Paramos lėšas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones gavę kaimo gyventojai, ūkininkai ar įmonės įsipareigoja tinkamai ir laiku įgyvendinti numatytas investicijas. Kad patirtos investicijos būtų kompensuotos paramos lėšomis, o projektas būtų pripažintas sėkmingai įgyvendintu, Nacionalinės mokėjimo agentūra (NMA) ragina nepamiršti prisiimtų įsipareigojimų.
Karvių ferma
© NMA

Negalima keisti projekto apimties

Pažymima, kad naujuoju, 2014–2020 m. paramos laikotarpiu, numatyti griežtesni reikalavimai, susiję su įgyvendinamo projekto pakeitimais.

Nukrypimai nuo planuoto projekto įgyvendinimo, keičiantys projekto apimtį, keičiantys projekto tinkamas finansuoti išlaidas, pratęsiantys projekto įgyvendinimo laikotarpį ar kitaip keičiantys projektą ar paramos sutartyje ir (arba) paraiškoje bei sprendime skirti paramą nustatytus paramos gavėjo įsipareigojimus, nėra leidžiami.

Su projektu susiję keitimai galimi tik tada, kai keičiami investicijos techniniai parametrai, pavyzdžiui, jeigu paramos gavėjas prašo leisti vietoj mažesnio galingumo traktoriaus pirkti didesnio galingumo traktorių ir pan. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad visi techninių parametrų keitimai turi būti suderinti su NMA.

Paramos gavėjai, įgyvendinantys investicinius projektus, taip pat gali perskirstyti paramos sumą projekto įgyvendinimo etapams. Prašymus dėl minėto pobūdžio pakeitimo paramos gavėjai NMA privalo pateikti laiku, t. y. iki mokėjimo prašymo pateikimo datos, kuri nurodyta paramos sutartyje arba sprendime dėl paramos suteikimo.

Pirkimų sutarčių pakeitimai – suderinus su NMA

Viena iš svarbiausių sąlygų pareiškėjams – laikytis prekių, paslaugų ar darbų pirkimo sutartyse, kurioms prašoma paramos, numatytos sutarties vykdymo tvarkos. Pirkimo sutarčių, kurių vertė viršija 28 962 eurų, pakeitimai prieš pasirašant sutarties šalims turi būti suderinti su atitinkamu NMA teritoriniu paramos administravimo skyriumi, o vietos projektų pirkimų atveju, pirkimo sutarties pakeitimai turi būti suderinti su atitinkama vietos plėtros strategijos vykdytoja.

Netinkamai pakeitus sutartis ar su NMA nesuderinus jų pakeitimų, prekių, paslaugų ar darbų įsigijimo sutartims gali būti taikomos sankcijos.

Būtina pasiekti projekto priežiūros rodiklius

Naujuoju paramos teikimo laikotarpiu kiekvienai priemonei įgyvendinimo taisyklėse yra numatyti projektų atrankos kriterijai ir privalomas surinkti mažiausias atrankos balų skaičius. Kiekvienam projektų atrankos kriterijui suteikiamas atitinkamas balų skaičius. Pirmumas skiriamas daugiausiai balų surinkusiems pareiškėjams.

Projekto įgyvendinimo metu NMA specialistai tikrina, ar paramos gavėjai atitinka projektų atrankos kriterijus, už kuriuos paraiškų vertinimo metu jiems buvo skirti balai, ekonominį gyvybingumą apibūdinančius rodiklius, projekto priežiūros rodiklius. Jei projektas įgyvendinamas ne taip, kaip numatyta paramos paraiškoje ir nepasiekiama tai, kas buvo planuota, taikomos sankcijos – paramos neskyrimas, sumažinimas arba susigrąžinimas.

Jeigu paramos gavėjas mato, kad dėl tam tikrų priežasčių nepavyks pasiekti projekte nusimatytų projekto priežiūros rodiklių, pvz. padidinti pajamas, sukurti naujų darbo vietų, padidinti sutartinių gyvulių skaičių ar pan., jis raginamas kuo skubiau, dar nepasibaigus ataskaitiniam laikotarpiui, kreiptis į NMA dėl galimybės patikslinti rodiklius bei pateikti paaiškinimus, kodėl nepavyko pasiekti to, kas buvo numatyta.

Visus dokumentus pateikti laiku

Sėkmingam projekto įgyvendinimui būtina laiku ir tinkamai pateikti paramai gauti būtinas projekto įgyvendinimo ataskaitas, kitus reikalingus dokumentus. Todėl pasirašydamas paramos sutartį, jos gavėjas turėtų atkreipti dėmesį, kokie dokumentai reikalingi pagal atitinkamą KPP priemonę, kokie terminai nurodyti šiems dokumentams pateikti.

Ypač svarbu laikytis paramos sutartyje ar paraiškoje numatyto mokėjimo prašymų teikimo grafiko. Rekomenduojama nelaukti mokėjimo prašymų teikimo termino pabaigos, kad įsivėlus klaidoms, jas būtų galima pataisyti.

Pareiškėjai turėtų racionaliai planuotis darbus, atsižvelgdami į visas įmanomas kliūtis. Pasitaiko, kad įsipareigojimų nevykdo rangovai, prireikia pažymų iš kitų institucijų, užtrunka pirkimo procedūros, tad paskutinės dienos laukti tikrai nevertėtų.

Paramos gavėjams laikytis prisiimtų įsipareigojimų gali padėti ir glaudesnis bendradarbiavimas su NMA specialistais. Iškilus bet kokiems su projekto įgyvendinimo susijusiems klausimams, pareiškėjams rekomenduojama konsultuotis su projekto administratoriumi.

Daugiau informacijos – www.nma.lt, zum.lrv.lt
Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk www.facebook.com/nacionalinemokejimoagentura

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (3)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Pokyčiai pasaulyje grasina suvalgyti kone visus norvegų sukauptus pinigus Gerovės fonde

Jei pasaulis imtųsi entuziastingiau kovoti su iškastiniu kuru, Norvegijai tai kainuotų daugiau nei...

Ekspertai: kai kurie mokesčių pakeitimai verčia gūžčioti pečiais, bet statistikoje aplenksime estus (155)

Valstybės biudžetą priėmusi valdžia žada, kad 2019–ieji bus dosnūs visiems dirbantiesiems,...

Sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Ivanovas papildyta (545)

Vilniuje antradienį sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, BNS patvirtino Generalinės...

Keista tiesa apie Johno Travoltos ir jo žmonos santuoką: ilgai slėptos detalės, išvydusios dienos šviesą

Aktoriai Johnas Travolta ir Kelly Preston artimai draugavo su ne viena garsenybe, tačiau tikros...

Už butus viename lankomiausių Europos miestų – juokingos sumos: juos šluoja už grašius (197)

Dabar skelbimų portaluose gausu ne tik nekilnojamojo turto pasiūlymų Lietuvoje, bet ir užsienyje....

Orai bus nenuobodūs (7)

Didžioji sniego banga iš Lietuvos jau pasitraukė. Trečiadienio dieną orai išliks debesuoti,...

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (520)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Stambule – emocijų pliūpsnis: Zavacką raminę teisėjai ir audringas Maksvyčio moralas rūbinėje specialiai DELFI iš Stambulo (5)

„Šansų buvo, o jais nepasinaudojome“, – apmaudo po rungtynių Stambule neslėpė...