Pandemijos metu išgyvenant sudėtingą laikotarpį – atnaujinti apribojimai, nežinomybė dėl ateities ir baimė susirgti pačiam bei užkrėsti kitus gali kelti daug įvairių emocijų. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai teigia, kad šiuo metu, kai užsikrėtimų skaičius yra didelis ir virusas sparčiai plinta visuomenėje, visiškai normalu jausti baimę, liūdesį, pyktį ir išgyventi nerimą. Tačiau jie atkreipia dėmesį, kad jeigu jausmai tampa vis stipresni ir patiriami kasdien, tai gali turėti neigiamos įtakos tiek mūsų pačių sveikatai, tiek paveikti aplinkinius.
Korona virusas
Korona virusas
© Shutterstock

Kaip mūsų jausmai ir emocijos gali paveikti kitus?

Mūsų ir kitų šalių kontekstas, kuriame gyvename, net jei artimai nesusidūrėme su susirgimo atvejais, ne vieną verčia jaustis nesaugiai jau ilgiau kaip pusmetį. Šiuo metu vis dažniau susiduriama su situacijomis, kai susirgęs žmogus pyksta ant jį užkrėtusio kolegos, draugo ar artimojo, o pats tuo pat metu jaučia gėdą ir baimę užkrėsti kitus. Visuomenėje tvyranti įtampa bei didelė jausmų įvairovė neretai lemia tai, kad darbo, ugdymo aplinkose, bendruomenėse ar net artimame žmonių rate pozityvūs tarpusavio santykiai tampa priešiškais, ypač sergančiojo atžvilgiu – prasideda kaltinimai, moralizavimas apie susirgusiojo prastą higieną ar neatsakingą elgesį. Toks skirtingose aplinkose besikuriantis požiūris gali turėti itin daug žalos – sergantis asmuo gali bijoti prisipažinti apie tai, kad jaučia simptomus, delsti kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą, bijoti informuoti tuos, su kuriais turėjo kontaktą. Tokiu atveju prarandama galimybė laiku sustabdyti viruso plitimą, teigia „Vilnius sveikiau“ specialistai. Kuriamas ir taikomas stigmatizuojantis požiūris tampa vienu didžiausių rizikos veiksnių atsirasti psichikos sveikatos sunkumams: nemigai, panikos atakoms, depresiškai nuotaikai ir pan.

Kaltinimai kelia įtampą

Virusui plintant, asmens sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigose didelę įtampa bei stresą išgyvena ir šių įstaigų vadovai – tiek valdydami kilusias situacijas, tiek bendraudami individualiai su bendruomenės nariais. Tai tiesiogiai susiję su tuo, kad ieškodami priežasčių ir paaiškinimų, kodėl ir kas susirgo, darbuotojai ar vaikų tėvai išgyvenimus išlieja, reikalaudami asmeninės atsakomybės ir pasiaiškinimo. Neretai pamirštama, kad užsikrėsti ir susirgti galime visi: COVID-19 liga sergama nepriklausomai nuo statuso. Net ir laikantis visų saugumo reikalavimų bei taisyklių, užsikrėtimo atvejų gali pasitaikyti. Sveikatos specialistai pabrėžia, kad kaltinimas dar niekam nepadėjo pasveikti ar neužsikrėsti.

Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?
© DELFI / Andrius Ufartas

Kiekvienas iš mūsų gali būti pozityvus pavyzdys

Kiekvienas gali prisidėti, kuriant tolerantišką ir supratingą bendruomenę – pandemijos metu „Vilnius sveikiau“ specialistai skatina sostinės gyventojus išlikti vieningais ir parodyti kitam, kad nesame vieni.

Norint padėti asmeniui, kuris užsikrėtė COVID-19, specialistai pataria parodyti jam rūpestį, pasistengti suprasti, kaip jis jaučiasi ir pasidalyti mintimi, kad žmogus nepasirinko pats susirgti. Sergantis asmuo gali jaustis vienišas, tad nuoširdus rūpestis ir dėmesys gali būti didelė pagalba.

Jeigu užsikrėtėte ar bijote užkrėsti kitus, galite jausti kaltę. Tačiau sveikatos specialistai šiam jausmui siūlo nepasiduoti ir drąsiai pasakyti asmenims, su kuriais bendravote, kad sergate – tai gali padėti išsaugoti kitų sveikatą ir užkirsti kelią viruso plitimui.

Kiekvienas iš mūsų su pandemijos sukeltu stresu tvarkomės skirtingai, tačiau ieškodami priežasčių, kodėl kas nors susirgo, keliame įtampą ir nerimo jausmą. Kalbėdamiesi apie savo jausmus ir ieškodami būdų, kaip įveikti stresą tinkamu būdu, mes padedame ne tik sau, bet ir visai bendruomenei tapti stipresne. „Vilnius sveikiau“ specialistų komanda skatina nepamiršti pasirūpinti savo sveikata ir pastebėjus, kad šalia esantis žmogus išgyvena sudėtingą laikotarpį, nukreipti jį pagalbos.

Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?
© DELFI / Andrius Ufartas

Kai reikia pagalbos: kada kreiptis ir kur ją gauti?

Natūralu yra abejoti ir tiksliai nežinoti, ar jau reikia pagalbos, ar dar sunkumus galime išspręsti patys. Bet kokiu atveju, kreiptis pagalbos galima abiem atvejais, net ir tiksliai nežinant, ar patiriami sunkumai yra susiję su psichikos sveikatos problemomis. Pagalbos reikėtų kreiptis tada, kuomet elgesys, kylančios mintys ar jausmai yra sudėtingi ir kelia sunkumus atliekant įprastas kasdienines veiklas.

„Vilnius sveikiau“ nuo šio rudens teikia paslaugas, skirtas psichikos sveikatai stiprinti. Kuriant psichologinės gerovės paslaugų tinklą Vilniaus mieste ir rajone teikiama individuali pagalba ir sudaryta galimybė pasirinkti, t. y. gauti individualias psichologo konsultacijas gyvai ar nuotoliniu būdu per mobiliąją programėlę, rinktis patogų konsultacijų laiką ar norimą specialistą. Daugiau informacijos apie paslaugas galite rasti www.vilniussveikiau.lt.

Šiuo metu suteikiama papildoma galimybė gauti nemokamas psichologo konsultacijas per mobiliąją programėlę asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir ugdymo įstaigų darbuotojams.

Užsakymo nr.: PT_85766889

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Vokiečiai apie biodegalus: draugiški aplinkai ir padeda ūkininkams užsidirbti (13)

Du trečdaliai Vokietijos gyventojų pozityviai vertina biodegalų naudojimą transporte. Vokiečių...

Pakvietė abiturientus spręsti chemijos lygčių – aptiko svarbią Lietuvos problemą (19)

Šiemet pirmą kartą AB „ Lifosa “ surengtas projektas „Ateities formulė“ Kėdainių krašte...

Pokyčiai buitinių prietaisų energetiniame ženklinime: sumažins išteklių vartojimą, be to, padės sutaupyti (3)

Nuo kitų metų kovo 1 d. buitinė technika bus perklasifikuojama pagal vartotojui aiškesnę ir...

Naujovė Lietuvoje – automobilių salono dezinfekavimo aparatas, kuris užtikrins saugią kelionę (2)

Medikams ir mokslininkams toliau intensyviai kovojant su pasauline pandemija, nuošalyje nelieka ir...

Top naujienos

Jasikevičius – apie žalias kojines, skambutį Schilleriui ir širdies skausmą dėl Blaževičiaus (6)

Kaip ir buvo galima tikėtis, po keturių beatodairiškos kovos tarp Kauno „Žalgirio“ (5/7) ir...

Iš Vilniaus greitoji iškviesta į Ukmergę: atvykusi medikė nesulaikė ašarų – 35 metų pacientė nesulaukusi pagalbos mirė (707)

„Karščiuojanti pacientė saugiai perduota į rūpestingas infekcinės ligoninės slaugytojų...

Kaip Hitleris ištekindavo savo meilužes, arba garsiausios ir įtakingiausios Trečiojo reicho moterys (66)

Karas laikomas vyriška prerogatyva, tačiau moterų vaidmuo jame irgi svarbus. Net Vokietijoje, nors...

Jasikevičiaus sugrįžimas į Kauną paženklintas klaidų jūra ir pergale prieš „Žalgirį“ (459)

„Žalgirio“ (5-7) duobė Eurolygoje gilėja – Lietuvos čempionai po penktadienio dvikovos Kaune...

Prekybos po „Brexit“ susitarimo pasiekti nepavyko (28)

Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai penktadienį pareiškė, kad jiems...

Spaudimo prilygti Šarui nejaučiantis Schilleris: jis yra šio klubo legenda

Buvusį savo trenerį Šarūną Jasikevičių penktadienio vakarą namuose priėmęs Kauno...

Latvija dėl COVID-19 grėsmės įšaldo keleivių pervežimą į Lietuvą (32)

Latvijoje dėl koronavirusinės infekcijos pavojaus nuo šeštadienio įsigalios reikalavimas...

Vietoj kalėdinių dovanų policija vairuotojus pradžiugino pluoštu baudų (37)

Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie...

PSO: vakcina nereiškia koronaviruso eliminavimo (129)

Vien tik vakcinavimo nepakaks pandemijai baigti, penktadienį perspėjo Pasaulio sveikatos...