Dyzelinas su biopriedais Lietuvoje bus naudojamas jau nuo šių metų gruodžio. Biodegalų asociacijos viceprezidentas Jurgis Polujanskas sako, kad gamintojai pasiruošę rinkai tiekti aukščiausios kokybės biodegalus, atitinkančius Lietuvos žiemos sąlygas.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Nors ES reikalavimas naudoti biodegalus žiemos laikotarpiu turėjo įsigalioti dar prieš aštuonerius metus, dėl išimties šis reikalavimas buvo netaikomas, todėl degaluose buvo naudojama daugiau naftos produktų.

Siekiant mažinti klimato kaitą Lietuvoje į dyzeliną įmaišoma ne mažiau 7 proc. biodegalų – dažniausiai naudojamas rapsų metilo esteris (RME), pagamintas ir Lietuvoje išaugintų rapsų.

Jau šią žiemą Lietuvos vairuotojai į automobilio kuro baką pils dyzeliną su biodpriedais.

„Vartotojai gali būti ramūs, nes Lietuvoje pagaminti biodegalai yra itin kokybiški ir tinkami naudoti žiemos metu. Iki šiol Lietuvoje gaminami biodegalai eksportuojami į Skandinavijos šalis, kur oro sąlygos šaltuoju metu atšiauresnės nei Lietuvoje, be to, ten į maišomus degalus pilama didesnė biodegalų dalis. Automobiliai sklandžiai važiuoja, negirdime nusiskundimų“, – teigė J. Polujanskas.

Naudojant biodegalus, stiprinama energetinė Lietuvos nepriklausomybė, nes degalų gamybai importuojama mažiau naftos. Be to, šie biodegalai gaminami Lietuvoje, jų gamybai naudojama vietinė žaliava – taip sukuriama pridėtinė vertė žemės ūkiui ir visai šalies ekonomikai. Galiausiai, biodegalai į atmosferą išmeta 50-72 proc. mažiau anglies dvideginio nei degalai iš naftos.

Praktinis testas įrodė: nuogąstavimai nepagrįsti

Lietuvos Aukščiausiasis teismas pavasarį priėmė neskundžiamą sprendimą biodegalus rinkai tiekti ištisus metus, nedarant pertraukos žiemos laikotarpiu. J. Polujanskas pasakoja, kad Lietuvoje ruošiantis žieminių degalų su biodyzelinu vartojimui ištisus metus, buvo atliktas praktinis biodyzelino poveikio automobiliams tyrimas. Prieš trejus metus keturiose degalinėse visą žiemą buvo pilamas žieminis dyzelinas su įmaišyta RME dalimi.

„Vilniaus Gedimino technikos universiteto Inžinerijos katedros mokslininkų ir akredituotos tyrimų kompanijos atliktas praktinis RME poveikio automobiliams testas parodė, kad nėra skirtumo tarp įprastinio arktinio dyzelino ir dyzelino su biopriedu RME. Automobiliai užsivesdavo be keblumų, nors tą žiemą oro temperatūra buvo nukritusi ir iki 26 laipsnių šalčio, – pabrėžia Lietuvos biodegalų asociacijos narys. Žinodami, kad didžioji dalis komercinės paskirties transporto priemonių yra varomos dyzelinu, tyrime buvo testuojami ir 8 vilkikai. Keturi iš jų visą žiemą naudojo tik dyzeliną su RME komponentu, o kiti 4 – mineralinį dyzeliną be biodegalų priedo. Eksperimento pradžioje, dalyvaujant notarams, visų vilkikų kuro filtrai buvo užantspauduoti“, – apie tyrimo eigą pasakojo J. Polujanskas.

Eksperimento pabaigoje kuro filtrai buvo išimti ir palyginus gryną dyzeliną naudojusių vilkikų filtrus dyzeliną su naudojusių dyzeliną su biodegalų priedu ir, nepastebėta jokių skirtumų.

Biodegalų kokybės standartas – dar griežtesnis

Pasak Energetikos viceministro Ryčio Kėvelaičio, į dyzeliną maišomas RME atitinka visus aukščiausius ES reikalavimus. Be to, pernai biodegalų standartas Lietuvoje buvo dar labiau sugriežtintas numatant mažesnį monogliceridų kiekį, vandeningumo lygį, įvestas papildomas filtro blokavimo tendencijos rodiklis. Taip Lietuvos biodegalų standartas buvo priartintas prie tokias pačias arba dar atšiauresnes klimato sąlygas turinčių valstybių, pavyzdžiui Skandinavijos šalių.

