijos durimis Seime trenkęs...

Milžinų keliais Šiaurės Airijoje keliavę lietuviai: sunku patikėti, kad tai sukūrė gamta (1)

Pirmoje pasakojimo apie Šiaurės Airiją dalyje pasakojau, kad šią Jungtinės Karalystės...

Patarėjai prisiminimus apie darbą su Grybauskaite išliejo feisbuke (235)

Dešimt metų Lietuvai vadovavusi Dalia Grybauskaitė penktadienį perdavė naujajam prezidentui...

Europos Parlamentas išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos vadove (65)

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen antradienį užsitikrino Europos Parlamento palaikymą ir...

Kodėl Merkel vis nevalingai dreba: lietuvių gydytoja turi savo spėjimą (103)

Visa Europa jau kurį laiką svarsto, kodėl dreba Vokietijos kanclerė Angela Merke l. Užsienio...

Prieš 30 metų išvyko į Sibirą ir grįžo su 120 lietuvių karstų: palaikus vyniojo į drobules ir dėjo į mažas dėžutes (39)

Artėjant liepos 17 dienai, kada „ Misija Sibiras ‘19“ komanda išvyks į Kazachstaną,...

Vos 13 sulaukusi Ingos Paksaitės-Stumbrienės dukra Estela tapo žinomo žurnalo rubrikos redaktore (23)

Naujausias „Verdu ir kepu" žurnalas sulaukė žaismingo pastiprinimo savo komandoje – nuolatinę...

Lazdijų rajone kontrabandininkų „VW Passat“ taranavo pareigūnų automobilius (17)

Antradienio vakarą , apie 18 val. Krosnoje, Lazdijų r. pareigūnai, turėdami informacijos, kad...

Feisbuke plinta zoologijos sodo gyvūnų nuotraukos: lankytojai sako, kad situacija baisesnė nei cirke (39)

Reaguodamas į socialiniame tinkle „Facebook“ plintantį vaizdo įrašą, kad Klaipėdos...

Bičiulis papasakojo apie tikrąją princesės Dianos reakciją gavus skyrybų dokumentus: jos ironija buvo laiku ir vietoje

Artimas bičiulis prabilo apie tai, kaip skaudžiai į vyro, Jungtinės Karalystės princo...