Nors žmonės yra skirtingi, tačiau vienas jausmas yra bendras beveik kiekvienam iš mūsų – tai mirties baimė. Psichologai, laidojimo ceremonijų organizavimu užsiimančių įmonių atstovai beveik vienbalsiai tvirtina, jog mirties temos mes bandome išvengti visais įmanomais būdais ir tai – keista, nes su ja susidursime visi. Delfi kalbina šioje veikloje dirbančius žmones, ką jie mąsto apie mirtį ir jos reikšmę mūsų gyvenimuose.
Kodėl beprasmiška bijoti mirties?
© Shutterstock

Daugybė stereotipų ir mitų

Pats dažniausias mitas yra tas, kad kalbėdami ar mąstydami apie mirtį mes ją tarsi pagreitiname. Todėl apie mirtį kalbėti ar mąstyti vis dar yra nepriimta. Iš dalies, tai – suprantama, tačiau toks požiūris sukelia skaudžias pasekmes. Susidūrus su mirtimi, mes esame šoke, strese, emociškai išsenkame, susiduriame su didele krize. Mąstymą apie mirtį sunkina baimė, neigimas, tam tikra gėda, vidinis konfliktas su savimi ar galbūt net kaltė. Kaip sako nacionalinės laidojimo organizavimo REKVIEM kokybės konsultantė Jorūnė Ramonaitė, tai – dažniausiai REKVIEM partnerių pasakojamos istorijos iš praktikos. Nusiraminkite, pokalbiai ar mintys apie mirtį jos nepagreitina, tačiau gali suteikti labai daug prasmės ir naudos kiekvienam iš mūsų.

Mirtis įprasmina gyvenimus

Viena iš mirties prasmių yra tai, jog ji įprasmina mūsų gyvenimus, mūsų egzistavimą. Skamba keistai, bet mirtis yra tam tikras „gyvenimo variklis“. Filosofiškai svarstant, jei jau gyvename, tai garantuoti yra du dalykai: mes gimėme, mes mirsime. Na, dar garantuoti yra mokesčiai, bet šįkart – ne apie tai. Faktas, jog mes turime sau skirtą laiką, tarsi „galiojimo datą“, suteikia mums stimulą veikti. Filosofai ir psichologai kartais sako, kad jei žmogus ramiai suvokia savo laikinumą, jis pradeda prasmingiau elgtis, gyventi. Jei norite patikrinti, pažaiskite „paskutinės savaitės“ žaidimą. Pagalvokite, ką jūs darytumėte, jei žinotumėt, jog jums liko gyventi tik viena savaitė: ar tikrai užsiimtumėte tuo, kuo užsiimate visada. Ar nebūtų taip, kad labai paprastai ir greitai atsirinktumėte tai, ką jums svarbiausia atlikti, su kuo pabendrauti, kokius neužbaigtus reikalus sutvarkyti.

Kas, jei mirties nebūtų?

Atrodo, jei nebūtų mirties, mes gautume begalines galimybes, džiaugsmą. Tačiau, ar tikrai gautume vien tik teigiamus dalykus? Labai pragmatiškai pasvarstykite, ar norėtumėte turėti kelis tūkstančius artimų giminaičių – pro pro pro prosenelių ir panašiai – turinčių teisę ir jaučiančių pareigą jums paaiškinti, kaip privalote gyventi? Ar kada mąstėte, kaip elgtumėtės su savimi, su savo sveikata, jei nebūtų jokių ribojančių veiksnių? Ar kalbos apie sveiką gyvenseną, sveikatos tausojimą tada turėtų bent kokią prasmę? Kaip tokiu atveju, būtų su sunkiai sergančiais? Skamba gal kiek ir makabriškai, tačiau mirtis kartais mums suteikia ir tam tikros naudos.

Apie mirtį mąstykite ramiai

Tai, kad jūs tyliai pamąstote ar net pasikalbate šeimoje apie savo, ar artimųjų mirtį gali būti be galo vertinga, kai tokia situacija ateina. Pirmiausia, tai palengvina sprendimus, kuriuos yra būtina priimti mirties situacijoje. Artimieji žino, kokio požiūrio šeimos nariai laikosi šiuo jautriu klausimu. Visiems lengviau, nes nereikia spėlioti, o yra aiškūs pasirinkimai, susiję tiek su laidojimo būdu, tiek su laidojimo ceremonija, kapų vieta ir visais kitais klausimais. Todėl pokalbis apie šią temą šeimoje – pats geriausias ir aiškiausias būdas palengvinti sunkią akimirką. Be abejo, tai nelengva, bet taip elgiasi labiau sąmoningi žmonės, kuriems rūpi artimųjų gerovė ir ramybė.

