Kaip pastebi specialistai, lietuviai drąsiai naudojasi įvairių kreditų kompanijų paslaugomis, o vienas iš dažniausių poreikių paskolai – būsto remontas. Tačiau, kaip teigia šios srities ekspertai, pasitaiko ir nemažai atvejų, kai paskolą būsto renovacijai pasiėmę lietuviai pervertina savo galimybes, nebegali grąžinti pinigų bei įklimpsta į skolas. Apie šią ir kitas klaidas, imant kreditą, pasakoja „West Kredit“ filialo Lietuvoje vadovė Asta Trinkūnienė.
Ekspertė atskleidžia didžiausias klaidas, kurias daro planuojantys būsto remontą, bet neturintys pakankamai lėšų
© Shutterstock

Nedrįsta pasikonsultuoti

Pasak „West Kredit“ filialo vadovės, imdami paskolą, žmonės vis dar baiminasi užstatyti būstą, nes mano, kad skolos atveju, jų turtas iškart bus pasisavinamas arba sutarties galiojimo metu apribotos galimybės jį nuomoti, remontuoti. Tačiau iš tiesų, gavus kreditoriaus sutikimą, jokie apribojimai nėra taikomi, o įkeitus turtą galima gauti palankesnes sąlygas ir mažesnes palūkanas.

,,Turto įkeitimas yra prievolės įvykdymo užtikrinimo priemonė, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jeigu yra įkeičiamas nekilnojamas turtas, tai tokia kredito sutartis laikoma nebe vartojimo, o susijusi su nekilnojamuoju turtu. Kreditai su įkeitimu įprastai pasižymi mažesne rizika, todėl kredito davėjas gali pasiūlyti palankesnes palūkanas. Tad prieš imant paskolą, vertėtų pasikonsultuoti ir nuspręsti, galbūt, užstatyti būstą yra teisingiausias ir geriausias sprendimas“, – sako A. Trinkūnienė.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Neįvertina rizikų

Specialistės teigimu, dažniausiai problemų su paskolomis iškyla ir tada, kai staiga pasikeičia žmogaus finansinė padėtis, tačiau net ir tokiu atveju, pasak A. Trinkūnienės, daugelis linkę delsti ir tikėtis stebuklo, deja, toks požiūris nepriveda prie nieko gero.

„Dar prieš kreipdamasis dėl paskolos, žmogus turi įvertinti savo finansines galimybes – ar jo pajamos yra ir, svarbiausia, ar išliks stabilios ateityje. Tada atsakingai vertinti ir planuoti galimas išlaidas, nes dabar be įprastų mokesčių bei kitų išlaidų, teks mokėti ir paskolą. Rekomenduojama laikytis 40/60 principo, tai reiškia: 40 procentų pajamų skirti įsipareigojimams, o 60 procentų – pragyvenimui. Problemos grąžinti paskolą dažniausiai ir kyla dėl žmonių apsiskaičiavimo ar neatsakingo pinigų leidimo. Visgi, gyvenime atsitinka visko, todėl net ir stabiliai gyvenusius žmones ištinka krizė“, – teigia ekspertė.

Ištikus bėdai – nedelskite nei dienos

A. Trinkūnienė pasakoja, kad nesumokant įmokų tris mėnesius, kas keturiolika dienų, arba kartą per mėnesį, skolininkui išsiunčiami trys priminimo laiškai bei apie skolą primenama skambučiais.

„Jei veiksmų žmogus vis vien nesiima, antstoliui perduodamas notaro paruoštas vykdomasis raštas. Įprastai, antstolis suteikia galimybę grąžinti skolą per mėnesį laiko, jei ji negrąžinama, gali grėsti baudos, delspinigiai bei kitos nemalonios procedūros“, – aiškina specialistė.

Todėl svarbu, pasak pašnekovės, nevilkinti laiko ir nemanyti, kad viskas savaime susitvarkys.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad yra daug sprendimo būdų, tačiau svarbu nedelsti. Jei, pavyzdžiui, imant paskolą, įkeitėte savo turtą, o skola su delspinigiais ir vėlavimo baudomis siekia 70 proc. turto vertės – gali būti per vėlu. Net pačiam skolininkui arba antstoliui varžytinėse pardavus jūsų turtą, sudėtinga padengti visas skolas. Jei skola siekia 50 proc. turto vertės arba žmogus mato, kad negali įmokų mokėti jau trečią mėnesį, galimybių išspręsti situaciją tikrai yra“, – tvirtina A. Trinkūnienė.

Specialistė aiškina, kad jei yra vėluojama sumokėti dvi įmokas, tuomet yra siūloma laikinai sustabdyti mokėjimus.

