Pažeistiems miškams atkurti ir prevencinėms priemonėms nuo gaisrų juose įrengti teikiama Europos Sąjungos (ES) parama. Ją galima gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“. Paraiškas miškininkai kviečiami teikti rugpjūčio 3–31 dienomis. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 1 mln. 765 tūkst. eurų paramos lėšų.
Miškams apsaugoti ir atkurti – visos galimybės
© Shutterstock

Remiama veikla

Pagal šią KPP veiklos sritį remiamas miškų priešgaisrinės apsaugos infrastruktūros kūrimas, miškų gaisrų stebėsenos ir pranešimo apie juos įrangos diegimas bei gerinimas, taip pat – stichinės nelaimės pažeisto miško atkūrimas.

Paramos paraiškas gali teikti privačių ir valstybinių miškų valdytojai. Pareiškėjas savo vardu, kaip valdos valdytojas, turi būti įregistravęs valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Nekilnojamasis turtas (miškas, miško žemė, statiniai), į kurį investuojama, turi priklausyti pareiškėjui nuosavybės, bendrosios dalinės arba jungtinės nuosavybės teisėmis, būti valdomas panaudos ar kitais pagrindais arba nuomojamas nuo paramos paraiškos pateikimo dienos ne trumpesniam kaip 10 metų laikotarpiui.

Būtinas miškotvarkos projektas

Kartu su paramos paraiška būtina pateikti vidinės miškotvarkos projektą su suprojektuotomis priemonėmis, kurioms prašoma paramos, neatsižvelgiant į valdos dydį (išskyrus atvejus, kai paramos prašoma stichinės nelaimės pažeisto miško atkūrimui).

Miškų priešgaisrinės apsaugos infrastruktūros kūrimui ir miškų gaisrų stebėsenos ir pranešimo apie juos įrangai įdiegti pateikiami atitinkami techniniai/specialieji projektai ir kiti dokumentai, kai jie privalomi pagal teisės aktų reikalavimus. Taip pat statinių projektams turi būti atlikta statinio techninio projekto statybos skaičiuojamosios kainos dalies ekspertizė.

Kai paramos prašoma stichinės nelaimės pažeistam miškui atkurti, kartu su paramos paraiška, pateikiamas Miško želdinimo ir žėlimo projektas, patvirtintas miškų urėdijos.

Sąlygos paramai gauti

Parama prevencinėms priešgaisrinėms priemonėms skiriama tik toms miško teritorijoms, kurios pagal Lietuvos Respublikos miškų gaisringumo žemėlapį priskirtos prie didelės ar vidutinės gaisrų rizikos plotų. Kartu su paramos paraiška turi būti pateikta miškų urėdijos pažyma apie miško plotų priskyrimą prie tokios gaisrų rizikos grupės.

Parama pažeistam miškui atkurti skiriama su sąlyga, kad pažeistas ne mažesnis kaip 0,5 ha miško plotas ir kad dėl šios nelaimės buvo pažeista daugiau kaip 20 proc. medžių. Parama teikiama tik už tuos plotus, kuriuose pažeidimas užregistruotas po 2015 m. sausio 1 dienos, bet ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo.

Finansuojamos išlaidos

Suteikiamos paramos dydis skaičiuojamas atsižvelgiant į tinkamas finansuoti projekto išlaidas be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Pagal KPP priemonės veiklos sritį didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjo projektui negali viršyti 200 tūkst. eurų, o 2014–2020 metų laikotarpiu negali būti didesnė kaip 400 tūkst. eurų.

Didžiausias galimas paramos intensyvumas vienam projektui, kai kuriama miškų priešgaisrinės apsaugos infrastrūktūra, diegiama ir gerinama miškų gaisrų stebėsenos ir pranešimo apie juos įranga, gali siekti 70 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Kai atkuriamas stichinės nelaimės pažeistas miškas, parama skiriama mokant vienkartinę miško atkūrimo išmoką, apskaičiuojamą kiekvienam miško želdinimo ir žėlimo projektui atskirai, priklausomai nuo atkuriamų želdinių rūšinės sudėties.

Būtina surinkti 30 atrankos balų

Pagal šią KPP veiklos sritį yra numatyti atitinkami atrankos kriterijai, vertinami balais. Privalomasis mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 30 balų. Jei projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektui neskirta privalomojo mažiausio 30 balų skaičiaus, paramos paraiška atmetama.

Atsodino vėtros nusiaubtą mišką

Prieš kelerius metus Lietuvą užklupusi vėtra nusiaubė ir dalį prie Onuškio esančio Danutės Kazlauskienės miško. „Stovėdama tik verkiau ir galvojau, ką daryti, nuo ko pradėti tvarkyti. Nebuvo galima suprasti, kur medžio viršūnė, o kur šaknys – baisu, kaip tada atrodė miškas. Buvo suniokotas maždaug 1,5 ha miško ruožas“, – prisiminė ji.

Sužinojusi apie ES teikiamą paramą nuo stichinių nelaimių nukentėjusiems miškams atkurti, D. Kazlauskienė pateikė paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių įdiegimas (stichinės nelaimės)“.

Paramos lėšomis moteris sutvarkė vėtros nusiaubtą miško ruožą, susmulkino ir išvežė nulaužtus medžius, o jų vietoje pasodino eglaičių ir ąžuoliukų sodinukus.

Daugiau informacijos – www.nma.lt

Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk

www.facebook.com/nacionalinemokejimoagentura

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (104)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (150)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (3)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (3)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (136)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 12:46 (258)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Patikrino techninę apžiūrą įveikusius automobilius: pusė TA gavo už „gražias akis“ (102)

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą (TA)?...

Žydų pėdsakais: kodėl Vilnius buvo vadinamas Šiaurės Jeruzale?

Į Lietuvos sostinę sugrįžus beigeliams, o tradicinėms žydų šventėms vėl tapus miesto...

Gyvai / DELFI TV Gyvai: plaukimo federacijos vadovas – apie olimpinės čempionės Meilutytės sprendimą (4)

DELFI TV eteryje – aptarimas, kas laukia olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės.

Lietuvos istorinis pasididžiavimas, išgyvenęs pakilimą ir nuosmukį (1)

Šimtametis Aukštaitijos Siaurukas prieš maždaug porą dešimtmečių pradėjo naują gyvavimo...