Pasiruošti reikia laiko

Tikriausiai nenustebinsime, bet mirtis - neišvengiama mūsų gyvenimo dalis, su kuria, atėjus laikui, susidursime kiekvienas. Todėl nėra protinga nekalbėti ir negalvoti apie tai, kas būtinai įvyks. Jei jau taip, tai būti pasiruošusiam tam, kad būtinai įvyks irgi yra protinga. Kartais manoma, jog staigi mirtis yra lengvesnė. Tačiau, ko gero, tik mirusiajam. Juk artimiesiems tokiu atveju yra sunkiau, nes morališkai šiai akimirkai nepasiruošta, o jai pasiruošti laiko reikia. Išmintingi žmonės visada stengiasi pasiruošti artėjančiai mirčiai – sutvarkyti reikalus, perduoti reikalingą informaciją artimiesiems, išsakyti pageidavimus, palinkėjimus, pasikalbėti apie svarbius dalykus ir galų gale atsisveikinti. Taip, pokalbis apie mirtį, palengvina galimybę, kad artimieji pilnai išpildys velionio valią.

Pokyčiai Lietuvoje

Kaip sako J.Ramonaite, situacija Lietuvoje pamažu keičiasi. Tai labiausiai pastebima laidojimo ceremonijų organizavimo pokyčiuose, įvairiose naujovėse, tačiau taip pat keičiasi ir mirties suvokimas. Mąstyti ir kalbėti apie mirtį šalyje pradeda daugiau žmonių, tokiu būdų palengvindami sunkią akimirką tiek sau, tiek ir savo artimiesiems. Ir tai, kad perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos – to įrodymas. Daugiau naudingos informacijos galite rasti nacionalinės laidojimo ceremonijų organizavimo sistemos REKVIEM internetinėje svetainėje www.rekviem.lt, skyriuje „Psichologinė pagalba“.

Užsakymo nr.: PT_81621663

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
3.5862

Kviečia visuomenę nepamiršti sportuoti ir namuose (2)

Nors karantino laikotarpis pakeitė daugelio kasdienybę ir esame priversti leisti didžiąją dalį...

Kodėl beprasmiška bijoti mirties? (37)

Nors žmonės yra skirtingi, tačiau vienas jausmas yra bendras beveik kiekvienam iš mūsų – tai...

Gamtai draugiškesnių alternatyvų ieško net traškučių gamintojai (2)

Prieš kelerius metus prasidėjęs sveikesnio ir gamtai draugiško maisto bumas, panašu, ne tik...

Vilniuje įvyks „Wine + Dessert 2018“ čempionatas: dalyvaus geriausi šalies šefai ir ekspertai

Lapkričio 19 d. 16:30 val. viešbutyje „ Crowne Plaza Vilnius “ įvyks „Wine + Dessert 2018“...

Patarimai, kaip pasiruošti ir papuošti kapus Visų šventųjų dienai (10)

Lapkričio 1-ąją, Visų šventųjų dieną tradiciškai trauksime prie artimųjų kapų pagerbti...

Top naujienos

Skelbia radę, kur nufilmuotas keistas Cichanouskajos kreipimasis į baltarusius (137)

Kandidatės Baltarusijos prezidento rinkimuose Sviatlanos Cichanouskajos kreipimasis į šalies...

Razmuvienė: galbūt po gausių pasibuvimų pajūryje reikėtų paprašyti dirbti nuotoliniu būdu (130)

Savaitgalį socialinius tinklus apskriejo nuotraukos iš sausakimšo Palangos paplūdimio. Pirmadienį...

Per tarptautinę operaciją smogė Ispanijoje įsikūrusiai gaujai: nusikaltimus organizavo emigrantai iš Lietuvos ir Lenkijos (3)

Per tarptautinę operaciją Ispanijoje sulaikyta nusikalstama grupuotė, kurią įkūrė Lietuvos ir...

Ragina studentus sukilti dėl brokerių tarpininkavimo mokesčio: reikia kritinės masės (30)

Nekilnojamojo turto paslaugų įmonės „Resolution“ vadovė Džiuginta Daujotaitė sako, kad...

„Eurovaistinės“ vaistininkei nustatytas koronavirusas (8)

Kauno rajone, Ringauduose, esančios „Eurovaistinės“ vaistininkei pirmadienį nustatytas...

OMON vaiko žmones iš protestų dalyvio žūties vietos Minske (8)

Minske riaušių policijos OMON pareigūnai vaiko žmones, atėjusius atnešti gėlių į vietą,...

Cichanouskaja į šalį atvyko paryčiais: ji turi vizą metams būti Lietuvoje (545)

Į Lietuvą atvykusi baltarusių opozicijos simboliu vadinama Sviatlana Cichanouskaja tikina pati...

Ekspertas: keistas Cichanouskajos kreipimasis į protestuotojus išgautas jėga (238)

Keistas kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cechanouskajos kreipimasis į baltarusius su raginimu...

Palangos vėl laukia iššūkis: po trumpo atokvėpio – vasariškų karščių sugrįžimas (11)

Po trumpo gaivesnių orų laikotarpio, į Lietuvą grįš vasaros karščiai.

FIBA įspraudė į kampą Prienų klubą: niekur nedingsime, reikės mokėti (3)

Prienų „Cbet“ ekipa pateko į Tarptautinės krepšinio federacijos ( FIBA ) nemalonę. Praėjusio...