Pradėtos gaminti praėjusio amžiaus viduryje, jos eiliniam Sovietų Sąjungos piliečiui atrodė kaip visiškas technologijų stebuklas ir kainavo vidutinį mėnesio uždarbį. Tokios buvo 5-ajame dešimtmetyje dienos šviesą išvydusios pirmosios SSRS skalbyklės „Riga“, pavadintos Latvijos sostinės vardu, nes iš šiame mieste įkurtos gamyklos prietaisai keliaudavo į gyventojų namus. Pareiga skalbti juose priklausė tik moterims, procesas vyko ilgai ir sudėtingai, tačiau kartu išskalbiamų pora kilogramų drabužių (tiek sveria 4 poros vidutinių vyriškų kelnių) galėjo prilygti skrydžiui į kosmosą. Ne veltui dabartinės skalbyklių technologinės naujovės ir naujoviškos funkcijos tuometei šeimininkei sukeltų tikrą šoką, todėl verta pažvelgti, kaip buvo patobulinti prietaisai iki šių dienų.
Vienu kartu išskalbiamos tik keturios poros kelnių ir sagos nukarpomos prieš skalbimą: kokios buvo sovietinės skalbyklės ir kaip jos patobulėjo
© Organizatorių nuotr.

Vienas skalbimas dabar – visa diena anksčiau

Nors skalbyklės šiuo metu tapo įprasta buities dalimi, šie prietaisai Sovietų Sąjungoje reiškė išskirtinę prabangą. Tačiau, net ir demonstravę tuometę technologinę pažangą ir tvirtą socialinį statusą, jie visiškai neprilygsta tam, ką dabar galima rasti kone visų namuose.

Apie šiandieninių prietaisų veikimą beveik nesusimąstome. Į jų būgną tereikia sudėti nešvarius skalbinius, į atskirus skyrelius pripilti skalbiklio, spustelėti keletą mygtukų ir pamiršti apie drabužius iki tol, kol juos prireiks džiovinti. Tačiau šis procesas prieš daugiau nei pusę amžiaus atrodė visiškai kitaip.

Skalbyklės „Riga“, SSRS piliečių namus pasiekdavusios iš Latvijos sostinėje esančios gamyklos, buvo pavadintos pusiau automatinėmis. Jose vienu kartu būdavo galima išskalbti apie 2 kg drabužių, o veikiantys prietaisai tuomet prilygo stebuklui. Lengva palyginti – net ir mažiausios šiuo metu rinkoje esančios „Beko“ skalbyklės, kurios gylis 41,5–44 cm, pajėgumas yra triskart didesnis. Toks prietaisas vienu kartu išskalbia iki 6 kg drabužių.

Vienu kartu išskalbiamos tik keturios poros kelnių ir sagos nukarpomos prieš skalbimą: kokios buvo sovietinės skalbyklės ir kaip jos patobulėjo
© Organizatorių nuotr.

Didesnėse gamintojo skalbyklėse, kurias paprastai renkasi šeimos, telpa dar daugiau skalbinių – iki 10 kg. 6-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje tiek drabužių būtų išskalbiama per 5–6 kartus. Tam prireikdavo kone visos dienos.

Dabartinės skalbyklės taip pat skalbia pagal skirtingas skalbimo programas, kurios pasirenkamos norimiems drabužiams ar audiniams skalbti. Sovietinių prietaisų naudotojai apie tai galėjo tik svajoti. Jie skalbinius tiesiog sudėdavo į skalbyklės talpyklą ir pripildavo karšto muiluoto vandens. Tada pradėdavo veikti vadinamoji maišymo funkcija. Specialūs ašmenys sukdavo drabužius muiluotame vandenyje. Ši aktyvaus skalbimo fazė trukdavo tik 6–8 minutes.

Jai pasibaigus, reikėdavo įjungti sukimo režimą. Vėliau – išpumpuoti distiliuotą muiluotą vandenį į kitą skalbyklės skyrių. Šis anuometinis skalbiklis galėdavo būti išpilamas arba naudojamas kitam skalbimui. Sukimas taip pat trukdavo 5–6 minutes. Tada „Riga“ skalbinius skalaudavo – į skalbyklės talpyklą reikdavo įpilti švaraus vandens. Prietaiso ašmenys drabužius sukdavo 3–4 minutes ir vėl tekdavo įjungti sukimo funkciją. Skalbiniai būdavo dar 2–3 kartus išskalaujami ir tik paskui procesas baigdavosi. Taip skalbimas atrodė sovietmečiu.

Naudoja ir vandenį, ir garus

Praėjusiame amžiuje skalbimo procesas vykdavo trumpais ciklais, kurių kiekvieną pradėti tekdavo rankiniu būdu. Tačiau tai tik gana nedidelis nepatogumas, palyginti su kitais būtinais veiksmais, pavyzdžiui, išpilti ar papildyti vandenį šeimininkės turėdavo pačios – skalbyklė to nedarydavo.

Todėl skalbti tekdavo valandą ar dvi. Šiame procese žmogui reikėjo dalyvauti nuolatos ir pačiam kaskart atlikti vieną ar kitą funkciją.

Vienu kartu išskalbiamos tik keturios poros kelnių ir sagos nukarpomos prieš skalbimą: kokios buvo sovietinės skalbyklės ir kaip jos patobulėjo
© Organizatorių nuotr.

Savo ruožtu šiandien „Beko“ skalbyklės naudoja „Xpress“ programą, leidžiančią kasdien drabužius išskalbti ypač greitai – tik per 28 minutes. Tačiau tai tik dalis naujoviškumo. Pora kilogramų skalbinių, kurie užpildydavo dabartinių skalbyklių pirmtakes, su „Super Xpress“ programa išskalbiami dar greičiau – per 14 minučių.

Be to, šiandien „Beko“ skalbyklės leidžia rinktis skirtingas įvairiausių rūšių skalbinių skalbimo programas. Jos naudoja ne tik vandenį ir skalbiklį, bet ir garus. Garai švelniai ir veiksmingai pašalina purvą iš drabužių – taikoma speciali „SteamCure“ technologija. Visgi ne tik ji, bet ir „SteamCure Hygiene+“ skalbyklių „Riga“ vartotojų net nebūtų susapnuota. Ši technologija, taip pat naudodama garus, skalbimo ciklo pabaigoje iš skalbinių pašalina 99,9 proc. visų žinomų alergenų.

Tekdavo netgi iškirpti sagas

Visgi pirmose masinės gamybos skalbyklėse buvusi sukimo funkcija yra verta atskiro aptarimo. Jai tuomet naudotas specialus įrenginys, įmontuotas ankstyvųjų modelių skalbyklėse. Jis buvo skirtas skalbiniams sukti rankomis tarp dviejų suspaustų suktuvų.

Norint jais naudotis, reikdavo iš drabužių iškirpti sagas. Antraip jos galėjo perlūžti. Šeimininkės sagas vėl prisiūdavo prie sausų išskalbtų drabužių.

Vėlesni pusiau automatinių skalbyklių modeliai buvo gaminami su centrifugomis, kurios tiesiog išdaužydavo purvą iš skalbinių. Šie skalbyklių priedai buvo pardavinėjami atskirai. Todėl dalis šeimininkių, kurias tuometis procesas dėl akivaizdžių priežasčių išvargindavo per daug, drabužius plaudavo rankomis. Minėtas centrifugas jos pirkdavo atskirai ir jomis sukdavo skalbinius.

Šiandien „Beko“ šią funkciją pakeitė iš esmės. Gamintojo skalbyklės būgno sukimo greitį pritaiko tiek švelnesniam, tiek efektyvesniam rezultatui, užtikrindamos 400–1400 apsisukimų per minutę. 1975 m. Sovietų Sąjungoje buvo pradėtos gaminti visiškai automatinės skalbyklės. Visiškai automatizuotos buvo ir jų sukimo bei skalavimo funkcijos. Nors tuomet nukirpti sagų jau ir nebereikėjo, visgi drabužiai po tokio grubaus skalbimo atrodydavo lyg „nukankinti“.

Vienu kartu išskalbiamos tik keturios poros kelnių ir sagos nukarpomos prieš skalbimą: kokios buvo sovietinės skalbyklės ir kaip jos patobulėjo
© Organizatorių nuotr.

Todėl dabartinės skalbyklės, pavyzdžiui, medvilne ar vilna rūpinasi itin švelniai. Ne veltui iš šių medžiagų pagaminti drabužiai, išskalbti „Beko“ skalbyklėse, atrodo net geriau nei prieš sudėti į būgną. Tai užtikrinama naudojant specialias programas skirtingiems audiniams.