Ekspertė atskleidžia didžiausias klaidas, kurias daro planuojantys būsto remontą, bet neturintys pakankamai lėšų
© Adobe Stock

„Pradedame nuo žmogiškojo faktoriaus – įvertiname, galbūt, žmogus negali mokėti dėl ligos, nelaimingo įvykio. Jei yra tokia situacija, įmokas galima laikinai stabdyti. Jei žmogus ir po pertraukos neturi galimybių sumokėti pradelstų įmokų, siūloma inicijuoti refinansavimą. Tai reiškia, kad 1–3 pavėluotų sumokėti mėnesių įmokos išdėliojamos į ateities įmokų naują grafiką. Tokiu atveju įmokos šiek tiek padidėja, tačiau žmogus gali planuoti savo išlaidas ir toliau mokėti.“, – sakė A. Trinkūnienė.

Pašnekovė pabrėžia, kad reikėtų nesibaiminti refinansavimo, nes tai yra efektyvi priemonė, padedanti išvengti didelių nuostolių ir streso visai šeimai.

Visada pasiruošę padėti

Ieškant tinkamiausio sprendimo, kuris sumažintų riziką, pasak A. Trinkūnienės, reikia ne tik patiems išstudijuoti pasiūlymus, bet ir pasikonsultuoti su specialistais.

„Apsispręsti, kokį kreditą rinktis, kaip tvarkyti vienus ar kitus finansinius reikalus, niekada nebuvo lengva. Šioje srityje daug vadinamojo „triukšmo“, pompastikos ir kitų lengvai išblaškančių elementų, tad nesunku pasiklysti tarp daugybės įvairių kreditorių ir jų siūlomų sąlygų. Pavyzdžiui, skolintojai, kuriems svarbu, kad klientas veiktų impulsyviai, mėgsta žaisti žmogaus juslėmis, savo pasiūlymus vizualiai pateikia taip, kad reikšmingos detalės liktų nepastebėtos“, – pastebi ekspertė.

Jos teigimu, AS „West Kredit“ nuo didelės dalies kitų kredito paslaugas teikiančių įmonių skiriasi tuo, kad čia yra siekiama, kad klientai visada jaustųsi komfortabiliai, žinotų, su kokiomis sąlygomis sutinka bei ant ko padeda parašą.

Ekspertė atskleidžia didžiausias klaidas, kurias daro planuojantys būsto remontą, bet neturintys pakankamai lėšų
© Shutterstock

„Kiekvienam klientui paaiškiname visas sąlygas kaip įmanoma suprantamiau. Neturime paslėptų tekstų smulkiomis raidėmis ir su klientais atvirai aptariame esamus procentus, palūkanas, papasakojame apie visas rizikas, kurios gali nutikti ir kaip jas spręsti, jei klientas nebegali mokėti kredito ar susiduria su laikinais finansiniais sunkumais.

Kiekvienam kredito gavėjui sudarome individualias sąlygas ir paaiškiname, ką vienokiu ar kitokiu atveju gauna skolininkas bei kam jis įsipareigoja. Mes taip pat esame suinteresuoti, kad mūsų klientai laiku mokėtų įmokas, būtų atsakingi bei, svarbiausia, gyventų geriau, – teigia A. Trinkūnienė.

Užsakymo nr.: PT_85270961

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Belaukiant Kalėdų: dekoro elementai sustiprins šventinę nuotaiką

Kalėdos – viena laukiamiausių metų švenčių, kuri visuomet į namus įneša džiugesio ir...

Statotės namą? Jums tai gali praversti

Statantis namą tenka apsispręsti dėl daugelių statybinių medžiagų pasirinkimo. Namas bus...

Įsigijęs lauko duris iš „patikimo“ gamintojo labai nusivylė – neatlaikė nei pirmos žiemos (6)

Lauko durys – vienas svarbiausių namo elementų, užtikrinančių ne tik eksterjero dizainą, bet...

Viskas apie kiemo ir sodo apšvietimą: kaip susiplanuoti, įsirengti bei moderniausi šių dienų sprendimai (8)

Rudenį namo kiemas tampa visiškai kitoks: pagelsta ir nukrenta lapai, nėra gėlių žiedų,...

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (24)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (42)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Sugėdinti žaidėjai prakalbo apie neparuoštus namų darbus: turime geriau išanalizuoti varžovus (25)

Po niūriausias prognozes pranokusio pralaimėjimo namuose Danijai 76:80 Lietuvos rinktinės vidurio...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (16)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (1015)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (8)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (99)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (208)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (18)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...