Gruodžio mėnesį įsigalioja reikalavimas naudoti arktinį dyzeliną, o šiemet ir su biodyzelino dalimi. Arktinio dyzelino temperatūra turi atitikti mūsų šalies klimato sąlygas: pirmos klasės arktinio dyzelino ribinė filtravimosi temperatūra yra 26, antros klasės – net 32 laipsniai šalčio.

Lietuvos tikslas – didinti atsinaujinančių išteklių vartojimą

Siekiant sumažinti transporto sektoriaus poveikį klimato kaitai, jau 2030 m. atsinaujinančių išteklių energijos dalis transporto sektoriuje, palyginti su bendruoju galutiniu energijos suvartojimu turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc. Tiesa, kol kas ši dalis siekia tik kiek daugiau nei 4,3 proc. – tai vienas mažiausių rodiklių tarp visų ES valstybių.

Anot J. Polujansko, turime ES priimto Žaliojo kurso svarbą, kur link juda Europos valstybės, siekdamos įgyvendinti teigiamus ir tvarius klimato pokyčius. „ES yra įsipareigojusi 2050 metais tapti neutrali klimato atžvilgiu. Taigi, galime imtis veiksmų tik 2049 metais ir bandyti įšokti į traukinį arba susivokti anksčiau ir jau dabar elgtis atsakingai, įgyvendinti aplinkosauginius susitarimus“, – sako J. Polujanskas.

Užsakymo nr.: PT_85470727

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
2.6875

Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems? (2)

Pandemijos metu išgyvenant sudėtingą laikotarpį – atnaujinti apribojimai, nežinomybė dėl...

Šildymo sezonui artėjant, dar viena nemaloni žinia: vairuotojai už dyzeliną mokės daugiau (135)

Jau nuo ateinančios žiemos naujai įsigaliojantis reikalavimas įmaišyti iki 7 proc. biodegalų į...

Į pagalbą NVSC skuba verslas – įsteigė papildomą Covid-19 skambučių centrą (3)

Lietuvoje kone kasdien fiksuojant naujus užsikrėtusiųjų Covid-19 rekordus, Nacionalinis...

Virtuvės šefas Gian Luca Demarco: laikas griauti mitus, kad dešrelės – būtinai nesveikas maistas (48)

Skanu, greita ir sveika – atrodo, trys paprasti sinonimai, kurie patenkintų kasdieninius mūsų...

Top naujienos

Septynių vaikų tėtis Vytautas atvirai apie šeimos kasdienybę ir mintis dėl aštuntojo vaiko: kantrybė ir galimybės nėra beribės (178)

Kol vienos šeimos svarsto, ar susilaukti antrojo ar trečiojo vaiko, Vytautas Salinis prie savo...

Mokslininkas palygino pirmąjį ir antrąjį karantinus: pasakė, kurioje vietoje padarėme klaidą (241)

„Euromonitor International“ duomenų mokslininkas, Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos...

Tapinas: Šimonytei vienu metu gali tekti gesinti gaisrus 5-6 ministerijose (175)

Darbą pradėjo naujasis Seimas, paaiškėjo kandidatų į ministrus pavardės. Tačiau...

Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis (74)

Turbūt daugeliui teko girdėti apie česnako naudą mūsų organizmams. Sako, kad vyraujant...

Akibrokštas KET pažeidėją nufilmavusiam vyrui: po trijų mėnesių policija pranešė „trūksta duomenų“ (101)

Prieš kelis mėnesius kovinio filmo verstą sceną Vilniaus gatvėse įamžinęs vyras tuojau apie...

Vienas kitą keičiantys ciklonai atneš nemalonius orų pokyčius (1)

Šiandien pirmoje dienos pusėje Lietuva trumpam pateks į aukštesnio slėgio lauko pakraštį, o...

Gabrieliaus Landsbergio laukia nelengvi metai, o Nausėdos – sunkūs sprendimai (498)

Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims demokratams ( TS-LKD ) laimėjus rinkimus ir su...

Gydytoja Babajan – apie vampyrišką procedūrą nuo senėjimo: jaunystės eliksyras slypi mūsų pačių kūne (66)

Viena iš klinikos „GK klinika“ steigėjų, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos...

Prieš išvyką į Kauną – Gudaičio tempiamo „Zenit“ pergalė prieš baskus su karštu Giedraičiu (9)

Pirmadienio vakarą Baskijoje sužaistos atidėtos Eurolygos trečiojo turo rungtynės, kuriose...