Taigi skalbimas šiuo metu yra gerokai sumanesnis, paprastesnis, naujoviškesnis ir veiksmingesnis. Atlikusios milžinišką technologinį šuolį, dabartinės skalbyklės gerokai nustebintų savo pirmtakių naudotojus. Netgi tuos, kurie per didelius vargus į namus atsiveždavo visiškai automatines „Vyatka-Avtomat“. Todėl patogumas, lydintis kasdienį daugelio gyvenimą, tapo net nepastebimas. Netgi – negirdimas, nes „Beko“ skalbyklių, kurioms suteikiama 10 metų garantija, inverterių varikliai veikia itin tyliai. Kartu ir nematomas, prietaisuose naudojamiems garams skalbimo pabaigoje pašalinus visas bakterijas bei alergenus iš drabužių.

Nors dar ganėtinai neseniai ašmenys, sukantys muiluotame vandenį mirkstančius skalbinius, skrodė sovietinę realybę kaip didžiausios technologinės pažangos įrodymas.

Užsakymo nr.: PT_88393041

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.4000

EZVIZ C6W namų apsaugos kamera: mažylė, kuri gali daug

Namų vidaus erdvei skirta apsaugos kamera EZVIZ CS-C6W – smagus žaisliukas ir norintiems apsaugoti...

Klaidos, kurios gali ženkliai sutrumpinti jūsų stogo „gyvenimą“: ar skiriate tam dėmesio?

Namo stogas , kaip ir kiekvienas daiktas, reikalauja bent minimalios sezoninės apžiūros, jei...

Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kodėl taip yra, kokių priemonių imtis? (6)

Šaltasis metų laikas Lietuvoje dažnai sukelia didelių problemų namuose susijusių su drėgme....

Išmanusis „SMART + WiFi“ apšvietimas suteiks namams lengvai individualizuotą atmosferą (4)

Apšvietimo kompanija „Ledvance“ pristato naują išmaniojo apšvietimo gaminių šeimą „SMART...

„Viessmann“ kuria gyvenamąsias erdves ateinančioms kartoms (5)

„Viessmann Group“ yra tarptautinėje rinkoje pirmaujantis šildymo, pramoninių ir vėsinimo...

Top naujienos

Vokietiją per Lenkiją jau pasiekė 5,7 tūkst. migrantų: pagrindinis dėmesys nukrypęs visai ne į juos (37)

Neteisėtos migracijos, su kuria iš Baltarusijos pusės susiduria Lietuva, Lenkija ir Latvija,...

Ilgalaikių bedarbių skaičius verčia tvertis už galvos: bedarbis – lyg nauja profesija (296)

Užimtumo tarnyba stveriasi už galvos: per metus ilgalaikių bedarbių tiek Lietuvoje, tiek...

Laida „Iš esmės“, Aurimas Perednis; Agnė Vasiliauskaitė | D+

Šioje šalyje COVID-19 priemonės kone griežčiausios pasaulyje: Lietuvos ambasadorius pakliuvo į neeilinę situaciją (2)

Pasauliui skirtingai sekasi kovoti su koronavirusu, todėl šalys naudoja skirtingas priemones. Kol...

Žemę pasiekė galinga radiosignalų banga: paslaptinga sprogimų serija iš kosmoso gelmių tęsėsi 47 paras (7)

Tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo prof. Li Di ir dr. Wangas Pei, dirbantys Kinijos...

Šio vitamino trūksta 9 iš 10 lietuvių: profesorius išvardijo simptomus, kurie byloja, kad pasisavinote jo nepakankamai (21)

Manoma, kad vitamino D trūkumą patiria 9 iš 10 lietuvių. Žinių radijo laidoje „Ryto...

Po naujausių pranešimų apie Kinijos karinius pajėgumus – nerimas JAV: neturime žalio supratimo, kaip jiems tai pavyko (938)

Spalio 16 d. britų laikraštis „The Financial Times“ (FT) pranešė, kad Kinija išbandė...

Vilniuje ikiteisminis tyrimas dėl galimybių paso pradėtas ir nepilnametei (269)

Šeštadienį Vilniuje su svetimais galimybių pasais sulaikyti du žmonės, tarp jų ir 17 metų...

Laivas iš pradžių pametė 40 konteinerių, po to užsiliepsnojo (32)

Kanados ir JAV pakrančių apsauga su nerimu stebi gaisrą konteineriniame laive Ramiojo vandenyno...

Po netekties – neįprasta paguoda: mergina ištekėjo už savo vaikino tėvo

Viena britė ištekėjo už savo vaikino tėvo po to, kai netikėtai mirė jo mama. Mergina paaiškino...