Kaip pastebi specialistai, lietuviai drąsiai naudojasi įvairių kreditų kompanijų paslaugomis, o vienas iš dažniausių poreikių paskolai – būsto remontas. Tačiau, kaip teigia šios srities ekspertai, pasitaiko ir nemažai atvejų, kai paskolą būsto renovacijai pasiėmę lietuviai pervertina savo galimybes, nebegali grąžinti pinigų bei įklimpsta į skolas. Apie šią ir kitas klaidas, imant kreditą, pasakoja „West Kredit“ filialo Lietuvoje vadovė Asta Trinkūnienė.
Ekspertė atskleidžia didžiausias klaidas, kurias daro planuojantys būsto remontą, bet neturintys pakankamai lėšų
© Shutterstock

Nedrįsta pasikonsultuoti

Pasak „West Kredit“ filialo vadovės, imdami paskolą, žmonės vis dar baiminasi užstatyti būstą, nes mano, kad skolos atveju, jų turtas iškart bus pasisavinamas arba sutarties galiojimo metu apribotos galimybės jį nuomoti, remontuoti. Tačiau iš tiesų, gavus kreditoriaus sutikimą, jokie apribojimai nėra taikomi, o įkeitus turtą galima gauti palankesnes sąlygas ir mažesnes palūkanas.

,,Turto įkeitimas yra prievolės įvykdymo užtikrinimo priemonė, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jeigu yra įkeičiamas nekilnojamas turtas, tai tokia kredito sutartis laikoma nebe vartojimo, o susijusi su nekilnojamuoju turtu. Kreditai su įkeitimu įprastai pasižymi mažesne rizika, todėl kredito davėjas gali pasiūlyti palankesnes palūkanas. Tad prieš imant paskolą, vertėtų pasikonsultuoti ir nuspręsti, galbūt, užstatyti būstą yra teisingiausias ir geriausias sprendimas“, – sako A. Trinkūnienė.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Neįvertina rizikų

Specialistės teigimu, dažniausiai problemų su paskolomis iškyla ir tada, kai staiga pasikeičia žmogaus finansinė padėtis, tačiau net ir tokiu atveju, pasak A. Trinkūnienės, daugelis linkę delsti ir tikėtis stebuklo, deja, toks požiūris nepriveda prie nieko gero.

„Dar prieš kreipdamasis dėl paskolos, žmogus turi įvertinti savo finansines galimybes – ar jo pajamos yra ir, svarbiausia, ar išliks stabilios ateityje. Tada atsakingai vertinti ir planuoti galimas išlaidas, nes dabar be įprastų mokesčių bei kitų išlaidų, teks mokėti ir paskolą. Rekomenduojama laikytis 40/60 principo, tai reiškia: 40 procentų pajamų skirti įsipareigojimams, o 60 procentų – pragyvenimui. Problemos grąžinti paskolą dažniausiai ir kyla dėl žmonių apsiskaičiavimo ar neatsakingo pinigų leidimo. Visgi, gyvenime atsitinka visko, todėl net ir stabiliai gyvenusius žmones ištinka krizė“, – teigia ekspertė.

Ištikus bėdai – nedelskite nei dienos

A. Trinkūnienė pasakoja, kad nesumokant įmokų tris mėnesius, kas keturiolika dienų, arba kartą per mėnesį, skolininkui išsiunčiami trys priminimo laiškai bei apie skolą primenama skambučiais.

„Jei veiksmų žmogus vis vien nesiima, antstoliui perduodamas notaro paruoštas vykdomasis raštas. Įprastai, antstolis suteikia galimybę grąžinti skolą per mėnesį laiko, jei ji negrąžinama, gali grėsti baudos, delspinigiai bei kitos nemalonios procedūros“, – aiškina specialistė.

Todėl svarbu, pasak pašnekovės, nevilkinti laiko ir nemanyti, kad viskas savaime susitvarkys.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad yra daug sprendimo būdų, tačiau svarbu nedelsti. Jei, pavyzdžiui, imant paskolą, įkeitėte savo turtą, o skola su delspinigiais ir vėlavimo baudomis siekia 70 proc. turto vertės – gali būti per vėlu. Net pačiam skolininkui arba antstoliui varžytinėse pardavus jūsų turtą, sudėtinga padengti visas skolas. Jei skola siekia 50 proc. turto vertės arba žmogus mato, kad negali įmokų mokėti jau trečią mėnesį, galimybių išspręsti situaciją tikrai yra“, – tvirtina A. Trinkūnienė.

Specialistė aiškina, kad jei yra vėluojama sumokėti dvi įmokas, tuomet yra siūloma laikinai sustabdyti mokėjimus.

Ekspertė atskleidžia didžiausias klaidas, kurias daro planuojantys būsto remontą, bet neturintys pakankamai lėšų
© Adobe Stock

„Pradedame nuo žmogiškojo faktoriaus – įvertiname, galbūt, žmogus negali mokėti dėl ligos, nelaimingo įvykio. Jei yra tokia situacija, įmokas galima laikinai stabdyti. Jei žmogus ir po pertraukos neturi galimybių sumokėti pradelstų įmokų, siūloma inicijuoti refinansavimą. Tai reiškia, kad 1–3 pavėluotų sumokėti mėnesių įmokos išdėliojamos į ateities įmokų naują grafiką. Tokiu atveju įmokos šiek tiek padidėja, tačiau žmogus gali planuoti savo išlaidas ir toliau mokėti.“, – sakė A. Trinkūnienė.

Pašnekovė pabrėžia, kad reikėtų nesibaiminti refinansavimo, nes tai yra efektyvi priemonė, padedanti išvengti didelių nuostolių ir streso visai šeimai.

