Pasaulinė pieno krizė kelia nemažai problemų pieno ūkiams, todėl Žemės ūkio ministerija teigia ieškanti būdų, kaip padėti ūkininkams. Kokios paramos gali sulaukti ūkininkai?
Pienas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Žemės ūkio ministerija, suprasdama, kad besitęsianti pasaulinė pieno krizė didina pieno gamintojų pajamų praradimus, skiria ypatingai daug dėmesio šiam sektoriui.

„Pieno sektorius – tai mūsų prioritetinis klausimas, todėl kiekvieną dieną situacija yra analizuojama ir ieškoma sprendimų. Suprantu ūkininkų nepasitenkinimą pieno supirkimo kainomis, tačiau žemos kainos yra ne tik Lietuvoje, o visame pasaulyje. Tikimės, kad paramos priemonėmis galėsime sumažinti ūkininkų nuostolius“, – kalba žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Siekdama spręsti pieno sektoriaus problemas, ministerija yra parengusi nemažai priemonių. Šiemet pieno gamintojams bus skiriama maksimali galima pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama – numatyta 17,15 mln. eurų. Šią paramą, kaip ir 2015 m., planuojama skirti tik tiems ūkiams, kurie šiuo metu laiko melžiamas karves. Šią paramą planuojama išmokėti ūkiams jau kovo–balandžio mėnesiais – taip anksti šios lėšos dar niekada nebuvo mokėtos.

Taip pat šiais metais 45 proc. viso susietosios paramos voko bus skiriama pieno gamintojams – 25,3 mln. Eur už melžiamas karves ir 4,6 mln. eurų – už pieninius bulius. Taip pat vykdomos ilgalaikės priemonės, pagelbėsiančios pieno sektoriui išgyventi, t. y. remiama eksporto rinkų paieška įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą parama teikiama smulkiesiems ir vidutiniams pieno gamintojams bei skatinama jų kooperacija, gyvulininkystės ūkiams taikomas didžiausias pagal ES teisės aktus leidžiamas paramos intensyvumas, taikomos finansinės paramos priemonės, yra parengtas Kooperacijos plėtros priemonių skatinimo plano projektas, būtent ministerija iniciavo mokestinių lengvatų kooperatyvams klausimų svarstymą.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas. Įstatymas griežčiau reglamentavo sutarčių sudarymą (už sutarčių nebuvimą ar neteisingą jų sudarymą yra numatytos baudos), padidino skaidrumą rinkoje ir abiejų sutarties šalių informuotumą. Be to, šiuo įstatymu buvo paskirta institucija – VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra, atsakinga už pieno rinkos priežiūrą, ir pieno gamintojai, įtardami pieno pirkėjo nesąžiningus veiksmus, gali į ją kreiptis.

Ši pasaulinė krizė palietė visą Europos Sąjungą, todėl ir ES institucijose yra aktyviai svarstomi galimi pieno sektoriaus rėmimo būdai. Vasario mėnesį vykusioje Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje ministrė V. Baltraitienė pristatė Lietuvos pieno sektoriaus situaciją ir prašė Europos Komisijos tikslinės paramos iš Europos Sąjungos biudžeto. Tikimasi, kad sprendimai bus priimti jau kovo mėnesį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Santaros klinikose mirė režisierius Eimuntas Nekrošius atnaujinta 09.22 val. (121)

Seimo narys Arvydas Nekrošius paskelbė, kad jo artimas giminaitis, garsus teatro režisierius,...

Širinskienė apie savo „raudonas linijas“: politika – dialogo menas, bet tokių dalykų aš Karbauskiui neatleisčiau (257)

„Valstietė“ Agnė Širinskienė sakė nemėgstanti kalbėjimo apie „raudonas linijas“,...

Vilniečiai nesikuklindami vardijo, kokių pensijų tikisi: ekonomistai sako, kad realybė gali būti skaudesnė (11)

Sakoma, kad jaunystė pralekia nepastebėtai, bet ne visi džiaugdamiesi gera sveikata ir jaunu kūnu...

Praėjo metai po modelio Dovilės Didžiūnaitytės tragedijos: paaiškėjusios kraupios detalės ir vis dar kylantys įtartini klausimai (102)

Šį antradienį sueina lygiai metai po to kai Klaipėdoje mįslingomis aplinkybėmis žuvo modelis...

Prestižinėje mokykloje – „šiurpūs incidentai“ (5)

Vienoje prestižinėje Toronto katalikų berniukų mokykloje pirmadienį buvo suimti šeši...

Nuovargį jaučiate nuo pat ryto: gydytoja sako, kad padėti gali net ir kavos atsisakymas (23)

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Sterlingė sako, kad nuovargis – vienas dažniausių...

Dar vieną karjeros rekordą pagerinęs Sabonis buvo arti trigubo dublio (26)

Domantas Sabonis buvo per plauką nuo pirmo karjeroje trigubo dublio. Indianos „Pacers“...

Dizainerė parodė, kaip turi atrodyti šiuolaikiškas lofto interjeras

Jauna pora pageidavo jaukių namų su polėkiu. Interjero dizainerė Indrė Dorofėjūtė 85 kv. m...

Žala papasakojo, ką vežasi į Dakarą: neėmė atsarginio variklio, bet įsidėjo lašinių (3)

Lapkričio 22-23 dienomis Prancūzijos uostamiestis Havras taps Dakaro ralio sostine. Čia 2019 m....

Šakalienė: jaučiuosi kaip košmariškame sapne (1740)

Seimo narė Dovilė Šakalienė viešai nekomentavo jai metamų kaltinimų, esą ji už Norvegijos...