Visada pasiruošę padėti

Ieškant tinkamiausio sprendimo, kuris sumažintų riziką, pasak A. Trinkūnienės, reikia ne tik patiems išstudijuoti pasiūlymus, bet ir pasikonsultuoti su specialistais.

„Apsispręsti, kokį kreditą rinktis, kaip tvarkyti vienus ar kitus finansinius reikalus, niekada nebuvo lengva. Šioje srityje daug vadinamojo „triukšmo“, pompastikos ir kitų lengvai išblaškančių elementų, tad nesunku pasiklysti tarp daugybės įvairių kreditorių ir jų siūlomų sąlygų. Pavyzdžiui, skolintojai, kuriems svarbu, kad klientas veiktų impulsyviai, mėgsta žaisti žmogaus juslėmis, savo pasiūlymus vizualiai pateikia taip, kad reikšmingos detalės liktų nepastebėtos“, – pastebi ekspertė.

Jos teigimu, AS „West Kredit“ nuo didelės dalies kitų kredito paslaugas teikiančių įmonių skiriasi tuo, kad čia yra siekiama, kad klientai visada jaustųsi komfortabiliai, žinotų, su kokiomis sąlygomis sutinka bei ant ko padeda parašą.

Ekspertė atskleidžia didžiausias klaidas, kurias daro planuojantys būsto remontą, bet neturintys pakankamai lėšų
© Shutterstock

„Kiekvienam klientui paaiškiname visas sąlygas kaip įmanoma suprantamiau. Neturime paslėptų tekstų smulkiomis raidėmis ir su klientais atvirai aptariame esamus procentus, palūkanas, papasakojame apie visas rizikas, kurios gali nutikti ir kaip jas spręsti, jei klientas nebegali mokėti kredito ar susiduria su laikinais finansiniais sunkumais.

Kiekvienam kredito gavėjui sudarome individualias sąlygas ir paaiškiname, ką vienokiu ar kitokiu atveju gauna skolininkas bei kam jis įsipareigoja. Mes taip pat esame suinteresuoti, kad mūsų klientai laiku mokėtų įmokas, būtų atsakingi bei, svarbiausia, gyventų geriau, – teigia A. Trinkūnienė.

Užsakymo nr.: PT_85270961

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Interjero tendencijos rudenį

Palyginti su pavasario ir vasaros laikotarpiu, rudenį daugiau laiko praleidžiame patalpose,...

Viskas apie indaploves: kokias naujienas siūlo gamintojai, kaip išsirinkti ir tinkamai prižiūrėti

Šiandieniniame technikos pasaulyje gyvuojanti tendencija pristatyti vartotojui kuo daugiau įvairių...

Rudeniniai sodo darbai – ką būtina atlikti, kol neatėjo šalčiai? (2)

Nors šiemet rudeninis oras išties džiugina saule ir šilumos gausa, nereikia pamiršti, kad rudenį...

Specialisto įžvalgos: kodėl verta rinktis šildymo sistemą oras-vanduo? (10)

Šilumos siurbliai oras-vanduo – tai energiją taupanti alternatyva mums įprastiems dujiniams,...

Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų: kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio? (3)

Šaltuoju metų laiku Lietuvoje dažnai atsiranda problemų susijusių su per didele oro drėgme. Ant...

Top naujienos

Šie avarinės būklės įrenginiai daugiabučiuose kelia pavojų gyvybei, bet jų tvarkyti neskubama: laukia ir 3 metus (2)

Vienas svarbiausių įrenginių aukštesniuose pastatuose – liftas. Tačiau taip pat tai gali būti...

Legendinio striptizo klubo „prakeiksmas“ – pastatą nusipirko, bet darbų pradėti negali (47)

Kaune, prie Savanorių prospekto, buvusiuose Radijo gamyklos kultūros rūmuose „Šilelis“ kadaise...

Pasaulio sveikatos organizacija skambina pavojaus varpais: užsikrėtusiųjų skaičius gali pradėti augti eksponentiškai (13)

Europos Sąjungos ligų kontrolės agentūra, kaip ir susirūpinę medicinos darbuotojai, skambina...

Klaipėdoje kamštelius gaminančios įmonės galvos skausmas: kaip gersime iš butelių po trejų metų (8)

Europoje ir Lietuvoje vis daugiau kalbant apie žiedinę ekonomiką ir atliekų perdirbimą, keisti...

Alytaus poliklinikoje mirė vyras (77)

Alytaus policijos pareigūnai penktadienį sulaukė pranešimo iš poliklinikos . Pranešta, kad...

Naujas koronaviruso rekordas: Lietuvoje užsikrėtė 474 žmonės ir 3 mirė papildyta (704)

Lietuvoje pranešta apie 474 naujus koronaviruso atvejus. Tai yra naujas užsikrėtimų skaičiaus...

Ilgiausią karantiną pasaulyje ištvėręs miestas vaduojasi iš antros koronaviruso bangos, bet problemos nesibaigia (38)

Australijoje esančios Viktorijos valstijos sostinė Melburnas ištvėrė vieną ilgiausių karantinų...

Gydytoja įspėjo dėl nesaugių lytinių santykių: gresia net vėžys (76)

Praėjęs karantinas dalį lietuvių privertė pasirūpinti papildomomis apsaugos priemonėmis...

Vidmantas Šmigelskas | D+ nariams

Kaip mes išsivaikščiojome: apie kareiviškas madas ir prekybą automatais

Kaliningrade vyko visokie balsavimai, referendumai. Viename buvo klausiama ar pritariame, jog...

Astravo atominei elektrinei suteiktas leidimas pradėti elektros gamybą pirmajame bloke (61)

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas...